בלוגים

אמרתי לכם / הבלוג של טובי פולק

מנדלבליט הוא כנראה התקווה האחרונה

מצד אחד, חקירות שגרתיות של פרשיות פשוטות נמרחות עד אין קץ ונחקרים בכירים זוכים להנחות מפליגות. מצד שני, היועצים והמנהלים המקורבים ביותר מגויסים כעדי מדינה, וראש ממשלה נשאר לבדו. לא ברור אם מנדלבליט ירצה או יהיה מסוגל להאשים את נתניהו בפלילים, אבל אם זה לא יהיה הוא, זה כנראה לא יהיה אף אחד

24תגובות

עד כמה אפשר לסמוך על יועץ משפטי לממשלה שהעביר את רוב הקריירה המשפטית שלו במערכת היררכית שרמת הביקורת הציבורית עליה אפסית? עד כמה אפשר לסמוך על יועץ משפטי לממשלה שרגע לפני שמונה לתפקידו היה מזכיר הממשלה של אותו ראש ממשלה שעכשיו הוא חוקר? עד כמה אפשר לסמוך על יועץ משפטי לממשלה שנסיבות בחירתו לתפקיד מתבררות כקמפיין פוליטי-תקשורתי, שכלל אודישנים אצל עיתונאים בכירים, אצל יועץ צמוד לאדון ולגברת שהורחק מתפקידיו הרשמיים בנסיבות מביכות ואולי גם בסלון ביתה שהאחת שקובעת ומחליטה? עד כמה אנחנו יכולים לסמוך עליו שיקבל את ההחלטות הנכונות, למרות שעל פניו הוא נגוע בשלל ניגודי עניינים? עד כמה זה אפשרי? האם זה בכלל ריאלי?

במידה רבה, מנדלבליט הוא חידה. מצד אחד כל מה שאנחנו רואים בעיניים: הוא מאשר ומאפשר חקירות יסודיות, נוקבות, חיקורי דין לרוב ובעיקר נכונות לאשר עסקאות נדיבות עם עדי מדינה ברמה הגבוהה ביותר: מיקי גנור, ארי הרו, שלמה פילבר, ניר חפץ (ועל-פי שמועות עקשניות, גם דוד שמרון). מהצד השני יש חקירה אינסופית בעניין פשוט יחסית כמו פרשת המעונות. פרשה שעל פניו אין בה שום בעיה של חסינות של נבחר ציבור, ובכל העסק נמרח. מחיקה מסיבית של ארבעה-חמישה סעיפים שלכאורה קל היה להוכיח אותם. עד שיצאה ההודעה על הכוונה להגיש כתב אישום; ואז עד שנקבע המועד לשימוע; ועדיין לא יצאה הודעה רשמית על ההחלטה בעקבות השימוע שבעקבותיו נדרשו כמובן עוד כמה השלמות חקירה, אלא מה. ובינתיים מחכה לפסיקה בעניינו גם סמנכ"ל האמרכלות בדימוס, שעל הדרך ממשיך לקבל משכורות יפות. ובאמת, מה הבעיה? למה זה לוקח כל כך הרבה זמן? 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

שופטים, תובעים, עורכי דין, עבריינים: יכול להיות שכולם בני אדם?

טוב שנמצא המבוגר האחראי שהחזיר את כולנו לפרופורציות. כי קורה שאנשים פיקחים נגררים אל מעבר לנורמה הרצויה, ובדיוק שם צריך את החכם שיידע לשלוף את האבן מהבאר שאליה הושלכה. כי מתחת לחליפה, למדים, לגלימה, כולם בני אדם

6תגובות

יש שופטים בירושלים וטוב שיש שופטים בירושלים. ולשופטים יש נציב תלונות ציבור והוא אמון על בירור התלונות נגד שופטים שיושבים בירושלים ובתל-אביב ובחיפה, בבאר-שבע ובנצרת. וטוב שיש נציב כזה. ונראה שטוב שהשופט העליון בדימוס, אליעזר ריבלין, הוא השופט של השופטים. טוב שהוא יושב במקום שבו הוא יושב, וטוב שעליו הוטלה המשימה הלא נעימה לבדוק מה בדיוק היה שם, בבית המשפט בתל-אביב, בין שופטת צעירה לתובע צעיר. מזל גדול שהיא הוטלה עליו.

די והותר נאמר על הפער שבין התדהמה שנפלה על כולנו, לפחות על רבים מאיתנו, כשנחשפנו לראשונה לחילופי המסרים בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ לתובע ערן שחם-שביט (נחמד שגם האישה וגם הגבר בסיפור הזה נושאים שמות משפחה כפולים). ברגע הראשון התדהמה הייתה משתקת. מביכה. מעיקה. התחושה הייתה שהשניים גונבים סוסים מאחורי גבם של החשודים וסוחרים בימי המעצר שלהם במעמד צד אחד. רק כך אפשר היה להבין את זה ממבט ראשון. וזה נראה נורא. בזמן אמת לא קיבלנו את התמונה המלאה יותר. ההוגנת. בעיקר את ההקשר האמיתי שלה. סביר להניח שהיא לא הייתה בידי אלה שפרסמו אותה (הכתב דורון הרמן ועורכי חדשות 10).

רונית פוזננסקי כץ וערן שחם שביט
מוטי מילרוד, תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

פחדני נתניהו - אני יודע מה עשיתם בעשור האחרון

בעתיד הקרוב נתניהו ייפלט מהציבוריות הישראלית, ואיתו מרבית מקורביו, יועציו, דובריו, פרקליטיו ועושי דברו. מי שיישאר אחרי לכתו הם אלה שבפחדנותם, בשתיקתם, ברפיסותם וגם בשיתוף הפעולה שלהם, אפשרו לו להשתלט על חיינו ולחרב את החברה שלנו

77תגובות

נתניהו סיים את דרכו בפוליטיקה ובציבוריות הישראלית. גם הוא יודע את זה. זה יכול להיגמר כהרף עין מחר-מחרתיים, בעוד שבוע או שבועיים, בהסדר סגירה-פרישה, סיכום-טיעון כלשהו או סתם בהתפטרות (לפחות מראשות הממשלה); זה גם עלול  להימשך ולהיגרר חודשים ארוכים ולהיות ארוך ומכוער. אבל זה ייגמר. הוא הגיע לסוף דרכו, ורק אם יהיה מספיק פיקח ונחוש מול אתם יודעים מי, אולי ייצא מזה בנס בלי שלל אישומים קשים ופוטנציאל לכמה וכמה שנים בכלא.

נתניהו יילך מתישהו ויחד איתו ייעלמו מהנוף שלנו רבים מהחבורה שהקיפה אותו ורדו בנו במשך שנות דור. רבים מהם כבר התאדו. היועצים והמשרתים, הדוברים ועורכי הדין, המוציאים והמביאים, המנכ"לים ועוזריהם, אנשי הלשכה והכוורת, הקרפיונים של האקווריום והכרישים של הים הפתוח שמאחורי הקלעים. וגם הגברת. גם ממנה ניפרד ללא געגוע. ממנה ומהחבורה הססגונית שמקיפה אותה.

נתניהו במרכז וחברי כנסת אחרים מסביבו
אוליבייה פיטוסי, מוטי מילרוד, ג'ים הולנדר / אי-פי
להמשך הפוסט

ממשלה של חלק מבוחריה

בכירי מפלגות הקואליציה, השרים ובראשם ראש הממשלה, לא סופרים את הציבור שבחר בהם ועל רווחתו הם אמונים. הם דואגים רק לעצמם, למקורביהם, לכיסיהם, למקומם בהיסטוריה. ומילא שהם לא משרתים את המיעוט - הם פוגעים גם ובעיקר ברוב. ברוב האזרחים שכן בחרו בהם

13תגובות

זוכרים את הבוקר שהיה לרגע שחר של יום חדש? ואת ההבטחה של האיש של השחר החדש להיות ראש הממשלה של כוווווולם? אז מילא השחר, לפחות תסכימו שההבטחה להיות ראש הממשלה של כולם הייתה סבירה. לא שהוא הספיק לעשות עם זה משהו, אבל זה בדיוק מה שראש ממשלה אמור להיות: ראש ממשלה של כולם. האזרחים הולכים לבחירות, נבחר מי שנבחר, מוקמת הקואליציה שהמועמד מצליח לקמבן ומרגע הקמת הממשלה - הוא ראש הממשלה של כולם וכך גם הממשלה שהוא מקים. נכון, יש שאלות של מדיניות, של השקפת עולם, של חברה, רווחה, ביטחון. אבל בסוף בסוף: כמו שיש כאן מדינה אחת (טוב, לא בדיוק) - חייבת להיות ממשלה אחת שפועלת למען האינטרס הכולל של המדינה ותושביה. כל תושביה.

מסתבר שבנימין נתניהו, מפלגתו ומפלגות הקואליציה שלו לא שמעו על העיקרון הזה. וכך גם תומכיו. מבחינתם העסק די פשוט: מרגע שנבחרו והצליחו לקושש לעצמם קואליציה שמאפשרת להם לשלוט, הם ורק הם קיימים בעולם. זכויות מיעוט? שוויון בפני החוק? סדרי שלטון וממשל? שקיפות? הוגנות? התחשבות? חמלה? אנושיות? הצחקתם אותם. איך אמר יו"ר הקואליציה המעודן? כאן קוצצים סלט ודופקים שניצלים. ואתם אל תפריעו.

כרזות בחירות של נתניהו וברק ימים לפני בחירות 2009
סבסטיאן שיינר / אי-פי
להמשך הפוסט

מותר לאזרחים לחתור להחלפת השלטון

ככל שהמחאה תתמקד בשחיתות השלטונית, היא לא תעלה ולא תוריד. לחורבנה של החברה הישראלית - ההסתה, האלימות, הרוע, הכפייה, הגזענות - יש אבא ואמא, שם פרטי ושם משפחה. עד שיוחלף השלטון, מה שהיה הוא שיהיה

13תגובות

שלטון הימין הנצחי, כמו גם שלטון נתניהו האינסופי, הצליחו להשכיח מאיתנו (ולא במקרה) כמה עקרונות שהם יסוד הדמוקרטיה. בסיס המשטר הדמוקרטי והמבנה הפרלמנטרי. אז אחרי שדיברנו הרבה על שיטת הממשל, שיטת הבחירות, מבנה המשטר הפרלמנטרי, הפרדת הרשויות, הבלמים והאיזונים, בניית הקואליציה ותפקיד האופוזיציה - ראוי שנזכיר זכות יסוד שמשום מה נהפכה למילה גסה, שלא לומר אסורה: הזכות לפעול להחלפת השלטון. לא, לא באלימות ולא בכוח ולא בהפיכה צבאית או הפיכה בכלל, ובטח שלא באמצעות רצח ראש הממשלה.

אבל כן באמצעים דמוקרטיים. הקואליציה יכולה לבחור חבר כנסת אחר מבין שורותיה, ח"כ שאינו ראש הממשלה הנוכחי, ולהמליץ לנשיא שיטיל עליו להרכיב ממשלה חדשה. הכנסת גם יכולה לפזר את עצמה, להפיל את הממשלה המכהנת בהצבעת אי אמון או להתפזר בהסכמה - בהצבעה על הקדמת הבחירות - דבר שמתרחש בכל קדנציה כמעט. אם זה היה לגיטימי ודמוקרטי בבחירות שהיו בעבר, מה שהביא לבחירתו מחדש של ראש הממשלה הנוכחי, זה לגיטימי גם היום. ולאזרחים מותר לקדם את המטרה הזאת: באמצעות הפגנות ומחאות, בהמרצת האופוזיציה לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה, באמצעות חשיפת שחיתויות שלטוניות, פוליטיות ואישיות. לאזרחים מותר לעמוד על זכויותיהם והאופוזיציה חייבת לעשות כל מה שביכולתה בשביל לייצג את אלה שבחרו בה. גם אם הם מיעוט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה
אמיל סלמן
להמשך הפוסט