שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יאיר לפיד וציפי לבני השתמשו בביטחון המדינה כתירוץ להיעדרותם מהכנסת - ושיקרו

לאחר חודשים ארוכים של ויכוחים בלתי פוסקים האמת יוצאת לאור - לפיד ולבני בתחתית הנוכחות גם בוועדה היחידה בה הם חברים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חברי הכנסת ציפי לבני ויאיר לפיד במליאה ב-2014
חברי הכנסת ציפי לבני ויאיר לפיד במליאה ב-2014. מודאגים? גם אנחנוקרדיט: דוברות הכנסת
תומר אביטל

"מי שמכיר את פעילות הכנסת יודע שרוב פעילותי היא בוועדת חוץ ובטחון ובעיקר בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים אשר מסיבות ברורות ישיבותיה אינן מופיעות ברשומות. אני משקיע מכך מאות ועשרות שעות ומייחס לכך חשיבות מרובה"
(ח"כ יאיר לפיד, 2017)

זו הייתה תגובתו של יו"ר יש עתיד לפיד כשדיווחנו שלפיד הוא הנעדר מספר 1 מהכנסת. לפיד למעשה העמיד אותנו על טעותינו והבהיר בהמשך שהוא נוכח באינספור דיוני ביטחון סודיים מחוץ לכנסת במטות השב"כ והמוסד.

נכון, כשעברנו על כל ישיבות ועדת חוץ ובטחון בשנת 2017 מצאנו כי הוא לא הופיע לישיבות הגלויות לציבור ולו פעם אחת, אבל אולי זו הוועדה הפחות חשובה. מה לגבי ועדות המשנה הסודיות? האם שם מתיימר לפיד לעבוד קשה?

אנחנו לא אוהבים להשאיר דברים באוויר. עידן בנימין ואני פנינו בעזרתו של עו"ד אילן יונש לכנסת בבקשה כי תפרסם את נוכחות חברי הכנסת בישיבות הוועדה. לתפיסתנו, גם כאשר תוכן הישיבות חסוי, נוכחות חברי הכנסת לא צריכה להיות חסויה. הרי למה שלא נדע מי הגיע או לא לישיבות? גם אלו נתונים חשובים דרכם הציבור יכול לשפוט את נבחריו על עבודה אמיתית: בוועדות אלו הפרוטוקול לא מתפרסם, ואין פופוליזם. לכן הנוכחות חשובה – והיא למעשה הקריטריון היחיד דרכו ניתן לראות מי בכלל טורח להגיע לדיונים אלו. הכנסת מעולם לא הגיבה למכתב זה.

בהמשך דרשנו במסגרת חוק חופש המידע את רשימת הנוכחות בוועדות. גם זה לא היה פשוט ועברה כחצי שנה והרבה נדנודים מצידנו עד שקיבלנו את המסמכים. הסבלנות השתלמה והכנסת העבירה לידנו לאחרונה קובץ מפורט של נוכחות הח"כים בכל הוועדות (למעט אחת סודית במיוחד). כל האמור מתייחס להחל מהשבעת הכנסת באפריל 2015 ועד 25 בספטמבר 2017.

לפיד בוועדת הבריאות בכנסת ב-2013
לפיד בוועדת הבריאות בכנסת ב-2013. כיום הוא חבר בשלוש ועדות בלבד אליהן הוא ממעט להגיעצילום: אוליבייה פיטוסי

רקע כללי על ועדת חוץ ובטחון: ועדת זו - בשמה המקוצר חו"ב - היא אחד הפורומים הסודיים במדינה. ישיבותיה החסויות בכנסת מתקיימות באגף נפרד, סגור ומאובטח. רוב העבודה מתקיימת בוועדות משנה בנושאים שונים כדוגמת: מודיעין, מוכנות העורף, כוח אדם, איו"ש ועוד.

לפיד חבר בוועדת חו"ב ובשתי תתי ועדות:

א. ועדת המשנה למודיעין, שירותים חשאיים ושבויים ונעדרים.

ב. ועדת המשנה למדיניות חוץ והסברה.

האם לפיד אכן הגיע לוועדות אלו? מתוך 177 ישיבות המליאה של הוועדה לפיד נכח בעשר ישיבות בלבד, כלומר טרח להופיע פעם ב-18 ישיבות. כאמור, זו אולי ועדה פחות חשובה, אז ניגש לבדוק את שאר הוועדות. 

ועדת המשנה היוקרתית למודיעין ושירותים חשאיים: לפיד הגיע ל-32 מתוך 98 ישיבות - הנוכחות הנמוכה ביותר מבין המשתתפים.
מדיניות חוץ והסברה: מתוך 34 ישיבות לפיד הגיע רק לישיבה אחת. למעשה, לפיד כלל לא ידע שהוא חבר בה. נאלצנו לוודא זאת מול הכנסת (כן לפיד, אתה חבר בה).

מודאגים? גם אנחנו. קשה להגיד מה גרוע יותר - העובדה שלפיד משקר או שבאמת אינו יודע זאת? בעוד שח"כים מלינים שהם חברים בכמה ועדות במקביל (ואכן צריך להגדיל את מספר הח"כים), כאן הסיפור שונה. לפיד חבר אך ורק בוועדת חוץ וביטחון ואף שיקר לגבי הנוכחות בה.

בנוסף, לא לחינם הוועדות האלו חסויות. התוכן שלהן חשוב ומהותי לבטחון המדינה, וללפיד כחבר בעבר בקבינט – יש מה לתרום. אבל דווקא אליהן לא הגיע.

מלפיד נמסר בתגובה: "למי שמפרסם נתון כזה פשוט אין מושג איך פועלת ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים. מי שנתן לו את הנתון לעומתו יודע בדיוק איך פועלת הוועדה מול אמ״ן, המוסד והשב״כ וגורם במודע נזק לוועדה ולבטחון ישראל מסיבות פוליטיות. מעבר לזה פעילות ועדת המשנה למודיעין היא חסויה ואין לנו כוונה להתייחס לפרטים. נציין רק שכחבר לשעבר בקבינט המדיני-בטחוני וכחבר פעיל ומרכזי מאוד בוועדה היום, הידע והמעורבות של לפיד זוכים להערכה גורפת אצל כל גורמי הבטחון".

ציפי לבני בחרה שלא להגיב.

הפרטנרית להברזות: ציפי לבני

נעבור לחברת כנסת נוספת שסיקרנו באופן צמוד, וגם היא הסתתרה מאחורי חברות בוועדת חוץ וביטחון ובוועדות המשנה שלה.

לבני בדיון של ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת ב-2016
לבני בדיון של ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת ב-2016. כמו לפיד, גם היא הסתתרה מאחורי חברות בוועדת חוץ וביטחון צילום: אוליבייה פיטוסי

כמה הגיעה? מתוך 177 דיונים של ועדת חוץ וביטחון לבני נכחה ב-22 דיונים בלבד. בוועדה המשנה ליחסי חוץ והסברה לא נכחה באף דיון מתוך 34 דיונים. בוועדת המשנה ללוחמה משפטית נכחה בשניים מתוך שני הדיונים שהתקיימו. בוועדת המשנה לענייני עו"ש - שניים מתוך 43 דיונים. בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים - נכחה 39 דיונים, ונעדרה מ-59 דיונים. ואם זה לא מספיק, בוועדת המשנה "לבניין הכוח" לבני נעדרה מכלל הדיונים (42 ישיבות).

סך הכל לבני נכחה בכ-20% מהדיונים בוועדות המשנה (ללא ועדת חוץ וביטחון): 43 הגעות למול 176 חיסורים. זו לא התנהגות ראויה לנבחרי ציבור, במיוחד כאלו שמרבים לעסוק בסוגיות מדיניות.

יש גם מצטיינים

מנגד, ראוי לציין לשבח את חברי הכנסת אמיר אוחנה, איל בן ראובן, ענת ברקו ומוטי יוגב - מצטייני הנוכחות בדיונים אלו. זה יפה במיוחד משום שהם כלל לא ידעו שהמדד הזה ייבדק ויתפרסם יום אחר. אלה הנתונים המלאים. את חלקם פירסמנו ב"צנרת". מוזמנים לכתוב לנו על תובנות בטבלה - בדף מיזם העיתונות העצמאית שלנו – שקוף.

תומר אביטל
תומר אביטל |ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד).

מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות - שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה. במקביל, עסוק בהקמת כלי התקשורת הציבורי הראשון - שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. 

כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ