החדשות מהירקון 98

מפעיל הירקון 98 מפרסם בימים אלה מודעת דרושות חדשה באתר "סקס אדיר" עבור בית-בושת חדש בדרום תל-אביב. מנהלת המקום: "אנחנו בטוח נחזור לירקון 98".

ורד לי
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הירקון 98
הירקון 98קרדיט: עופר וקנין

האם הפסיק הסרסור, מפעיל "הירקון 98" את פעילותו בתחום ניהול בתי-בושת בשל חששו מהמשטרה? האם הוא בוחן הסבה מקצועית? מודעת "דרושות" חדשה שפרסם באחרונה מפעיל "הירקון 98" באתר האינטרנט "סקס אדיר" מלמדת שהוא לא פרש לפנסיה ולא החליף תחום התמחות. המודעה ממחישה את התנודה של בתי הבושת בעיר (הם לא באמת נסגרים, הם רק "נפתחים מחדש" בכתובת אחרת), ובעיקר את ההתעלמות של הרשויות מהתופעה.

בימים אלה מופיעה באתר "סקס אדיר" מודעת דרושות חדשה המגייסת עובדות לבית-בושת החדש של מפעיל "הירקון 98". לשון המודעה נותרה ללא שינוי: "דרושות בנות שאוהבות כסף גדול ומהר בתל-אביב. תנאים מעולים". עיצוב המודעה שונה: הפעם נבחר צילום של שטרות דולרים מפוזרים כשעליהם חותמת נשיקת שפתיים בשרניות משוחות בליפסטיק אדום. כשמקליקים על המודעה מופיע הכיתוב הבא: "אוהבת כסף? דרושות בנות ופקידה שרוצות לעשות כסף גדול ומהר בתל-אביב. תנאים מעולים".

נשים בזנות שהתקשרו באחרונה התבשרו שהמקום החדש ממוקם בדרום תל-אביב. מנהלת המקום ציינה ש"המקום עובד נהדר". היא סיפרה שהם מוזילים את המחיר ללקוח מ-280 שקלים ל-250 שקלים עד חצי שעה. איך מגיעים הלקוחות? מנהלת המקום סיפרה לנשים בזנות שהשומר בבית הבושת ברחוב הירקון 98, מפנה את הלקוחות המגיעים ונתקלים בדלתות הסגורות למקום החדש שהם מפעילים. ממש מועדון לקוחות דיסקרטי.

כשהנשים שאלו מה יעלה בגורל "הירקון 98" והאם יחזור לפעילות שוטפת, השיבה מנהלת המקום "אנחנו בטוח נחזור לעבוד ב'הירקון 98'". האם זאת משאלת לב, סימן לעיקשות, לחוסר המורא ולחוסר הוויתור של מפעילי המקום, או הבנה עמוקה של הנעשה בשטח?

הבית ברחוב הירקון 98 - מודעת האבלצילום: עופר וקנין

איך ייתכן שבעלי "הירקון 98" מפעיל מקום חדש ללא הפרעה, ללא כל חשש מהמשטרה, אתם בוודאי תוהים? מומלץ לזכור ש"הירקון 98", פעל ללא הפרעה בלב העיר, במשך כ-13 שנה, מבלי שהוגש עד היום ולו כתב אישום אחד כנגד מפעיליו – הסרסור, המנהלת, השומר ובעלת הנכס.

"הירקון 98" הוא אבן בוחן לאוזלת ידה של האכיפה בישראל כנגד מפעילי בתי- בושת. מומלץ לשחזר את השתלשלות האירועים בתמצית: שלוש שעות לאחר התאבדותה של ג'סיקה, אישה בזנות בת 36, שחיה והתגוררה בבית הבושת שב המקום לפעול כרגיל.

ב-22 באוגוסט התקיימה הפגנה רבת משתתפים לזכרה. בתום הטקס הרשמי זרם קהל המפגינים מגן לונדון לעבר בית הבושת ברחוב "הירקון 98", המקום בו ביקשו להפגין מלכתחילה, אך לא קיבלו את אישור המשטרה. המפגינים עצרו את התנועה ושיבשו את פעילות בית הבושת – צעד שהמשטרה השכילה לעשות רק למחרת ההפגנה.

וכך, רק כעשרה ימים לאחר התאבדותה של ג'סיקה הוציאה המשטרה צו סגירה ל-30 יום לבית הבושת. אבל מפעילי המקום לא בזבזו זמן. ביום שפקע צו הסגירה הם חזרו לעבוד שוב ב"הירקון 98". כפי שנחשף כאן, מפעילי המקום פרסמו מודעה באתר האינטרנט "סקס אדיר" (מאגר מידע ארצי לשירות מין בתשלום) – "דרושות בנות שאוהבות כסף. דרושות בנות ופקידה לעשות כסף גדול ומהר בתל-אביב בתנאים מעולים".

מודעה מתוך האתר סקס אדירצילום: עיבוד מתוך האתר

בשיחה שקיימתי עם מנהלת המשמרת של "הירקון 98" נאמרו בין השאר הדברים הבאים: "אנחנו עובדים ללא פחד. עובדים כרגיל. יש מלא לקוחות. יש המון עבודה". כשנשאלה אם בית-הבושת לא סגור בצו משטרה, הגיבה בתדהמה ואמרה: "לא. אנחנו עובדים. הכל כרגיל. עובדים מעולה. תאמיני לי, בואי מחר ותראי בעצמך – יש המון לקוחות, אפשר לעבוד ולהרוויח כסף".   

ב-19 באוקטובר, כחודשיים לאחר מקרה ההתאבדות של ג'סיקה החליט בית-משפט השלום בתל-אביב לסגור את המקום למשך 90 יום. בכך נענתה השופטת רונית פוזננסקי-כץ לבקשת פרקליטות מחוז תל-אביב להוצאת צו הגבלת שימוש במקום. עוד הוחלט כי המבנה ב"הירקון 98" ישמש מעתה רק כבניין מגורים. במהלך צו הסגירה, שהיא התקופה המקסימלית הקבועה בחוק, מתכוונת הפרקליטות להגיש כתבי אישום בפרשה. כלל לא ברור עדיין כנגד מי יוגש כתב אישום, ואם יוגש כתב אישום כנגד הסרסור, שהפעיל את בית הבושת מאז הקמתו.

ואולי הפארסה הגדולה מכל היא ש"הירקון 98", הוא רק אחד מ-299 בתי בושת הפועלים בתל-אביב. זירת הזנות מבעבעת ורותחת בגלוי לא רק בתל-אביב אלא בכל הארץ – ירושלים, חיפה, בת-ים, חולון, ראשון-לציון, אשקלון, אילת – כולן זירות רוחשות. הזנות המקומית מתקיימת ללא הפרעה בדירות בבניינים משותפים, באיזורי תעשייה, ברחוב, באינטרנט, במועדוני חשפנות, בצימרים ובבתי מלון.  

הדרך היעילה למנוע את קיומם של בתי הבושת היא להתייחס לסרסורים של הזנות המקומית באותה החומרה שבה מתייחסת מערכת המשפט לסוחרי הנשים ולהשית גם עליהם עונש מאסר ארוך. מקרה ההתאבדות של ג'סיקה ממחיש איך הופך בית בושת לכלא עבור הנשים בזנות. הדרכון של ג'סיקה היה אצלה, הוא לא הוחרם, אבל היא היתה אזוקה לבית הבושת ולמפעילו מגיל 16.

ומומלץ לחזור לפסיקה הנוקבת של רונית פוזננסקי כץ שמתחה ביקורת על גורמי האכיפה בהחלטה לסגור את בית-הבושת לשלושה חודשים: "מקרה ההתאבדות שאירע בנכס הינו אכן טראגי וקשה והתרחשותו הובילה לדיון ציבורי ולעניין רחב. אין ספק כי מקרה זה מחייב הסקת מסקנות וחקירה משטרתית מעמיקה שכבר החלה. עם זאת על גורמי האכיפה לפעול כל העת, באמצעים העומדים לרשותם, להקטנת התופעה, לצמצום היקפה ולאכיפה מוגברת במקומות המתאימים. אל לנו להגיע שוב למצב בו יתרחש מקרה טראגי נוסף, אשר רק לאחריו ינקטו גורמי האכיפה בפעולות כאלה ואחרות. על הגורמים השונים העוסקים באכיפה, להקדים תרופה למכה, לפעול כל העת וככל הניתן לצמצום ומיגור התופעה, שגם אם אינה מסתיימת במקרה מוות, הינה בעלת השלכות קשות המחייבות טיפול של מכלול רחב של גורמים באופן רציף ובמקרים המתאימים".

מלשכת דוברות משטרת מחוז תל-אביב נמסר: “בית הבושת הנ”ל, כמו אחרים המהווים מטרד, ובעלי הקריטריונים לאכיפה – מטופלים באופן שוטף על ידי המשטרה”.

בקולן

אני ממליצה בחום לצפות בראיון המובא כאן, שערך ניר גונטז', כתב "הארץ" ומנחה תוכנית הטלוויזיה באינטרנט "סוגרים שבוע"  Halalit.tv

עם א', שורדת זנות שנחלצה ממעגל הזנות בחודשים האחרונים. א' עלתה בגיל 8 מאתיופיה. בראיון היא חושפת את תחנות הילדות הקשות – אונס על ידי אביה, יציאה מהבית בגיל 14 לפנימייה ולמשפחות אומנה ועל כניסתה לעולם הזנות. כשהיא נשאלת על "זנות מבחירה" היא מדייקת ומתקנת שהשאלה צריכה להיות "למה בחרתי", והיא משיבה "כי אין ברירה, מהטראומות ושאתה מאבד את הערך הגופני שלך". א' מובילה את הצופה לכל התחנות הגיהנומיות של הזנות והיא פורמת את המיתוסים (ממחישה כיצד הבטחת הכסף הגדול הופכת עד מהרה למרדף אינסופי אחר כסף). בנוס, היא מספרת על הקושי לצאת מעולם הזנות ואיך לבסוף הצליחה אחרי שלושה אישפוזים פסיכיאטריים ותחושת גועל לצאת ממעגל הזנות.  

גונטז' מראיין בנוסף גם את לילך צור בן-משה, מנכ"לית עמותת "הופכות את היוצרות", למען הכשרה, תעסוקה והעצמה של נשים היוצאות ממעגל הזנות, שסייעה לא' בשיקום ומלווה אותה גם כיום.

ורד לי

ורד לי | שטח הפקר

אני זוכרת היטב את הטלטלה הרגשית שהסבו לי הראיונות הראשונים שערכתי עם נשים בכלא נווה תרצה. מראיון לראיון, מאשה לאשה, התחוור לי שהנשים הכלואות היושבות מולי מספרות את אותו הסיפור: קורבנוּת קשה מגיל צעיר, שלא אובחנה ולא טופלה (תוך פספוס של כל המערכות), בריחה מהבית, התמכרות לסמים, פגיעה עצמית והידרדרות לזנות ולפשיעה. עם כל שיחה וראיון הלכה והתחדדה בי ההבנה, שהנשים שבכלא משקפות – במראה מוקצנת - את הנשים בחברה כולה.


בהמשך כשהתחלתי לכתוב על מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב הבנתי שהכלא הוא למעשה מעין תחנת ביניים עבור נשים אלה, והתחנה המרכזית הישנה היא התחנה הסופית עבור רבות מהן. העולם שנגלה לי סחף אותי וחידד את המבט שלי על זכויות אדם, על פמיניזם ועל הומניזם. הרבה פעמים כשיצאתי מהתחנה המרכזית, הממוקמת לא רחוק משדרת רוטשילד היפה, הרגשתי את המעבר החד שחווה אדם העובר בפעם הראשונה מהשטחים הכבושים לתל-אביב. הקושי לשכוח את שראיתם – העוול, האלימות, הדיכוי. והקושי להשלים עם כך שבמרחק קצר מהגיהנום שאליו נחשפתם חיים בני אדם שלא ממש רוצים לדעת מה קורה מחוץ לבית הקפה שלהם ואינם מעוניינים לחולל שינוי במציאות הזאת. אני מאמינה שאנחנו צריכים עוד הרבה שדרות יפות במדינה, אבל אסור לנו להתעלם משטחי ההפקר.


הבלוג "שטח הפקר" יעסוק בנושאים חברתיים-פוליטיים - כמו תופעת הזנות, הומלסים, מתחם התחנה המרכזית בתל אביב, בתי כלא - תוך דגש על פשיעה נשית, פליטים, מהגרי עבודה, השטחים הכבושים, גזענות, פמיניזם ומעמד האשה. בין לבין אסקור גם ספרים, הצגות ואירועי תרבות הנוגעים בנושאים חברתיים.


* מכירים את הקונכייה המסמלת את הדמוקרטיה בספר "בעל זבוב" מאת ויליאם גולדינג? אתם מוזמנים לבטא את דעתכם, והיא בהחלט יכולה להיות שונה משלי, אבל בבקשה הימנעו מהתנהגות ביריונית, הערות פוגעניות ומאלימות מילולית. תודה על הקריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ