אז כמה באמת עולה לציבור העלאת המשכורת של השרים?

חשבתם שמדובר בכסף קטן שמיועד לשרים בלבד? אז חשבתם. יחד עם השרים יקבלו העלאה גם שלל גמלאים של שירות המדינה, ראשי רשויות וסגניהם, שרים לשעבר, אלמנות של כל אלו ועוד ועוד - לפחות 1,200 אנשים נוספים ובסביבות מיליון שקל בשנה

תומר אביטל
תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משפה גפני
גפני עשה חישוב פשוט: הוא ידאג לכסף שייכנס לשרים ישר לכיס, והם – יהיו חייבים לו. קוראים לזה שוחדצילום: אוליבייה פיטוסי
תומר אביטל
תומר אביטל

זוכרים שהשרים קיבלו בפתאומיות תוספת של 5,000 שקל? קרו מאז המון שערוריות - אבל אני חייב להחזיר אתכם שוב לרגע הזה, כי הוא מסמל עד כמה התנתקה הכנסת שלנו מהציבור. במיוחד כשתוספת השכר שלהם, זו הדאגה הכי קטנה בהתנהלות המבישה שהייתה סביב המהלך הזה.

להזכירכם, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וחבריו לקואליציה מהליכוד, כולנו וישראל ביתנו, שיבצו את סעיף העלאת השכר לשרים בהתראה של 12 שעות. אני וחבריי סיירת השקיפות השתדלנו לפנות לחברי ועדת הכספים בזמן הקצר שעמד לרשותנו - באמצע הלילה. ואם זה לא מספיק, בבוקר חברי האופוזיציה שהגיעו גילו שהם צריכים לאשר החלטה ללא חומר רקע, חוות דעת, והשלכות תוך פחות משעה. פחות משעה.

אלא שאז גפני הרגיע אותם. הוא אמר: "זה כסף קטן". זה היה שקר. דבר ראשון, חברי הוועדה חשבו שמדובר ב-1,000 שקל תוספת, כשבפועל היא כללה גם הצמדות עבר וטיפסה לכ-5,000 שקל בחודש. אבל זה רק חלק מהתמונה.

דבר שני, ידעתי שלשכר השרים צמודים שורה של בכירים במגזר הציבורי, אבל לא ידעתי כמה. בשבועות האחרונים חשפו "גלובס" ו"ידיעות אחרונות" שיחד עם השרים יקבלו העלאה גם שלל גמלאים של שירות המדינה, ראשי רשויות וסגניהם, שרים לשעבר, אלמנות של כל אלו ועוד ועוד. בדיון לא נאמר עליהם דבר, אך כל אלו מוצמדים לשכר השרים לפי חוק. לח"כים ולציבור לא היה מושג אז שיחד עם השרים יש עוד לפחות 1,200 איש שקיבלו העלאה עצומה. וכל זאת, מבלי לבקש.

כמה זה יעלה לנו? ההערכות מדברות על כמאה מיליון שקל בשנה, אבל לאף אחד אין מושג. מה שכן בטוח, זה שהסכום מדי שנה רק יתפח כי יתווספו עוד פנסיונרים, עוד ראשי ערים לשעבר וכן הלאה. המחויבות האקטוארית (מה שישלמו ילדינו) היא מאות מיליוני שקלים.

המהלך עם ההשלכות התקציביות העצומות האלו (את חלק מהתוספות ייאלצו לממן בכלל הרשויות המקומיות מכספי הארנונה) - אושר תוך פחות משעה, וזאת בזמן שנוסעי תחבורה ציבורית, מורים ועובדים סוציאליים שומעים שאין כסף.

זה לא נגמר כאן. אחת מההצדקות להעלאה הייתה שלא הגיוני שגורמים כמו מבקר המדינה ובכירים במגזר הציבורי מרוויחים יותר משרים בכנסת ישראל. אבל בחוק הישראלי כששכר השרים עולה כאמור, גם השכר של כל הפקידים הללו נוסק - כי הם בין 1,203 האנשים האלו. כך, הפער בין שכר הפקידים לשרים ימשיך להתקיים לנצח כי לשניהם העלו את השכר, והשרים יוכלו להשתמש בו להצדקת העלאה נוספת בעתיד.

ולדבר אחרון. שכר הנבחרים נמוך מדי? יכול להיות. לא לי ולא לכם יש מושג. בשביל זה יש ועדה ציבורית שהח"כים עצמם מינו – והיא ערכה מחקרים והשוואות בינלאומיות. אך לאחר שסיימה, הפלא ופלא - הוועדה גם הסתייגה מהעלאה וגם המליצה לשנות את מנגנון ההצמדה כך שהשכר של הח"כים בכלל יירד. במקום זאת ועדת הכספים בהובלת גפני לא נגעה בשכר הח"כים והעלתה את שכר השרים.

איך יכול להיות שוועדת הכספים (להוציא את ח"כ מיקי רוזנטל שנלחם כאריה) התנהלה בצורה כה מבזה ולא אחראית? אולי כי גפני עשה חישוב פשוט: הוא ידאג לכסף שייכנס לשרים ישר לכיס, והם – יהיו חייבים לו. קוראים לזה שוחד, ואז מה אם בסוף זה יעלה לנו הון עתק? אז מה אם שלל אנשים ואלמנות כלל לא ביקשו העלאה וממש, אבל ממש, לא מגיע להם, אך הם גם יקבלו אותה?

כמאה מיליון שקל בשנה זה יעלה לנו!. זאת בזמן שנוסעי תחבורה ציבורית, מורים ועובדים סוציאליים שומעים שאין כסף. הפגנה של עובדים סוציאלים בירושלים צילום: מיכל פתאל / Michal Fatta

תומר אביטל

תומר אביטל | ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד). מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות, שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה, ומייסד המיזם שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ