מדריך: איך פגעו העבירות המיוחסות לנתניהו בכיס של כולנו?

מאחורי ההגדרות המשפטיות "שוחד", "מרמה" ו"הפרת אמונים" מתחבאת פגיעה ממשית בכספי ציבור וכללי ההתנהגות. "שקוף" מגיש מדריך לאופן שבו העבירות המיוחסות לרה"מ פוגעות בנו יום יום

תומר אביטל
תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו. קדימות למי שמספק מתנות בסכומי עתק
בנימין נתניהו. קדימות למי שמספק מתנות בסכומי עתקקרדיט: אלכס ליבק
תומר אביטל
תומר אביטל

איך תיק 4000 פוגע בך?

ההטבות שהעניק לכאורה ראש הממשלה לשאול אלוביץ' בעסקת בזק-יס היו חוסכות לכל משפחה אלפי שקלים. נתניהו למעשה בלם רפורמה שהיתה מאפשרת להוזיל את מחירי האינטרנט והטלפון. דו"ח של משרד התקשורת קובע כי בזק מרוויחה פי 4.3 מהרווח הנורמטיבי בזכות ניצול היותה מונופול. אם היתה תחרות והרפורמה בשוק התקשורת לא היתה מעוכבת, הרווח העודף הזה היה נשאר בכיסי האזרחים.

בנוסף, הטבות המס שנתן נתניהו לבזק הפחיתו את התגמולים שהמדינה יכלה לקבל. לפי כתב החשדות סוכמים אלה נאמדים ב-1.8 מיליארד שקל לפחות. בכסף הזה ניתן היה למשל לשדרג את מערך התחבורה הציבורית ואת חדרי המיון בישראל.

החלטת היועץ בתיק 4000

איך תיק 1000 פוגע בך?

אספקת הסיגרים והשמפניות לבית ראש הממשלה נמשכה כחמש שנים בסכום מצטבר של כ-700 אלף שקל. בתמורה מואשם נתניהו כי ביצע פעולות שלטוניות למען ארנון מילצ'ן ולא דיווח כדרוש על זיקותיו לאנשי עסקים אחרים. בכך, הציע למעשה נתניהו "למכירה" את מוסד ראש הממשלה והעניק קדימות לעניינים אישיים על חשבון אלה הנוגעים לציבור. הסתבר שמי ש"מפנק" את ראש הממשלה זוכה לגישה מיוחדת. האזרח שאינו יכול לרכוש מתנות בשווי כביר - אינו זכאי לגישה מהסוג שקיבל מילצ'ן.

בנוסף, בעיני העובדה שראש הממשלה נמנע מלדווח, כפי שדורש החוק, על הקשרים עם מקבלי ההטבות מקבעת נורמות המבטלות למעשה את המושג המשפטי "ניגוד עניינים". הנורמות הפסולות הללו יפגעו בנו, האזרחים, גם בעתיד בהתנהלות העיריות, הרשויות ומשרדי הממשלה. 

החלטת היועץ בתיק 1000

ניגוד עניינים, לכל מי שתוהה, היא מצב שבו יש לך אינטרס נוסף, סותר, שעלול להשפיע על החלטותיך. זה קורה לכולם, אך זה חמור כשמדובר במשרת ציבור ואישיות שלטונית. הפיתרון הוא חשיפת ניגודי העניינים לאור השמש (שקיפות). נתניהו, בהתנהלותו, נותן דוגמה מסוכנת לשרים, ח"כים ובעלי תפקידים ציבוריים אחרים שמנהלים את חיינו. מדוע שהם לא ינהגו באופן דומה?

אגב, הפרת האמונים לכאורה של נתניהו עלולה היתה להזיק גם לתקציב המדינה. מתן הטבות למילצ'ן או אנשי עסקים אחרים (מהלך שנכשל) היה גורע סכומים גדולים מקופת המדינה.

איך תיק 2000 פוגע בך?

הקדמת בחירות 2015 כדי למנוע מחוק "ישראל היום" לעבור, דבר שלפי כתב החשדות נעשה בהוראת נתניהו, עלתה לציבור כ-2.5 מיליארד שקל. היא גם תקעה אינספור דיונים בשלל רפורמות וחוקים למשך חצי שנה לפחות. בנוסף, הציבור בעצם נדרש לקלפיות בגלל גחמות אישיות, מה שגרם לשחיקה נוספת באמון הציבור במערכת הפוליטית ובתקשורת. ואמון, הרי, הוא אחד המרכיבים הביסיים ביותר בדמוקרטיה.

החלטת היועץ בתיק 2000

אלמלא נחשפו הקלטות נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, ספק אם המשא ומתן האפל שמנהלים גופים ודמויות רבי עוצמה היה נחשף. על כך יש כמובן לשמוח. אבל, חשיפת היחסים הפסולים בין שלטון לעיתון מורידים את הציפיות שלנו משני גופים אלה לגובה שלולית ומעניק לפוליטיקאים ועיתונאים פטור מלעשות את עבודתם. התוצאה היא שלטון גרוע, עיתונות גרועה וסף בושה נמוך.

בתיק זה טמונה גם הזדמנות אדירה לתיקון המצב עבור כולנו. בדיוק כפי שגירעון אדיר בתקציב המדינה הוא נקודת מוצא לרפורמות כלכליות נועזות, כך משבר האמון חסר התקדים בפוליטיקה ובתקשורת הוא נקודת פתיחה לרפורמה שתעגן שקיפות באינטרסים שלהם. אם מה שצריך להיעשות - ייעשה, עוד נוכל בסופו של יום לומר "תודה רבה על תיק 2000" הן לנתניהו והן למוזס.

תומר אביטל

תומר אביטל | ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד). מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות, שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה, ומייסד המיזם שקוף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ