שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תומר אביטל
תומר אביטל
תומר אביטל
תומר אביטל

היועץ הוותיק לשר המדע נדב דואני החליט לרוץ לתפקיד ראש עיריית הוד השרון. עד כאן הכל טוב ויפה. אלא שאם דואני רצה להמשיך לתפקד כעובד מדינה בזמן הזה היה עליו לציית לשלל מגבלות של נציבות שירות המדינה החלות על מתמודדים. על מי לא חלות הגבלות? על יועצים חיצוניים.

דואני כאמור הוא עובד מדינה מתוקף תפקידו כיועץ לשר המדע אקוניס, ובמקביל חבר מועצת הוד השרון, שהשנה החליט לרוץ לראשותה. באורח פלא באפריל התחלפה משרתו לכזאת שאפשרה לו להמשיך בהכנות לבחירות ללא מגבלות. כלומר, כדי להמשיך להעסיק את דואני מצאו בלשכת השר פתרון יצירתי ומינו אותו כיועץ חיצוני. על מה ייעץ? לא ברור. האם הציבור המשיך לשלם את שכרו? כן.

במשך חודשים ארוכים פניתי בשאלות למשרד המדע על פרטי העסקתו של דואני. אלה העובדות: יועץ השר אקוניס הפך להיות יועץ חיצוני באפריל 2018. במשרד אישרו העסקה של עד 180 שעות לחודש למשך חודשיים לפי תעריף חשכ"ל, ובנוסף תשלום עבור נסיעות – הכל מתקציב לשכת השר. כלומר עשרות אלפי שקלים, והוא היחיד שמועסק ככה.

שאלה נוספת שהפניתי למשרד: מה ההבדל בין תפקידו הנוכחי של דואני לתפקידו הקודם? הרי סיום העסקתו כעובד מן המניין ומעברו ליועץ חיצוני - היחיד במשרד, יאפשר לו להמשיך לקבל שכר על חשבון כספי ציבור בשעה שהוא מתמודד לראשות העיר.

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס בישיבת הממשלה השבועית
שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס בישיבת הממשלה השבועית במרץ האחרון. סיפור מוכרצילום: מרק ישראל סלם

מהמשרד נמסר: "לאור החלטתו של מר דואני להתמודד על ראשות עיריית רמת השרון, הוחלט כי כדי למנוע ניגודי עניינים, יפסיק מר דואני את עבודתו כעובד מדינה ויועסק לתקופה קצובה של חודשיים כיועץ חיצוני שאינו עוסק בנושאי המשרד, כל זאת בהתאם לאישור שהתקבל מוועדת המכרזים, מהייעוץ המשפטי ובהתאם להוראות חשכ"ל".

ביקשתי בנוסף את דיווח השעות אך נענתי שטרם הוגש. לשאלת מיליון הדולר - במה עסק דואני אם לא בנושאי המשרד? טרם השיבו.

מה שכן, העסקתו של דואני הסתיימה לאורך השיח ביני לבין המשרד ולא חודשה. אולי לא יפתיע אתכם גם לשמוע שלא נלקח אף יועץ חיצוני אחר. אגב, אם זה נשמע לכם מוכר, אזכיר שבעבר חשפנו ב"שקוף" יועץ אחר שאקוניס שכר ותפוקתו לא היתה ברורה.

ממטה נדב דואני נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות נדב דואני משמש כיועץ מדיני למשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. לפני מספר חודשים החליט על התמודדותו לראשות עיריית הוד השרון. לבקשת המשרד, מרגע ההחלטה, נדב המשיך לתת את שירותיו למשך חודשיים נוספים אך, הוחלט שיעשה זאת כיועץ חיצוני וזאת במטרה למנוע כל ספק לניגוד עניינים ולזות שפתיים. ב-1.7.2018, כארבעה חודשים לפני מועד הבחירות הסתיימה העסקתו של נדב. יצוין כי החוק איפשר לו לעבוד כיועץ חודש נוסף אך, הוא ביקש לרכז את כל תשומת הלב שלו בקמפיין. שקיפות, יושרה וניקיון כפיים הינם נר לרגליו של נדב דואני. ערכים אלו הנחו אותו לאורך כל חייו הציבוריים וימשיכו להנחות אותו כראש העיר של הוד השרון".

תומר אביטל
תומר אביטל |ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד).

מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות - שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה. במקביל, עסוק בהקמת כלי התקשורת הציבורי הראשון - שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. 

כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ