שנה וחצי חלפה, דירת השגרירים בניו יורק עדיין רשומה על נתניהו

ביוני 2018 נחשף כי דירה שרכשה המדינה ב-1986 עבור השגרירות באו"ם רשומה במשך 33 שנה על שם השגריר דאז וראש הממשלה דהיום. משרד החוץ מסרב למסור מדוע החלפת הבעלות מתעכבת

תומר אביטל
תומר אביטל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הבניין שבו נמצאת דירת השגרירים בשדרה החמישית בניו יורק
הבניין שבו נמצאת דירת השגרירים בשדרה החמישית בניו יורק קרדיט: google maps
תומר אביטל
תומר אביטל

כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכנס לתפקידו היה ידוע לציבור כי הוא מחזיק בשני בתים (וילה בקיסריה ונכס נוסף בירושלים) ושהוא מתגורר במעון ראש הממשלה מתוקף תפקידו. לאורך השנים, וביתר שאת לאחר שנפתחו החקירות סביב ראש הממשלה, התפרסם מידע רב על נכסיו של נתניהו וכן מספר סיפורים מעוררי תהיות הנוגעים אליהם, ובכלל זה: דירת שרד בניו יורק שעדיין רשומה על שמו, ועסקה שבה רכש מקורבו המיליארדר ספנסר פרטרידג' נכס שלא ביקר בו מעולם. "שקוף" עושה סדר במה שידוע על נכסי משפחת נתניהו, ששויים הכולל מוערך בכ-35 מיליון שקל.

1. קיסריה

את סופי השבוע מעבירה משפחת נתניהו בווילה שלה בקיסריה. נתניהו רכש אותה ב-2002 ושוויה כיום נאמד בכ-20 מיליון שקל. היא בנויה על 1.4 דונם וכוללת שתי קומות ושמונה חדרים, בריכת שחייה ומרתף על שטח בנוי של כ-500 מ"ר. הציבור נושא בהוצאות הבית.

בית משפחת נתניהו בקיסריה
בית משפחת נתניהו בקיסריה צילום: אלון רון

מה שפחות ידוע הוא שאת הווילה הצמודה לזו של ראש הממשלה רכש ג'יימס פאקר, המככב בתיק 1000. מחקירת המשטרה בתיק עלה כי מיד לאחר הרכישה של פאקר, דרשה משפחת נתניהו מעבר חופשי בין שני המבנים. לאור התנגדות שב"כ היא הסתפקה בקבלת מפתח בלבד. עוד עולה מהחקירה כי משפחת נתניהו השתמשה בבריכה בביתו של פאקר וביקשה ממנו לסייע בשיפוץ הבריכה שלה.

בעדותה של הדס קליין במשטרה, סיפרה העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן כי נתניהו עסק באופן אישי ברכישת הבית הזה, בין היתר באמצעות מתווך נדל"ן חרדי. "פאקר הוקסם מנתניהו. משפחת נתניהו הוקסמה מהאפשרות לנצל אותו", אמרה קליין. מרים אדלסון, רעייתו של המיליארדר שלדון אדלסון, בעלי העיתון "ישראל היום", מסרה בעדותה כי עוד קודם לכן לחץ עליהם הזוג נתניהו לרכוש את אותו בית.

2. ירושלים - רחוב הפורצים

נתניהו ירש עם אחיו עידו בית מרשים ברחוב הפורצים בירושלים. זהו בית ערבי שמשתרע על מגרש בגודל 582 מ"ר וכולל גם מרפסות וחנייה. עידו ביקש למכור את חלקו בנכס וראש הממשלה חיפש רוכש נוח שיהיה למעשה שותף שלו. נתניהו בחר במקורבו, איש עסקים ספנסר פרטרידג', ששילם מיליוני שקלים.

בית משפחת נתניהו ברחוב הפורצים בירושלים, היום
בית משפחת נתניהו ברחוב הפורצים בירושליםצילום: ליאור מזרחי

כשחשף "הארץ" את העניין בדצמבר 2016 נאמר כי מנתונים פומביים של רשות המסים עולה שפרטרידג' שילם 4.2 מיליון שקל עבור רבע מהבית, ובסך הכל רכש חצי ממנו. פרטרידג' סירב לפרט יותר מדי, אך בחקירתו במשטרה נאלץ לענות. הנה חלק מהדיאלוג:

חוקר: מדוע קנית את הנכס?
פרטרידג': ראש הממשלה הזכיר שמישהו רצה לקנות את החלק של אח שלו, ואח שלו רצה את הכסף. אני לא יודע למה, זה לא העסק שלי. הוא לא רצה לעשות עסקים עם האיש ההוא, אז אמרתי - אני אקנה אותו. ראיתי את הנכס הרבה פעמים מבחוץ... הוא לא ביקש ממני לקנות.
חוקר: נתניהו אמר במהלך החקירה שלו שהוא ביקש ממך לקנות.
פרטרידג': כן, אוקיי, זה טוב. כך הוא זכר את זה. אני חשבתי שהצעתי את זה. אוקיי, זה אותו דבר… תחושת הבטן שלי אמרה לי שזה נדל"ן טוב. אני לא צריך לבדוק. הייתי בישראל הרבה. ידעתי שזה נדל"ן טוב".
חוקר: יש לך הסכם שותפים עם ראש הממשלה?
פרטרידג': שאלה טובה, אני לא חושב כך. אני לא חושב. מעולם לא יצא לנו לכתוב אחד כזה.
חוקר: אתה מודע לעובדה שאתה לא יכול לעשות שום דבר בנכס ללא הרשות שלו ולהיפך?
פרטרידג': אנחנו חייבים לעשות את זה. זה עדיין לא נעשה. זה קרה ממש לאחרונה. אנחנו חברים טובים. אנחנו חברים".
חוקר: אנחנו מאמינים שהסיבה היחידה שקנית את הנכס היא כתוצאה מבקשתו של נתניהו ולמען טובתו של נתניהו.
פרטרידג': לחלוטין לא. זה מצחיק כי זו השקעה טובה, כמובן.
חוקר: איך יכול להיות שמעולם לא השקעת בישראל?
פרטרידג': כולם רצו לעבוד עליי.

כזכור, לפי תחקיר "המקור", פרטרידג' כונה בספר הטלפונים של נתניהו "עשיר", "חבר" ו"המונית האווירית לארה"ב". נתניהו טס במטוסו הפרטי של פרטרידג' פעמים רבות ואף וקיבל ממנו חליפות בשווי עשרות אלפי שקלים. פרטרידג' גם העביר לנתניהו מאות אלפי דולרים - בלי שום הסכם - לצורך ניהול ענייניו המשפטיים.

3. ניו יורק - דירת השגרירים

למדינת ישראל יש דירה בשדרה החמישית במנהטן. הנכס הזה רשום על שמו של נתניהו והסיפור מאחורי העניין מוזר במיוחד: הדירה נרכשה ב-1986 עבור שגרירי ישראל באו"ם. נתניהו היה הראשון לגור בה וכיום גר בה השגריר דני דנון. משום מה, רישום הנכס על שמו של נתניהו נותר גם 33 שנה מאוחר יותר.

שוויה מוערך של הדירה כיום כ-13 מיליון דולר. לפי חשיפת "גלובס" מיוני 2018, בבניין יש חדר כושר, כניסה מקורה ושוער, ויש גם פרט רכילותי חביב: את הבניין רואים בסרט "סקס והעיר הגדולה 2" כשקרי ומיסטר ביג קונים בו דירה. משרד החוץ הגיב אז לפרסום ומסר כי הרישום אמור לעבור לבעלות מדינת ישראל. 

"שקוף" המתין שנה וחצי ובשבוע שעבר הגיש שוב שאילתה למשרד החוץ. להלן התגובה: "מאז דצמבר 2016 מתנהל משא ומתן משפטי מול חברת האחזקות להסדרת סוגיית הרישום באופן שיהיה על שמה של מדינת ישראל בלבד. כפי שנמסר בעבר לכל הנוגעים בדבר, לדיפלומטים מכהנים אין כל זכויות בדירה מבחינה משפטית ואין שום ספק כי הן שייכות למדינת ישראל בלבד. הטיפול בסוגיה נעשה בתיאום עם החשב הכללי במשרד האוצר".

בהתייחס לשאלה נוספת מטעם "שקוף" על הסיבה שגורמת להימשכות ההליכים, סירב המשרד להגיב  בינתיים הנכס בבעלות נתניהו. נראה כי לראש הממשלה אין רווח מהדירה, ועדיין משהו כאן אינו ברור עד הסוף.

4. ירושלים - רחוב עזה

למשפחת נתניהו נכס נדל"ני נוסף בבירת ישראל, הבית ברחוב עזה. מדובר בדופלקס עם מרפסת גג פתוחה וגג עליון, על שטח של 240 מ"ר עם מרפסות. שווי הנכס נאמד בכעשרה מיליון שקל. חשוב להדגיש כי הציבור משלם את אחזקת הבית.

הבניין ברחוב עזה 35 בירושלים, שם נמצאת דירתם של בני הזוג נתניהו, בשנת 2011
הבניין ברחוב עזה 35 בירושלים, 2011צילום: תומר אפלבאום

5. ירושלים - המעון הרשמי

המעון הרשמי ברחוב בלפור הוא מאז 2009 ביתו של נתניהו לאורך שבוע העבודה. הוא כמובן אינו נמצא בבעלותו והוא מתגורר בו מתוקף היותו ראש הממשלה. לאורך השנים פורסמו בתקשורת, כולל ב"שקוף", מסמכים רבים המצביעים לכאורה על כך שמשפחת נתניהו מעמיסה עוד ועוד עלויות על תקציב המעון, על מנת שייעשו על חשבון המדינה. גם הוצאות הנוגעות לנכסים אחרים נעשו בדרך זו (הוצאות מים על הבריכה בקיסריה, תחזוקת תשתיות) וגם רכישת ביגוד בכחצי מיליון שקל.

מעון ראש הממשלה. "גנבו לנו את הבחירות, לא יגנבו לנו את הבית"
מעון ראש הממשלה ברחוב בלפורצילום: סער יעקב / לעמ

6. ירושלים - שכונת רמות

למשפחת נתניהו יש זיקה לדירה בשווי מיליונים בשכונת רמות, שאותה ירשה ככל הנראה שרה נתניהו יחד עם אחיה, מאביה המנוח שמואל בן ארצי. בנימין נתניהו, המסרב לחשוף את הונו, הערים קשיים על מבקר המדינה, כשזה שביקש מידע בנושא, כך שסביב העניין מרחפים סימני שאלה.

הערה לסיום: הממשלה העבירה אשתקד חוק לפיו גם אחרי שראש הממשלה יסיים את תפקידו, הציבור ימשיך לממן הטבות הנוגעות לנכסיו.

תומר אביטל

תומר אביטל | |ימים של שקיפות

עיתונאי, מלמד סדנאות כתיבה ואקטיביזם, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי ומחבר ספר המתח "המשכן" (בהוצאת עם עובד). מוביל את מיזם מאה ימים של שקיפות, שדוחק בכנסת לחוקק חוקי שקיפות שיאפשרו לציבור להבין את מי הם באמת מכניסים אליה, ומייסד המיזם שקוף.

הבלוג מבקש לחשוף את מה שחברי הכנסת מנסים להסתיר ולקדם ראייה ביקורתית על הנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. כאן תמצאו את מה שעומד מאחורי הנאומים, המלים הריקות והמצעים שמתרוקנים מתוכן בבוקר שלאחר הבחירות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ