גם למעט העבודה שיש בכנסת, לפיד משתדל לא להגיע

"שקוף" ניסה למצוא תובנות בנתוני הנוכחות בכנסת ה-22 ובוועדת חוץ וביטחון בכנסת ה-21. כן, יש הרבה סייגים לבדיקה הזו לנוכח המצב הפוליטי, ובכל זאת: הראשון נותר ראשון והאחרון נותר אחרון

תומר אביטל
תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר לפיד במסיבת עיתונאים, בדצמבר
יאיר לפיד במסיבת עיתונאים, בדצמברצילום: אורן בן חקון
תומר אביטל
תומר אביטל

בימים כתיקונם מורכבת עבודת חברי הכנסת מאלמנטים רבים: חקיקה, פיקוח על הממשלה, פעילות בוועדות, ייצוג המדינה באירועים בארץ ובחו"ל, קשר שוטף עם הציבור ועוד. אלא שמאז פיזור הכנסת בדצמבר 2018 העבודה במשכן כמעט משותקת לגמרי. הכנסת ה-21 והכנסת ה-22 הושבעו ופוזרו וחברי הכנסת יחזרו לעבוד בהיקף מלא, במקרה הטוב, במאי 2020 - אם וכאשר תורכב קואליציה.

ובכל זאת, חרף הפלונטר הפוליטי, ולאור העובדה שאיש מחברי הכנסת אינו מפרסם את יומנו בעת פגרה, מעניין לבדוק כמה זמן כן העבירו חברי וחברות הכנסת במשכן. מתנדבי "שקוף" איתי נתנאל ונבות זילברשטיין בדקו את נתוני הנוכחות בכנסת ה-22 (3 באוקטובר 2019 - 12 בינואר 2020) בניסיון ללמוד בכל זאת משהו על פעילות הנבחרים בעת הזו.

צריך לומר מיד: את התוצאות יש לקחת בעירבון מוגבל. חברי כנסת רשאים לבחור מהיכן הם רוצים לעבוד בעת פגרה; הגיוני שחברי כנסת המתגוררים בקרבת המשכן יקפצו לבקר יותר; יש ועדות שכן מתכנסות חרף הפגרה - כמו ועדת החוץ והביטחון למשל - ופה ושם כן מתקיימים דיונים במליאה. בנוסף, החרגנו מהבדיקה חברי כנסת שהם גם שרים, שכן עבודתם היום-יומית נמשכת במשרדי הממשלה.

ח''כ אורי מקלבצילום: אוליבייה פיטוסי

וכעת לתוצאות: אורי מקלב (יהדות התורה) מדורג ראשון מבין חברי הכנסת עם 507 שעות במשכן. יצוין כי מקלב קרא שוב ושוב לאורך השנה החולפת להקים ועדות זמניות כדי שהכנסת תוכל להמשיך לעבוד, גם אם במתכונת מצומצמת. מקלב גם ניצח בבדיקת הנוכחות של "שקוף" על התקופה שבין ינואר 2017 למאי 2018, כשהפעילות במשכן היתה מלאה. במקום השני והשלישי מדורגים ינון אזולאי ומיכאל מלכיאלי (ש"ס) עם 458 ו-423 שעות בהתאמה. רביעית מירב כהן (כחול-לבן) עם 389 שעות וסוגר את החמישייה הראשונה ישראל אייכלר (יהדות התורה) 339 שעות.

את העשירייה הראשונה סוגרת אורית פרקש-הכהן (כחול-לבן) עם 230 שעות - פחות ממחצית מכמות השעות של מקלב ועדיין יותר מ-110 חברי הכנסת האחרים. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, שסירב באדיקות להקים ועדות זמניות לאורך שנת 2019 הוא נציג הליכוד היחיד בעשירייה הפותחת - 235 שעות ומקום תשיעי בסה"כ. והנה עוד נתון מעניין: הח"כ הראשון של המחנה הדמוקרטי מדורג רק במקום ה-37 (יאיר גולן, 162 שעות).

ומה בתחתית? מי הם חברי הכנסת שהגיעו הכי פחות למשכן בכנסת ה-22? ובכן, יאיר לפיד (כחול-לבן) רשם נוכחות דלה במיוחד - 49 שעות בלבד. הוא היה אחרון גם בבדיקה על התקופה שבין ינואר 2017 למאי 2018. בני גנץ, לשם השוואה, נכח בכנסת כמעט פי שניים ממנו (96 שעות). עוד בתחתית: ניר ברקת (ליכוד) 53 שעות וסתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) 61 שעות.

בכל הקשור לוועדת חוץ וביטחון, "שקוף" בדק את נתוני הנוכחות בוועדה בכנסת ה-21 (נתוני הכנסת ה-22 טרם נאספו - ת.א), שגם ימיה כאמור היו קצרים מאוד ולכן היכולת להסיק מהם מסקנות - מוגבלת. הנתונים נוגעים לכינוסי מליאת הוועדה וועדת המשנה למודיעין שהתכנסו תשע ו-13 פעמים בהתאמה. ועדות המשנה לתקציב הביטחון, לשירותים החשאיים ולמדיניות חוץ התכנסו פעמים בודדות בלבד ולכן הוחרגו מהבדיקה.

מהנתונים עולה כי יו"ר הוועדה, אבי דיכטר (ליכוד), הגיע לכל תשעת כינוסי מליאת הוועדה ומיד אחריו טל רוסו (עבודה) - 8, גדעון סער (ליכוד) וקטי שטרית (ליכוד) - 7. בתחתית: יאיר לפיד (כחול-לבן), שרן השכל (ליכוד) ויואב בן צור (ש"ס) - 1, גבי אשכנזי (כחול-לבן) - 2. בוועדת המשנה למודיעין הגיעו דיכטר ובן צור לכל הכינוסים. אחריהם: משה יעלון (כחול-לבן) - 12, יואב קיש (ליכוד) - 10, יולי אדלשטיין (מתוקף היותו יו"ר הכנסת) - 8, גבי אשכנזי (למרות שאינו חבר בוועדת המשנה) - 6, וסוגר את הרשימה יאיר לפיד - 3.

תגובות

ח"כ מקלב: "הדבר הזה מדרבן ומחייב יותר. אמשיך לעזור לציבור ששלח אותי".

ח"כ מלכיאלי: "זו זכות לשרת ולסייע לציבור. יש הרבה מה לעשות למרות הפגרה".

ח"כ אזולאי: "מחובתנו כשליחי ציבור לשרת את הציבור. לא קל לשלב בתקופת בחירות בין הכנסת לשטח ואני שמח שהצלחתי".

לשכת ח"כ ברקת: "ח"כ ברקת ממשיך לעבוד בכל כוחו ומרצו למען הציבור בשקל לשנה וללא בקשת תמורה. לשם כך הוא מנצל את פגרת הכנסת לסיורי שטח וקיים בחודשים האחרונים פגישות רבות עם ראשי ערים, תעשיינים, יזמים, אנשי עסקים ותושבים בצפון, בדרום, במרכז הארץ וביהודה ושומרון. בנוסף, הוא מגיע לדיוני הוועדה המסדרת על פי הנחיות סיעת הליכוד".

ח"כ לפיד לא מסר התייחסות.

תומר אביטל

תומר אביטל | ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד). מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות, שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה, ומייסד המיזם שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ