האתיקה הבעייתית של יו"ר ועדת האתיקה בלשכת סוכני הביטוח

ניתן היה לצפות מאנשים שעוסקים במשפט ובאתיקה לשקיפות ואמינות מלאה. יעקב ביתן מתהדר בתואר דוקטור אך אינו חושב שזה מעניינו של איש, כולל הארגון שבו הוא עובד, מהיכן השיג אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכן ביטוח - אילוסטרציה
סוכן ביטוח - אילוסטרציהצילום: דן קינן

מאנשים המחזיקים בתפקידים משפטיים או כאלה העוסקים באתיקה מקצועית, אפשר לצפות להיות שקופים ובוודאי ישרים ואמינים. אך כמו במקרה של עו"ד אריאל בוכניק, יו"ר בית הדין הארצי של ארגון המורים בישראל, המתהדר משום מה בדוקטורט, גם יו"ר ועדת האתיקה ותלונות הציבור של לשכת סוכני הביטוח, יעקב ביתן, מדביק לעצמו תואר שלישי שאינו קיים.

יעקב ביתןצילום: דף הפייסבוק הרשמי של יעקב ביתן

למה ביתן עושה זאת? לא ברור, אבל הוא גם לא חושב שזה עניינו של מישהו מהיכן קיבל את התואר, כולל הארגון שבו הוא עובד. נשיא לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד, אמר בשיחה עמי כי ועדת האתיקה היא גוף שאינו נבחר על ידי נשיאות הלשכה ואינו כפוף לה. ביתן, לדבריו, נבחר לפני כשנתיים על ידי סוכני הביטוח עצמם. הוא הופתע משאלתי על השכלתו של ביתן ואמר כי מעולם לא בדק מהיכן תוארו.

אלא שביתן הוא "דוקטור" שמופיע כך בלא מעט מקומות באינטרנט, כולל אתר לשכת סוכני הביטוח עצמה. לא נכתב שם באיזה תחום עשה ביתן תואר שלישי והוא, כאמור, מסרב בתוקף לענות על השאלה.

מלשכת סוכני הביטוח נמסר: "יו"ר ועדת האתיקה נבחר בבחירות דמוקרטיות בהיותו סוכן ביטוח שהתמודד לתפקיד התנדבותי בלשכה. מטבע הדברים הלשכה אינה עוסקת בזהות התארים השונים של מתנדביה, הואיל והם אינם מהווים תנאי סף לתפקיד. עליהם להיות סוכני ביטוח מורשים על פי דין. כמובן שאנו דוגלים בשקיפות ואמינות ולכן הטענות ייבחנו וייבדקו".

***

זוכרים את "אוניברסיטת קליפורניה"? גם "הדוקטור" לנטורופתיה רויטל פיטוסי, המציעה בין היתר "שטיפה אנרגטית" וטיפול במחלות כרוניות, היא "בוגרת" אותו מוסד. בשיחתנו הקצרה אישרה פיטוסי כי קיבלה את התואר מ"מכללת תלתן", אותה רעה חולה שמפזרת פה תארים שלישיים בתהליך מביך, עליו נכתב רבות במדור זה בעבר וגם ב"רשת 13". פיטוסי, שהיא בעלת הקליניקה בעלת השם המרשים "גלובלקליניקס", סירבה למסור תגובה רשמית.

גם השכלתה של רינה מורדו, המציעה "הרזיה מנצחת בתכנות התת מודע ו-NLP", היא תעלומה. מורדו מכנה עצמה "דוקטור", אל הכשרתה - ככל שהיא קיימת - מגיעה מהעולמות האלטרנטיביים. מורדו לא השיבה לפניותיי.

טלי חרותי-סובר | אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ