כמה עולה לנו השתיקה של דוד ביטן? - ימים של שקיפות - הארץ

כמה עולה לנו השתיקה של דוד ביטן?

הוא נעדר מאינספור דיונים, ושותק באלו שבהם הוא נוכח - האם ביטן הפך לרובוט קואליציוני? בדיקה מעמיקה מגלה שחבר הכנסת שמעורב בפרשת שחיתות משתמש בכנסת כעיר מקלט. כמה זה עולה לנו?

תומר אביטל
תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דוד ביטן יוצא מחקירתו בלה"ב 433 בפברואר
תומר אביטל
תומר אביטל

3 בדצמבר היה היום שבו הכול השתנה עבור ח"כ דוד ביטן. באותה עת כיהן כיו"ר הקואליציה, תפקיד רב משמעות בו יוכל לקדם ולעצור כמעט כל מהלך בכנסת. אלא שאז נחקר במשטרה בחשד לשוחד, הלבנת הון והפרת אמונים. בנוסף לכך רעייתו נחקרה ושלל ממקורביו עוכבו למעצר. ביטן, לעומת זאת, אף שנמצא בלב הסערה, נהנה מחסינות פרלמנטרית מתוקף היותו חבר כנסת. המשמעות: לא ניתן לעצור אותו, לא משנה כמה חזקות הראיות נגדו.

בהמשך החקירות החליט ביטן אף לשמור על זכות השתיקה. צלילה מעמיקה לפרוטוקולי הדיונים בכנסת שערך כתב "שקוף", עידן בנימין, מעלה כי ביטן מקפיד לשתוק גם במשכן.

כמו דג במליאה

ביטן, חשוב להדגיש, מגיע לכנסת, נוכח במליאה, ודואג להגיע להצבעות - הרבה יותר מחברי כנסת דוגמת יאיר לפיד, שאמנם לא נחקר, אך מסתלק בקביעות מהמשכן לטובת עריכת קמפיין בחירות אינסופי. הנוכחות הרבה, אם כן, עומדת לזכותו. ביטן מגיע. מגיע ושותק.

41 ישיבות מליאה התקיימו מאז החקירה הראשונה שלו. ביטן השתתף בחלק מהן ודאג להגיע להצבעות, אך כמה פעמים עלה לדבר? פעם אחת בלבד. היקף חריג, במיוחד עבור ח"כ פעיל כמותו. מצאנו גם כמה הערות צדדיות שזרק, המעידות שאכן היה שם. אך גם אם נסכם את כל המילים הללו, לא נצליח לחבר פסקה ארוכה יותר מזו שהרגע קראתם.

מתי ביטן נאם? ב-31 בינואר - הסדר קצבאות הנכים. מדוע? מכיוון שכיו"ר קואליציה קידם ביטן יחד עם הממשלה והאופוזיציה הסדר חוצה מפלגות. וכפי שתראו בקטע הבא. ביטן מקבל פרגון בו גם מהאופוזיציה.

התנהגות זאת במליאה אינה שגרתית בעליל לביטן. לפני החקירה הראשונה הוא הרבה לדבר במליאה ועלה לנאום לפחות אחת לשבוע. אגב, ראש הממשלה בנימין נתניהו הפסיד סנגור בלתי נלאה - ביטן הגן עליו על דוכן המליאה שוב ושוב. 

רובוט קואליציוני בוועדות

ביטן חבר בלא פחות משמונה ועדות. חמש מהוועדות הללו הן סטטוטוריות (קיימות מתוקף חוק), כלומר משמעותיות, כאלה שבאמצעותן מנווטים בהן את חיינו מדי יום.

ביטן אמור להתעמק בסוגיות העולות על שולחן שלל הוועדות. אך קלטו את הנתונים הבאים. מתוך כלל הוועדות שבדקנו מצאנו כי בשלוש מהן ביטן לא ביקר כלל בחודשים האחרונים מאז החקירות: בוועדת השקיפות, ביקורת המדינה והוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול. 0 ישיבות מתוך 59 סך הכל. בשלוש הוועדות הללו ביצענו בדיקה מדגמית בתקופה שלפני החקירות ומצאנו כי ככל הנראה נעדר מהן באופן שיטתי גם לפני, ועדיין, המצב היום הוא שביטן פשוט התאייד.

בוועדה אחרת, ועדת המדע, הגיע לישיבה אחת בלבד הנוגעת לחוק חשוב לאזרחים שיזם יחד עם שרן השכל. חוק שמטרתו לעגן שימוש בדואר אלקטרוני לכל משרדי ושירותי הממשלה. מאז החקירה התקיימו בוועדת המדע 32 ישיבות. ביטן השתתף רק באחת - בזו שעסקה באותו חוק.

בוועדה להצ"ח עבודת נשים הגיע ביטן לשני דיונים מתוך 28. בוועדת הכלכלה - וכאן מגיע ביטן לשיא חיובי מבחינתו - הוא ניהל ישיבה בנושא חוק תאגידי מים. בישיבה אחרת במרץ הגיע ושוב לא הוציא הגה. סך הכול מעל 100 ישיבות התקיימו בוועדת הכלכלה בהן היה צריך להשתתף ביטן. הוא נכח בשתיים בלבד (6.3; 25.12).

בוועדת הכספים הקרדינלית, השתתף ביטן מתוך כ-120 דיונים שהתקיימו בתקופה הנדונה בוועדה, בעשרה דיונים. בחמישה מהם שתק. בוועדת הכנסת דווקא כן הקפיד להגיע והשתתף ב-19 דיונים מתוך 48 שהתקיימו. גם פה שתק כמעט בכולן.

בדקנו באופן מדגמי את ועדת הכספים והכלכלה מהתקופה שלפני החקירות ומצאנו כי ביטן אמנם נעדר מישיבות, אך כיו"ר הקואליציה התרוצץ רבות בין הוועדות השונות. כיום, כחבר כנסת מן המניין, הוא אינו מחזיק בשום תפקיד רשמי, ולכן להיעדרויות הרבות אין תירוץ.

איך קורה שביטן מופיע בפרוטוקול אך לא מצייץ? התשובה העצובה היא שהוא הפך להיות "אצבע להשכרה". במילים אחרות, הוא עוזר לקואליציה "לסגור פינה" בוועדות דרך השלמת רוב בהצבעות. העובדה שהוא לא מגיע לדיונים, ושותק הרבה יותר משאר הח"כים מראה שהוא גם לא מכיר את הנושאים, לא מתעמק בהם, ולא מתערב ממש - אלא מתפקד כרובוט קואליציוני.

מהממצאים עולה כי ח"כ ביטן עושה בחסינות הפרלמנטרית שלו שימוש לא ראוי שפוגעת בעיקר במצביעי הליכוד. כיו"ר קואליציה אומנם זכה לשבחים רבים אך מהרגע שנכנס לחדר החקירות, ביטן הפסיק למעשה לתפקד כח"כ. הוא משתמש בכנסת כמקלט ציבורי עליו אנו משלמים.

מה כן ביטן עושה בתקופה זו? מטייל בחו"ל

האם הוא מצליח להזיז משהו בכנסת היום? כנראה שלא. הכנסת דנה רק בחוק אחד שקידם - אך הוא הוקפא. בעמוד הפייסבוק שלו מעלה ביטן בחודשים האחרונים בעיקר ברכות למועדי ישראל, או לציון אירועי זיכרון. אך עשייתו, בארבעת החודשים האחרונים מסתכמת באירוע בדרום, ובהצטרפות למשלחת בארה"ב במימון הסוכנות היהודית. כן, כן. חרף שלל ההעדרויות והשתיקות, ביטן לא העז לפספס טיסה מפנקת לחו”ל.

מעבר לקושי האתי - המחיר

אין ספק שביטן חף מפשע עד שיוכח אחרת. אלא שחברי הכנסת חייבים להציב רף נורמטיבי גבוה יותר מהאזרח הממוצע. ביטן לא רק נחקר שוב ושוב, אלא שפורסם כי המשטרה תמליץ בקרוב להעמידו לדין. זה המקום לציין שהשתיקה שלו עולה לנו לא רק מושב בכנסת של ח"כ שיכל היה להיות פעלתני, אלא גם הרבה כסף.

לרשות כל ח"כ מועמדת לשכה, שכר של כ-42 אלף שקל לחודש, שלושה יועצים, רכב צמוד ודלקן. מרכיבים אלו אמורים לשרת את עבודתו על הצד הטוב ביותר. עלותם הכוללת עומדת על מעל 100 אלף שקל לחודש. במילים אחרות, המקלט של ביטן עלה לנו עד כה כחצי מיליון שקל.

לאופוזיציה זה לא מזיק, ח"כ רדום אחד בליכוד מחולל פחות רעש, פחות יוזמות והופך את החיים שלהם לקלים יותר. אך ביטן משול לשחקן כדורגל עם רגל שבורה. הוא שוכב על הדשא ומפריע לקבוצה שלו במשחק. למען בוחרי הליכוד, ביטן חייב לרדת לספסל ולפנות את הדרך. בכל יום נוסף במשכן ביטן למעשה מסייע לאופוזיציה, ויותר מכל - לעצמו.

ח"כ ביטן סירב להגיב.

תומר אביטל
תומר אביטל |ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד).

מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות - שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה. במקביל, עסוק בהקמת כלי התקשורת הציבורי הראשון - שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. 

כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות