שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נחשו מתי קיבלה האופוזיציה עדכון ביטחוני בפעם האחרונה

פיזור הכנסת וההכרזה על בחירות הותירו את תפקיד יו"ר האופוזיציה מיותם. אלא שדווקא בשעה של מתיחות בין איראן לארה"ב והדיווחים על תקיפות בסוריה, אצל בני גנץ לא מזדרזים לשום דבר

תומר אביטל
תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גנץ כרמטכ"ל ונתניהו כראש ממשלה במהלך תרגיל של פיקוד העורף ב-2013
גנץ כרמטכ"ל ונתניהו כראש ממשלה במהלך תרגיל של פיקוד העורף ב-2013קרדיט: עמוס בן גרשום / לע"
תומר אביטל
תומר אביטל

הפיזור החפוז והחריג של הכנסת ה-21 יצר מצב מדאיג: מזה חמישה חודשים אין יו"ר אופוזיציה רשמי בישראל ולכן גם לא מתקיימים תדרוכים לאופוזיציה בענייני ביטחון המדינה. עבודת הפיקוח על ראש הממשלה בנושאים הרגישים ביותר אינה מתקיימת ומצב זה אינו צפוי להשתנות עד דצמבר.

עד שנת 2000 היה תפקיד יו"ר האופוזיציה סוג של מינוי כבוד לראש הסיעה הגדולה ביותר מבין אלה שאינן חברות בממשלה. באותה שנה תוקן החוק ועיגן רשמית אופן בחירתו של יו"ר האופוזיציה. נקבע כי הוא או היא יהיו ראשי הסיעה האופוזיציונית הגדולה בכנסת וימונו על ידי יו"ר הכנסת בתוך שבועיים מיום הקמת הממשלה ובהסכמת חבריו לספסלי האופוזיציה. 

לאורך השנים התפתח נוהג לפיו יו"ר האופוזיציה מקבל תדרוכים קבועים בענייני ביטחון ישירות מראש שהממשלה. תכלית המפגש היא לאפשר לאופוזיציה להתייחס לנושאים מהותיים, לייעץ לראש הממשלה ולפקח על עבודתו. בתיקון החוק נקבע כי מלבד השתתפות בטקסים ממלכתיים ומתן זכות דיבור בכנסת לאחר ראש הממשלה, מחובתו של ראש הממשלה לתדרך את יו"ר האופוזיציה "בענייני המדינה". כך לדוגמה תודרך ב-2007 יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בענייני תקיפת הכור הגרעיני בסוריה. יצחק (בוז'י) הרצוג סיפר לי בעבר כי באמצעות העדכונים הצליח להוביל לא פעם לשינוי מדיניות. 

אלא שכתב "שקוף" עידן בנימין בדק ומצא שמאז הבחירות לכנסת ה-21 ועד שתוקם בישראל ממשלה אחרי הבחירות לכנסת ה-22 - לא התקיימו פגישות עדכון וגם לא צפויות כאלה. הסיבה: בעוד שבישראל פועלת ממשלת מעבר השומרת על רציפות שלטונית, אין רצף כשמדובר בתפקיד יו"ר האופוזיציה. לכן, דווקא בשעה שבה קיימת מתיחות בין איראן לארה"ב וסוריה מדווחת על המשך התקיפות של צה"ל, אין גם תדרוכים.

הדיווח של ערוץ הכנסת

פנינו ליו"ר האופוזיציה היוצאת שלי יחימוביץ' (עבודה) ולמי שהיה אמור להיות יו"ר האופוזיציה בכנסת ה-21, ח"כ בני גנץ (כחול-לבן) ושניהם אישרו כי לא תודרכו בתקופה האחרונה. מתי התקיים התדרוך האחרון ליו"ר אופוזיציה? לפי הפרסום של ערוץ הכנסת, כנראה בפברואר. פנינו ללשכת ראש הממשלה כדי לברר את העניין, אך משם טרם התקבלה תגובה. פנינו גם לגנץ והצענו שיבקש מנתניהו פגישה חודשית. מלשכתו נמסר כי הנושא ייבחן.

תומר אביטל
תומר אביטל |ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד).

מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות - שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה. במקביל, עסוק בהקמת כלי התקשורת הציבורי הראשון - שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. 

כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ