טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מדינה אחת, שתי מדינות, שקר כלשהו

בואו נניח שכל טיעוני הימין הם בטון יצוק. בואו נסכים עם הנרטיב כולו - מזכותנו ההיסטורית ועד להקם להורגך. ונניח שהארץ הייתה ריקה, ובכלל - איך אפשר לתת מדינה לעם שלא קיים? והביטחון. והטרור. אז אחרי שהסכמנו על הכל, מה עושים עם מיליוני האנשים הלא קיימים האלה? מה התוכנית הגדולה?

תגובות
איילת שקד ונפתלי בנט
אפי שריר

ונניח שהם צודקים. לא, לא הערבים - הימין. נניח שהימין צודק בכל הטיעונים שלו. נניח. בואו נסכם שאנחנו מסכימים עם כל הטענות וקונים את כל הטיעונים. נצא מנקודת הנחה שנפתלי בנט יודע מה הוא אומר: שהכל מתחיל ונגמר בתנ"ך. שאם רוצים לשנות את הנרטיב, צריך לחזור לאחור ולשכתב את התנ"ך. ולא חשוב כרגע אם מדינת ישראל היא דמוקרטיה או תיאוקרטיה.

ובואו נניח שהכל כאן הוא אכן סלע קיומנו. שבכל קבר שייח טמונות עצמות אבותינו. שכל מערות הקבורה מקודשות וכל בתי הקברות קדושים וכל האבנים קורנות באור נגוהות. שאבות אבותינו היו אדוני הארץ הזאת? אוקיי, בסדר. מוסכם. לא נתווכח.

הערבים מעולם לא קיבלו אותנו כאן? הם לא רצו אותנו בחזרה על האדמה הקדושה לנו? שהם היו אלה שלא קיבלו את תוכנית החלוקה ולא את ההצבעה באו"ם? שהם היו אלה שתקפו אותנו ב-1948 והם אלה שהתוקפנות שלהם הביאה למלחמת ששת הימים וכיבוש השטחים הוא שחרור? בסדר. אין בעיה. So be it.

לשכת התעסוקה במזרח ירושלים
טלי מאייר

אסור להעניק פרס לתוקפן? המנצח לוקח הכל וככה זה תמיד היה? בסדר. הם היו התוקפן ואנחנו ניצחנו. נסכים גם על זה. מה שתרצו.


הערבים שחיים הכי טוב בעולם

עכשיו גם תגידו: החיים שלהם, גם בשטחים הכבושים (המשוחררים) בגדה המערבית (ביהודה ושומרון) הרבה יותר נוחים וטובים מאשר אלה של אחיהם בכל מדינות ערב שסביבן? קיבלנו. שהמצב בסוריה נורא פי כמה? שבלוב אי-אפשר לחיות? שבמצרים שורר רעב? שירדן על סף קריסה? הסכמנו.

ונסכים גם שאנחנו לא אלה שאחראים על כך שיש פליטים. זה לא באשמתנו. היתה מלחמה והם החליטו לברוח. לא, לא גירשנו. עובדה – יש ערבים בחיפה. בלוד. ביפו. במשולש. בוואדי ערה. כל הפליטים הם אלה שהחליטו בעצמם ללכת מכאן. הם יכלו להישאר. עובדה. ובכלל, ולמה כל מדינות ערב העשירות לא מסדרות אותם? כמה זה כבר יכול לעלות למדינות העשירות האלה? בכוונה משאירים אותם במצב שלהם. רק בשביל לתקוע לנו.

ועכשיו תגידו שאנחנו בכלל לא רצינו להקים את חומת ההפרדה ואת המחסומים, וזה הכל בגללם. בגלל כפיות הטובה שלהם. בגלל שכשאנחנו נתנו להם את האצבע - הם נשכו אותה. וכשאנחנו הושטנו להם יד לשלום - הם כרתו אותה. וכשבאנו לברך אותם - הם יצאו מקללים. וכל חייהם טרור וג'יהאד. לא כמונו. נכון? נכון. הלאה. והוויכוח הטיפשי הזה, כן אפרטהייד לא אפרטהייד. זה מה שחשוב לנו? אנחנו באמת רוצים שהם יהיו כמונו? תחשבו על זה: שיסתובבו חופשי ברחובות שלנו? בקניונים? בתיאטרון? שיקבלו דמי אבטלה וקצבאות ביטוח לאומי? שיצביעו לכנסת? אנחנו לא רוצים לראות אותם. הם לא באים לכם ולנו טוב בעיניים. לכולנו. אז תקראו לזה באיזה כינוי שבא לכם.

ילדים מציצים מחלון ביתם בעזה
MOHAMMED SALEM/רויטרס


ההתנחלויות תורמות לדו קיום. ברור

וכמובן, לא נשכח: אין בכלל דבר כזה, עם פלסטיני. איפה הם היו באלפי השנים שהיינו בגולה? איך זה שחזרנו לארץ ריקה? כמה פלסטינים היו כאן בתחילת המאה הקודמת? כמה פלסטינים היו כאן ב-1948? והרי ידוע שאין בכלל עם כזה. שזו המצאה של השמאל. אבל לא רק זה: מאיפה ההמצאה הזאת שיש כאן 4.5 או 5 מיליון פלסטינים? מי קבע? בחיים לא. ומה פתאום אתם סופרים את עזה? הרי יצאנו משם. מה, לא יצאנו? כולם יודעים שיצאנו. אפילו גירשנו - כן, גירשנו - את היהודים הטובים שלא עשו רע לאיש ורק ישבו בשקט בבתים היפים שלהם על חוף הים. איזה רוע. ואיך זה יכול להיות מצור, אם בצד השני נמצאת מצרים? מי מפריע לעזתים ללכת לבכות לא-סיסי? למה שלא יקבלו את הכוסברה והמלט שלהם ממצרים? את הסולר? את החשמל? מה פתאום מצור? אבל מתאים להם לזרוק עלינו את כל הצרות שלהם. למרות שיצאנו משם. לא ככה? בדיוק ככה.

והשקר הכי גדול: ההתנחלויות. אפשר לחשוב שזה מה שמפריע להם. למה, כי מי בונה את ההתנחלויות, הצפונבונים מצפון תל-אביב? הפועלים מהשטחים. ומי עובד בקטיף ובבציר בשדות ובכרמים של ההתנחלויות? החבר'ה של השומר הצעיר? נוער מרצ? ומי נהנה מהכבישים שאנחנו בונים ביהודה ושומרון? ואפילו סללנו להם כבישים משלהם. שיהיה להם נוח. ויש להם אוטובוסים משלהם. ומוניות. ואפילו תעודות זהות בצבע מיוחד. רק בשבילם. מה זה אם לא סוג של מדינה? אפילו דגל יש להם.

ועכשיו הקטע הזה עם מדינה, שתי מדינות. שלוש? מה שתרצו. ואם תהיה להם מדינה, הם מסוגלים לנהל אותה? מה, הם יקימו תעשייה? היי-טק? חקלאות מתקדמת? בנקים? בורסה? חברות ביטוח? תקשורת? מערכת בריאות? את הכל הם לוקחים מאיתנו. שיגידו תודה שיש מי שמטפל בהם. בלעדינו הם היו מתים מרעב.

יום האדמה 2008
חגי אהרון / ג'יני

אז בשביל מה הם צריכים מדינה משלהם? רק בשביל שלנו לא תהיה אחת משלנו?


אבל מה עושים עם מיליוני בני אדם?

אז נניח שאנחנו מקבלים את כל הטיעונים. את כל טיעוני הימין. את ההיסטוריה והארכיאולוגיה; את הגיאוגרפיה והדמוגרפיה; את זכותנו ההיסטורית ואת קדושת אדמותינו; את סלע קיומנו וגם את עומק המחויבות שלנו לאבות אבותינו. את סכנות הטרור וחשיבות הביטחון.

נניח שקיבלנו הכל. אבל הכל. את כל החבילה. מה אז? מה בדיוק נעשה עם 5 מיליון אנשים, זקנים, גברים, נשים, ילדים, תינוקות, חולים, נכים – מיליוני אנשים שיושבים לצידנו ובתוכנו? מיליוני אנשים. בני אדם. מיליונים חסרי הגדרה, ללא זכויות. מיליוני אנשים שאינם אזרחים. נטולי דרכון. מיליונים. יותר אנשים ממספר אזרחי מדינת ישראל לפני פחות מעשרים שנה. מה עושים איתם?

אפשר כמובן לגרש אותם. את כולם. יש לכך תקדימים בהיסטוריה. ואנחנו גם יודעים שיש רבים שהיו שמחים אם מישהו היה מעלים אותם. לא חשוב איך. גם זה קרה וקורה. רק שיש בעיה עם האופציות האלה, בעיה פעוטה: זה לא יקרה. לא זה וגם לא זה.

אז? מה עושים, מר נפתלי בנט? איך בדיוק מסדרים את העניין הזה, חבר הכנסת מיקי זוהר? מה את זוממת, איילת שקד? מה אתה אומר, ח"כ חזן: זה עם או עמה?

מר בנימין נתניהו, מה התוכנית הגדולה שלך? מה אתה מכין לנו שם, בין נסיעה לחקירה? מה תשאיר אחריך? בעצם עזוב, אנחנו יודעים: אדמה חרוכה.

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות