שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כמה עלה לנו הוויתור של שמעון פרס על הלשכה?

בשנה שעברה הודיע הנשיא לשעבר שמעון פרס שהוא מוותר על מימון המדינה לאחזקת לשכה. פירוט ההוצאות מראה שהוויתור לא כלל את עלויות הקמתה. בנוסף אתם מממנים לנשיא לשעבר - שמסייע לשלל גופים פרטיים - נהג, מזכירה ומנהלת לשכה

תומר אביטל
תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר אביטל
תומר אביטל

בשנה שעברה הודיע הנשיא לשעבר שמעון פרס שהוא יוותר על מימון הלשכה לה הוא זכאי למען שמירה על קשר עם הציבור. פרס, כמו שאר הנשיאים לשעבר ואלמנותיהם, זכאים למימון ציבורי נדיב שכולל לשכה, עוזרים והוצאות שונות - על פי חוק. אלא שבניגוד לקודמיו הבהיר פרס כי יעשה שימוש ב׳מרכז פרס לשלום׳ הממומן מכספים פרטיים - ויחסוך למדינה מאות אלפי שקלים.

כעת מסתבר שאמנם שכר הדירה של הלשכה אכן לא מוטל על בית הנשיא אך המדינה העבירה אשתקד לא פחות מחצי מיליון שקל ל׳מרכז פרס לשלום׳ כדי לממן את ׳הקמת הלשכה׳. תשתית הביטחון, תקשורת, ומחשוב עלתה למשלם המסים ב-2014 לא פחות מ-536 אלף שקל. בנוסף מממנת המדינה עבור פרס נהג, מנהלת לשכה ומזכירה - אף שפרס עובד כיום עם שלל גופים פרטיים. השכר עובר דרך בית הנשיא, וימשיך לעבור מדי שנה.

נדגיש כי שכר הדירה של הלשכה אכן עומד על 0 שקלים, ובלשכתו ציינו כי רוב ההוצאות על הקמת התשתית נועדו להתאמות בהיבט הבטחוני.

בית הנשיא עבר על החוק

נתון זה מופיע ברשימת הוצאות בית הנשיא אותה ביקשתי כבר בנובמבר 2014. אולם רק כעת - כמעט חצי שנה אחרי הדד-ליין שמציב החוק למתן תשובה -  העביר בית הנשיא את הוצאותיו המפורטות לשנים 2013-4. מאידך יש לברך את הנשיא רובי ריבלין שחשף את הנתונים לבסוף ובפירוט גדול יחסית, ובמשכנו אף הבטיחו בקרוב להעלות נתונים נוספים לאתר האינטרנט בתקווה שישמשו כמגדלור של שקיפות.

מרבית ההוצאות הנחשפות כאן נראות שגרתיות (לחצו כאן לרשימה המלאה - מוזמנים לחפור בה ולספר מה מצאתם), ועדיין יש כמה קוריוזים. שכרו של היועץ האסטרגי המקורב לפרס יורם דורי עמד ב-2013 על 374 אלף שקל. ב-2010 אגב התברר לי שפרס מצא דרך מקורית לתקצב את יועציו: אנשי הנשיא השתמשו בכספים שהוקצו ללשכתו של הנשיא לשעבר אפרים קציר ז"ל. תחת אישור משרד האוצר, הוסטו כ-250 אלף שקל מתקציבו של הנשיא שנפטר למימון היועצים, וזאת כאשר הכספים האלה ממשיכים להירשם תחת הסעיף המוקדש לקציר. השימוש בכספי הנשיא שנפטר נמשכו גם בשנת 2010, אף שקציר עצמו נפטר ב-2009.

מזוודות מסווגות ומטריות שחורות

בימיו של הנשיא ריבלין נרכשו מזוודות לנשיאת חומרים מסווגים בחו״ל ב- 7,434 שקל, ומטריות שחורות לנשיא ופמליתו בארץ ובחו״ל בעלות 1,159 שקל. ריבלין גם ערך שיפוצים עת כניסתו, וההוצאה המשמעותית ביותר הייתה ביצוע עבודת איטום של גג בית הנשיא בעלות של 586 אלף שקל. ליועץ לכתיבת ׳חוברות לארועים וטקסים׳ שולמו 77,880 שקל.

שאר העלויות- לפחות בניתוח ראשוני - נראות שגרתיות. אולם קשה שלא להתעצבן מפירוט התשלומים המועברים ללשכות הנשיאים לשעבר. אף שאת רובם פרסמתי בעבר, הפעם ניתן לראות ברזולוציה גבוהה יותר לאן הולך הכסף המוקצה למשל לנשיא לשעבר יצחק נבון (93). ללשכתו הממוקמת בגן הטכנולוגי במלחה הועברו דמי ניהול בשנת 2013 בסך 60 אלף שקל. 60 אלף נוספים הועברו עבור ׳שירותי לשכה׳, ו-5,000 ל׳שיפוץ לשכה׳.

אנחנו משלמים להם גם את ועד הבית וההוצאות הפרטיות

אלא שהציבור משתתף גם בהחזקת ביתו הפרטי של הנשיא בדימוס נבון - ועד הבית שלו עלה 15 אלף שקל, ו- 3000 שקל נוספים הוקצו עבור שירותי משק בית של הנשיא החמישי. משום מה המדינה גם שילמה עבור שהות הנשיא לשעבר ב׳עכו ביץ׳׳ (485 שקל), לצד עלויות נוספות. ב-2014 שילמנו 672 שקל עבור סידורי פרחים ללשכתו של נבון, ו- 905 שקל למתקן מים שולחני לדירת הנשיא לשעבר.

גם בנות זוג של נשיאים לשעבר זכאיות למימון לרבות אחזקת עוזרים, משק בית ואף תשלומים לבתי אבות. אלמנת הנשיא לשעבר אורה הרצוג קיבלה 100 אלף שקל החזר הוצאות להחזקת ביתה ב-2013. ראומה ויצמן ׳הסתפקה׳ ב-60 אלף שקל. לשתי הרעיות אין כלל לשכה אף שמטרת המימון הראשית היא "קיום לשכה לשמירה על קשר עם הציבור".

תומר אביטל
תומר אביטל |ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד).

מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות - שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה. במקביל, עסוק בהקמת כלי התקשורת הציבורי הראשון - שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. 

כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ