מי הם הח"כים שהצביעו בעד השחיתות והחזירו אותנו שנים אחורה?

הח"כים הצביעו בעד תקנה אומללה, לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר לעמותה עד 100 אלף שקל, במקום 20 אלף שקל עד היום. כך איפשרה הקואליציה לכל העמותות הפוליטיות, הבעייתיות, המומצאות – לעבוד מתחת לרדאר

תומר אביטל
תומר אביטל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר אביטל
תומר אביטל

ניסן סלומינסקי, יהודה גליק, שולי מועלם-רפאלי, נורית קורן, בני בגין, טלי פלוסקוב, אורי מקלב ועודד פורר - כל אלו אישרו בשבוע שעבר את פרשת השחיתות הבאה. מה הכוונה? הח"כים האלה הצביעו בעד תקנה אומללה לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר לעמותה עד 100 אלף שקל. מה ששמעתם. הרף הקודם היה 20 אלף שקל. כלומר, מעכשיו מאכערים וטייקונים יוכלו להשתמש בעמותות להסתרת כספים, לשחק עם התודעה שלנו, לממן עסקנים - והכל בחשאיות - ובהתאם לחוק. איך לא שמעתם על התקנה הזו? כי התקשורת היתה עסוקה בפייק-משבר קואליציוני.

חברי הכנסת שהצביעו בעד התקנה לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר עד 100 אלף שקל לעמותות
חברי הכנסת שהצביעו בעד התקנה לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר עד 100 אלף שקל לעמותותצילום: אמיל סלמן, מוטי מילרוד, אוליבייה פיטוסי, עופר וקנין, תומר אפלבאום, יצחק הררי / דוברות הכנסת

מדובר בשיגעון של ממש. ניחא אם עולם העמותות היה ידוע בתור מופת לטוהר מידות – אז היה הגיוני לשחרר את הרסן. אלא שבשנים האחרונות נחשפו שוב ושוב עמותות קש דרכן הוסתרו כספים.

כמה התקנה הזו מיותרת? היא לא תסייע להביא עוד תורמים לעמותות רווחה כפי שטוענים ברשות התאגידים. גם היום אפשר להסתיר שם של תורם שמעוניין בכך אם זה מוצדק - למשל נדבן צנוע שרוצה לסייע לעמותת בתי תמחוי. אבל בעידוד שרת המשפטים איילת שקד, הקואליציה אפשרה לכל העמותות הפוליטיות, הבעייתיות, המומצאות – לעבוד מתחת לרדאר.

מה אפשר לעשות? בעמותה שלנו, "שקוף", נמשיך לפעול וולנטארית לפי הרף הישן ונפרסם שמות תורמים גם אם תמכו בנו בפחות ממאה אלף שקל. שוחתי עם "קהלת", לובי99, הסדנא לידע ציבורי, התנועה לטוהר מידות והתנועה לחופש המידע – כולן הסכימו להמשיך לפעול לפי הרף הישן.

שרת המשפטים איילת שקד
שרת המשפטים איילת שקד. בעידודה הקואליציה אפשרה לכל העמותות הפוליטיות, הבעייתיות, המומצאות – לעבוד מתחת לרדארצילום: גיל כהן מגן

יש לכם עמותה? הצטרפו ליוזמה. אין לכם? דעו מי הח"כים שאישרו את התקנה שתכשיר אינספור פרשות שחיתות בעתיד. רובם עשו את זה כלאחר יד וכבר שכחו על מה הצביעו. אנחנו לא נשכח: ניסן סלומינסקי, יהודה גליק, שולי מועלם-רפאלי, נורית קורן, בני בגין, טלי פלוסקוב, אורי מקלב ועודד פורר - בזכותכם עמותות יוכלו לשמש ערי מקלט לעבריינים ולטייקונים. בזכותכם אנחנו העיתונאים נתקשה שבעתיים לדעת מי מממן את מה. בזכותכם חזרנו הרבה אחורה.

המידע עליהם כבר משובץ באקסל השחיתות הגדול שננגיש לפני הבחירות, וסיירת השקיפות שתעשה להם שיימינג שוב ושוב. אין מצב שהח"כים שהצביעו בעד שחיתות - ניסן סלומינסקי, יהודה גליק, שולי מועלם-רפאלי, נורית קורן, בני בגין, טלי פלוסקוב, אורי מקלב ועודד פורר, ייצאו מזה בלי פגע.

תומר אביטל

תומר אביטל | |ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד). מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות, שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה, ומייסד המיזם שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ