בלוגים

ימים של שקיפות / הבלוג של תומר אביטל

גם למעט העבודה שיש בכנסת, לפיד משתדל לא להגיע

"שקוף" ניסה למצוא תובנות בנתוני הנוכחות בכנסת ה-22 ובוועדת חוץ וביטחון בכנסת ה-21. כן, יש הרבה סייגים לבדיקה הזו לנוכח המצב הפוליטי, ובכל זאת: הראשון נותר ראשון והאחרון נותר אחרון

בימים כתיקונם מורכבת עבודת חברי הכנסת מאלמנטים רבים: חקיקה, פיקוח על הממשלה, פעילות בוועדות, ייצוג המדינה באירועים בארץ ובחו"ל, קשר שוטף עם הציבור ועוד. אלא שמאז פיזור הכנסת בדצמבר 2018 העבודה במשכן כמעט משותקת לגמרי. הכנסת ה-21 והכנסת ה-22 הושבעו ופוזרו וחברי הכנסת יחזרו לעבוד בהיקף מלא, במקרה הטוב, במאי 2020 - אם וכאשר תורכב קואליציה.

ובכל זאת, חרף הפלונטר הפוליטי, ולאור העובדה שאיש מחברי הכנסת אינו מפרסם את יומנו בעת פגרה, מעניין לבדוק כמה זמן כן העבירו חברי וחברות הכנסת במשכן. מתנדבי "שקוף" איתי נתנאל ונבות זילברשטיין בדקו את נתוני הנוכחות בכנסת ה-22 (3 באוקטובר 2019 - 12 בינואר 2020) בניסיון ללמוד בכל זאת משהו על פעילות הנבחרים בעת הזו. 

יאיר לפיד במסיבת עיתונאים, בדצמבר
אורן בן חקון
להמשך הפוסט

מי מרוויח משיתוק הכנסת? כל-כך הרבה אנשים

הכנסת ה-21 וה-22 הושבעו והתפזרו מבלי להותיר חותם, אין הליכי חקיקה, אין ועדות ואין הצבעות. "שקוף" מגיש רשימה (חלקית בהחלט) של כל מי שמעדיף שהמשכן יישאר שומם ודומם

זה שנה שהמשבר הפוליטי בישראל משתק את עבודת הכנסת. אין הליכי חקיקה, אין ועדות, אין דיונים ואין הצבעות. הכנסת ה-21 וה-22 הושבעו והתפזרו מבלי להותיר חותם ואיש אינו יכול להבטיח שהמצב ישתנה אחרי בחירות מארס. מי מרוויח מהשיתוק הזה? המון אנשים, הרשימה ארוכה מלפרט. 

מאז דצמבר 2018 קוראת "שקוף" להחזיר את הכנסת לפעילות, חרף הדד-לוק הפוליטי, וזאת כדי שתקנות נחוצות יתקבלו, הפיקוח על הממשלה יימשך ושלפחות החלטות שיש עליהן קונצנזוס יאושרו. כחול-לבן וישראל ביתנו הסכימו למהלך וגם היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, הנפיק חוות דעת חיובית. אבן הנגף האחרונה הוא יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שמסרב בינתיים בגלל שיקוליו הפוליטיים ועל הדרך תוקע מדינה שלמה.

הכנסת ריקה, היום
אוהד צויגנברג
להמשך הפוסט

נתניהו צייץ ב-2019 על משפחתו יותר מעל חינוך ובריאות גם יחד

"שקוף" בחן את 1,615 ציוציו של רה"מ לאורך השנה החולפת ומצא כי 43% מהם עסקו בחקירותיו, בתקשורת, בגורמים שמבקשים להפילו ובשתי מערכות הבחירות. חוץ וביטחון - 30%, כלכלה רק 3%

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הסביר בחודש שעבר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניחן ביכולת מופלאה: "הוא קם בבוקר ומקדיש 100% מהזמן שלו לטובת המדינה ועוד 100% מהזמן שלו לטובת שאר הדברים האחרים. יש לנו ראש ממשלה שהוא לא אדם רגיל מבחינת היכולות שלו", אמר.

הואיל ונתניהו מסרב לחשוף את יומנו הלא מסווג, לא ניתנה ל"שקוף" ההזדמנות לבדוק אם הוא מצליח להיות יעיל ב-200% מזמנו. במקום זאת, בדק יובל שוחנצקי עבורנו את דף הטוויטר של ראש הממשלה כדי לראות במה עוסקים הציוצים שלו. אולי שם, באחד מחלונות הראווה האינטרנטיים המרכזיים של ראש הממשלה, ייפתח צוהר אל סדר יומו ועיסוקיו.

נתניהו עם הכלבה קאיה בעת שענה לשאלות גולשים בטוויטר ב-2016
עמוס בן גרשום / לע"מ
להמשך הפוסט

שנה וחצי חלפה, דירת השגרירים בניו יורק עדיין רשומה על נתניהו

ביוני 2018 נחשף כי דירה שרכשה המדינה ב-1986 עבור השגרירות באו"ם רשומה במשך 33 שנה על שם השגריר דאז וראש הממשלה דהיום. משרד החוץ מסרב למסור מדוע החלפת הבעלות מתעכבת

כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכנס לתפקידו היה ידוע לציבור כי הוא מחזיק בשני בתים (וילה בקיסריה ונכס נוסף בירושלים) ושהוא מתגורר במעון ראש הממשלה מתוקף תפקידו. לאורך השנים, וביתר שאת לאחר שנפתחו החקירות סביב ראש הממשלה, התפרסם מידע רב על נכסיו של נתניהו וכן מספר סיפורים מעוררי תהיות הנוגעים אליהם, ובכלל זה: דירת שרד בניו יורק שעדיין רשומה על שמו, ועסקה שבה רכש מקורבו המיליארדר ספנסר פרטרידג' נכס שלא ביקר בו מעולם. "שקוף" עושה סדר במה שידוע על נכסי משפחת נתניהו, ששויים הכולל מוערך בכ-35 מיליון שקל.

1. קיסריה

הבניין שבו נמצאת דירת השגרירים בשדרה החמישית בניו יורק
google maps
להמשך הפוסט

הכנסת אמנם משותקת, אך חברי הכנסת פשוט מתבטלים

דווקא בימים שבהם אין כמעט דיונים במליאה, אין ועדות ואין הצבעות, היה ניתן לצפות שהח"כים יעשו שימוש בשאילתות. "שקוף" בדק את מספר השאילתות מדצמבר 2018 והנתונים מקוממים

מזה כשנה אנו שומעים חדשות לבקרים כי עבודת הכנסת משותקת. הפלונטר הפוליטי שהחל למעשה בדצמבר 2018 ונמשך לאורך הכנסת ה-21 והכנסת ה-22 (הנוכחית) אינו מאפשר הליכי חקיקה, הקמת ועדות, עריכת דיונים והצבעות. השיתוק הפוליטי אינו אשמתם של חברי וחברות הכנסת כקבוצה, אך מה כן אשמתם? שהם מרחיבים את הבטלה גם אל עבודתם האישית, אל כלי העבודה שעומדים לרשותם ללא קשר למבוי הסתום.

בדיקת "שקוף" על מספר השאילתות הישירות שהגישו חברי וחברות הכנסת מאז דצמבר 2018, מעלה כי רובם ככולם פשוט מנצלים את המצב, אין מלה אחרת, כדי להימנע מלשרת את הציבור. השאילתה הישירה היא כלי נפלא ואפקטיבי מאוד לפיקוח הפרלמנט על עבודת הממשלה. חברי הכנסת יכולים לברר נושאים במייל, בכל רגע נתון ובכל שאלה, ומשרדי הממשלה מחויבים להגיב אליהם בתוך זמן קצר (עד 21 יום). כל ח"כ רשאי להגיש עד 80 שאילתות במושב ובאמצעותן הוא יכול למשל לברר מדוע תקציבים אינם מגיעים ליעדה, כיצד הממשלה נערכת לנושאים שונים, מיישמת החלטות ועוד ועוד. 

השבעת הכנסת ה-22, השנה
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

לפלונטר פוליטי כזה, צריך ראש אחר: הכירו את ה"קופוזיציה"

אם אין רוב לשלטון, כנראה שכולם חלק ממנו. אז למה לא לעבור לשיטה של קואליציות אד-הוק ומשרדי הממשלה מחולקים לפי מפתח מוסכם? "הצעת הגשה" חצי רצינית-חצי משועשעת כיאה לימים אלה

איך מתירים את הפלונטר הפוליטי שנוצר בעקבות בחירות 2019 הכפולות? יש לי הצעה שנעה בין הרציני, ההיתולי והאוטופי לטובת הדיון הציבורי. יושבים? מוכנים? לא מקימים קואליציה. עושים משהו חדש. אפשר לקרוא לזה: "קופוזיציה".

אז איך זה עובד? הקמת קואליציות אד-הוק. כלומר, סוף לדילים הקבועים של "אני אעביר את החוק הגרוע שלך ואתה תתמוך בחוק הגרוע (בעיניך) שלי". לא עוד! תאמינו או לא, לא צריך לחוקק חוק בשביל זה. אפשר לעשות זאת כאן ועכשיו. בקופוזיציה, בכל פעם יידרשו חברי הכנסת מחדש לגייס 61 אצבעות לפחות כדי לאשר חקיקה. המשמעות היא שאף ח"כ או ח"כית לא יידרשו עוד למשמעת קואליציונית, זו שמעלימה מהם פעם אחר פעם את עמוד השדרה ומתרגמת את רצון העם בצורה כה נוראית.

ההצבעה על פיזור הכנסת ה-22 שהובילה לבחירות החוזרות
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

בניגוד להנחיית משרד המשפטים: יומני ארי הרו וגיל שפר טרם פורסמו

בדיקת "שקוף" מצאה כי בקשת המידע של עמותת "הצלחה" בנוגע לשני הבכירים לשעבר התבררה כמוצדקת עוד בינואר 2018. בסה"כ, 31 בקשות מידע מהרשויות סורבו למרות שהתבררו כמוצדקות

חוק חופש המידע שנכנס לתוקף ב-1999 קובע את זכותו של כל אזרח בישראל לקבל מידע מרשות ציבורית באופן שיאזן בין החופש למידע לבין שמירה על ביטחון המדינה, הפרטיות וכדומה. החוק חולל מהפכה בכל הקשור לשקיפות עבודת הרשויות וסייע רבות לחיזוק הדמוקרטיה וזכותו של הציבור לדעת. שקיפות מפחיתה שחיתות ומבטיחה שירות טוב יותר לאזרח. 

אלא שישנם מקרים שבהן בקשות מידע שמגישים עיתונאים ואזרחים מן השורה - מסורבות. לעתים זה קורה בגלל נימוק הגיוני (פגיעה בביטחון המדינה למשל) ולעתים בגלל שלרשויות פשוט לא מתחשק שמישהו יפשפש להן בציציות. אך ישנו גם סוג אחר של מקרים: בקשות למידע שסורבו גם אחרי שנמצאו מוצדקות ומשרד המשפטים הורה להיענות להן. בדיקת "שקוף" סביב השנים 2016-2018 חושפת באילו נושאים בחרו רשויות לצפצף על החוק על הסוף, גם אחרי שהתלונות על כך שמדובר במידע שאין מניעה לפרסמו - התבררו כמוצדקות.

ארי הרו (מימין) וגיל שפר, ראשי הסגל במשרד רה"מ לשעבר
מרק ישראל סלם
להמשך הפוסט

אלמנות הנשיאים לא פעילות ציבורית אך מתוקצבות בסכומי עתק

כולנו רוצים שאלמנות הנשיאים יזדקנו בכבוד ובהחלט לגיטימי שיקבלו מימון עבור הוצאות כאלה ואחרות. אך פירוט ההוצאות של אורה הרצוג, ראומה ויצמן ומירי שפיר-נבון מעלות תהיות

אלמנות נשיאי מדינת ישראל לדורותיהם זכאיות למימון על פי חוק. הן מקבלות בין השאר כסף להעסקת עוזרים אישיים, טיפול במשק הבית, הוצאות רכב, מימון עבור בתי אבות ועוד.

"שקוף" ביקשה את פירוט ההוצאות המלא של אלמנות הנשיאים ב-2018 ובשנים קודמות על מנת לשפוך מעט אור על הנושא. בין היתר נמצא כי אורה הרצוג, ראומה ויצמן ומירי שפיר-נבון מתוקצבות במאות אלפי שקלים בשנה עבור שמירת קשר עם הציבור וזאת למרות שהן כלל לא מחזיקות לשכה. 

ראומה ויצמן באזכרה לנשיא הראשון חיים ויצמן ב-2012
אילן אסייג
להמשך הפוסט

איך משרדי הממשלה עומדים ביעדים? מציבים לעצמם רף נמוך

אחרי שהצליחו להפחית את שיעור הילדים הסובלים מהשמנה, נראה שבמשרד הבריאות סבורים כעת כי יש לחזור לאחור ולהעלות השנה את אחוז הילדים הסובלים מהשמנה. במשרד הרווחה והעבודה שואפים השנה לארבעה הרוגים יותר בתאונות בנייה לעומת 2017. בדקנו חלק מהיעדים שמשרדי הממשלה הציבו לעצמם – כל הכבוד על השקיפות אבל אפשר לצפות ליותר

ספר תכניות העבודה השנתי מפורסם מדי שנה מאז 2011 ומרכז את תהליכי התכנון במשרדי הממשלה השונים וביחידות הסמך. המטרה היא להטמיע תרבות של תכנון ובקרה בעבודת הממשלה, שביכולתה לייעל את פעילות הממשלה, ולהציג אותה באופן ברור לציבור. ב-2016 החלה הממשלה לפרסם גם את דיווחי הביצוע הבוחנים את המטרות והיעדים שנקבעו בתכנית העבודה של השנה שחלפה.

באמצעות ספר תכניות העבודה ל-2019, שנפרש על פני כ-800 עמודים, ומדיווחי הביצוע בפועל – עולה כי יש משרדים הקובעים לעצמים יעדים לא שאפתניים, ככל הנראה, במטרה לעמוד בהם. דריה ברוד ואסף נתיב מ"שקוף" סרקו את היעדים, השוו אותם לביצועי העבר של הממשלה, וביצעו ניתוח מרתק.

אוביסיות
REUTERS
להמשך הפוסט

נחשו מתי קיבלה האופוזיציה עדכון ביטחוני בפעם האחרונה

פיזור הכנסת וההכרזה על בחירות הותירו את תפקיד יו"ר האופוזיציה מיותם. אלא שדווקא בשעה של מתיחות בין איראן לארה"ב והדיווחים על תקיפות בסוריה, אצל בני גנץ לא מזדרזים לשום דבר

הפיזור החפוז והחריג של הכנסת ה-21 יצר מצב מדאיג: מזה חמישה חודשים אין יו"ר אופוזיציה רשמי בישראל ולכן גם לא מתקיימים תדרוכים לאופוזיציה בענייני ביטחון המדינה. עבודת הפיקוח על ראש הממשלה בנושאים הרגישים ביותר אינה מתקיימת ומצב זה אינו צפוי להשתנות עד דצמבר.

עד שנת 2000 היה תפקיד יו"ר האופוזיציה סוג של מינוי כבוד לראש הסיעה הגדולה ביותר מבין אלה שאינן חברות בממשלה. באותה שנה תוקן החוק ועיגן רשמית אופן בחירתו של יו"ר האופוזיציה. נקבע כי הוא או היא יהיו ראשי הסיעה האופוזיציונית הגדולה בכנסת וימונו על ידי יו"ר הכנסת בתוך שבועיים מיום הקמת הממשלה ובהסכמת חבריו לספסלי האופוזיציה. 

גנץ כרמטכ"ל ונתניהו כראש ממשלה במהלך תרגיל של פיקוד העורף ב-2013
עמוס בן גרשום / לע"
להמשך הפוסט

רק שישה ח"כים חשפו על מה הוציאו את כספנו כדי להיבחר מחדש

בשלוש המפלגות שעדיין עורכות פריימריז מקבלים הנבחרים המכהנים תקציב להתמודדות מכספי ציבור. כמעט כולם מיצו אותו עד תום לקראת הבחירות לכנסת ה-21, אבל יש גם כמה יחידי סגולה

החוק מעניק לכל חבר או חברת כנסת שמתמודדים בפריימריז עד 324 אלף שקל (תלוי בגודל המפלגה) למימון השאיפה להיבחר מחדש. אלא שהשימוש שעושים הנבחרים בסכום שניתן להם אינו שקוף והם גם אינם מחויבים להחזירו במקרה שלא ייבחרו. המשמעות - אפס סיכון עבור הח"כ או הח"כית, מקסימום סיכון לציבור וקושי בהכנסת דם חדש לדמוקרטיה הישראלית.

מי שקידם במהלך הכנסת ה-20 חוק שיאפשר העברת המון כסף ציבורי לחברי הכנסת המתמודדים בבחירות מקדימות, הוא ח"כ דוד אמסלם (הליכוד). עם זאת, החוק אינו מחייב את הנבחרים לפרט על מה הוציאו. אנחנו ב"שקוף" בעד מימון ממלכתי שמנתק הון משלטון, אך במקרה הזה נאבקנו בחלק מסעיפי החוק כדי למנוע מצב שבו הכנסת תהפוך לבית לורדים, בעיקר בכל הקשור למפלגות שעדיין בוחרות את נציגיהן בפריימריז (הליכוד, העבודה, מרצ).

הכנסת ה-21. 14.2 מיליון שקל למימון הוצאות פריימריז
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

אמיר אוחנה, תחליף דיסקט: אין מקום לעצלנות במשרד המשפטים

מדדים והשוואות של "שקוף" מגלים כי בכנסת ה-20 דורג שר המשפטים החדש בתחתית הפעילות הפרלמנטרית. במדד אחד הוא ניצח: הח"כ שהכי פחות שווה את האש"ל שלנו

אמיר אוחנה הוא עצלן. לא קל לי לכנות כך שר משפטים בישראל, במיוחד לא שר שיצא לי להכיר אישית והרשים אותי מאד במהלך נסיעה ארוכה שחלקנו לפני שנבחר לכנסת. בחרתי בקפידה במלה הזו ואני עומד מאחוריה. יש בידי את הנתונים שיעידו על כך. מאז שנכנס לכנסת בדצמבר 2015, אוחנה לא הצטיין בחקיקה או בדיונים בוועדות ומלבד סיוע בקידום חוק יסוד: הלאום - לא הותיר כל חותם משמעותי.

במהלך הכנסת ה-20 יצרנו ב"שקוף" מדד שבודק אם הח"כים והח"כיות שווים את האש"ל שאנו משלמים להם. בגלל שנתוני הנוכחות במשכן אינם שקופים באופן אוטומטי, מצאתי מעקף: התברר לי כי מעבר לתקציב הקשר עם הבוחר, חברי הכנסת מקבלים גם החזר כספי על אש"ל. מדובר ב-105 שקלים שמשולמים לחברי הכנסת עבור כל יום השתתפות בדיוני מליאה, ישיבות ועדה או סיור ועדה. התשלום מועבר באופן אוטומטי ואין צורך לדרוש אותו.

אוחנה בטקס כניסתו למשרד המשפטים, היום בירושלים. "זו שבירת תקרת זכוכית"
אמיל סלמן אמיל סלמן
להמשך הפוסט

אמיר אוחנה, כדי להיות שר טוב תצטרך להפסיק עם העצלנות

"שקוף" יצר מספר מדדים והשוואות סביב פעילות הח"כים והח"כיות בכנסת ה-20 ובכולם "מככב" שר המשפטים החדש, מלמטה. התואר שבו כן זכה הוא "הח"כ שהכי פחות שווה את האש"ל שמשולם לו"

שר המשפטים אמיר אוחנה הוא עצלן. לא קל לי לכנות כך שר משפטים, במיוחד לא אחד שיצא לי להכיר אישית והרשים אותי מאד בנסיעה ארוכה שחלקנו לפני שהפך לחבר כנסת בדצמבר 2015. ובכל זאת, בחרתי במלה "עצלן" אחרי בדיקה קפדנית ואני עומד מאחוריה. יש לנו שר משפטים עצלן. כמה עצלן? בארבע שנות כהונתו כחבר כנסת מטעם הקואליציה הוא לא הצטיין בחקיקה, לא היה פעיל במיוחד בוועדות ולא השאיר חותם כמעט בדבר, למעט אולי בסיוע לחוק יסוד: הלאום.

לאורך כהונת הכנסת ה-20 יצרתי מדד חדש שבודק אם הח"כים והח"כיות שווים את האש"ל שאנו משלמים להם. בגלל שנתוני הנוכחות במשכן לא שקופים באופן אוטומטי, חיפשתי ומצאתי דרך להגיע אליהם בכל זאת. גיליתי כי מעבר לתקציב שמקבל כל נבחר ציבור לקשר עם הבוחר, הוא מקבל גם החזרי אש"ל באופן הבא: לכל ח"כ או ח"כית משולמים 105 שקלים עבור כל יום השתתפות בישיבת כנסת, ועדה או סיור ועדה. התשלום נעשה אוטומטית ואין צורך לדרוש אותו. 

אוחנה בכנסת, בשנה שעברה
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

האם תתפטר במקרה של כתב אישום? עדיף לשאול קודם אם מדובר בגבר או אשה

"שקוף" הגישה לכל המועמדים הריאליים לכנסת שאלון וגילתה שכמעט חמישית מהגברים יסכימו להתפטר רק אחרי פסק דין חלוט נגדם. אצל הנשים, לכולן (חוץ מאחת) יש אמון בעבודת המשטרה והפרקליטות. וגם: שחקו ובידקו מיהו הח"כ או הח"כית העתידיים שחושבים בדיוק כמוך

לקראת הבחירות לכנסת ה-21 פנינו לעוקבי ועוקבות "שקוף" בשאלה: מה אתם הייתם רוצים לשאול את המועמדים והמועמדות? קיבלנו מאות שאלות נהדרות בתחומי שקיפות, מנהל תקין ודמוקרטיה וסיננו מתוכן את שמונה הנפוצות. יעל פינקלשטיין ואסף נתיב פנו בשבועות האחרונים שוב ושוב ל-122 מועמדים ריאלים. רק 52 הסכימו לענות (42%) אך בדרך זו יצרנו משחק שיסייע לכם למצוא את המועמד שהכי מתאים לדעותיכם.

שיחקתם? יופי, עכשיו בואו תקבלו כמה סטטיסטיקות. ראשית יש לומר באופן כללי כי מועמדי ומועמדות העבודה ומרצ הביעו את הנכונות הגבוהה ביותר להשתתף בשאלון, בעוד שאלה מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו ואיחוד מפלגות הימין ענו במשורה. המפלגה היחידה שסירבה באופן גורף לענות לשאלותינו, בלא יוצא מן הכלל היא הימין החדש. כמו כן, לצערנו, ועל אף ניסיונות מאומצים, לא הצלחנו להגיע לחברי בל"ד ולקבל את תשובותיהם.

קמפיין בחירות 2019
ערן וולקובסקי
להמשך הפוסט

שאלנו את המפלגות על שקיפות, שבע לא טרחו כלל לענות

לקראת הבחירות פנינו ב"שקוף" לכל המפלגות וביקשנו מהן להציג את תפישת עולמן במספר סוגיות שנעדרות כמעט לגמרי מהשיח הציבורי אך משפיעות עלינו מדי יום. הנה התשובות

לקראת הבחירות לכנסת ה-21, פנינו ב"שקוף" לכל המפלגות וביקשנו מהן להציג את תפישת עולמן בשאלות הנעדרות כמעט כליל מהשיח הציבורי, אך משפיעות עלינו מדי יום: מניעת שחיתות ברשויות המקומיות, הגברת השקיפות (בדגש על אינטרסים כלכליים) ושינוי הדרך בה פועלת ועדת השרים לחקיקה.

אז לפני שנעבור מפלגה-מפלגה, הנה שבע המפלגות שכלל לא טרחו לענות על השאלות הפשוטות הללו: הליכוד, כחול-לבן, זהות, ש"ס, רע"ם-בל"ד, ישראל ביתנו ואיחוד מפלגות הימין. פנינו אליהן שוב ושוב אבל תשובות - אין. ועכשיו למנה העיקרית:

קמפיין בחירות 2019
ערן וולקובסקי
להמשך הפוסט

מדריך: איך פגעו העבירות המיוחסות לנתניהו בכיס של כולנו?

מאחורי ההגדרות המשפטיות "שוחד", "מרמה" ו"הפרת אמונים" מתחבאת פגיעה ממשית בכספי ציבור וכללי ההתנהגות. "שקוף" מגיש מדריך לאופן שבו העבירות המיוחסות לרה"מ פוגעות בנו יום יום

איך תיק 4000 פוגע בך?

ההטבות שהעניק לכאורה ראש הממשלה לשאול אלוביץ' בעסקת בזק-יס היו חוסכות לכל משפחה אלפי שקלים. נתניהו למעשה בלם רפורמה שהיתה מאפשרת להוזיל את מחירי האינטרנט והטלפון. דו"ח של משרד התקשורת קובע כי בזק מרוויחה פי 4.3 מהרווח הנורמטיבי בזכות ניצול היותה מונופול. אם היתה תחרות והרפורמה בשוק התקשורת לא היתה מעוכבת, הרווח העודף הזה היה נשאר בכיסי האזרחים.

בנימין נתניהו. קדימות למי שמספק מתנות בסכומי עתק
אלכס ליבק
להמשך הפוסט

הוצאות הזוג נתניהו על ביגוד מאז 2010: כחצי מיליון שקל מכספי ציבור

"שקוף" קיבלה את הוצאות ראש הממשלה ורעייתו על "דמי ייצוג" בשנים 2010-2016 ומהן עולה כי הם נוהגים לנצל את המותר להם עד השקל האחרון. כנראה שהם מוציאים סכומים נוספים דרך תקציב התפעול

בנימין ושרה ונתניהו הוציאו כחצי מיליון שקל מכספי ציבור על ביגוד והנעלה בשנים 2010-2018 - כך עולה מנתונים שקיבלה "שקוף" בהתאם לבקשת חופש מידע ממשרד ראש הממשלה. מהנתונים עולה כי ראש הממשלה ורעייתו מנצלים בעקביות את מלוא הסכום המוקצה להם מדי שנה על פי חוק ("דמי ייצוג") ובסך הכל הוציאו כ-409 אלף שקל בשנים 2010-2016. משרד ראש הממשלה סירב למסור נתונים לגבי השנים 2017-2018, אך בהנחה שגם בהן נוצל התקציב עד תום, מדובר בסכום כולל של 517 אלף שקל לכל הפחות.

מעט רקע: בדצמבר 2010 נעתרה ועדת הכספים של הכנסת לבקשת מזכיר הממשלה והגדילה את דמי הייצוג לשרים ל-4,018 שקל לשנה. באותה החלטה הוגדל גם הסכום שמקבלים ראש הממשלה ורעייתו ונקבע על 50 אלף שקל. הוצאות הזוג נתניהו על ביגוד והנעלה באותה שנה היו 49,734 שקל, כש-17 אלף שקל מתוכם הוצאו בשבוע האחרון של השנה.

בנימין ושרה נתניהו ביום הולדתו ה-69 של ראש הממשלה
עמוס בן גרשום / לע"
להמשך הפוסט

העיסוק התקשורתי המופרז בטרור מעוות את השיח הציבורי

המצב הביטחוני הוא גורם האחראי רק לחלק זעיר ממקרי המוות ולמרות זאת הוא ממלא את השיח הפוליטי ונמצא בראש הפירמידה של כלי התקשורת. הסיבות לכך טובות לתקשורת אך רעות לציבור

ביטחון זה חשוב, אפילו קריטי, אבל יש דברים שגורמים למותנו בהיקפים גדולים בהרבה - מחלות למשל. נתונים שפרסם מכון IHME ותוכנית המחקר Global Burden of Disease מעלים כי ב-2016 הטרור היה אחראי רק ל-0.04% ממקרי המוות בישראל. לעומת זאת, כמעט 95% מתו מסיבוכים בריאותיים כאלה ואחרים.

ברור שההשקעה בביטחון מסייעת לדירוג הנמוך של מוות מטרור, אבל "האויב מבפנים" הוא האויב העיקרי שניצב בפני החברה שלנו. עם זאת, ממשלות ישראל אינן מציבות באופן עקבי את הבריאות והשמירה על הגנת הסביבה בראש סדר העדיפויות שלהן. הן מעדיפות את הטרור. קל יותר להיאבק בו, קל יותר לסקר אותו והעיסוק בו פחות "משעמם". זו גם הסיבה שהתקשורת מזריקה לנו את העיסוק בטרור ללא הרף.

התקשורת תדגיש לרוב את מה שלנגד עינינו, את מה שקל להבנה ומעורר רגש. העיסוק בטרור הוא השילוב האולטימטיבי
ערן וולקובסקי
להמשך הפוסט

המועמדים לכנסת צריכים לעבור פוליגרף, הנה שבע שאלות אליהם

בחברות ביטחוניות בדיקת הפוליגרף הוא תנאי סף. לא תיכנס בדלת אם לא עברת אותה. אלא שדווקא לבית החשוב בישראל - משכן הכנסת - אנחנו מכניסים אנשים שאין לנו מושג מי הם ולמי הם חייבים

אילו הייתי מתמודד לכנסת בבחירות הקרובות, במקום ללהג על ימין/שמאל או לפזר הבטחות ריקות מתוכן, הייתי ניגש למכון פוליגרף מכובד, ושם הייתי מבקש מהבודק לשאול אותי את השאלות הבאות:

1. האם אי פעם קיבלת/נתת שוחד?

ח"כ דוד ביטן בלאומיאדה, החודש
ששי חורש
להמשך הפוסט

למה אינכם יודעים איך מצביעים בוועדת השרים לחקיקה? תשאלו את רה"מ

בכנסת היוצאת השתמשה "שקוף" בכל הכלים העיתונאיים והאקטיביסטיים העומדים לרשותה בניסיון להביא לשינוי עבודת הוועדה המתפקדת בפועל ככנסת ישראל. הנה הסיבה למה זה לא עזר

אנחנו ב"שקוף" התייאשנו מהסיכוי לתקן את ועדת השרים לחקיקה - הוועדה שמבטלת, לא פחות, את הפרדת הרשויות בישראל ובפועל החליפה בקדנציה האחרונה את הכנסת. כתבנו ספר על איך שהוועדה עובדת, הראנו שיש קואליציה גדולה לשינוי שיטת העבודה שלה, 67 ח"כים חתמו על הצעת חוק שהגישה ח"כ סתיו שפיר לטיפול בנושא - אך דבר לא עזר.

המציאות היא שבמקום היחיד בו יש חופש הצבעה בכנסת - אי אפשר לדעת כיצד נבחרי הציבור הצביעו. יתרה מכך, לא רק היעדר השקיפות בעבודת הוועדה מטרידה, אלא גם עצם קיומה כברז לכל הליך חקיקה. העובדה שכמה שרים קובעים בחדר סגור מה יעלה בגורל חוקים שאינם עולים שקל מחשבון משלם המסים ואינם סותרים הסכמים קואליציוניים - הופכת את הכנסת ואת כל 120 מנציגי הציבור שבה לבובות ואת קבוצות הלחץ למרוויחות העיקריות מפעילותה.

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר
POOL/רויטרס
להמשך הפוסט

עבור איזו פגישה בתל אביב טסה מירי רגב בשוליים?

כחלק מהמאבק של "שקוף" ו"הצנרת" בשרים וח"כים שאינם מפרסמים את יומנם, יצאנו למעקב אחר שרת התרבות והספורט. התוצאה: שלל עבירות תנועה של נהגה בניסיון לעקוף פקקים

אחרי שעקבנו אחר "יום עבודתו" של סגן השר ירון מזוז, החלטנו ב"שקוף" להרחיב את המעקב אחר נבחרי ציבור שלא מפרסמים את היומן שלהם. ביקשנו מתומכינו לדרג באתר מיוחד של "שקוף" אחר מי היו הכי רוצים שנעקוב ובסיום התהליך נבחרו תשעה ח"כים ושרים.

למקום השני המכובד הגיעה שרת התרבות והספורט מירי רגב. ביום בו ביצענו את המעקב, בסיוע משרד "ניסן יעקובי חקירות", יצאה רגב מביתה בשעה 9:23 ועלתה לרכב שנסע שוב ושוב על השוליים כדי לעקוף פקקים. לאן מיהרה כל כך? למגדלי G שבמרכז תל אביב. היא עלתה אל אחת מדירותיו בעוד נהגה מחזיק סיר בישול.

רכבה של מירי רגב על השוליים בדרך לתל אביב
צילום מסך
להמשך הפוסט

כך ייקרה איילת שקד לכולנו את המחיה

"שקוף" עקבה אחר הפעולות האנטי-חברתיות שבהן נקטה שרת המשפטים לאורך הקדנציה. מצמצום ועדת החקירה להתנהלות המערכת הפיננסית, דרך סיוע ללוביסטים ולחברות המזון ועד הגדלת החשאיות על תרומות לעמותות

שרת המשפטים איילת שקד היא אחת הדמויות החשובות והמשפיעות בממשלה הנוכחית. את הערכת הציבור צברה בין היתר בזכות עמדותיה העקביות ופעילותה בתחום המשפטי, גם בגלל יחסה הביקורתי לבית המשפט העליון. שקד פועלת יחסית בשקיפות, עונה לשאלות, נגישה ומדברת בגובה העיניים. אלא שדווקא בהיבטים חברתיים-כלכליים, החלטותיה מגדילות פערים חברתיים, פוגעות בתחרות ואף מעודדות שחיתות. אסף נתיב ואנוכי, חברי "שקוף", ערכנו רשימה של הפעולות אנטי-חברתיות מרכזיות בהן נקטה שקד בתקופת כהונתה:

1. צמצמה את סמכויות ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בעקבות התספורת לאליעזר פישמן. בכך מנעה מהוועדה יכולת לברר כיצד ניתן אשראי ללווים הגדולים במשק, לזמן את נציגי החברות הגדולות לעדות או לדרוש גילוי מסמכים רלוונטיים. המשמעות היא שהיקף הפנסיה של כולנו קטן יותר והדין וחשבון שמתנהל היום בעקבות ההשקעות הכושלות בכספי ציבור - מצומק ונטול סנקציות.

שרת המשפטים איילת שקד בדיון על הסכם החלב
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

מי הח"כ שטס הכי הרבה לחו"ל? מי אלה שלא חושפים נכסים?

מפה אינטראקטיבית חדשה של "שקוף" נותנת בידיכם כלי מעקב אחרי 120 הנבחרים ומחלקת ציונים לשבח וציונים לגנאי בכל הקשור לפעילותם למען שקיפות

מיזם חדש של "שקוף" מבקש למפות את עשיית או אי עשיית חברי הכנסת בראי שקיפות ושחיתות. המטרה היא בעצם להנגיש, באמצעות ממשק צבעוני ונוח, מידע חיוני על הח"כים והח"כיות שלנו: מי כמעט שלא מגיע למשכן, מי קידם חוקים בעד שקיפות אך הצביע נגדם? מי טס לחו"ל הכי הרבה פעמים בשנה ועל חשבון ימי עבודה, מי הסכים לחשוף את נכסיו ועוד.

הנתונים יאפשרו לכם, הציבור, להחליט מראש ולא מהבטן אם להמשיך ולתמוך בחברי כנסת מסוימים או לחילופין לפעול לכך שלא ימשיכו לכהן בבית הנבחרים. אז הנה כמה דוגמאות מהמפה האינטראקטיבית:

מתוך המפה החדשה של "שקוף"
צילום מסך
להמשך הפוסט

משמעת באגרוף ברזל: למה בעצם הח"כים לא מצביעים לפי צו מצפונם?

הצהרתה של מירי רגב על כך שהצביעה נגד הקמת ועדת חקירה לאלימות נגד נשים "כי היא מבינה מהי דמוקרטיה", מדגימה את כל מה שפסול בשיטה. ועדת השרים לענייני חקיקה היא לב הבעיה

"גם אני מצביעה נגד המצפון שלי כי אני מבינה מהי דמוקרטיה", אמרה באחרונה שרת התרבות מירי רגב והסבירה גם כיצד הפילה חוקים טובים (לדעתה) כדי לשכנע את יו"ר כולנו, משה כחלון, להצביע בעד חוק "נאמנות בתרבות" השנוי במחלוקת. העניין הוא שלהצביע נגד המצפון זו לא דמוקרטיה. זה בדיוק, אבל בדיוק, ההפך. רגב למעשה הדגימה את כל מה שפסול, מקולקל וחולה בדמוקרטיה הישראלית.

כיצד התרגלנו למצב הזוי שבו דמוקרטיה = להצביע נגד מה שאתה מאמין בו? אחרי בחירות יוצרות המפלגות השונות קואליציה כדי למשול. בכך הן מתחייבות לא להעביר החלטות ללא הסכמה של כולן, וגם לקדם סוגיות ספציפיות שחשובות לכל שותפה. אך בפועל, רגע אחרי הרכבת הקואליציה, כל הח"כים שלא היו שותפים למשא ומתן מאבדים את המצפן שלהם ובן רגע נולדת הטרללת. 

מירי רגב. ההסכם הקואליציוני נחתם והטרללת מתחילה
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

ומתי יאיר לפיד יעבור לצריף בנגב? חכו

יו"ר יש עתיד ממשיך להתחמק מקיום ההבטחה שנתן לפני שנתיים. כשמבקשים פרטים על פעילותו בכנסת הוא מסתתר מאחורי מסך הסודיות של ועדת חוץ וביטחון

לפני כשנתיים הצהיר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שבעוד שנתיים יהיה לו צריף בנגב שבו "יתגורר בסופי שבוע". האמת? מעורר השראה. לפיד קיבל על ההבטחה הזו (בצדק) המון לייקים, ולא מעט תקשורת חיובית. אלא שנזכרתי בזה בשבוע שעבר ופניתי ללפיד בשאלה האם בסופ"ש הקרוב יבלה ליד מצפה רמון כמובטח, או כרגיל ברמת אביב ג'. הרי הבטחות יש לקיים. פניתי ללפיד שוב ושוב – אולם בלשכתו סירבו להגיב עד לרגע זה. למה? ככה.

עקיבא נוביק, ששאל גם כן (פנינו במקביל בלי לדעת), כן קיבל תגובה שלפיה זה בתהליך וכנראה ייצא לפועל בעוד כשנה-שנתיים.

יאיר לפיד בכנס תל אביב, בספטמבר. האם יסכים לשבת בממשלת נתניהו גם במקרה של כתב אישום?
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

בזמן שדיברתם על בחירות, השוטרים והסוהרים שדדו את כולנו

22 מיליארד שקל הועברו אתמול כהרף עין בצעד שכולנו עוד נשלם עליו שנים רבות. 60 אלף איש הפעילו לחץ כמו שצריך וקיבלו משהו שאין כמעט לאף אחד מאיתנו

כל העם מדבר על הקדמת הבחירות. אבל אמש (ראשון), בשעה שחצי מהתקשורת ליהגה על התאריך שבו יילך הציבור לקלפי, הממשלה עסקה במשהו הרבה הרבה יותר רלוונטי לחיים שלנו. אתמול בבוקר ממשלת ישראל בהובלת שר האוצר משה הפחדן משה כחלון ובגיבוי "מר הכלכלה", ראש הממשלה בנימין נתניהו, לקחה לנו מהכיס 22 מיליארד שקל והעבירה אותם לגמלאי השוטרים והסוהרים - כפיצוי על כך שיום אחד עלולים לפטר אותם ולא תהיה להם עבודה אחרת. מענק "אי ביטחון תעסוקתי" שאין כמעט לאף אחד מאיתנו, ועוד לאנשים שחלקם בכלל יצאו לפנסיה.

השוטרים והסוהרים הפעילו לחץ אדיר (איימו בסגירת תחנות משטרה וקיימו הפגנות אלימות כולל התפרצות למשרד ראש הממשלה). חרף הכיסוי בעיתונות הכלכלית ומשימות של "שקוף", הציבור הרחב חלם ולא הפעיל כמעט לחץ נגדי. למה? כי התקשורת המסורתית בקושי סיקרה את הנושא והעדיפה לדבר על רכילות פוליטית. התוצאה? הפוליטיקאים ידעו שלאף אחד לא אכפת וקיבלו החלטה לא אחראית. הם אולי חיכו שאנשי המקצוע יעצרו אותם, אבל בגלל המגמה להגברת "המשילות" שהובילו השרים - היועץ המשפטי לממשלה והפקידות הצביעו על הפגמים בתהליך ובמהות אך לא בלמו אותו, לא דיברו נגדו בקול רם. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

מי הם הגופים הציבוריים שמסרבים לפרסם חומרי ארכיון?

בעבר סוכם כי משרדי הממשלה יסמיכו בעצמם את גנז המדינה לחשוף חומרים ארכיוניים לא מסווגים. בדיקת "שקוף" העלתה כי כמעט כולם עשו זאת, אבל ישנם כמה מרכזיים שעדיין מעדיפים שהמסמכים יעלו אבק

הפעם אנחנו לוקחים אתכם לתוככי המקום בו נאצרים ומחכים המסמכים הכי סודיים של ישראל לאור יום: ארכיון המדינה. המוסד הקריטי הזה אמון על שמירת "הר המסמכים" שרק הולך וגבה, הולך ומתעשר, ואמור לאפשר לכל אזרח ללמוד בשקיפות מלאה על ההיסטוריה של ישראל.

בשנים האחרונות החלו פעילים חברתיים להיעזר בארכיון המדינה יותר ויותר, ובעיקר זכורות בהקשר זה פרשת חטיפת ילדי תימן ופרשת הבעלות על הרכוש בשכונת גבעת עמל. אלא שבשנה האחרונה מרחפת סכנת חיסיון על מיליוני תיקים בארכיון. אלה משקפים את פעילות הממשלה והרשויות, התכתבויות ביניהן לבין אזרחים ועוסקים בעוד הרבה נושאים קריטיים - אך נגנזים ומאבדים פומביות.

סריקת מסמכי ארכיון המדינה לקבצים דיגיטליים, 2016
דודו בכר
להמשך הפוסט

הפסד בקלפי וחור בכיס: חוב המיליונים של אלקין מהבחירות המקומיות

השר צפוי להחזר זעום יחסית מהקופה הציבורית ורחוק מאוד מכיסוי הוצאותיו על הקמפיין. וגם: למה חוק מימון הבחירות המקומיות אינו מחייב את המועמדים לדווח על הלוואות

כיצד מימנו המועמדים בבחירות המקומיות את הקמפיין שלהם? מי מהם זכאי להחזר מהקופה הציבורית, מי ייאלץ להתמודד עתה עם חובות ומה המשמעות של זה תפקודו? כתב "שקוף" עידן בנימין לקח את ירושלים כמקרה מבחן ומצא בין היתר כי היום שאחרי הבחירות הנחית על השר זאב אלקין מכה כפולה: לא רק שהוא הודח בסיבוב הראשון בבחירות לראשות העיר, הוא גם מצוי כעת בחוב של כארבעה מיליון שקל. 

ראשית קצת רקע: מימון ציבורי ניתן רק למועמדים לראשות עיר שהצליחו להשיג יותר מ-25% מהקולות או לסיעות שהכניסו את מועמדיהם למועצה, כ-1.2 מיליון שקל לכל מושב (ועוד תוספת של 15% לרשימות שלפחות שליש מהן מורכבות מנשים). במועצת העיר ירושלים יש 31 מושבים וההערכה היא שכל המועמדים המובילים השקיעו כשבעה מיליון שקל בקמפיין שלהם.

זאב אלקין מצביע בירושלים, הבוקר
שלומי כהן
להמשך הפוסט

תזכורת: אנחנו חיים במדינה לא נורמלית ומקבלים אותה ככזו מרצון

התנהגותם או התנהלותם של אנשים כמו נתניהו, שקד, נוה, כץ, הנגבי, דרעי, רגב ועוד מוכיחה מדי יום עד כמה מטורללת המציאות הפוליטית שלנו. בסוף, הם דורשים מאיתנו נאמנות

ב"שקוף" אנו נוהגים לחשוף מידע חדש, אבל הפעם אני מבקש לרגע לעצור ולהזכיר מידע קיים: משטרת ישראל המליצה להעמיד לדין את ראש ממשלת ישראל בשני תיקים. עוד בפברואר הודיעה המשטרה כי יש לה די והותר הוכחות שבנימין נתניהו קיבל שוחד ופעל בניגוד לאינטרסים של כולנו בתיקים 1000 ו-2000. זה לא נורמלי.

לא נורמלי שהתקשורת לא מסקרת את פרשות נתניהו כל יום, ולא הגיוני שהכנסת לא עוסקת בכך חדשות לבקרים. למעשה, זה די משוגע שקואליציה שלמה, שלא מעט מחבריה אף שומרי מצוות ומתפללים באדיקות, מדפדפים ומנרמלים פרשות חמורות של גניבה ומרמה המגובות בממצאים. פרשות שמפוררות את מעט אמון הציבור בשלטון.

"התמכרנו למסכי העשן שמפריחה הממשלה"
עמוס בידרמן
להמשך הפוסט

מתמודד בבחירות המקומיות? הכר את מחירון ynet ליח"צ טוב

"שקוף" השתמשה במועמד פיקטיבי כדי לקבל מקבוצת "ידיעות אחרונות" הצעות מחיר לחבילות פרסומיות הכוללות כתבות, סרטונים וראיונות. מה היא מצאה? הכל בפנים

בעשור האחרון, לאור מצבם הכלכלי הרעוע של גופי התקשורת והצניחה החדה בהכנסות מפרסום, פורח בעיתונים, בטלוויזיה ובאתרי האינטרנט מקור הכנסה חדש: ערבוב בין פרסום לתוכן עיתונאי המכונה לעתים "פרסום סמוי" או "תוכן שיווקי". מדובר בתופעה רחבת היקף הנוגעת כמעט לכל כלי התקשורת בישראל. הפרסום הסמוי משווק למגזר הפרטילמגזר הציבורי וגם לדמויות וגופים פוליטיים.

לפי כללי האתיקה של מועצת העיתונות, כתבות תוכן שיווקי חייבות להתפרסם כשלצדן גילוי נאות ברור, המבהיר לקוראים ולצופים כי המקור לידיעה אינו עיתונאי אלא פרסומי. קרי, מישהו שילם עליו. לא מעט כלי תקשורת לא מקפידים על כך וגם כשהכתבות כן מסומנות, המטרה במקרים רבים אינה מושגת. ממחקר שביצעה חברת "יפעת מחקרי מדיה" עולה כי תוכן שיווקי נקלט אצל מרבית האנשים כעיתונות לכל דבר ועניין" (למחקר המלא).

בניין קבוצת ידיעות אחרונות בראשון לציון
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

בשבחי ההסתייגות: חשבתי למה אתם כל כך בטוחים?

רובנו משתמשים לא מעט במילים כמו "כולם" ו"תמיד". זה מוביל לביטחון שגוי, ואפילו לגזענות. יש פתרון, קוראים לו "דיבור מסתייג", ואין מקום שזקוק לו יותר מהפוליטיקה הישראלית

העברנו השנה חוגי בית על תקשורת עצמאית מפארן ועד דן. בהרצאות אנו שואלים, בין היתר, את עמדת הבאים לגבי מחאת הנכים. הרוב מרימים יד, כמה מתנגדים. לאחר מכן אנו שואלים מי יודע מה מסקנות ועדת שמחון או ועדת זליכה. עד כה רק אדם אחד ידע שיש ועדות כאלו. אחד. למרות זאת, מאות הביעו דעתם בנחרצות מוחלטת. הם מאוד בעד או נגד - מבלי לדעת על מה בדיוק.

רובנו מגבשים דעות על בסיס תחושות בטן. זה לגיטימי - בלתי אפשרי להתעמק בכל נושא. מתי זה הופך לבעיה? כשאנשים מתעלמים מעובדות שאינן מתאימות לאותן תחושות בטן. למה אנחנו מתנהגים ככה? דיברנו עם נופית פרייצייט, סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה מחקרית בבר אילן, שחוקרת את הקשר בין שפה לבין חשיבה. לטענתה, שפה נחרצת הכוללת שימוש במילים כמו "תמיד", "כולם", "חייבים" וכו' קשורה להחלטיות הזו. לפי התיאוריה שלה, סביבה בה דעות מובעות בצורה נחרצת מעודדת שטחיות מחשבתית ומובילה להכללות.

בנימין נתניהו. ואולי אפשר קצת פחות נמרץ וכוללני?
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

מיזם חדש מבקש מכם לזהות את משתתפי טקס המשואות

שרת התרבות מירי רגב מסרבת לחשוף את רשימת מקבלי הכרטיסים לטקס הדלקת המשואות. "שקוף" מבקש את עזרת הציבור הרחב בזיהוי המוזמנים דרך אתר מיוחד

זוכרים את טקס המשואות המפואר ומעורר המחלוקת? כולנו שילמנו עליו כ-22 מיליון שקלים - יותר מכל טקס משואות שהתרחש לפניו. אבל חלוקת הכרטיסים התנהלה בעלטה וללא קריטריונים ברורים.

ביקשנו מהשרה האחראית מירי רגב לספר לנו מי הוזמן לטקס עצמו - מי זכה להיות נוכח בחגיגה המרגשת? רגב סירבה.

צילום מסך מתוך המיזם החדש של "שקוף"
המיזם החדש של "שקוף" / כאן 11
להמשך הפוסט

מה עשה במשך חודשיים על חשבונכם יועץ שר המדע?

הקומבינה של שר המדע אופיר אקוניס: סידר לראש לשכתו שרץ בבחירות תפקיד "יועץ חיצוני". המשרד בתגובה: הוא הועסק כיועץ חיצוני שאינו עוסק בנושאי המשרד. אם כך על מה ייעץ? לא ברור

היועץ הוותיק לשר המדע נדב דואני החליט לרוץ לתפקיד ראש עיריית הוד השרון. עד כאן הכל טוב ויפה. אלא שאם דואני רצה להמשיך לתפקד כעובד מדינה בזמן הזה היה עליו לציית לשלל מגבלות של נציבות שירות המדינה החלות על מתמודדים. על מי לא חלות הגבלות? על יועצים חיצוניים.

דואני כאמור הוא עובד מדינה מתוקף תפקידו כיועץ לשר המדע אקוניס, ובמקביל חבר מועצת הוד השרון, שהשנה החליט לרוץ לראשותה. באורח פלא באפריל התחלפה משרתו לכזאת שאפשרה לו להמשיך בהכנות לבחירות ללא מגבלות. כלומר, כדי להמשיך להעסיק את דואני מצאו בלשכת השר פתרון יצירתי ומינו אותו כיועץ חיצוני. על מה ייעץ? לא ברור. האם הציבור המשיך לשלם את שכרו? כן.

נדב דואני, השר אופיר אקוניס
מתוך ערוץ היוטיוב לש נדב דואני, מרק ישראל סלם
להמשך הפוסט

למה סגר היועץ המשפטי לממשלה שישה תיקים לשרה נתניהו?

היועץ המשפטי לא רק מתחמק מלמסור את נימוקיו להחלטתו לסגור את רוב תיקי שרה נתניהו, אלא גם מושך זמן לבירור הנושא עד אין קץ

זוכרים שבספטמבר 2017 הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיגיש כתב אישום נגד שרה נתניהו ב"פרשת הזמנת הארוחות"? ההחלטה חוללה רעש עצום. אולם בתוך אותה הודעה הסתתרה החלטה נוספת: לסגור תיקי חקירה ובדיקה נגד גברת נתניהו בלא פחות משש פרשיות נוספות.

מדובר בפרשות שכללו חשדות כבדים לרמייה והוצאת כספים אסורים מקופת המדינה. כך למשל מנדלבליט הודיע כי אי אפשר להוכיח ששרה נתניהו היתה מודעת לחשמלאי שזייף עבודות במעונה הפרטי. או שאיננה אחראית לפרשה, כנראה המוזרה בתולדות המדינה, בה נרכשו ריהוט גן ופטריות חימום חדשים למעון המעון בירושלים, אולם אלו הועברו למעונה הפרטי בקיסריה – וציוד זהה אך מיושן הועבר מקיסריה למעון הרשמי. כלומר שראשי ממשלה עתידיים יסבלו מהציוד המשומש של משפחת נתניהו.

שרה נתניהו בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

רווחת החקלאים או רווחת החיות? השר אורי אריאל כבר בחר צד

משרד החקלאות אמור לדאוג גם לחקלאים וגם לחיות. מבדיקה מעמיקה עולה כי השר אורי אריאל בחר צד: החקלאים

בנובמבר 2017, באיחור אופנתי של שנתיים מאז החלטת הממשלה, פירסם משרד החקלאות מכרז לתפקיד ראש אגף רווחת בעלי חיים. מדובר במשרה חדשה ומבורכת לניהול אגף לא גדול - חמישה עובדים בסך הכל. 

תקצוב הנושא במשרד החקלאות ומינויו של נושא תפקיד בדרגת ראש אגף אמור היה להבטיח כי משרד החקלאות יתחיל סוף כל סוף לדאוג גם לרווחתם של בעלי חיים ולא רק לחקלאים. ניגוד העניינים המובנה הזה בתפקידי המשרד מוביל לטענת ארגוני זכויות בעלי חיים, לא אחת להזנחתם.

אבל ההחלטה על הקמת האגף לרווחת בעלי חיים התקבלה על ידי הממשלה כבר בדצמבר 2015, בפשרה שהושגה אחרי דיונים של שנתיים במטרה לאחד את כל תחום צער בעלי חיים תחת המשרד להגנת הסביבה. אלא שגם היום, יולי 2018, התפקיד הזה - ראש אגף רווחת בעלי חיים – לא מאויש. במשרד החקלאות טוענים כי "ההליך מנוהל במכרז פומבי על ידי נציבות שירות המדינה אשר פורסם בנובמבר 2017. מבדיקת המשרד נמצא כי ועדת בוחנים במכרז זה נקבעה ליום 11/7/18". כמעט שלוש שנים של כלום: אפילו הוועדה המדוברת שהייתה אמורה להיפגש לפני כמה ימים - בוטלה.

שר החקלאות אורי אריאל. בחר צד: החקלאים
מרק ישראל סלם
להמשך הפוסט

אז מיהו שומר הסף שהכי מקלקל לנו את המדינה?

הגיע הזמן שלצד "אביר איכות השלטון" יחולק גם פרס מרתיע ל"אביר השחתת השלטון". אז החלטנו ליצור אחד

שומרי הסף אמורים להיבחר בקפידה. לכל אחד מהם יש השפעה עצומה על טוהר המידות בתחום עליו הוא מופקד. מדי יום כל אחד מהם מגיע ללשכתו לבצע פעולות לטובת הציבור, ולכאורה הכל מצויין, ואף אחד מהם לא נוטל אגורה לכיסו בניגוד לחוק.

אבל כששומר סף כושל, תרומתו האישית לפגיעה במערכת או להשחתתה, עלולה להיות עצומה. בגלל השפעתו הרוחבית הוא עלול להזיק אף יותר מאלו שמפרים את החוק. 

צילום מסך מתוך תחרות אביר השחתת השלטון
מתוך אתר "100 ימים של שקיפות"
להמשך הפוסט

הבריכה בקיסריה? אתם הולכים לשלם עליה עשרות שנים קדימה

רשימת עובדות על החוק שהקואליציה מקדמת היום ויאפשר הטבות מס נצחיות ולא מוצדקות לראשי הממשלה

שוב ושוב נחשף שמשפחת ראש הממשלה מעמיסה את הוצאות בתיהם הפרטיים על חשבון הציבור. במדינה מתוקנת היינו רואים מיד התפטרויות. כסף מוחזר. חידוד נהלים. אולי אפילו את מפלגת השלטון עושה ניקוי אוורות. בישראל, לעומת זאת? הקואליציה תוקפת על כך את השמאל, ומתגייסת כולה להעביר חוק שמכשיר בזבוזים על חשבון קופת המדינה. בזבוזים שטרם נראו כמותם.

עידן בנימין שעובד אתי ב"שקוף" נכח השבוע בדיון שהיה בנושא בוועדת הכספים. הרכבנו רשימת עובדות על החוק שהקואליציה מקדמת היום ויאפשר הטבות מס נצחיות ולא מוצדקות לראשי הממשלה:

בית משפחת נתניהו בקיסריה
אלון רון
להמשך הפוסט

הנתונים מוכיחים: איילת שקד היא ראשת הממשלה האמיתית של מדינת ישראל

יש מתאם של 99% בין הצבעות השרה שקד לבין ההחלטות בפועל בכנסת. זה לצד הודאה של השרה עצמה בכך שהיא לבדה בישיבות של הכנסת האמיתית של מדינת ישראל מעלה שאלה: האם זו דמוקרטיה אם אדם אחד קובע כמעט הכל?

"הגיע הזמן לראש ממשלה אישה", אמרה השרה מירי רגב בראיון עם דפנה ליאל לחברת החדשות לפני כחודשיים. רגב פספסה את העובדה שיש כבר ראשת ממשלה. היא הגיעה לתפקיד עם שמונה מנדטים בלבד ובלי להיות ראש מפלגה - שרת המשפטים איילת שקד. כן, בזמן שראש הממשלה בחקירות, מירי רגב מתעסקת במסי וליברמן באיומים על איראן, מי שמנהל פה את העניינים היא בכלל איילת שקד, שרת המשפטים ומהיום - גם שרת החקיקה. העובדות לא משקרות. 

שרים נפקדים

בשבועות האחרונים החלטנו בעצת התומכים של "שקוף" להיצמד לוועדת השרים לחקיקה. הראנו שהיא מחליפה את הכנסת אף שאסור לנו לסקר אותה (קראו על כך פה). מהבדיקות שלנו עולה כי אף ש-12 שרים חברים בוועדה, רובם כלל לא מגיעים. הם בחו"ל או ממשיכים מישיבת הממשלה למשרד שהם מנהלים. אפילו בפרוטוקול הדיון החלקי שכן מתפרסם לרוב מופיע רק שמה של השרה שקד (לצד יועצים), כאשר לעתים רחוקות נוסף אליה זאב אלקין.

איילת שקד
עופר וקנין
להמשך הפוסט

האם שרת המשפטים איילת שקד העלימה פגישות מהיומן שלה?

כך עולה דווקא מקריאה ביומן אחר, זה של יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה

אפי נווה ניסה בשנים האחרונות להסתיר את כל היומן שלו בטענה כי פגישותיו בו מעורבבות עם היומן השני כשותף במשרד עו"ד. לכן הגיש גיא זומר, פעיל "שקיפות", עתירה נגד לשכת עורכי הדין באוקטובר 2017. במסגרת הדיון הושגו הסכמות כי נווה ימסור רשימות של פגישות עם שרים, חברי כנסת, חברי הוועדה לבחירת שופטים וכמה גורמים נוספים. כלומר לא יומן מלא, אבל לפחות את הפגישות עם נבחרי הציבור ובכירים נוספים.

בנוסף, התחייבה לשכת עו"ד כי מעתה ואילך ינוהל יומנו של נווה כראש הלשכה בנפרד מיומנו במשרד עו"ד הפעיל שלו. כלומר בפעם הבאה שיתבקש להעביר את היומן, לא תהיה מניעה מלמסור אותו.

שרת המשפטים איילת שקד ואפי נווה יו"ר לשכת עורכי הדין בישראל
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

מדוע מסרבת הממשלה שנסקר את הכנסת האמיתית של מדינת ישראל?

כל מה שלימדו אתכם בשיעורי אזרחות הוא לכל הפחות לא מדויק. זוכרים את שרשרת החקיקה (טרומית, ראשונה וכו')? בינה לבין המציאות אין כמעט כלום

כל מה שלימדו אתכם בשיעורי אזרחות - זה שקר. טוב, לא שקר, פשוט לא מדויק ברמה מחרידה. זוכרים את שרשרת החקיקה (טרומית, ראשונה וכו')? בינה לבין המציאות אין כמעט כלום. האם חוק יעבור - את זה לא מחליטים ח"כים לפי צו ליבם. אפילו לא לפי ההסכם הקואליציוני שנחתם אחרי הבחירות.

מי שמחליט זו ועדה עלומה במשרד ראש הממשלה (לא בכנסת) שלח"כים ולעיתונאים אין אליה כניסה. אין לה פרוטוקולים (לא במקרה, בכוונה גמורה). מ-1954 היא הופכת את הח"כים לרובוטים לפי שיקולים פרסונליים. קוראים לה - ועדת השרים לחקיקה, והיא המקום בו מוכרעות ההחלטות. במליאה? הקואליציה תצביע כאיש אחד מה שהוועדה תגיד להם להצביע.

דיון בכנסת ב-2015
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

בזמן שהתעסקתם ברגב ומסי - הקואליציה דחפה יד לכיס שלכם

מיקי זוהר עיבה את הפנסיה של היועץ המשפטי של הכנסת במיליוני שקלים; בבית היהודי ויהדות התורה פועלים לקדם חוק שיאפשר לקבל מימון כפול של ישיבות וגרעינים תורניים; בש"ס דואגים כרגע להעביר מיליונים בתעלות תת קרקעיות לאתרי דת. ועוד ועוד

סאגות ארגנטינה והאירוויזיון חשובות – הן מראות לעם ישראל את המחיר שאנחנו נאלצים לשלם בגלל מנהיגות רדודה. אלא שממש באותו זמן מקדמת הקואליציה מהלכים יקרים להחריד שאף אחד כמעט לא מדבר עליהם. מהלכים מסואבים שעוברים מתחת לרדאר משום שהם פחות "סקסיים".

כך למשל, באותם ימים בהם דיברנו על לחיצת הידיים בה מעוניינת רגב, מיקי זוהר עיבה את הפנסיה של היועץ המשפטי של הכנסת במיליוני שקלים. כן, איל ינון, שומר הסף של הח"כים, קיבל במסלול אקספרס צ'ופר מהאנשים עליהם הוא אמור לפקח. הפנסיה שלו תעלה מ-37 אלף ל-47 אלף שקל - מדי חודש, עד מותו. 37 אלף לא מספיקים לו בשעה שכל כך הרבה אנשים לא סוגרים את החודש? כנראה שלא.

בנימין נתניהו ומיקי זוהר בישיבה של הליכוד בכנסת
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

יאיר לפיד וציפי לבני השתמשו בביטחון המדינה כתירוץ להיעדרותם מהכנסת - ושיקרו

לאחר חודשים ארוכים של ויכוחים בלתי פוסקים האמת יוצאת לאור - לפיד ולבני בתחתית הנוכחות גם בוועדה היחידה בה הם חברים

"מי שמכיר את פעילות הכנסת יודע שרוב פעילותי היא בוועדת חוץ ובטחון ובעיקר בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים אשר מסיבות ברורות ישיבותיה אינן מופיעות ברשומות. אני משקיע מכך מאות ועשרות שעות ומייחס לכך חשיבות מרובה"
(ח"כ יאיר לפיד, 2017)

זו הייתה תגובתו של יו"ר יש עתיד לפיד כשדיווחנו שלפיד הוא הנעדר מספר 1 מהכנסת. לפיד למעשה העמיד אותנו על טעותינו והבהיר בהמשך שהוא נוכח באינספור דיוני ביטחון סודיים מחוץ לכנסת במטות השב"כ והמוסד.

חברי הכנסת ציפי לבני ויאיר לפיד במליאה ב-2014
דוברות הכנסת
להמשך הפוסט

כמה עולה לנו השתיקה של דוד ביטן?

הוא נעדר מאינספור דיונים, ושותק באלו שבהם הוא נוכח - האם ביטן הפך לרובוט קואליציוני? בדיקה מעמיקה מגלה שחבר הכנסת שמעורב בפרשת שחיתות משתמש בכנסת כעיר מקלט. כמה זה עולה לנו?

3 בדצמבר היה היום שבו הכול השתנה עבור ח"כ דוד ביטן. באותה עת כיהן כיו"ר הקואליציה, תפקיד רב משמעות בו יוכל לקדם ולעצור כמעט כל מהלך בכנסת. אלא שאז נחקר במשטרה בחשד לשוחד, הלבנת הון והפרת אמונים. בנוסף לכך רעייתו נחקרה ושלל ממקורביו עוכבו למעצר. ביטן, לעומת זאת, אף שנמצא בלב הסערה, נהנה מחסינות פרלמנטרית מתוקף היותו חבר כנסת. המשמעות: לא ניתן לעצור אותו, לא משנה כמה חזקות הראיות נגדו.

בהמשך החקירות החליט ביטן אף לשמור על זכות השתיקה. צלילה מעמיקה לפרוטוקולי הדיונים בכנסת שערך כתב "שקוף", עידן בנימין, מעלה כי ביטן מקפיד לשתוק גם במשכן.

דוד ביטן יוצא מחקירתו בלה"ב 433 בפברואר
אילן אסייג
להמשך הפוסט

אחת ולתמיד: האם ציפי לבני אחראית לחובות קדימה האבודים?

במשך שנים רווחה הטענה שציפי לבני אחראית לחובות האימתניים שהשאירה מאחוריה מפלגת קדימה ז"ל. אז צללנו לעומק כדי לבדוק מה חלקה במחדל. התשובה בגדול: זה מורכב. בקטן: יש אשמים אחרים, בהם אולמרט

כחלק מסקירת הצל שעשינו לח"כ ציפי לבני, פנו אלינו שוב ושוב בבקשה שנחקור את השאלה אם השאירה מאחוריה חובות ענק. עידן בנימין ואני צללנו פנימה, ויצאנו עם תחקיר בן 12 עמודים. לטובת קוראי "הארץ", אנחנו מביאים את התמצית.

לבני דילגה בקריירה הפוליטית שלה בין "הליכוד", ל"קדימה", ומשם ל"תנועה", שלבסוף התכנסה תחת "המחנה הציוני". בימיה כיו"ר מפלגת קדימה (אך גם לאחר מכן) איתר מבקר המדינה התנהלות בעייתית בכספי מימון המפלגות שקיבלה מהמדינה. נתחיל מהנקודה הרלוונטית בשנת 2008, ונשזור את המהלכים ברצף כרונולוגי. אז אחת ולתמיד - האם לבני האחראית לחוב שהשאירה מאחוריה קדימה ז"ל?

ציפי לבני במסיבת עיתונאים של קדימה ב-2011
ניר קידר
להמשך הפוסט

מנגל עם תומכי נתניהו: כך תתכוננו לאירוע הבא

להפיל על כמה שמפניות ראש ממשלה שמקדם מהלכים אדירים? אין מצב. אז מה כן תענו באירוע הבא לאוהבי נתניהו? לפניכם נתונים שמראים כיצד החשבונות שהם משלמים מדי חודש יכלו להיות זולים יותר, ובהרבה

ידעתי. ידעתי שגם השנה כשאטען סביב שיחת מנגל-יום-העצמאות שנתניהו צריך ללכת הביתה ישיבו לי שאני "שמאלן". כשאסביר שזה בגלל השחיתות, הם יבהירו שעל סיגרים ושמפניות לא צריך לפטר ראש הממשלה. ואתם יודעים מה? הפעם אסכים.

הכנתי תכנית, והנה היא לרשותכם ולכל מאורע חגיגי עתיד. אסביר לתומכי-נתניהו: אני מבין אתכם, בכנות. אתם מעריכים את הנהגת נתניהו ולכן פרשת הארוחות הכפולות, חשמלאי ביום כיפור, סיגרים, רהיטי הגן ודומיהן זה כסף קטן. אני אישית לא מתחבר לטיעוני "כסף קטן", אבל מבין לגמרי שכשמגיע מנהיג שמגשים חלומות ארוכי שנים, אז לרדוף אותו בקטנות זה, נו, קטנוני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה הצטרפו לאזרחי ישראל החוגגים את יום העצמאות במנגלים בגן הוורדים בירושלים
חיים צח / לע"מ
להמשך הפוסט

האם שריפה מסתורית בארכיון העלימה את ההוכחה לתקינות התואר של שרה נתניהו?

ניסינו לבדוק אחת ולתמיד את השאלות המתעוררות מקורות החיים של גברת ראש הממשלה. במקום לקבל תשובות גילינו אי-דיוק נוסף המנוגד לחוק, ושמענו ממשרד הבריאות שכל ההוכחות כנראה עלו באש. בלית ברירה אנו פונים אליכם הגולשים בבקשה לסיוע באיתור הפרטים החסרים

1996 הייתה שנה משמעותית למשפחת נתניהו. בחודש מאי, הפתיע בנימין נתניהו את הסוקרים וגבר בפער של כ-30 אלף קולות על שמעון פרס, בבחירות הישירות הראשונות לראשות ממשלת ישראל. מוקדם יותר באותה השנה התרחש אירוע נוסף בחיי המשפחה: שרה נתניהו סיימה את חובותיה לתואר השני בפסיכולוגיה חינוכית ונרשמה ב"פנקס הפסיכולוגים" - רשומות שמנהל משרד הבריאות בהן נרשמים בעלי תואר שני ומעלה בפסיכולוגיה, על-פי חוק הפסיכולוגים תשל"ז-1977, בכדי שיוכלו להמשיך להתמחות.

שנת 2009 הייתה מרגשת גם היא עבור בני הזוג נתניהו: הזוג חזר לגור בבלפור ולשלוט במדינת ישראל. באותה שנה ושמונה חודשים מאוחר יותר, למעלה מ-13 שנים לאחר גמר התואר השני, סיימה שרה נתניהו את התמחותה בפסיכולוגיה חינוכית ונרשמה סוף סוף בפנקס בהתאם כמומחית. לסיום ההתמחות חשיבות מיוחדת בתחום הפסיכולוגיה, שכן על-פי סעיף 2(ב) לחוק האמור, פסיכולוג שאינו מומחה "לא יעסוק בפסיכולוגיה אלא בפיקוחו או בהדרכתו של פסיכולוג (מומחה)".

שרה נתניהו
אילן אסייג
להמשך הפוסט

כמה נוהג ישראל כץ בסופי שבוע?

מועדי התדלוק חושפים: בשעה שישראלים רבים נטולי רכב נצורים בחגים ובשבתות בבתיהם, יש אדם אחד שנוסע בלי סוף: שר התחבורה כץ

ישראלים רבים נאלצו בחג ליישר קו עם לוח הזמנים הקשוח של התחבורה הציבורית.  לא כך השרים. בשעה שאנחנו – הציבור הרחב נטול הרכב – נצור בחג ובסופי השבוע בשכונתו, יש אדם אחד שנוסע בלי סוף: שר התחבורה ישראל כץ.

בתחילת הקדנציה, שר התחבורה לא התבייש בכך ואפילו שיתף תמונות מטיולי הסוף שבוע שלו. אולם הביקורת הרבה לה זכה גרמה לו להפסיק להעלות תמונות לרשתות החברתיות - אבל לא להפסיק לנסוע.

שר התחבורה ישראל כץ בהשקת אתר ניסויים לרכב אוטונומי
עופר וקנין
להמשך הפוסט

כמה הייתם משלמים כדי שמישהו יעזור לאופיר אקוניס להעלות פוסטים לפייסבוק?

במאי 2017 טס שר המדע לביקור עבודה בארצות הברית. לנסיעה הצטרף יועץ הניו-מדיה שלו, יואב צוקר, שדיווח על 10 שעות עבודה בכמה מהימים בהן סייע לאקוניס להעלות שמונה פוסטים בעמוד הפייסבוק שלו. על חשבון מי? על חשבונכם

שמעו סיפור קטן: שר המדע אופיר אקוניס שכר על חשבוננו יועץ ניו-מדיה בשם יואב צוקר. הדף של השר פשוט שגרתי ונטול כל ייחוד, ואקוניס כבר מחזיק כמצופה בסוללת יועצים. הסתקרנתי ושאלתי את עצמי: מה זה בדיוק יועץ ניו מדיה? מה בן אדם כזה עושה? כמה כבר עולה להעלות סטטוסים בדף שאין בו סטטוסים מורכבים או דיאלוג עם הציבור? 

נכון, משרד המדע מנהל שלל קמפיינים בפייסבוק (שבוע חלל, קייטנות מדע), אבל גיליתי שצוקר נשכר רק למען השר, לא למען המשרד (שם יש תקציב נפרד). ביקשתי את החוזה שלו וקיבלתי (כולכם יכולים לבקש בבקשת חופש מידע כל חוזה ממשלתי בעידן המדהים שלנו). גיליתי ששכרו כיועץ חיצוני במשרה חלקית הוא 5,000 שקל בחודש וששילמנו לו עד כה עשרות אלפי שקלים. ביקשתי ממשרד המדע דוגמאות לפעילותו בתחום הניו מדיה, והסבירו לי ש"מר צוקר השתתף בפורומים ובפגישות עם צוות השר וייעץ לגבי הפעילות בערוצי הניו מדיה של השר".

ביקשתי את יומן השעות שלו גם בבקשת חופש מידע וקיבלתי (כולכם יכולים לבקש זאת. מה שאנו מממנים שייך לנו). ביומן מצוינות השעות הארוכות בהן נתן "יעוץ פייסבוק" מדי כמה ימים. בדקו בעצמכם - זה לא מסתדר. מדוע צריך להקדיש שעות ארוכות בשביל הפייסבוק של אקוניס בו בעיקר יש תמונות שלו ואיחולי "שבת שלום" במקומות מוזרים? 

עמוד הפייסבוק של אופיר אקוניס
להמשך הפוסט

מי הם הח"כים שהצביעו בעד השחיתות והחזירו אותנו שנים אחורה?

הח"כים הצביעו בעד תקנה אומללה, לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר לעמותה עד 100 אלף שקל, במקום 20 אלף שקל עד היום. כך איפשרה הקואליציה לכל העמותות הפוליטיות, הבעייתיות, המומצאות – לעבוד מתחת לרדאר

ניסן סלומינסקי, יהודה גליק, שולי מועלם-רפאלי, נורית קורן, בני בגין, טלי פלוסקוב, אורי מקלב ועודד פורר - כל אלו אישרו בשבוע שעבר את פרשת השחיתות הבאה. מה הכוונה? הח"כים האלה הצביעו בעד תקנה אומללה לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר לעמותה עד 100 אלף שקל. מה ששמעתם. הרף הקודם היה 20 אלף שקל. כלומר, מעכשיו מאכערים וטייקונים יוכלו להשתמש בעמותות להסתרת כספים, לשחק עם התודעה שלנו, לממן עסקנים - והכל בחשאיות - ובהתאם לחוק. איך לא שמעתם על התקנה הזו? כי התקשורת היתה עסוקה בפייק-משבר קואליציוני.

מדובר בשיגעון של ממש. ניחא אם עולם העמותות היה ידוע בתור מופת לטוהר מידות – אז היה הגיוני לשחרר את הרסן. אלא שבשנים האחרונות נחשפו שוב ושוב עמותות קש דרכן הוסתרו כספים.

חברי הכנסת שהצביעו בעד התקנה לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר עד 100 אלף שקל לעמותות
אמיל סלמן, מוטי מילרוד, אוליבייה פיטוסי, עופר וקנין, תומר אפלבאום, יצחק הררי / דוברות הכנסת
להמשך הפוסט

ומה ציפי לבני עשתה עד עכשיו בכנסת ה-20? נסעה לחו"ל

לבני חברה רק בוועדה אחת בכנסת וגם אליה בקושי מגיעה, היא לא הגישה שום שאילתא וקידמה הצעת חוק אחת בלבד. על כן היא זוכה, כמו ח"כ מיקי זהר, לכתב צל משלה

הסיקור הצמוד של ח"כ מיקי זוהר שהשקנו פה – מוכיח את עצמו. היצמדות לזוהר כבר שינתה מציאות. הוא מתנהג אחרת בוועדות וחושב פעמיים לפני שהוא מקדם אינטרסים צרים. השבוע החלטנו להרחיב את סיקור הצל מח"כ זוהר לבדיקת עבודתה של ח"כ ציפי לבני - אבל מסיבה שונה. הפעם החשש אינו מפעילות בניגוד עניינים, אלא בגלל שאנו פשוט לא יודעים מה היא עושה.

נכון, לציפי לבני משקל סגולי רב. דרכה בפוליטיקה ארוכה והיא אף כיהנה כממלאת מקום ראש הממשלה בין 2006-2009. אבל כיום היא ח"כית מן המניין, ועם כל הצער שבדבר עבורה, יש לשפוט את פועלה בדיוק כפי שפועל של ח"כים אחרים נבחן. לבני מקבלת שכר נאה מהציבור, סוללת יועצים על חשבוננו ולרשותה כלים אדירים לשינוי המציאות ולפיקוח על הממשלה. בין אם לבני מעוניינת בכך או לא, היא "תופסת כסא" של חבר כנסת, ובדיוק כמו שבדקנו את זוהר, ואת יאיר לפיד, ובעבר את שאול מופז – הגיע תורה. אז בשבועות הקרובים נחשוף מידע שכדאי לתת עליהם את הדעת בפעם הבאה שתגיעו לקלפי.

חברת הכנסת ציפי לבני במליאה
דוברות הכנסת
להמשך הפוסט

אז כמה באמת עולה לציבור העלאת המשכורת של השרים?

חשבתם שמדובר בכסף קטן שמיועד לשרים בלבד? אז חשבתם. יחד עם השרים יקבלו העלאה גם שלל גמלאים של שירות המדינה, ראשי רשויות וסגניהם, שרים לשעבר, אלמנות של כל אלו ועוד ועוד - לפחות 1,200 אנשים נוספים ובסביבות מיליון שקל בשנה

זוכרים שהשרים קיבלו בפתאומיות תוספת של 5,000 שקל? קרו מאז המון שערוריות - אבל אני חייב להחזיר אתכם שוב לרגע הזה, כי הוא מסמל עד כמה התנתקה הכנסת שלנו מהציבור. במיוחד כשתוספת השכר שלהם, זו הדאגה הכי קטנה בהתנהלות המבישה שהייתה סביב המהלך הזה.

להזכירכם, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וחבריו לקואליציה מהליכוד, כולנו וישראל ביתנו, שיבצו את סעיף העלאת השכר לשרים בהתראה של 12 שעות. אני וחבריי סיירת השקיפות השתדלנו לפנות לחברי ועדת הכספים בזמן הקצר שעמד לרשותנו - באמצע הלילה. ואם זה לא מספיק, בבוקר חברי האופוזיציה שהגיעו גילו שהם צריכים לאשר החלטה ללא חומר רקע, חוות דעת, והשלכות תוך פחות משעה. פחות משעה.

אלא שאז גפני הרגיע אותם. הוא אמר: "זה כסף קטן". זה היה שקר. דבר ראשון, חברי הוועדה חשבו שמדובר ב-1,000 שקל תוספת, כשבפועל היא כללה גם הצמדות עבר וטיפסה לכ-5,000 שקל בחודש. אבל זה רק חלק מהתמונה.

משפה גפני
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

סביר שגם ראש הממשלה הבא יהיה מושחת

ראש הממשלה הקודם נשלח לכלא, והנוכחי בחקירות חמורות. יש דרכים למנוע מראש הממשלה הבא ליפול לאותם בורות

הקלפים הפוליטיים ייטרפו שוב בקרוב, אבל זה לא אומר שראש הממשלה הבא יהיה סופרמן. למעשה, לא משנה מאיזו מפלגה הוא - הסיכויים שלו לפעול בניקיון אך ורק למען הציבור - שואפים לאפס.

למה? דמיינו כביש מסוכן, ללא תמרורים ועתיר בורות – סיכויי הנהג לשרוד עלובים. אפילו אם יבוא נהג פורמולה, עד שלא נתקן הכביש - כל נהג נמצא בסיכון אדיר. חייבים להתקין רמזורים, ולתקן המהמורות כדי שהרכב הבא לא יסטה לתהום. לא סתם ראש הממשלה הקודם נשלח לכלא, והנוכחי חשוד בעבירות חמורות. לא סתם כמעט כל מקורביו של נתניהו נחשדו בשלב זה או אחר בפלילים.

עיבוד תמונה של מסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה
אוליבייה פיטוסי (תמונה מעובדת)
להמשך הפוסט

יכול להיות ששכחתם כמה פרטים על ארנון מילצ'ן?

איש העסקים ארנון מילצ'ן עכשיו בכותרות. הוא חשוד במתן שוחד לראש הממשלה. אבל יש עוד כמה עובדות מהעבר שלו שרובכם כנראה לא הכרתם: כיצד סייע לאפרטהייד, ומה הקשר בין זה לסרט "מועדון קרב"?

ב-1973 החליטה הממשלה הדרום אפריקאית הלבנה להסיט בחשאיות עשרות מיליוני ראנד מתקציב ההגנה לקופת תעמולה סודית. הכספים יועדו למשימות "מלוכלכות": ממימון עיתונאים לטיולי פינוק, וכלה במתן שוחד לכתבים ורכישת כלי תקשורת ללא גילוי נאות. הכל בשביל לנקות את התדמית של הממשלה שהפלתה שחורים.

במרכז הפרשה, שלימים תיקרא "מאלדרגייט", ניצבו שר המידע ד"ר קוני מלדר ומנהל משרדו ד"ר אשל רודי. השניים ניצחו על מכונת התעמולה הדרום אפריקאית מבלי שאיש ידע על כך.

ארנון מילצ'ן ב-2016
אוואן אגוסטיני / אי-פי
להמשך הפוסט

שרים משלמים כסף מהכיס של כולנו - כדי לככב בכנסים מסחריים

לא בטוח שבשביל זה אתם משלמים מסים: שרים מוציאים מכספינו כדי להופיע על במות הגופים שהם אמורים לפקח עליהם. תחקירי הדלתות המסתובבות מראים את ההשלכות החמורות של הקשרים ההדוקים מדי בין המפקחים למפוקחים

בשבועות האחרונים חשפנו בסדרת פרסומים בקרן התחקירים את הקשרים הקרובים מדי בין מפקח למפוקח במשרד להגנת הסביבה. בין השאר מצאנו כי שמונה מתוך 13 המנכ"לים עברו לעבוד אצל חברות מזהמות במיוחד וגופים אנטי-סביבתיים עם סיום עבודתם הציבורית. תהיתם איך נוצרים הקשרים הללו ומדוע ידו של הרגולטור כה רכה? לפניכם תשובה נוספת שיכולה להסביר, לפחות חלקית, את התופעה.

באמצעות בקשות חופש מידע מרובות שהגשנו בחודשים האחרונים (בסיוע עמותת הצלחה), שמנו ידינו על חומרים שחושפים את הקשרים הבעייתיים בין משרדי הממשלה לתעשייה. מהניתוח שערך עיתונאי קרן התחקירים ניר בן צבי עולה כי לעתים, המשרד הממשלתי והחברות עליהן הוא מפקח, משתפים פעולה באופן עסקי, כאשר כספי הציבור משמשים כשושבין. האמצעי? כנסים. וביתר דיוק: כנסים מסחריים שמשרדי הממשלה מעבירים להם סכומי כסף גבוהים בכדי לקדם את בכירי המשרד דרך קניית השפעה על תוכן הכנסים.

זאב אלקין
רמי שלוש
להמשך הפוסט

נטו מיקי זוהר: למה צריך כתב שיסקר אך ורק את חבר הכנסת הבעייתי הזה?

לאחרונה, בעימותים הקבועים שלי עם חבר הכנסת מיקי זוהר הוא איבד עשתונות יותר ויותר. הסיבה: ביקשתי מהציבור לממן כתב במשרה חלקית שיסקר את זוהר מקרוב. כתב לענייני מיקי זוהר

בערבים האחרונים יש לי נוהל די קבוע: עונה למיילים, יוצא עם יעל, מצחצח שיניים, מתעמת עם חבר כנסת מיקי זוהר והולך לישון. העימותים עצמם גם מתנהלים בשגרה קבועה: אני מאשים את זוהר בניגודי עניינים, הוא מגיב עניינית עד שנמאס לו, ואז הוא עובר להטחת האשמות שאני שמאלני וכתב החצר של סתיו שפיר. לאחרונה זוהר מאבד עשתונות יותר ויותר. הסיבה: ביקשתי מהציבור לממן כתב במשרה חלקית שיסקר את זוהר מקרוב. כתב לענייני מיקי זוהר.

קצת רקע: בשנה וחצי האחרונות זוהר שימש כיו"ר ועדה חדשה שהוקמה עבורו: "הוועדה המיוחדת לצדק חברתי". ומה עשה זוהר בדיון הראשון? לביתו. פשוטו כמשמעו.

ח"כ מיקי זוהר ותומר אביטל
קשת 12
להמשך הפוסט

המשחַ"כּ: סיפור מתח קצר וריאליסטי במסדרונות הכנסת

חבר הכנסת גיא אבו מחליט להפסיק להיות בובה של כוחות פוליטיים וללחום כפי שלימדה אותו אחותו. אלא שהמרד מתגלה כמסובך מכפי שניתן היה לדמיין

חבר הכנסת גיא אבו בהה במסך המחשב. הוא הבין שקרא את אותה פסקה במסמך גדוש נתונים שוב ושוב. עיניו ברחו בייאוש לשעון בפינת מסך המחשב.

שלוש בצהריים.

משכן הכנסת
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

מדוע מאה ימים של שקיפות מסמנים את שלמה ארצי?

"ידיעות אחרונות" מפרגנים בקביעות לכותב הטורים הקבוע שמלבין בתורו את העיתון שכל קשר בינו לבין עיתונות מקרי בהחלט. כמה מילים על ציפיות, ביקורת מיינסטרים והקבוצה "כשאמא ואבא בני דודים"

כששואלים אותי "מה מניע אותך?" אני לרוב עונה: הזעם! אבל לאחרונה הבנתי שטעיתי. או שזה רק חלק. כי מה שמתדלק אותי יותר מכל זה בכלל הציפיות.

כשראש הממשלה מטיף לגזענות במקום לאהבה, זה מחרפן אותי כל פעם מחדש. כשהוא ממנה אנשים שישבו בכלא או צריכים לשבת בכלא – זה מחרפן אותי כל פעם מחדש. אני פשוט לא מאמין שהוא עושה את זה. אני גם לא מאמין שאנחנו מאפשרים זאת. תמימות? אולי. אבל אותה תמימות מיתרגמת לדלק שבלעדיה הייתי כנראה מזמן מוריד את הרגל מהגז.

שלמה ארצי
דניאל צ'צ'יק
להמשך הפוסט

האחדות – שקר נוסף של הפוליטיקאים. הנה מה שעומד מאחורי השקרים

הקמת ממשלת אחדות אולי היתה ספין, אבל רק אחד מאינספור שקרים שהפוליטיקאים מספרים לנו. יוזמה חדשה של "מאה ימים של שקיפות" מנסה לפזר את מסכי העשן של מנהיגינו

מאז קום המדינה פוליטיקאים משקרים לנו. הם משקרים משמאל ומשקרים מימין.

הם משקרים כשהם אומרים שהם עובדים בשבילנו ולמחרת מתברר שהם עבדו אצל הטייקונים, כמו בייגה שוחט שכשר האוצר ויתר על תמלוגים לכי"ל ושבועיים לאחר פרישתו מונה לדירקטור בחברה. הם משקרים כשהם אומרים שהם בעד צמצום פערים אך פותחים חשבונות מס בחו"ל כמו בנימין נתניהו, משתמשים במידע פנים כמו חיים כץ ומסתירים אג'נדות סודיות מאחורי "מהלכים היסטוריים" כמו הצטרפות לממשלת אחדות.

נתניהו והרצוג, ב-2014. נתניהו הביע אופטימיות לגבי היכולת לקדם את המהלך בתקופה הקרובה, בסביבת הרצוג טענו שלא חלה התקדמות
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

ראש הממשלה מסתיר את הקניות שלו מכספנו

נוהל שאומץ ב-2015 הבטיח שנדע לאן הולך כל שקל מכספי המסים שלנו, אלא שראש הממשלה החליט לצפצף על החוק. מה ההשלכות ומה נתניהו חושב על אחריות?

בשנים האחרונות שורה של ארגונים חברתיים וכלי תקשורת תבעו לחשוף את ההוצאות המפורטות של משרדי הממשלה - אלמנט בסיסי בדמוקרטיה חפצת דין וחשבון. בשלהי 2015 המאבק נשא פירות וסוף סוף אושר נוהל מהפכני של היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים על ידי שרי האוצר והמשפטים, משה כחלון ואיילת שקד. חד וחלק הוכרע כי כלל ההוצאות הממשלתיות ושמות הספקים יועלו לרשת.

ואכן בחודשים האחרונים, אחד אחרי השני, עלו האקסלים המפורטים לאתר היחידה לחופש המידע. מעלות השתייה המתוקה, דרך המחיר של ייעוץ חיצוני, וכלה בהיקף לינות השרים במלונות; לכל שקל שיוצא מכיסנו יש כעת כתובת.

חייל נושא על כתפיו תרמילים של טילים. מלחמת צוק איתן. גבול הרצועה
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

מיליארדי שקלים מהתקציב מממנים שירותי דת - לאן הם מגיעים?

מארגוני החזרה בתשובה ועד חצרות רבנים המקורבים לחברי כנסת. פירוט העמותות והגופים בעלי האוריינטציה הדתית שזוכים מכם לתקציבים שנתיים

לפני 6 שנים השתתפתי בסמינר החזרה בתשובה. כחילוני המחובר למסורת, אני מאמין שהיהדות היא מורשת יפהפייה, מתעמק לא פעם בתנ"ך, וגם נוטל חלק בחוג גמרא. 
אבל בסמינר ההוא ניסו לשכנע אותי ועשרות צעירים כמוני שאנחנו חיים בחטא. באמצעות שורת להטוטים כמו דילוגי אותיות ופגישות עם סלבס בציציות, שכנעו אותנו שנגיע עריריים לזקנה נטולת משמעות. אלא אם נשמור מצוות. אני התרחקתי מהמסורת לכמה שנים בעקבות הסמינר הזה. אחרים שהשתתפו בו "התחזקו".

שכחתי לספר שהסמינר הזה היה, לשמחתי, מסובסד. רק שהודות לשקיפות הגוברת בתקציב המדינה גיליתי לאחרונה איך: העמותה שפינקה אותנו בסוף שבוע בבית מלון, מסובסדת על ידי תשלום המסים שלנו.

חסידת ויז'ניץ מבצעים מצוות תשליך בחוף אפלוניה בהרצליה
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

לאילו תאגידים במשק קשורה ח"כ שרן השכל?

חברי הכנסת נוטים לעשות הכל כדי להסתיר את החברות שאליהן הם קשורים ולטשטש זיקות בינם לבין ארגונים שונים. חברת הכנסת שרן השכל החליטה לפעול באופן הפוך. היא הראשונה לשים הכל על השולחן

שטראוס, כוח לעובדים, קבוצת אריסון והתעשייה האווירית.

לחברת הכנסת שרן השכל (ליכוד) יש זיקות לכל החברות האלו דרך קשרים אישיים ובני משפחה. האם נדרשה עבודת תחקיר ענפה כדי לגלות את שמות החברות האלו? לא. נדרשה חברת כנסת שמבינה את חשיבותה של השקיפות.

חברת הכנסת שרן השכל
ליאור מזרחי
להמשך הפוסט

כמה שקופים חברי ועדת השקיפות?

ועדת השקיפות בראשות סתיו שפיר מחדירה מדי שבוע את קרני השמש למנגנוני השלטון האפלים. אבל עד עד כמה חברי הוועדה שקופים בעצמם?

עד 2015, התשובה לשאלה "כמה שקופים חברי ועדת השקיפות?" היתה פשוטה - אין בכלל ועדה כזו. גם אילו היתה - אף ח"כ לא חשף את יומנו ורק קומץ פרסמו את הונם.

אבל עכשיו קיימת ועדה שעושה עבודה חשובה מאוד ומובילה לשינויי מציאות תכופים. זו גם השקופה בממשלות ישראל, וח"כים רבים יותר ויותר חושפים את פועלם. הסטנדרטים שלנו, למרבה השמחה, מטפסים. אז כמה שקופים חברי הוועדה שאמורה להתוות את הדרך?

אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

את התקווה למנהל תקין מצאתי בלשכת חבר כנסת באום-אל-פאחם

בתחקיר ערוץ 2 הראינו את הלשכות הפיקטיביות שחלק מחברי הכנסת שוכרים. אלא שלא הראינו את כולן, וגם לא את הלשכות התקינות - שהולכות ומתרבות. למה?

לחברי כנסת עומדת הזכות לשכור לשכות מחוץ לכנסת. הן נקראות "לשכות חוץ פרלמנטאריות". המטרה מבורכת - הגברת נגישות נבחרי הציבור. כך נוכל להיפגש איתם במגרש הביתי במקום לכתת רגליים למשכן בירושלים.

אלא שביקור בלשכות הפזורות ברחבי הארץ מראה שחלקן מחזקות בעיקר את קשר הח"כים עם המקורבים להם, ומתפקדות כצינור להזרמת כספים. אחרות כה מוזנחות עד כי לא זכו לביקור הח"כים ששכרו אותן. את החשבון אנחנו משלמים.

תומר אביטל(מימין) בלשכה של יוסף גבארין באום-אל-פאחם עם היועץ שלו וסים חוסרי. הלשכה הייתה תקינה
להמשך הפוסט

הלקח המפתיע מהגבלת שכר הבכירים: לבטל את ועדת השרים לחקיקה

כשעולה הצעה שמיטיבה באמת עם הציבור הרחב, לרוב היא תאושר בכנסת - ואפילו פה אחד

ראינו זאת בחוק להפחתת הריכוזיות במשק, במיסוי חוצבי אוצרות הטבע ("ששינסקי") ובשבוע שעבר בהקטנת פערי השכר במוסדות פיננסיים ציבוריים.

העובדה שחוקים מסוימים מצליחים להתעלות מעל ההתכתשות הקבועה בין האופוזיציה לקואליציה מולידה מסקנה חשובה: ועדת השרים לענייני חקיקה צריכה להיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה הפוליטית.

ויזו'אל שמראה איזה שרים  שחברים בועדת החקיקה חושפים את ההצבעות שלהן בפומבי ומי לא
להמשך הפוסט

מרד מסים במדינת ישראל? זה אפשרי

הגיע הזמן שגם אזרחים מהשורה ייהנו מהטבות המס של הטייקונים. הצטרפו אלי

בעלים של בית קפה בעיירה בבריטניה שילם 21% מס על רווחיו, שהסתכמו ב-31 אלף פאונד. הוא גילה שפייסבוק המגלגלת סכומי עתק, לעומת זאת, שילמה באותה שנה 4,327 פאונד בלבד הודות לרישומה במקלטי מס.

במקום להסתפק בכתיבת סטטוסים כועסים, בעלי העסקים בעיירה נפגשו עם יועצי מס וגיבשו תוכנית המזכירה מאוד את זו של התאגידים הגדולים. עסקי העיירה, כך סיפרה לימור טבת, התקבצו תחת חברת-אם אחת שהתאגדה במקלט מס מחוץ לבריטניה.

נתניהו בישיבת ממשלה
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

עורכי הדין של נתניהו VS מדינת ישראל

האחד מנסה לחלוב כספים מהכנסת לטובת לקוח, השני נלחם בנשיא המדינה. עורכי הדין של ראש הממשלה בנימין נתניהו אינם מרכינים ראש בפני הסמלים האחרים. נהפוך הוא

בשנות החמישים הכנסת לא ישבה במשכן שאתם מכירים. היא התכנסה בבית פרומין, מבנה ברחוב קינג ג'ורג' שבמרכז ירושלים. חברי הכנסת התקוטטו שם עד 1966, ורק אז עברו לגבעת רם. המבנה ההיסטורי הוזנח ובשנת 2002 יזם נדל"ן ממולח רכש אותו בקצת יותר מעשרה מיליון שקל.

אלא שב-2011 התעשתו חברי הכנסת והחליטו לרכוש את המבנה חזרה ולהקים בו מוזיאון. שמאי ממשלתי העריך כי הנדל"ן התייקר מאז משמעותית. כתוצאה מכך שילמה הכנסת לאותו יזם לא פחות מ-44.5 מיליון שקל בתמורה להשבת בית פרומין לחיקה. במילים אחרות, היזם עשה סיבוב פנטסטי והרוויח יותר מ-30 מיליון שקל. מי ייצג אותו מול המדינה? דוד שמרון, עורך דינה של משפחת נתניהו ואחד האישים המקורבים אליה ביותר. שמרון אפילו נרשם בעבר כשתדלן מטעם היזם בכנסת.

כעת גיליתי כי אותו יזם לא הסתפק בפיצוי האדיר שקיבל. לאחרונה הוא הגיש תביעה נגד המדינה - שוב בעזרת עו"ד שמרון. הפעם הוא מבקש מהמדינה ומהכנסת שיועברו אליו 150 מיליון שקל נוספים, בשורה של עילות נוספות. מקורבו של ראש הממשלה שוב לצדו.

והפרקליט השני?

במוזיאון ישראל תכננו להעניק לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, את התואר עמית כבוד - ואז חזרו בהם. הסיבה? לפי פרסום ב"ידיעות אחרונות", יו"ר הוועד המנהל של המוזיאון הביע התנגדות נחרצת להצעה, לתדהמת חבריו לדירקטוריון. מיהו יו"ר הוועד הזה? הכירו את עו"ד יצחק מולכו, הפרקליט השני של משפחת נתניהו, המקורב אליה עד מאוד. מולכו הכחיש, אך לפי הפרסום אלו שנכחו בישיבה הזדעזעו. הם העריכו שהסיבה לכך היא שבמעון ראש הממשלה יאשימו את מולכו באהדה לנשיא. נשיא המדינה, כן?
 
ידיעת הסיפורים האלה מסיבה לי צער בפני עצמה. מעבר לכך, ראוי לציין שהמדינה מעמידה לרשות ראש הממשלה סוללת יועצים, ולכן מצב שבו פרקליטי צמרת פרטיים מסתובבים במסדרונות הכוח בחופשיות הוא גרוע. העובדה שהם מייצגים לקוחות מסחריים שרובם חסויים גרועה שבעתיים. העובדה שלקוחות, שופטים וחברי כנסת יודעים שלפרקליטים הפרטיים הללו יש אוזן קשבת אצל ראש הממשלה היא בלתי נסבלת.

אבל הידיעה ששני עורכי הדין המקורבים כל כך לראש הממשלה נלחמים בלי היסוס בסמלי המדינה, בכנסת ובנשיא, וששום דבר אינו קדוש בעיניהם, לרבות חליבת המדינה - לזה כבר אין מילים. אדגיש: זה חוקי. זה מותר. אבל הייתי מעדיף לראות את ראש הממשלה שלי מוקף באנשים אחרים.

מהכנסת לא נמסרה תגובה. בתגובה לשאלה מדוע היזם תובע פיצויים נוספים המליץ עו"ד שמרון לעיין בתיק בית המשפט המחוזי בירושלים ולהבין את מקור זכויותיה של חברת משכן הכנסת הישנה בע״מ.
 

דוד שמרון
דניאל בר-און
להמשך הפוסט

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין העסיק קבלן קולות מטעם הכנסת

שכר הקבלן נסק עד לכ-23 אלף שקל בחודש. לשכת היו"ר: "מנסים באמצעות חצאי אמיתות ליצור מצג שווא שקרי". אדלשטיין אף הגדיל את מצבת העוזרים בלשכתו ללא פחות מ-16 איש

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין העסיק קבלן קולות מטעם הכנסת על חשבוננו. במשך כמעט שנה הוא הועסק במשכן בתקן "מזכיר לשכת יו"ר הכנסת", וזאת למרות שכמעט ולא נכח בה.

כן, במקום לעזור לאדלשטיין בעיסוקיו הפרלמנטאריים, הקבלן חרש את הארץ ופקד מאות אנשים בקצב מטורף, תוך הבטחה שיצביעו לאדלשטיין בפריימריס הליכוד. שכרו החודשי (מדובר במזכיר, כן?) נסק לעתים עקב החזרי הנסיעות והשעות הנוספות עד לכ-23 אלף לחודש מקופה הציבורית.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין
מיכל פתאל
להמשך הפוסט

ככה נשמעת שיחה עם הצנזורה

היו לי שני מגעים מטופשים למדי בחיי עם הצנזורה. האחרון היה חובבני שמבהיר שגם הצנזורה פועלת כבובות של בעלי ההון. ככה זה נשמע

היו לי שני מגעים מטופשים למדי בחיי עם הצנזורה. הם לימדו אותי שכדאי לפקפק בכך שהשיקולים הביטחוניים הם אלו שתמיד לנגד עיניה. הראשון היה ב"כלכליסט" אז הצנזורה פסלה ידיעה שלא מסרה ולו בדל מידע רגיש, אלא רק באה להביך פקידים מושחתים בחסות הביטחון.

השני התרחש לאחרונה. מהמעט שאפשר לספר אזכיר כי ח״כ מיקי רוזנטל חשף עבר חידתי של איש עסקים. אני מכיר את הנושא מקרוב, וגם את השיח לפיו אותו עבר סייע לאותו אדם לקדם אינטרסים. 

דן קינן
להמשך הפוסט

המנגנון האפל שאפשר לחרדים לקבל עשרות מיליוני שקלים במשאל טלפוני

הממשלה משתמשת שוב ושוב במסלול עוקף כנסת כדי לקבל החלטות שבינן ובין ביטחון המדינה - אין דבר. אנחנו הולכים לשנות את זה

22 בדצמבר 2015, שלישי בערב. שרי ממשלת נתניהו הרביעית מקבלים שיחת טלפון. על הקו - נציג מזכירות הממשלה. השרים המותשים נשאלים אם הם מוכנים לאשר את החלטה 871.

רובם, יש לשער, כלל לא ענו. אלו שכן- ספק אם היה להם זמן להעמיק. כמו שאר החלטות הממשלה שהועלו לאישור טלפוני - גם זו אושרה ללא דיון. ההחלטה, שנחשפת כאן לראשונה- מגדילה משמעותית את תקציב שעות לימוד במוסדות חינוך חרדיים (לרבות כאלו הפטורים מפיקוח משרד החינוך). תקציב 2015 תוגבר בדיעבד ב-9 מיליון שקל. 2016 ב-28 מיליון שקל.

נתניהו
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

השרים מתחו את החבל יותר מדי

מכל המלחמות שיכלו השרים להילחם, הם בחרו דווקא במלחמה למען עצמם - ואנו שותקים. עם תום החורף האוהלים חייבים להיפתח בגן הוורדים - בין הכנסת למשרד ראש הממשלה. ויפה שחיתות אחת קודם

הסקופ הראשון שלי היה במקומון "אמצע חדרה". גיליתי שראש העיר הטרי חיים אביטן מינה שלושה בכירים ללא מכרז ובניגוד לחוק.

התברר שזה היה רק מתאבן. בהמשך נפתחו נגד אביטן חקירות משטרה, ולאחרונה אף נחשד בקבלת שוחד מקבלנים (לא נמצאו די ראיות להעמדתו לדין).

טקס חתימת הסכם בגז באשקלון.
אילן אסייג
להמשך הפוסט

נקמת היו"ר: לא תאמינו למי שללו עכשיו את היתר הכניסה לכנסת

אביבה חזן, אמו של ח"כ אורן חזן, העזה לצאת מכנס בו נאם יו"ר הכנסת. התגובה לא איחרה לבוא וההיתר שלה נלקח. ומי כן זוכה לתעודת VIP?

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וח"כ אורן חזן לא מסתירים את סלידתם זה מזה. השערוריות בהן נקשר שמו של חבר הכנסת הצעיר עוררו לא אחת את זעמו של אדלשטיין. יושב הראש ניסה להדיח את חזן מניהול ישיבות הכנסת והוסיף כי "יש חברי כנסת שחבל שהגיעו למשכן". חזן מצדו כינה את היו"ר "חצוף" והרבה לרמוז לשערוריות דווקא מבית לשכתו.

כעת מתברר שגם מאחורי הקלעים מוחלפות מהלומות בין השניים, ילדותיות אף יותר. והנה הסיפור: לפני כחודש ביקרה בכנסת חזן האם, אלא שבניגוד לביקוריה הקודמים, הפעם סירבו לתת לה להיכנס. אנשי המשמר אף הבהירו לה שהיתרה הקבוע מבוטל ולקחו אותו מידיה.

אורן חזן ואימו (מימין)מדליקים נר חנוכה בכנס של פעילי ליכוד
דודו בכר
להמשך הפוסט

התמונה המרשיעה של ישראל כץ

מה קרה ליוזמה שהייתה אמורה לאלץ את נתניהו לענות לשאלות הח״כים? איך נראה מסמך ההמלצות הסופי של ח״כ פולקמן לשיפור הפיקוח של הכנסת? ובונוס: מי טפח על כתפי שר התחבורה בששי האחרון?

כזכור לקוראי הבלוג, בחודשים האחרונים הגיעו יו״ר הקואליציה צחי הנגבי ויו"ר סיעת העבודה ומרכזת האופוזיציה מרב מיכאלי להסכמות. לפיהן ראש הממשלה יתחיל לראשונה בהיסטוריה לענות לשאלות במליאת הכנסת, פעם במושב. הוא לא יקבל את השאלות מראש.

אלא שבדיון שנערך אתמול בוועדת הכנסת גילו חברי האופוזיציה כי הקואליציה מגדירה ׳מושב׳ כתקופה של שנה (בניגוד ל׳כנס׳). ואם זה לא מספיק, הם נחרדו לראות שבתמורה ייאלצו לצמצם דרסטית את השימוש באחד הכלים הבודדים שנותרו בידם - הצבעות אי אמון. הם התבקשו להסתפק בהצבעה בחודש במקום באחת לשבוע.

כנסת
להמשך הפוסט

עוד קצת דמוקרטיה: נתניהו ייאלץ לענות לשאלות הח״כים

הכנסת תאשר שינוי מהפכני בתקנון שיאפשר לחברי הכנסת סוף סוף לשאול את ראש הממשלה שאלות לעיני העם

הדיון בחודש שעבר בוועדת הכלכלה, בו ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב לשאלות בנושא הגז, נראה היה כמו מדע בדיוני. נכון, התפקיד העיקרי של הכנסת הוא לפקח על הממשלה, אך בעשורים האחרונים נהגו ראשי הממשלה להנחית את רצונם על חברי המשכן. במקום דין וחשבון, היה נהוג לכל היותר לקיים סחר-מכר.

התקנון לא מסייע לנושא, הוא מאפשר לכל היותר לזמן את ראש הממשלה לדיון במליאה, אם חברי הכנסת מצליחים לאסוף 40 חתימות. גם במקרה זה ראש הממשלה לא מחוייב לענות לשאלות ומסתפק בנאום חד צדדי. מה לגבי התקשורת? עמיתתי טל שניידר הפעילה שעון-עצר לספירת התקופות הארוכות בהן ראש הממשלה לא מתראיין.

ביבי
להמשך הפוסט

האתר הסודי של ראש הממשלה

כך פועל האתר דרכו מקדמים ראש הממשלה והשרים החלטות, לא רק מאחורי גבו של הציבור, אלא גם מאחורי גבם של חברי הכנסת. גם אני הרווחתי מהחשאיות שלו ודליתי מהאתר אינספור סקופים. הגיע הזמן שהוא ייפתח לציבור הרחב

הכירו את האתר הסודי "מעטפה", באמצעותו מאשרים ראש הממשלה והשרים החלטות רבות, לא רק מאחורי גבו של הציבור אלא גם מאחורי גבם של חברי הכנסת.

האתר עצמו נהדר. הוא מאפשר לצפות מבעוד מועד בסדר היום של ועדות השרים השונות וכן בפרוטוקולים (חלקיים מאוד) של דיוני ממשלה. הוועדות הממשלתיות חשובות במיוחד משום שהחלטות שמתקבלות בהן הן לרוב סופיות, בניגוד לאלו שמתקבלות בכנסת. אלא שהאתר נגיש אך ורק לשרים ולעוזריהם הבכירים ביותר, זאת על אף שאין בו מידע מסווג. נהפוך הוא - מופיעות בו החלטות שמוטב היה שכל הציבור יֵדע עליהן מראש, בשעה שעוד ניתן להציג הסתייגויות. הלכה למעשה, הציבור נחשף להחלטות רק שבועיים לאחר שהתקבלו, וגם אז רק לכותרת ההחלטה, ולא לגרסה המלאה שלה. אותה גרסה תופיע אך ורק ב"מעטפה".

ישיבת הממשלה ביום ראשון האחרון
אלכס קולומויסקי
להמשך הפוסט

המינוי של דרעי מגיע לנו

אריה דרעי ימונה היום לתפקיד שר הפנים. ספק אם שירת בעולם המערבי שר שבגד בציבור בצורה כה בוטה. למה אנו מסתפקים בשחרור קיטור כמו כתיבת הטור הזה?

אריה דרעי יכול בהחלט להתגאות בדבר אחד. אינספור תקדימים יצירתיים ומעוררי השראה רשומים על שמו - רק חבל שכולם מהסוג הלא נכון. הוא היה השר הראשון ששמר על זכות השתיקה במשטרה. הראשון שהדיח עדים. הראשון ששיגר כספים בשקיות ניילון באישון לילה למשרד שדלנים כדי לנהל מבצע מתוחכם לחיסול אויביו. הוא אפילו הראשון, ככל הנראה, ששכר חוקרים פרטיים נגד יריבים ועיתונאים.

קשה להאמין, אבל בשעות אלו ממש מאשרת הממשלה את שובו של דרעי למשרד הפנים. את העבירות המתוארות נאלץ דרעי לבצע במהלך כהונתו הקודמת, כדי להסתיר מערכה חסרת תקדים שניהל מלשכתו לביזת הקופה הציבורית. דרעי דאג שתקציבים שנועדו למטרות ציבוריות ינותבו למקורביו. יו״ר ש״ס קיבל טובות הנאה מהסוג המקומם ביותר, לרבות סיוע בשיפוץ דירה מפוארת. על מנת לשמר את השיטה הוא אפילו היה מעורב בהקלטות סתר של עיתונאים שחקרו את מעלליו.

שר הפנים, אריה דרעי
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

זה לא אתה, זו הקואליציה

המבקרים - פוליטיים, החשיפות - רדיפות, ההפגנות - בגידות. קמפיין התקת האחריות של 61 המנהיגים שלנו מצליח. בקואליציה הצרה הזו כל אחד מהם יכול לשנות את המדינה מקצה לקצה. אבל הם בוחרים בריצת לילה בתל אביב

אלו לא "שוברים שתיקה", לא ערביי ישראל, לא "אם תרצו" ואפילו לא "הקרן החדשה" שאחראים למצב אליו הגענו. העולם לא מתעב אותנו בגלל אנטישמיות מתגברת. המחירים המופרזים הם לא באשמת היצרנים. הדירות הבלתי מושגות הן לא תולדה של מוכרים תאבי-בצע. ויוקר המחיה הוא בהחלט לא גזירת גורל של מדינה קטנטנה.

האשמים הם לא המופתי, לא החברה הערבית, לא בתי המשפט ואפילו לא התל אביבים בבתי הקפה (אגב, חלקם שם בכלל כמתנדבים מטעם סיירת השקיפות). די לקמפיין התקת האחריות.

כנסת
להמשך הפוסט

הנחת הסלב של הח״כים

סעיף עלום מאפשר לחברי כנסת פורשים לקחת הביתה את הציוד שרכשו מתקציב קשר עם הבוחר. התעריף עומד על המחיר המקורי בניכוי פחת. אלא שחשיפת הטבלה מעוררת שאלות. למשל: כיצד רכש פואד פקס ב-99% הנחה?

תקציב "קשר עם הבוחר" מאפשר, בצדק, לחברי כנסת לרכוש שלל מוצרים, בהם גאדג׳טים ופריטי מחשב. המטרה? לתקשר עם הציבור. אלא שסעיף עלום שחשפנו ב׳ערך מוסף׳ בערוץ 2 מאפשר לאלו שפורשים או מופרשים לקחת הביתה את הציוד שקנו בזמנו מתקציב המדינה. התעריף שהם משלמים? מחיר המוצר בניכוי פחת.

רוב חברי הכנסת אכן משלמים מחירים מלאים, או קרוב לכך. אלא שלפעמים הנבחרים מקבלים הנחה מוזרה שלא מסתדרת עם ותק הרכישה. דליה איציק, למשל, רכשה מסך מחשב ב-1,624 שקלים מתקציב לשכתה. כשלקחה אותו שבעה חודשים מאוחר יותר לביתה שילמה לכנסת 800 שקלים בלבד. מחשב נייד שאיציק קנתה ועלה לכנסת 6,500 שקל, עלה לה רק 2,604.

בנימין (פואד) בן אליעזר
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

המהלך הגאוני של הכנסת שיאפשר לנבחריה להמשיך להבריז בסתר מהמליאה

מיכל רוזין בסך הכל רצתה שהסכמי הקיזוזים - המאפשרים לחברי כנסת להבריז ברשות מהמליאה - יהיו שקופים. אבל אז הקואליציה שלפה את הנשק הסודי

התגוששויות השמאל- ימין לא השאירו מקום בכותרות לעובדה שהקואליציה הפילה היום חוק שקיפות. חוק הגיוני, אלמנטארי, לא פולשני בלשון המעטה. חוק שלא מבקש לחשוף את חשבון העו״ש שלהם או משהו דומה. לא. רק דבר אחד. שהקיזוזים הפרלמנטאריים ייחשפו לציבור.

החוק, אותו הגישה מיכל רוזין (מרצ), בסך הכל ביקש לפרסם את הסכמי ההברזות ההדדיים בין חברי הכנסת מכלל הסיעות. מדובר בהסכמים שחברי הכנסת חייבים לעשות אם הם חפצים לחמוק מהמליאה ולשמור על יחסי הכוחות בין הקואליציה לאופוזיציה.

מליאה
להמשך הפוסט

״שיקולים ביטחוניים גורפים״

חשיפה: לאן נסע רה״מ מיד לאחר הדיון הגורלי בוועדת הכלכלה? ליחידה סודית מאוד, אבל למה?

79 פעם נזרקה לחלל ועדת הכלכלה המילה "ביטחון" בדיון ההיוועצות המפורסם סביב מתווה הגז. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפי ספירתי, אחראי על חצי מהפעמים: הוא נקב בה 38 פעם. בפתח דבריו השתמש נתניהו במילה "ביטחון" על הטיותיה השונות חמש פעמים. בתשובותיו הבאות פיזר אותה ארבע פעמים בממוצע.

צנזור
להמשך הפוסט

אז איך נראית העבודה החדשה של נדב פרי?

הדובר של דלק קידוחים נועד עם רגולוטורים אך לא מדברר את הפגישות בשום מקום. וגם: האם הפגנות הגז פוליטיות?

תיעוד נדיר של מיזם ׳מאה ימים של שקיפות׳ ששודר בסדרת כתבות הגז של מתן חודורוב בערוץ 10 חשף עוד טפח מהקשר ההדוק בין בכירי הממשל ליזמי הגז.

בסרטון שצילם המיזם נראה מנהל רשות הגז הטבעי, אלכסנדר ורשבסקי משוחח בבית קפה עם דובר דלק קידוחים נדב פרי. בהמשך מצטרף לפגישה מנכ״ל דלק קידוחים יוסי אבו.

פרי
להמשך הפוסט

איפה חבר הכנסת שלך גר?

׳מאה ימים של שקיפות׳ הציגו את תמונות בתיהם של מחצית מחברי הכנסת בתערוכה לא שגרתית. איך הבתים נראים, ולמה מדובר לדעתנו בתערוכה פופוליסטית אך חשובה?

״אוקיי, אז יש לו בית יפה. למי אכפת?״ אמרה אשה שחלפה על פני תמונת ביתו של אחד מחברי הכנסת, שהוצבה בקומת הכניסה לבניין הכנס.

כמו רבים נוספים, היא לא העמיקה בעניין והמשיכה בשגרת יומה. זו הבעיה, לא אכפת לנו מספיק - רבים מאיתנו מקבלים כמובן מאליו את המידע המועט שחברי הכנסת מסכימים לספק ולא דורשים אף הסבר מעבר לזה. זו אחת הסיבות המרכזיות שהחלטנו להקים את תערוכת ״איפה הח״כ שלך גר?״ - לעורר שאלות בציבור. 

חכים
להמשך הפוסט

המדינה גייסה 6 מיליון שקל תרומה למוסד מאיש עסקים

המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים יקים מרכז חדשנות. מצוין. אלא שהכספים להקמתו נמצאו בשיטות פחות חדשניות

המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים יקים מרכז חדשנות. מצוין. אלא שהכספים להקמתו נמצאו בשיטות פחות חדשניות. מדובר בתרומה שגויסה מאיש העסקים הקנדי ג׳רי שוורץ, היו״ר והמסייד של onex corporation, חברת אחזקות ענק.

על הבקשה להיתר התרומה חתום ראש הממשלה בנימין נתניהו שמכיר את שוורץ. היועצים המשפטיים במסדרונות הממשלה נעתרו אחד אחר השני לבקשה וקבעו כי אין בה סיכון לניגודי עניינים וכי היא התקבלה כדין.

מוסד
להמשך הפוסט

הפתרון ההזוי של הכנסת לשכר הח״כים הנוסק

השבוע תקדם הקואליציה במהירות הבזק חוק שישתיק את האופוזציה אחת ולתמיד. באמצעותו יוכלו הנרגנים מהאופוזיציה לוותר על העלאות השכר השנתיות. ברוכים הבאים לגנון הכנסת.

בשבוע הקרוב תקדם ועדת הכנסת בהליך מואץ חוק שעדיין לא נכתב (הוא מנוסח ברגעים אלו). מהי ההצעה הגורלית שהכנסת מתגייסת לקדם במהירות הבזק? מה הלחץ? ובכן, לא מדובר בחוק שיעביר כספים לתרופות מצילות חיים, אלא בחוק למציאת תרופה לבעיה שמדאיגה אותם יותר - הביקורת המעיקה על שכר הח״כים. החוק החדש יאפשר לכל ח״כ לוותר על התוספת השנתית לשכרו. בזכותו יוכלו הנבחרים להורות לחשב הכנסת שלא לעדכן את שכרם לאותה שנה - כלומר לכבות את הטייס האוטומטי.

כן, זה הפתרון הציני שהם מצאו.

תלוש השכר של שלי יחימוביץ׳
להמשך הפוסט

זו השקופה בממשלות ישראל

אני לא צוחק

אני רוצה שתדעו משהו. אני תוקף את השלטון תכופות אבל זו השקופה בממשלות ישראל. אי פעם. שני שרים מתוכה חושפים בקביעות את יומנם. אי אפשר להפריז בחשיבות הדבר. אורי אריאל ואבי גבאי הפנימו בצורה העמוקה ביותר שהם עובדי ציבור. קודש הקודשים - הלו״ז היומי שלהם - בידיכם. מי זוכה לפגישה, כמות הזמן שהם מקדישים לכל נושא - פתוח לעין כל. זה יפיפה: הצצה בלייב לקרבי פעילות של אלו שהפקדנו בידיהם את הזכות החשובה מכולן - עיצוב המציאות שלנו. תעיפו מבט - אנשי עמותות, אחיו של כחלון, רבנים וראיונות, הכל מונח לפניכם.

וזה עוד כלום.

שמש
להמשך הפוסט

הכנסת מסתירה דוח חמור שחושף כשלים ניהוליים מרובים

ועדות הכנסת הן לב ליבה של העבודה הפרלמנטרית. אלא שדוח סודי חושף בהן כשלים שפוגעים ישירות באזרחים. במשכן התעלמו מהמלצות הדו״ח והתרכזו במתן תוספות שכר. הכנסת: ״הקפדה מלאה על הכללים הנהוגים בשרות המדינה״

הכנסת מסתירה דוח מיוחד שקובע שוועדותיה כושלות. לפי הדוח - אליו רק מעטים בכנסת נחשפו - מרכז העצבים של המדינה מאופיין בהיעדר מקצועיות, עומס מלאכותי, שיטות עבודה מיושנות ושורה של סכסוכים פנימיים. חברת ייעוץ שנשכרה לבצע בדיקת עומק גילתה, בקצרה, כי הפרקטיקות הנהוגות בכנסת לקוחות מעידן האבן.

למה זה חשוב? העבודה בוועדות אמנם אפורה מהמליאה והממשלה, אך ההחלטות המתקבלות שם מיתרגמות לתוצר עם משמעות ישירה למציאות העוטפת אותנו. בוועדות נקבעים הפרטים המדויקים של הצעות החוק ונערכים דיונים סביב נושאים שעל סדר היום בהשתתפות שרים, פקידים ואזרחים. כאמור, דוח סודי שבדק את את הוועדות מעלה תמונה לא מחמיאה של הנעשה בהן מאחורי הקלעים. 

כנסת
להמשך הפוסט

כמה שקופים המועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה?

היועמ״ש הוא האיש עם היד על שיבר ניגודי העניינים של חברי הממשלה. אז כדי לבדוק מה חושבים המועמדים לתפקיד על שקיפות פנינו אליהם עם שאלה בודדה אך לא פשוטה - אילו נכסי נדל״ן אתם מחזיקים?

המירוץ למשרת היועץ המשפטי לממשלה יכנס בקרוב לישורת האחרונה. ועדת האיתור בראשות השופט בדימוס אשר גרוניס תבחר שלושה מועמדים. כשזה יקרה, ראש הממשלה ושרת המשפטים יצטרכו להכריע מי היועמ״ש החדש של ממשלת ישראל. כל זאת, חשוב לומר, צפוי לקרות ממש בקרוב - שכן היועץ המשפטי הנוכחי, יהודה ויינשטיין, מסיים את תפקידו בחודש ינואר.

ועדת האיתור כבר נפגשה עם כלל המועמדים לפגישה שנערכה מעט יותר משעה, במסגרתה הם נשאלו על נסיונם המקצועי. בנוסף גיששו איתם על עמדתם בסוגיית פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, ייצוג המדינה בסוגיות רגישות בבג"ץ ועוד.

ביתו של יורם טורבוביץ׳
להמשך הפוסט

שקיפות? המפלגות חתמו על הסכם סודי לחגיגת ג׳ובים ענקית

חשיפה: ההסכם הקואליציוני החשאי בין המפלגות החולשות על המוסדות הלאומיים. כמעט כל מפלגה הסתדרה על שורה של ג׳ובים. בנוסף נקבע כי המוסדות יפעלו לשנרור כספים מהמדינה, ושמאות מיליוני שקלים מתקציב קק״ל ייצבעו מראש ללא דיון ציבורי למטרות פנימיות

חגיגת הג׳ובים המלאה במוסדות הלאומיים נחשפת. הנה לראשונה הסכם העקרונות הסודי בין המפלגות לגבי חלוקת השלל. פרטיו ואופן אריגתו צריכים להדאיג את אזרחי ישראל. מדובר במסמך אליו נחשפו מעטים: הוא אפילו לא הוצג לצירי קונגרס הציוני העולמי, הגוף המוסמך לקבל את ההחלטות בנוגע למוסדות הלאומיים. במקום, המסמך נחתם בחשאיות בין נציגי הסיעות.

ומה בתפריט? מעבר לחלוקת תפקידים ידועים כמו ראש קק״ל (ששמור לדני עטר מה׳עבודה׳), ויו״ר עמית בקק״ל (ששמור לעוזי לנדאו מטעם ׳כולנו׳) כולם מרוויחים. ׳מרצ׳ למשל תמנה גם את ׳ראש המחלקה למפעלים ציוניים׳, ׳העבודה׳ את ׳ראש המחלקה לחינוך׳, ו׳ישראל ביתנו׳ את ׳ראש המחלקה לעידוד עליה׳ לצד תפקידים אחרים. ׳המזרחי׳ (המזוהה עם ׳הבית היהודי׳) את ׳יו״ר ההסתדרות הציונית׳, ׳ראש החטיבה להתיישבות׳, ׳ראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות׳, ועוד. ועוד.

מתוך ההסכם
להמשך הפוסט

בית הקברות לסיפורים גנוזים

כמעט בכל מערכת יש מגירה כזו, של כתבות שנגנזו. רק שפה היא - לראשונה - פומבית. אולי פרסומן יסייע להשלים למישהו אחר את החתיכה החסרה בפאזל? הנה בדלי הסיפורים הלא מעניינים שלי. אם זמנכם יקר לכם אני מפציר: תעברו הלאה!

לא כל מידע שאני משיג שווה סיפור. למעשה הרוב לא.

אבל במציאות לא שקופה כמו שלנו – אין סיבה לערום בדלי סיפורים בתיקיה עלומה. מידע רוצה וצריך להיות חופשי, וגוגל סובל הכל. קצה חוט לכאורה לא מעניין שמחבר בין ח״כ לבין איש עסקים זניח - דווקא עשוי לעזור בתחקירים שאחרים עובדים עליהם ואין לי מושג אודותיהם. בקצרה, אולי זה ישלים למישהו את החתיכה החסרה בפאזל?

סטודיו נרטיב
להמשך הפוסט

נכסי הנדל״ן של משפחת דרעי

אריה דרעי הצהיר בבחירות שיש לו דירה אחת. זו האמת, אבל לא כולה. מידע שזרם ל׳מאה ימים של שקיפות׳ מראה שלשר הכלכלה יש חוש מחודד לנדל״ן. הוא היה מעורב בעסקאות בירושלים וילדיו רוכשים עוד ועוד דירות

״רציתי להגיע לתפקיד מעמדת שליחות אמיתית של אדם שכל ילדיו וכל נכדיו מתגוררים בירושלים, ומודאגים דאגה עמוקה מהעתיד שלה״. כך הכריז שר הכלכלה אריה דרעי בראיון ב-2010. אלא שכמה מילדיו של דרעי כנראה גילו מאז את הקסם של עולם הנדל״ן ורכשו דירה אחת או שתיים או שלוש או יותר. גם בת״א.

בדיקה שערכנו ב׳מאה ימים של שקיפות׳ חושפת טפח מאימפריית הנדל״ן של משפחת דרעי: לבת אחת של שר הכלכלה דירה בירושלים ושליש בית נוסף בת״א. על בת אחרת רשומות 3 דירות בשכונת התקווה בת״א וחצי דירה נוספת בתל אביב. לבת שלישית דירה לא רחוק בת״א לצד בית במושב בין ת״א לירושלים.

ינאי יחיאל
להמשך הפוסט

הדיל החדש בקק״ל: הג׳ובים יישארו, לנדאו ימונה ליו״ר עמית

רגרסיה בקרן קיימת לישראל. אחרי שלבני הצליחה לבטל את תפקיד ׳יו״ר עמית׳ - כעת שרת המשפטים שקד שוקלת להחזירו. הסיבה? לא להשאיר את מפעל הג׳ובים והתקציבים רק בידי מפלגת העבודה

שרת המשפטים איילת שקד שוקלת להותיר שני יו״רים בקק״ל - הגוף שנחשף בקלקלתו שוב ושוב בשנה האחרונה (בעיקר בתכנית ׳המקור׳). המועמד המוביל לתפקיד ׳יו״ר עמית׳ הוא השר לשעבר עוזי לנדאו.

אשתקד הצליחה להפוך שרת המשפטים דאז ציפי לבני את קק״ל לחברה לתועלת הציבור. כנגזרת של המהלך צפוי היה להתבטל התפקיד ׳יו״ר עמית׳ בשכר וכן שני סגני יו״רים בשכר. קראתם נכון - לקק״ל יש שני יושבי ראש. אחרי הכל - למה שלא כולם ישתתפו בחגיגה אם הם לא משלמים עליה? שניהם נהנים ממעמד של שר. ושני הסגנים? ממעמד של מנכ״ל משרד ממשלתי.

ירון קמינסקי
להמשך הפוסט

הדילים האפלים של מרצ

איך מצליחה המפלגה הקטנה בכנסת לצ׳פר את הפעילים הבכירים? ג׳וב חדש מתפנה בהסתדרות הציונית - אבל אל תמהרו להגיש מועמדות. אחרי הדיל של מרצ בקק״ל שנחשף ב׳מאה ימים של שקיפות׳ הנה הפרק הבא

מפלגות שחוברות לקואליציה נהנות לא רק מאפשרות לקדם את האגנ׳דה שלהן. הן גם זוכות לתגמל אחרי הבחירות את פעיליהם המסורים בשלל תפקידים בשכר. המשוואה פשוטה: יותר תיקים - יותר תפקידים. אבל איך תפרגן מפלגה אופוזיציונית לפעיליה?

ברוכים הבאים לעולם הנפלא של ׳המוסדות הלאומיים׳. בניגוד לכנסת, כאן כולם משלבים ידיים בהרמוניה מושלמת. כמעט כל מפלגה זוכה למנות ג'ובים ולהתחלק בליטרת הבשר. יו"ר הסוכנות היהודית - נציג הליכוד. יו"ר קק"ל - נציג העבודה. וכו׳ וכו׳. אפילו קדימה ז"ל עדיין מחזיקה שם בכמה ג'ובים.

מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

כמה עולים לנו הלייקים של חברי הכנסת?

לא מעט ח״כים זיהו בשנה האחרונה הזדמנות חדשה להגיע לבוחרים - מימון סטטוסים על חשבון הציבור. ׳מאה ימים של שקיפות׳ חושפים לראשונה את פירוט ההוצאות שזינקו בשנה האחרונה. קיצור דרך על חשבוננו ללב ההמון או דרך לגיטימית להגיע לאיפה שהציבור נמצא?

פייסבוק זה עסק מורכב. צריך ללמוד לדבר פייסבוקאית, לנהל דיאלוגים רבי זרועות, ולגלות את המינונים הנכונים של רגש ותוכן בדרך לוויראליות. או שאפשר פשוט לשלם לצוקרברג ולזכות בחשיפה רחבה.

רוב הח״כים זיהו את ההזדמנות ועטו על קיצור הדרך ללבם של ההמונים. ב׳מאה ימים של שקיפות׳ השגנו לראשונה את פירוט ההוצאות, ומתנדב המיזם יוגב שרביט סייע לפלח את הנתונים, מהם עולה כי נתח הניו מדיה זינק עד כדי כך שב-2014 הפך להוצאה הגדולה ביותר של חברי הכנסת. בשנה שעברה הם מימנו את סעיף ה׳ניו-מדיה׳ ב-781 אלף שקל, כחמישית מסך תקציב ׳קשר עם הציבור׳. 575 אלף שקל מתוכם מוקדש למרדף אחר הלייק.

להמשך הפוסט

תכנית חוצת מפלגות: ח״כים יוכלו לערוך שימועים אך יוגבלו בהגשת חוקים

יוזמה משותפת של הקואליציה והאופוזיציה עשויה לראשונה לשנות את יחסי הכוחות בין הכנסת לממשלה. על מירוץ החימוש ההרסני במשכן, התפקידים שנשכחו והאפשרות סוף סוף לשמוע מה יש ליצחק תשובה לומר

ככתב פרלמנטארי פרסמתי בתחילת העשור עשרות ידיעות בעלות ניחוח מבטיח ואפס תוכן אמיתי. המשותף להן? פתיחה במילים ״הצעת חוק חדשה!״ (סימן הקריאה נכח בין השורות).

זו הייתה טעות. למעשה הזרקתי דלק למעגל המרושע שמחבר תקשורת רודפת תוכן לח״כים רודפי פרסום. פרסום הצעות בחיתוליהן מרדד את הדיון, מעוות את הצורה בה תופס הציבור את הכנסת, מטריף את המשק, וגרוע מכל: מכלה את מעט אור הזרקורים המצוי בתרמיל הח״כ שהיה יכול להיות מופנה לסוגיות בהן הוא באמת יכול לטפל.

כעת ח״כ רועי פולקמן רוקם יחד עם סתיו שפיר, ויו״ר ועדת הכנסת דוד ביתן תכנית שעשויה לשנות את הכנסת כפי שאנו מכירים אותה. הח"כים מתכננים להגביל את החקיקה הפרטית מחד, ולהגדיל את סמכויות הכנסת מאידך. ככל הנראה ח״כים יוכלו להגיש פחות חוקים מדי מושב, אבל הפיקוח ישתפר בין השאר דרך חיוב נוכחות בוועדות של גורמים חוץ פרלמנטאריים.

להמשך הפוסט

״אחיינית זה דבר חשוב״ - כך פיתו ח״כים להיעדר מההצבעה על מתווה הגז

הליך אישור מתווה הגז כולל כל כך הרבה ארועים פרלמנטאריים בלתי הגיוניים. הנה אחד מהם

הליך אישור מתווה הגז כולל כל כך הרבה ארועים פרלמנטאריים בלתי הגיוניים - שהוא לבטח יילמד בעתיד בבתי הספר לניהול קמפיינים. הנה אחד מהם:

אורלי לוי אבקסיס, חברה בישראל ביתנו, התעקשה להצביע נגד מתווה הגז, אף שבמפלגה הדיקטטורית בה היא חברה החליטו לתמוך בו. לכל אורך הדרך לוי לא הסתירה את דעתה כי המתווה יחמיר את יוקר המחיה, יסייע לטייקונים ומקודם מסיבות מעוררות תמיהה.

תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

מי הח״כ שמבריז הכי הרבה מהכנסת?

בעזרת אלגוריתם חדשני שפיתח מתנדב המיזם איתי נתנאל רואים בדיוק כמה שעות בילו חברי הכנסת - בכנסת. אלו שרים מגיעים פחות מראש הממשלה? למה מוטי יוגב נשאר לישון בלשכתו? ומי המבריזן מספר 1?

חברי הכנסת ה-20 הצליחו במושב האחרון להתחמק מהכנסת כמה שרק אפשר. מיד אחרי שביקרנו בקלפי בְּשבעה-עשר במארס, התפזרו הח״כים לפגרה שהתארכה עד ארבעה במאי. אבל אל תתבלבלו: גם אז הח"כים לא ממש התחילו להחתים כרטיס. המשא ומתן הקואליציוני נגרר, כך גם איוש הוועדות, ורק ביוני – שלושה חודשים לאחר הבחירות –  התחילה הכנסת לעבוד.

כמה ימים אחרי שהחריקות הסתיימו התחלנו לספור לחברי הכנסת - שעות כנסת. לראשונה אי פעם, בזכות תוכנה מתוחכמת בשם כנסת רול קול שפיתח מתנדב המיזם איתי נתנאל, יכולנו לבדוק כמה זמן הם נוכחים במתוך המשכן עצמו. כלומר לא במליאה או בוועדות - אלא בתוך המשכן. קשה להאמין, אבל גם בקואליציה צרה של 61 חברים, קואליציה שבה הח״כים ממש אמורים לעבור לגור בכנסת, פערי הנוכחות - מדהימים.