האם שריפה מסתורית בארכיון העלימה את ההוכחה לתקינות התואר של שרה נתניהו? - ימים של שקיפות - הבלוג של תומר אביטל - הארץ
${m.global.stripData.hideElement}

 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האם שריפה מסתורית בארכיון העלימה את ההוכחה לתקינות התואר של שרה נתניהו?

ניסינו לבדוק אחת ולתמיד את השאלות המתעוררות מקורות החיים של גברת ראש הממשלה. במקום לקבל תשובות גילינו אי-דיוק נוסף המנוגד לחוק, ושמענו ממשרד הבריאות שכל ההוכחות כנראה עלו באש. בלית ברירה אנו פונים אליכם הגולשים בבקשה לסיוע באיתור הפרטים החסרים

תגובות
שרה נתניהו
אילן אסייג

1996 הייתה שנה משמעותית למשפחת נתניהו. בחודש מאי, הפתיע בנימין נתניהו את הסוקרים וגבר בפער של כ-30 אלף קולות על שמעון פרס, בבחירות הישירות הראשונות לראשות ממשלת ישראל. מוקדם יותר באותה השנה התרחש אירוע נוסף בחיי המשפחה: שרה נתניהו סיימה את חובותיה לתואר השני בפסיכולוגיה חינוכית ונרשמה ב"פנקס הפסיכולוגים" - רשומות שמנהל משרד הבריאות בהן נרשמים בעלי תואר שני ומעלה בפסיכולוגיה, על-פי חוק הפסיכולוגים תשל"ז-1977, בכדי שיוכלו להמשיך להתמחות.

שנת 2009 הייתה מרגשת גם היא עבור בני הזוג נתניהו: הזוג חזר לגור בבלפור ולשלוט במדינת ישראל. באותה שנה ושמונה חודשים מאוחר יותר, למעלה מ-13 שנים לאחר גמר התואר השני, סיימה שרה נתניהו את התמחותה בפסיכולוגיה חינוכית ונרשמה סוף סוף בפנקס בהתאם כמומחית. לסיום ההתמחות חשיבות מיוחדת בתחום הפסיכולוגיה, שכן על-פי סעיף 2(ב) לחוק האמור, פסיכולוג שאינו מומחה "לא יעסוק בפסיכולוגיה אלא בפיקוחו או בהדרכתו של פסיכולוג (מומחה)".

הסוגיה הזו כבר עלתה בתקשורת בעבר. אולם ב"שקוף", מיזם העיתונות העצמאית, החלטנו לחפור עוד טיפה. בסך הכל מדובר באשת מקבל ההחלטות מספר 1. ועל-פי קורות החיים הרשמיים של הגברת נתניהו, כבר בשנת 1985 היא "סיימה בהצלחה תואר שני" ו"כתבה תזה מחקרית" אך רק בשנת 1996 "סיימה את כתיבת התזה המחקרית וקיבלה תואר שני M.A". 

מעבר לאי-הדיוק בניסוחים, פרק הזמן הממושך (למעלה מעשר שנים!) שבין סיום "חובות השמיעה" לבין הגשת התזה היא לא רק חריגה מאוד אלא, לפי מקורות אקדמיים, בלתי מתקבלת. כך לדוגמא, התקנון הנוכחי לעבודת הגמר לתואר שני בפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית מגדיר כי את התזה חובה להגיש עד "סוף דצמבר של השנה השלישית".

חריגות לא פחות הן 13 השנים שחלפו בין קבלת התואר השני למועד סיום ההתמחות של הגברת נתניהו. בפסיכולוגיה חינוכית, בניגוד לקלינית, אין המתנה להתמחות וקיים ביקוש גדול של המדינה במומחים בתחום הזה. ואמנם הגברת נתניהו הייתה אשת ראש הממשלה בתקופה זו, ולכן ברור שהייתה עסוקה בדברים חשובים אחרים - אך פער של כ-25 שנים בין תחילת הלימודים לסיום ההכשרה הוא לא פחות ממופרז מאוד.

אז מה קרה במהלך השנים הללו ומה פשר ההשתהות? אין ספק שמדובר בצירוף מקרים, אולם כיצד זה שרק אחרי שנתניהו נחת (שוב) במשרד ראש הממשלה גברת נתניהו זכתה לתואר המיוחל ובהפרש כה אדיר? בניסיון להבין טוב יותר את הליך ההתמחות של הגבת נתניהו פנינו למשרד הבריאות בשאלות כגון מתי מתי סיימה את ההתמחות, ובאיזה שירות פסיכולוגי חינוכי (שפ"ח) התמחתה? מתי הגישה מועמדות למבחן? האם עמדה בכל דרישות הסף?

בני הזוג נתניהו מחוייכים
תומר אפלבאום

התשובה? ב-2011 הייתה שריפה בארכיון משרד הבריאות, וחלק גדול מהתיקים האישיים נשרף. וגם אם במקרה לא נשרף התיק, ייתכן שהוא נגרס, מאחר שהחובה לשמירת תיקים היא לשבע שנים בלבד. בכל מקרה, הוצאת פרטים מהתיק האישי מצריכה אישור הייעוץ המשפטי של משרד הבריאות - ואישור כזה לא קיבלנו.

אנחנו יודעים - לא חסרים נושאים לעסוק בהם. ועדיין, השאלה ראויה. זכות הציבור לדעת את קורות חייהם המדויקים של מנהיגיהם. מה אפשר לעשות? לנסות להגיע לחקר האמת. אם במקרה עבדתם או התמחתם בשפ"ח עם שרה נתניהו או הייתם בוועדה שאישרה לגברת נתניהו את התואר הסופי - צרו קשר. אם יש לכם מידע, דברו איתנו כדי שהתעלומה תבוא לפתרונה, כי בלשכת נתניהו מסרבים להגיב לעניין. אפשר אף לדווח לנו באופן אנונימי באמצעות תיבת ההדלפות המאובטחת שלנו.  

פרסום קודם של אמיר אורן מצא אי-דיוק בקורות החיים הרשמיים של הגברת נתניהו כשנכתב בעבודתה היא "פסיכולוגית ילדים קלינית". מאז תוקנו קורות החיים לציין כנדרש שהיא דווקא "פסיכולוגית חינוכית". אך האם מוגרו כל הטעויות בקורות החיים? עושה רושם שלא - במסמך הנוכחי שבאתר משרד רה"מ נכתב כי החל משנת 2000 הגברת נתניהו עובדת כ"מומחית". האמנם? התואר הזה, כפי שכתבנו, הגיע רק ב-26 בנובמבר 2009. כלומר, התיאור הזה שגוי, ואף מנוגד לחוק: בסעיף 5 לחוק הפסיכולוגים כתוב כי "לא ישתמש אדם בתואר 'פסיכולוג', או בביטוי או קיצור המרמזים על היותו מוסמך, מסוגל או מוכן לעסוק בפסיכולוגיה, אלא אם הוא פסיכולוג ובהתאם לרישומו בפנקס". בין 2000 ל-2009 כאמור גברת ראש הממשלה לא יכלה להגדיר עצמה כמומחית. פנינו לדובר של משפחת נתניהו, אבל אף שהסברנו בפירוט כי המניעים עניינים והשאלות עובדתיות, לא הצלחנו לקבל תגובה המתייחסת לדברים.

תגובת הדובר: "הניסיון להטיל דופי בהכשרתה המקצועית של הגב׳ נתניהו פעם אחר פעם, על אף שאושרה ואושררה אינספור פעמים על ידי משרד הבריאות, המוסדות האקדמיים והגופים המקצועיים הוא חצוף, שפל ומקומם. מעניין שאת השאלה החמוצה והצינית הזאת אתם מפנים לרעיית ראש הממשלה המשכילה ביותר שהיתה בישראל, ומעולם לא הפנתם אותה לנשות ראשי הממשלה והנשיאים הקודמים. כך בדיוק נראית רדיפה. 

"אחת ולתמיד לגב׳ נתניהו שני תארים בפסיכולוגיה. תואר BA בפסיכולוגיה מאוניברסיטת תל אביב ותואר MA בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, אותו סיימה בהצלחה. הגב׳ נתניהו היא פסיכולוגית מומחית בעלת מספר רשום במשרד הבריאות, והיא רשומה כדין בפנקס הפסיכולוגים".

נציין כי לא הפננו שאלה זו לראשי ממשלה קודמים משום שאותו ראש ממשלה מכהן בישראל מהיו בו התחלנו לכתוב על הנעשה במדינה, ועדיין יש לנו ממצאים המוכיחים חד משמעית כי אנו מסקרים בצורה שוויונית את כלל המפלגות. וגם תודה לגיא מרגלית וניר בן צבי מ"שקוף" שסייעו בחפירה עד כדי כך שנתקלו בעבודת התזה המעניינת של נתניהו שעסקה ב"מהימנות בינאישית".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#