ומה ציפי לבני עשתה עד עכשיו בכנסת ה-20? נסעה לחו"ל - ימים של שקיפות - הבלוג של תומר אביטל - הארץ
${m.global.stripData.hideElement}

 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ומה ציפי לבני עשתה עד עכשיו בכנסת ה-20? נסעה לחו"ל

לבני חברה רק בוועדה אחת בכנסת וגם אליה בקושי מגיעה, היא לא הגישה שום שאילתא וקידמה הצעת חוק אחת בלבד. על כן היא זוכה, כמו ח"כ מיקי זהר, לכתב צל משלה

תגובות
חברת הכנסת ציפי לבני במליאה
דוברות הכנסת

הסיקור הצמוד של ח"כ מיקי זוהר שהשקנו פה – מוכיח את עצמו. היצמדות לזוהר כבר שינתה מציאות. הוא מתנהג אחרת בוועדות וחושב פעמיים לפני שהוא מקדם אינטרסים צרים. השבוע החלטנו להרחיב את סיקור הצל מח"כ זוהר לבדיקת עבודתה של ח"כ ציפי לבני - אבל מסיבה שונה. הפעם החשש אינו מפעילות בניגוד עניינים, אלא בגלל שאנו פשוט לא יודעים מה היא עושה.

נכון, לציפי לבני משקל סגולי רב. דרכה בפוליטיקה ארוכה והיא אף כיהנה כממלאת מקום ראש הממשלה בין 2006-2009. אבל כיום היא ח"כית מן המניין, ועם כל הצער שבדבר עבורה, יש לשפוט את פועלה בדיוק כפי שפועל של ח"כים אחרים נבחן. לבני מקבלת שכר נאה מהציבור, סוללת יועצים על חשבוננו ולרשותה כלים אדירים לשינוי המציאות ולפיקוח על הממשלה. בין אם לבני מעוניינת בכך או לא, היא "תופסת כסא" של חבר כנסת, ובדיוק כמו שבדקנו את זוהר, ואת יאיר לפיד, ובעבר את שאול מופז – הגיע תורה. אז בשבועות הקרובים נחשוף מידע שכדאי לתת עליהם את הדעת בפעם הבאה שתגיעו לקלפי.

נתוני הבסיס אותם בדק כתב הצל שלנו עידן בנימין לא מבטיחים. לבני חברה היום בוועדה אחת בלבד - חוץ ובטחון. כשבדקנו מה עשתה ח"כ לבני בכל המושב האחרון בוועדת חוץ ובטחון בדיונים שהפרוטוקולים שלהם פורסמו - לא מצאנו דבר. 

לבני לא הופיעה ולו לדיון אחד של ועדת חוץ וביטחון, כך על פי אתר הכנסת. חברת הכנסת טוענת שהיא מגיעה בתדירות גבוהה לדיוני ועדת המשנה הסודית של ועדת חוץ וביטחון – אותו טיעון שסיפק לנו בעבר יאיר לפיד. בכדי לאשש נתון זה פנינו לפני ארבעה חודשים לכנסת במסגרת חוק חופש המידע בכדי לקבל את רשימת נוכחות חברי הכנסת בישיבות החסויות. לטענתנו, גם אם תוכן הישיבה חסוי, נוכחות הח"כים החברים בה אינה חסויה. הכנסת גוררת רגליים מזה חודשים במסירת החומר. בינתיים מקורותינו טוענים שגם לפיד וגם לבני כמעט ואינם מגיעים לוועדת המשנה – אך נחכה לתשובות הסופיות מהכנסת בנושא.

ועדה נוספת שח"כ לבני הייתה חברה בה בקדנציה זו היא ועדת "חוק חוקה ומשפט". לבני כיהנה בה החל מפתיחת הכנסת ה- 20 ועד ל-15 בנובמבר 2017. בדקנו אם בתקופת כהונתה במושב האחרון לבני כן הגיעה לישיבות ועדה זו. ובכן, מצאנו כי היא נכחה בארבע ישיבות בלבד במושב זה בנושא "חוק הלאום", תת-וועדה שהחלה לפעול בקיץ. לא בוועדה זו ולא בוועדת חוץ וביטחון זוכרים פעילות כלשהי של לבני מלבד סביב חוק הלאום. גם בבחינת כלל עבודתה בכנסת ה-20, נראה שלבני הייתה פעילה כמעט אך ורק סביב "חוק ההסדרה". מדובר בהיקף פעילות זניח בהתחשב בכך שעברו שלוש שנים מפתיחת הכנסת ה-20.

אז אולי לבני פעילה במליאה? בדקנו, וגילינו שהנאום היחידי שנשאה בשלושת השבועות האחרונים התייחס ל"חוק שוברים שתיקה": הצעת חוק שתאסור על הזמנת ארגון שוברים שתיקה למערכת החינוך. לבני לא הגישה שום שאילתה, וקידמה הצעת חוק אחת בלבד בקדנציה זו מעבר לקריאה הטרומית. יש היבט אחד בו עקפה את כל שאר חברי הכנסת – טיסות לחו"ל.

רוב הטיסות לחו"ל של ח"כים בכנסת ה-20, מומנו על ידי גורמים לא ממשלתיים – ואין שקיפות לגבי מה קורה באותן משלחות. חמור מכך, חלק מחברי הכנסת מוותרים על עבודתם במליאת הכנסת (אף שעליה הם מקבלים שכר) וטסים לחו"ל על חשבון ימי אלה. המצב הזה שלילי משום שעבודתו של ח"כ היא בכנסת והבוחרים נמצאים בישראל. למעט השתתפות במשלחות מטעם הממשלה או הכנסת (ובתנאי שהם לא על חשבון עבודתם הפרלמנטרית וימי מליאה) - אין לכך צידוק. 

אם בסקירה שעשינו על ח"כ זוהר מצאנו כי אינו טס לחו"ל כלל כחבר כנסת, ח"כ לבני נמצאת בקצה הנגדי של מניפת הטיסות עם שיא של 28 טיסות שהביאו אותה לשהות לא פחות מ-100 ימים בחו"ל במהלך הכנסת ה-20 (!). אפילו בזמן כתיבת שורות אלה, ימי עבודת כנסת טרום-פגרה, שוהה חברת הכנסת לבני בחו"ל.

 28 טיסות ושהות בחו"ל של 100 ימים, לא מעט מהם ימי מליאה, הם לא פחות משערורייה. האם ועדת האתיקה משמשת כחותמת גומי שאינה בודקת את היקף הבקשות של חברי הכנסת? פנינו לוועדת האתיקה ונפרסם את תגובתה כשתתקבל. לשם השוואה, ח"כ עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, טס שמונה פעמים במהלך כהונת הכנסת ה-20, ח"כ גלאון, יו"ר מרצ, טסה שלוש פעמים וחבר הכנסת יאיר לפיד, הידוע בחיבתו לביקורים בעולם - טס 18 פעמים. אפילו יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג טס פחות ממנה – 13 טיסות (פחות מחצי מח"כ לבני). גורמים בכנסת מספרים כיצד לשכתה של לבני נחשבת לזו שהכי "סגורה, ריקה ונטושה" בקרב לשכות הח"כים.

על הסיקור הראשון המלא של כתב הצל תוכלו לקרוא פה, ובשבועות הקרובים נחשוף היבטים אחרים בפועלה. מלשכתה של לבני צלצלו לאורך השבוע אינספור פעמים במטרה להפסיק את הסיקור הצמוד. בלשכה טענו שוב ושוב שלבני מקדמת דברים רבים שאינם נכנסים תחת הפרמטרים האלה. כמובן שהצענו לפרט את פועלה, למשל פרטי עבודתה בחו"ל, והבטחנו לפרסמם. אלה לא נשלחו ולא פורטו. 

מלשכתה של חברת הכנסת ציפי לבני נמסר: "מבדיקה ראשונית של הנתונים שהוצגו על-ידכם, עולה כי מדובר בנתונים שבחלקם מוטים, שגויים או חד-צדדים, בדיוק כפי שאתר 100 ימים של שקיפות פרסם לפני כמה חודשים מידע שקרי ביחס לנסיעותיה של לבני לחו"ל. בעקבותיו אגב, נאלצתם להוריד את הפרסום אך לא טרחתם להתנצל. חבל שאתר המתיימר להביא לידיעת הציבור מידע אמין נופל כך שוב במודע.

"למעלה מן הצורך נציין, כי לבני עומדת בראשות מפלגה שחברי הכנסת שלה פעילים באופן אקטיבי בחקיקה ובוועדות כשלבני מתווה את מדיניות החקיקה בהתאם לחזון המפלגה ואת מדיניות ההצבעה של הסיעה יחד עם יו"ר העבודה. לבני עצמה מובילה מאבקים חשובים בכנסת ובציבור הישראלי והיא גאה להיות מוזמנת לחו״ל לייצג את ישראל ואת עמדות הציבור שבחר בה".

באשר לתגובתה של לבני, יש לציין שהנתונים השגויים אליהם היא מתייחסת נלקחו ישירות מאתר הכנסת. בדיעבד התברר שהכנסת עצמה טעתה בספירת ימים של ח"כים בחו"ל, לכן פנינו בבקשת חופש מידע וביקשנו את ההיקף המלא של השהיות בחו"ל כדי לספור מחדש (נתונים שעדיין לא הגיעו). בכל מקרה יהיה מדובר בשינוי זניח אך בגלל המחויבות שלנו בפני הקוראים, החלטנו להחזיר את הכתבה לאחר שנקבל מחדש את הנתונים. הטעות היחידה שלנו הייתה שמספר הטיסות של חיליק בר לא נספרה נכון, משום שבאתר הכנסת הופיע פעם כחיליק ופעם אחרת כיחיאל.

כדי לוודא את הנתונים בכתבה הנוכחית פנינו ישירות לוועדת האתיקה וקיבלנו קובץ נגיש שמפרט את מספר הטיסות של הח"כים ועליו התבססנו. שאר הנתונים נמצאים לרשותכם באתר הכנסת ותוכלו לבדוק אותם בעצמכם - לגבי לבני ולגבי חברי כנסת אחרים. 

לבסוף, לפחות בכל הקשור לתגובות והתייחסות, על לבני ללמוד מח"כ מיקי זוהר שאולי מכנה אותנו "שקרנים", אבל לפחות מגיב עניינית ובמהרה לכל שאלה וטענה של כתב הצל שלו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#