הבריכה בקיסריה? אתם הולכים לשלם עליה עשרות שנים קדימה

רשימת עובדות על החוק שהקואליציה מקדמת היום ויאפשר הטבות מס נצחיות ולא מוצדקות לראשי הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית משפחת נתניהו בקיסריה
בית משפחת נתניהו בקיסריה קרדיט: אלון רון

שוב ושוב נחשף שמשפחת ראש הממשלה מעמיסה את הוצאות בתיהם הפרטיים על חשבון הציבור. במדינה מתוקנת היינו רואים מיד התפטרויות. כסף מוחזר. חידוד נהלים. אולי אפילו את מפלגת השלטון עושה ניקוי אוורות. בישראל, לעומת זאת? הקואליציה תוקפת על כך את השמאל, ומתגייסת כולה להעביר חוק שמכשיר בזבוזים על חשבון קופת המדינה. בזבוזים שטרם נראו כמותם.

עידן בנימין שעובד אתי ב"שקוף" נכח השבוע בדיון שהיה בנושא בוועדת הכספים. הרכבנו רשימת עובדות על החוק שהקואליציה מקדמת היום ויאפשר הטבות מס נצחיות ולא מוצדקות לראשי הממשלה:

1. הצעת החוק פוטרת את ראש הממשלה מכל הוצאה שהמדינה משלמת עבורו (חוץ משכר). היא נולדה לאחר עתירה שהוגשה ע"י עו"ד שחר בן מאיר וכתוצאה ממנה חייב בית המשפט לנכות מס מהטבות אישיות שמקבל ראש הממשלה.

2. הוצאות המעון הרשמי לא כלולות בתוך כך. אף אחד לא מצפה מראש הממשלה לשלם בעבור אחזקת המעון הרשמי. המעון הזה שייך לציבור ואנו כבר משלמים עליו וזה אחלה.

3. מצד שני הוצאות הווילה בקיסריה והבית הנוסף ברחביה של ראש הממשלה הנוכחי - אינם המעון הרשמי. למרות זאת, משפחת נתניהו זכאית למימון מהמדינה ל"שימור הקיים", עליו הם כן משלמים מס. בזכות אותה עתירה. גם היום יש כבר הבדל בין האבטחה שלא ממוסה לבין מילוי בריכת השחייה פעמיים בחודש או החלפת ריצוף בבית, שכן ממוסות (כי משפחת נתניהו מותחת את הקו של "שימור הקיים" רחוק. ממש ממש רחוק).

4. להחזיק בית בקיסריה ובית ברחביה זה עסק יקר. לכן שכרו של נתניהו צנח לאחרונה, לטענת מקורביו, לכ-13 אלף שקל בחודש. יותר הטבות = יותר מס. זה מס פרוגרסיבי בסיסי. 

5. במילים אחרות, השכר נמוך כי ראש הממשלה מקבל הטבות אחרות בשווי כסף לבתיו.

6. רק חשבון המים החודשי בווילה בקיסריה מגיע ל 7,000 שקל בכל חודש. זו שערורייה. 

7. הנשיאים גם זכאים לפטור זה על הבית הפרטי שלהם מאחר והם גרים בבית הנשיא ומחזיקים בית משלהם. במקרה של הנשיא הנוכחי בהחלט שלא מדובר בבית עם בריכה בקיסריה. כמובן שיכול להיות שהנשיא הבא יכול להיות שונה.

8. לפי החוק החדש, לא רק שהוצאותיו יהיו פטורות ממס, אלא הטבה זו תחול על הוצאותיו של ראש הממשלה גם לאחר הפרישה. כלומר, הוא ימשיך לשכשך בקיסריה גם לאחר כהונתו - על חשבון הציבור. למה? בדיוק מהסיבה שגם היום אין הפרדה בין האישי לציבורי וכך יעמיסו בהמשך את כל הוצאות ביתו כהוצאה הנגזרת מתפקידו. 

בני הזוג נתניהו. לפי החוק החדש, נתניהו ימשיך לשכשך בקיסריה גם לאחר כהונתו - על חשבון הציבורצילום: מוטי מילרוד

9. הדיון בוועדת הכספים בנושא היה ביזיון אחד גדול: במשרד ראש הממשלה העידו כי אינם יודעים להבחין בין הוצאות פרטיות לבין ציבוריות. לפי ההקלטות שנחשפו לאחרונה נראה שגובה הצעקות של אשת ראש הממשלה למול שומרי הסף היא אבן הבוחן העיקרית המסייעת לאנשי המקצוע במשרד להחליט - מה אישי ומה ציבורי.

10. במשרד ראש הממשלה לא הציגו שום נוהל סדור להוצאות עתידיות. הכל חפיף, וראשי הממשלה (הנוכחי והעתידיים) יוכלו להמשיך להעמיס הוצאות מוזרות על חשבוננו.

11. האוצר מעריך את עלות החוק בכ- 100-200 אלף שקל בשנה. למה? אין מס על הוצאות = יותר בזבוזים. ואנחנו ככל הנראה נשלם את החשבון הזה לנצח, מדי שנה, גם לאחר שכהונתו של נתניהו תסתיים.

12. חברי הליכוד הפכו את הסוגיה לשאלת אופוזיציה-קואליציה. ימין-שמאל. למרות שאין לזה שום קשר. זה קשקוש כדי לסמא את עיני הציבור.

13. הכי מרתיח: החוק הזה (כמו שאר החוקים שהקואליציה קידמה בקדנציה זו ומתייחס אליה עצמה) עובר במסלול מקוצר.  חוק לרוב לוקח כשנה לפחות. החוק למען ראש הממשלה? מקודם במהירות שיא (הונח רק לפני חודש וחצי על שולחן הכנסת וכבר עבר ועדת שרים, קריאה טרומית וקריאה ראשונה. אף לוביסט לא היה מצליח לעשות עבודה כה טובה). 

14. יו"ר ועדת הכספים דואג לקדם חקיקה זריזה בארשת ממלכתית אך לא מוכן להתעכב על הפרטים ומתעקש להעביר את החוק מבלי לדון באיך בכלל יבוצע. 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני. דואג לקדם חקיקה זריזה בארשת ממלכתית אך לא מוכן להתעכב על הפרטים צילום: אוליבייה פיטוסי

זה מזכיר לנו כיצד העלו את שכר השרים בשעה - מבלי לדון בהשלכות העצומות שהתבררו בדיעבד (למשל שאינספור אנשים בשירות הציבורי, וכאלו שכבר פרשו- צמודים לשכר השרים, והשכר שלהם גם עלה).

***

בנימין סיכם את הנושא במילים אישיות: "ישבתי שם והיתה לי בחילה. לא מטאפורית. ההתעסקות בטובות ההנאה של ראש הממשלה העלו לי את מיצי הקיבה עד לגרון. זה נעשה דווקא ובכוח, בימים בהם משפחת נתניהו חטפה כתב אישום מהמדינה בדיוק באותו נושא ומבקר המדינה עסק בנושא. דווקא עכשיו, באה מפלגת השלטון ודוחפת לנו האזרחים אצבע לעין".

אבל את מי אני מנסה לשכנע? אם אתם אוהבים את ביבי תגידו: "שמאלני עוכר ישראל". האמת, אין לי שום עניין אישי איתו ולא עם הליכוד. מצידי שהליכוד יהיה בשלטון גם בעשור הקרוב. אבל הליכוד זה לא ביבי, אמסלם, ביטן או זוהר. הם מספרים לכם שהם הליכוד רק כדי שלא יערערו על סמכותם. יש המון מצביעי ליכוד שטובת הציבור לנגד עיניהם כמו שיש מצביעי עבודה כאלו.

גם אני יכול להצביע ליכוד כמו שאני יכול להצביע עבודה.

אני אצביע לרשימת הח"כים שתהיה הכי טובה. עם האנשים הכי טובים. אז אל תנסו לעוור אותי עם אידיאולוגיות ריקות ולספר לי סיפורי ימין ושמאל. מה שחשוב זה שהנושא הזה גזל שעתיים מוועדת הכספים: אחת הוועדות החשובות והעמוסות בכנסת שאמורה לעסוק ברפורמות למען הציבור. זה אמנם מדכא, אבל אנחנו נחושים להמשיך להביא לכם את האמת מאחורי הספינים אם תאפשרו לנו

***

בינתיים, אנחנו ממליצים: פנו לחבר הכנסת החביב עליכם בוועדת הכספים (הנה הרשימה ובתוכה הדוא"ל שלהם), שלחו לו במייל או בפייסבוק קישור לכתבה זו, וכתבו לו שהחוק הזה הוא שערורייה. כתבו לו שאתם מצפים שיילחם בחקיקה פרסונאלית מופרכת זו בכל האמצעים העומדים לרשותו. לא משנה אם אותו ח"כ מהאופוזיציה או הקואליציה: כתבו לו שייזכר למה הוא נכנס לכנסת מלכתחילה, ושאתם מצפים ממנו שהכנסת תעסוק בציבור, ולא בעצמה.

תומר אביטל

תומר אביטל | ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד). מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות, שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה, ומייסד המיזם שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ