מי הח"כ שטס הכי הרבה לחו"ל? מי אלה שלא חושפים נכסים?

מפה אינטראקטיבית חדשה של "שקוף" נותנת בידיכם כלי מעקב אחרי 120 הנבחרים ומחלקת ציונים לשבח וציונים לגנאי בכל הקשור לפעילותם למען שקיפות

תומר אביטל
תומר אביטל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מתוך המפה החדשה של "שקוף"
מתוך המפה החדשה של "שקוף"קרדיט: צילום מסך
תומר אביטל
תומר אביטל

מיזם חדש של "שקוף" מבקש למפות את עשיית או אי עשיית חברי הכנסת בראי שקיפות ושחיתות. המטרה היא בעצם להנגיש, באמצעות ממשק צבעוני ונוח, מידע חיוני על הח"כים והח"כיות שלנו: מי כמעט שלא מגיע למשכן, מי קידם חוקים בעד שקיפות אך הצביע נגדם? מי טס לחו"ל הכי הרבה פעמים בשנה ועל חשבון ימי עבודה, מי הסכים לחשוף את נכסיו ועוד.

הנתונים יאפשרו לכם, הציבור, להחליט מראש ולא מהבטן אם להמשיך ולתמוך בחברי כנסת מסוימים או לחילופין לפעול לכך שלא ימשיכו לכהן בבית הנבחרים. אז הנה כמה דוגמאות מהמפה האינטראקטיבית:

אילן גילאון. החזיר עד השקל האחרון
אילן גילאון. החזיר עד השקל האחרוןצילום: אמיל סלמן

ח"כ אילן גלאון שפרש בזמנו מהמירוץ לראשות מרצ מסיבות בריאותיות ראוי לציון לשבח. לאור העובדה שפרש החליט גילאון להחזיר את כל התרומות שקיבל עד השקל האחרון - כ-100 אלף שקל מכ-200 בני אדם. על אף שכבר הוציא חלק מהסכום, התעקש גילאון הכל יוצא בדיעבד מכיסו והחזיר כספים גם למי שסירב. בשונה מח"כים רבים, בהם בנימין נתניהו ונפתלי בנט, גילאון גם חושף את הצהרת ההון המלאה שלו. 

ח"כ יאיר לפיד ראוי לציון לגנאי על כך שהצביע נגד שלל חוקים המקדמים שקיפות ועל היעדרויותיו מהכנסת. יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, הצביע נגד הצעת חוק לחיזוק המאבק בשחיתות בשלטון המקומי. עוד ראויים לגנאי חברי כנסת מבל"ד חשודים בזיוף מסמכים על מנת להסוות כספי תרומות למפלגה.

יאיר לפיד. מלך "השוטטות" בחו"ל
יאיר לפיד. מלך "השוטטות" בחו"לצילום: אוליבייה פיטוסי

המפה, פרויקט שאותו הובילו אסף נתיב, ירון שמש ואנוכי, הוא תוצר של אינספור שעות התנדבות. מטרתו היא לקלף מהח"כים את מעטפת האמירות, הסטטוסים והסרטונים. הוא בוודאי שאינו מכסה את כל התחומים, אך הוא מסמן את הכיוון לחוזה שצריך להיחתם בין הציבור לבין נציגיו. אין ספק שבחירה מהראש ולא מהבטן - היא המעשה הנבון שיכול אזרח לעשות. בידי חברי הכנסת מופקדת עוצמה גדולה מכדי שניתן יהיה להמשיך ולהתיר להם לפעול בעלטה.

איך בדקנו? השתמשנו במדדים קבועים לכל חברי הכנסת. הנתונים התבססו על מידע רשמי, בעיקר כפי שהוא מדווח על-ידי הכנסת עצמה (טיסות, נוכחות, הצבעות ועוד). בנוסף לכך, ביצענו חיפושים בגוגל וברשתות חברתיות אחר הופעות של חברי הכנסת לצד קבוצת מלים קבועה (שוחד, ניגוד עניינים, ועדת האתיקה ועוד). חשוב להדגיש: התמקדנו בנושאים הקשורים לטוהר המידות ושקיפות. 

וכך, ניתן לדוגמה לראות כי חלק ניכר מחברי האופוזיציה הצטרפו לקואליציה בהצבעה נגד חוקים שיכניסו שקיפות לאגודות עות'מאניות (כמו ההסתדרות) - שמנהלות מאות מיליוני שקלים מכספי ציבור בעלטה מוחלטת. סינון במפה לפי טיסות יראו כי ח"כ סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת) וח"כ יעל גרמן (יש עתיד) לא טסו לחו"ל במימון גורמים זרים על חשבון ימי מליאה. מהעבר השני, אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ויאיר לפיד (יש עתיד) החמיצו יותר מ-20 ימי מליאה בגלל שוטטות בחו"ל.

המפה נמצאת עדיין בשלב ראשוני ותמשיך להתפתח ולהתעדכן לקראת הפריימריז והבחירות הכלליות לכנסת ה-21. מצאתם טעות או שזיהיתם מידע חסר? נשמח שתשלחו לנו מייל בנושא.

תומר אביטל

תומר אביטל | |ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד). מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות, שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה, ומייסד המיזם שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות