טלי חרותי-סובר
האחים אביב ועומר גיל
האחים אביב ועומר גילקרדיט: ערוץ היוטיוב של האחים גיל
טלי חרותי-סובר

אזהרה מפני הטעיית הציבור מטעם משרד הבריאות היא צעד יוצא דופן, על אחת כמה וכמה כשמדובר בשוק המטפלים והמטפלות. למרות שמדובר בשוק פרוץ, שבו הצעות שונות ומשונות, מפוקפקות יותר או פחות, המשרד אינו נוטה בדרך כלל להתערב בנעשה בו. לכן, כדאי מאוד לשים לב לאזהרה שפרסם המשרד השבוע ובו אזהרה מפני שלושה אנשים ש"כיכבו" במדור זה בשנים האחרונות.

אביב ועומר גיל

על האחים אביב ועומר גיל כתבתי באפריל 2018. השניים הציגו את עצמם בתואר "מנגישי ידע לתזונה ואורח חיים טבעיים", על אף שאין להם כל הכשרה מוכרת בתחום התזונה. האחים לא רק "טיפלו" במחלות שונות, הם גם הציעו קורסים. מאזהרת משרד הבריאות עולה כי השניים המשיכו לפרסם את עצמם בעיתונות הכתובה ובאמצעות האתר healthyskinnytwins.com, גם אחרי החשיפה במדור.

"אביב גיל ועומר גיל אינם מוסמכים לעסוק ברפואה או במקצוע בריאות כלשהו. המידע הניתן על ידם או בפרסומיהם אינו יכול להנחות את החולים במחלות והמצבים הרפואיים המפורטים בפרסומיהם, או לשמש כהמלצה או הוראה רפואית", נכתב בהודעת המשרד. "אין במידע ובייעוץ הניתן על ידם כדי להוות תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר, או עצה לשימוש או שינוי או הפסקת שימוש בתרופה כלשהי. אין כל נתונים מדעיים בדבר שיטת הטיפול והייעוץ הניתן על ידם לחולים במחלות והמצבים המפורטים בפרסומיהם, הנעשים ללא כל בסיס מדעי, תוך הטעיית הציבור וייחוס אסור של סגולות באופן המהווה תחליף לטיפול תרופתי".

על הקורסים שמציעים שני האחים כתב המשרד כי הם "אינם בתוכנית לתזונה המוכרת על ידי המל"ג ואינם מאפשרים ייעוץ וטיפול בתזונה. תחום הייעוץ והטיפול בתזונה מיוחד לדיאטנים בעלי רישיון משרד הבריאות בלבד. הבוחרים ללמוד במסגרת אותה הם מציעים, אינם רשאים לקבל תעודת מקצוע בתזונה ו/או לקרוא לעצמם תזונאים/ דיאטנים, ולעסוק בתזונה בישראל".

יוסף גיל שחר
יוסף גיל שחר. "מרכז לקידום בריאות טבעית מבוססת מדע"צילום: ערוץ היוטיוב של המרכז לרפואת הרמב"ם

יוסף גיל שחר

גם ד"ר גיל יוסף שחר, אדם שמציע לימודי רפואה על פי שיטת הרמב"ם וצובר לעצמו עוד ועוד מעריצים, מופיע בהודעת משרד הבריאות כמי שמטעה את הציבור, וגם הוא הופיע במדור זה לראשונה בדצמבר 2017. אז גם ציינתי כי האיש אכן סיים לימודי רפואה, אך אינו מומחה ומעולם לא עבד כרופא בישראל או בכל מקום אחר בעולם.

"ד"ר יוסף גיל שחר משווק ומפרסם 'קורס הכשרה' בשם 'לימודי רפואה תזונתית לאור גישת הרמב"ם'. הקורס משווק כתוכנית 'הכשרה שנתית ומקיפה ברפואה תזונתית מבוססת מדע, ומתואר כתוכנית המיועדת 'להכשרת מטפלים ברפואה תזונתית', רכישת 'מקצוע טיפולי', ידע וכלים רפואיים-תזונתיים האמורים לשמש מטפלים בפועל. יובהר, כי ד"ר יוסף גיל שחר מחזיק ברישיון לעסוק ברפואה בלבד ואינו בעל מומחיות מוכרת. כמו כן, הוא אינו מחזיק ברישיון דיאטן על פי הוראות החוק"..

בהודעת המשרד הודגש עוד כי "על המבקשים לעסוק במקצוע דיאטן/תזונאי לעמוד במספר תנאים מצטברים הנקובים בסעיף 4 לתוספת הראשונה לחוק, שהינם: תואר אקדמי ראשון בתזונה; תעודה רשמית; הכשרה מעשית במשך תקופה שנקבעה בתקנות; עמידה בבחינות משרד הבריאות על ידי תזונאי מוסמך בלבד. השימוש במונח 'רפואה תזונתית' מטעה מאחר ואין כל תחום מוכר ברפואה הנקרא כך".

בדומה לאחים גיל, גם על קורסי הלימוד שמציע ד"ר יוסף גיל שחר נכתב כי הם אינם בתוכנית המוכרת על ידי המל"ג. "הבוחרים ללמוד במסגרת אותה מציעה גיל יוסף שחר, אינם רשאים לקבל תעודת מקצוע בתזונה מטעם משרד הבריאות ו/או לקרוא לעצמם תזונאים/ דיאטנים, ולעסוק בתזונה בישראל". 

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ