מה נשים בזנות חושבות על צרכני מין?

אתר חדש חושף עדויות של נשים בזנות על לקוחות תעשיית המין. "חרא של אנשים, כל הזבל שבעולם", משתפת אישה בזנות במבטה על צרכני המין. "מקווה שהמבט הנשי מתוככי תעשיית הזנות יעורר את הציבור וימחיש שזנות היא פוגענית", אומרת יוזמת הפרויקט

ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מה הן חושבות על הלקוחות?
מה הן חושבות על הלקוחות?צילום: תומר אפלבאום

"כל פעם מחדש 'לקוחות' מצפים ממני להיות הפסיכולוגית שלהם. הכוס המכיל לכל הבעיות וכל הצרות וכל התסביכים שלהם, בין אם זה הבחור שרוצה שאהיה מאוהבת בו ואסתכל לו בעיניים ואגיד לו שאני אוהבת אותו ושהוא מדהים, הגבר הנשוי שחשוב לו לדבר על כמה שהוא מרגיש אדרנלין מטורף מכך שהוא בוגד באשתו וכמה שאני יותר טובה ממנה, או החלאה שמצפה ממני לבוא לבושה בשמלה ובאיפור מלא כי אני טרנסית. שלא לדבר על התלונות – למה את לא מגולחת? למה את לא גונחת? למה את לא בוכה? למה את לא מחייכת? כל פעם מחדש הם מזכירים לי שכזונה, אני פח אשפה אנושי, אני מכשיר לסיפוק הצרכים שלהם, אני משועבדת לצרכיהם ורצונותיהם והם גם לא צריכים לשאול, לבקש או להתחשב. כאישה אני חווה זאת מספיק גם בכל יחסים שלי עם גבר – אבל כשאני עובדת, אני חוטפת כאפה מצלצלת לפנים כל פעם מחדש. אם לא פיזית, אז מטאפורית"

(עדות טרנסג'נדרית בזנות מתוך "כשהוא משלם לי")

מה נשים בזנות חושבות על לקוחות תעשיית המין? איך הן תופסות וממשיגות את הזנות? כיצד הן מתארות את האקט המיני עם קהל הלקוחות ואת נזקי הזנות?

אתר חדש "כשהוא משלם לי", נותן במה לעדויות של נשים בזנות ונשים שורדות זנות המתייחסות לנושא הזנות בכלל ולצרכני המין הקנוי בפרט. האתר הוא פרוייקט המשך של עמוד הטאמבלר  When He Pays

("כשהוא משלם"), שעלה לפני כשנה וחושף ציטוטים מתוך פורומים של צרכני מין, הממחישים כיצד הלקוחות של תעשיית המין פוגעים בנשים בזנות לא פעם אף יותר מהסרסורים ומסוחרי הנשים. עמוד הטאמבלר "כשהוא משלם", מציג באופן מובהק את העיוורון המוסרי של הלקוחות ומשקף את האטימות, האלימות והניצול המיני שכרוך בזנות במלוא עוצמתו. קטעי הציטוטים של הלקוחות מופיעים על גבי תווית מחיר המדגישה את הפן של רכישת שירותי מין והחפצת הנשים בזנות מנקודת מבטם של הגברים הצרכנים.

"החברה מאפשרת ללקוח הזנות לפעול במחשכים, הרחק מהעין הציבורית ומהמבט המשפטי", אומרת יוזמת הפרוייקט, טלי קורל, מנכ"לית מכון תודעה לסיוע לנפגעות ולנפגעי תעשיית המין ולמאבק בזנות. "אספתי את הציטוטים מפורום באתר האינטרנט 'סקס אדיר' שבו לקוחות זנות בין השאר מחליפים ביניהם מידע וחוויות על נשים בזנות בבתי הבושת ובזירות הרחוב, מתחרים ביניהם בתיאורים מפורטים של האקט המיני שקיימו עם הנשים בזנות, ובעיקר מתעסקים ברצונם לקבל 'שירות' ומתלוננים על המחיר, תוך שהם מציעים דרכים להפעיל לחץ על הנשים בזנות להוזלת הסכום שהן דורשות".

עדות מתוך פרויקט "כשהוא משלם לי" של נשים בזנות על לקוחות

הפרוייקט כ"שהוא משלם" נולד בהשראת האתר הבריטי The Invisible Men

המציג קטעי ציטוטים לקוחות מאתרי צרכנות מין בבריטניה. "בחרתי לייצר את הגרסה העברית כי היה חשוב בעיני להעביר לציבור את הנעשה בתוככי תעשיית המין מהשחקנים המרכזים, הלקוחות", אומרת קורל. "הפרוייקט מעביר כמה הם יודעים ובכל זאת אטומים, ובעיקר, הפרוייקט הוא לא שיח מעל ראשה של תעשיית המין אלא השיח הישיר של הלקוחות – כך זנות נשמעת ונראית וכך מדברים ומתייחסים לנשים בזנות".

הפרוייקט מופיע כיום גם בצרפת ובגרמניה. "כשאת קוראת עדויות מרחבי העולם את מבינה שהלקוחות מדברים באותה שפה. לא משנה מאיזה מדינה הם, באיזה תרבות הם גדלו ומה שפת אמם, ללקוחות יש את אותן הנמקות לזנות, אותו ניסוח, והם נשמעים באופן זהה בכל שפה".  

עמוד הטאמבלר "כשהוא משלם" זורק אלומת אור חזקה על הנעשה בתוככי תעשיית הזנות הישראלית. "השפה הישירה של לקוחות המין נחוות כמכת אגרוף בבטן", מספרת קורל על התגובות שיצר הפרוייקט. "זה בעיקר ממחיש את הבנאליות של האלימות כלפי הנשים בזנות ומהי צריכת זנות. העברת הציטוטים של לקוחות הזנות מהזירה של הפורום הגברי בה הם נכתבו לזירה אחרת, חשפה את הציבור הרחב לשיח הלקוחות ושיקפה באופן חזק וברור מה המשמעות של צריכת זנות".

עדות מתוך פרויקט "כשהוא משלם לי" של נשים בזנות על לקוחות

מה היו התגובות השכיחות?

"גברים רבים שנחשפו לציטוטים של לקוחות הזנות הגיבו שהם מתביישים בהשתייכותם למין הגברי", מספרת קורל. "ונשים שנחשפו לציטוטי הלקוחות סיפרו שהם היו משותקות מהלם לכמה ימים ודיווחו שההבנה שצריכת זנות היא תופעה חוצת רבדים ושהלקוח בעצם יכול להיות גם אדם מסביבתן - גרמה להם לטלטלה".

היו תגובות גם מלקוחות זנות?

"כן. היו כאלה ששיתפו שהם היו בעברם לקוחות זנות והודו שהם מתביישים כשהם נחשפים כעת לציטוטים המשקפים באופן ברור ניצול. היו כאלה שתקפו את הפרוייקט בראשיתו בחריפות וטענו שהם לא מבינים 'מה לא בסדר', אבל כעבור שנה הם שלחו תגובה שזה שינה להם את תפישת העולם וגרם להם להסתכל על תעשיית המין באופן אחר. היה אפילו גבר שהגיב 'אני מבין שנשמעתי בעבר כמו טרול כשהגבתי בבוטות', והוא סיפר שהוא החל לשנות את החשיבה – הוא החל להזדהות עם המאבק בזנות ואף השתתף בהפגנה לסגירת בית הבושת בירקון 98".

פרוייקט "כשהוא משלם לי" החל את דרכו כשבין התגובות הרבות שהתקבלו עלה קול ברור ונחוש - נשים בזנות ונשים שורדות זנות החלו לכתוב לקורל ולבקש שתחשוף את תעשיית הזנות מנקודת מבטן של הנשים הלכודות בה ושל אלה שנחלצו ממנה. קורל החלה לראיין נשים בזנות ושורדות זנות ולאגד את דבריהן על תעשיית הזנות והלקוחות. עד מהרה מעגל המשתתפות התרחב ונשים בזנות נוספות יצרו עמה קשר ושיתפו אותה בתחושותיהן. "נשים בזנות ונשים שורדות זנות בירכו על היוזמה", מספרת קורל. "היה חשוב להן להשמיע את קולן, היה מורגש שזה בוער להן לספר מה הן חוות. המאבק בתופעת הזנות בישראל יהיה מאבק מוצלח ועוצמתי יותר כאשר נשים שורדות זנות יעמדו בחזית הארגונים ויובילו אותו", היא מציינת, "הקול שלהן הוא החשוב ביותר והוא שיכול לחולל שינוי אמיתי בתפישה על תעשיית הזנות".

עמוד הטאמבלר "כשהוא משלם לי", המצוי בימים אלה בשלבים ראשונים של הקמתו, מציג ציטוטים של נשים בזנות הצרובים על קלסתר פנים גברי. קורל מסבירה את הבחירה העיצובית: "הציטוט הוא אומנם של נשים בזנות, אבל הוא מוצג באמצעות דיוקן פנים גברי מתוך אי רצון לעמעם את אחריותו של הלקוח, המשחק תפקיד מרכזי וחשוב בתעשייה, שכן המבט של האישה בזנות הרי מתייחס למה שהלקוח עושה לה, להתנהגות ולהתייחסות שלו".  

עדות מתוך פרויקט "כשהוא משלם לי" של נשים בזנות על לקוחותצילום: מתוך "כשהוא משלם לי"

אגרופים בראש, אונס ובקשות להנחה במחיר

נזקי הזנות צפים ועולים בהרבה מהעדויות החושפות קול מושתק וחבוי. כך למשל כותבת אישה בזנות: "אני לא יודעת מה יותר נהרס בי ומתי, אם זה היה כשהם היו מדברים או כשאני נזכרת בזה. אני מקנאה במי שיכולה להסתכל בעיני בן-זוגה ולא לחשוב שהוא רוצה מין מלוכלך כזה, כמו שלהם, שהוא בכלל מתבייש להגיד לך שהוא כמוהם. רציתי נורא למות וחלמתי על מישהו שיאשר לי את זה, כמו מלאך המוות, אבל בשבילי הוא היה בצבע לבן בוהק עם חיוך וכוונות טובות. אבל אני חזקה, חסינת כדורים, אם הם לא הרגו אותי, שום דבר לא יהרוג אותי. גם לא אם אני ארשה".

עדויות רבות חושפות את האלימות, האונס, הכאב וההשפלה הכרוכים בתעשיית הזנות. "הכרתי במשך הזמן בו עבדתי בזנות את הצד האפל של הגברים, את הסטיות שלהם שהם ביצעו בי כי למה לא? אני זונה ואין כל בעיה להשתמש בי כבובת סמרטוטים שאמורה לספק אותם ויהי מה", מעידה שורדת זנות. "אחד הזיכרונות שחרוטים בי זה שקיבלתי אגרופים בראש מקליינט משום שכך בא לו או שאחר דחף את הזין שלו עמוק תוך כדי שאני נחנקת וגמר לי בפה. היה קליינט שלא טרח אפילו להתקלח וביקש שאני אמצוץ לו. היו הרבה השפלות וחוויות אונס בתשלום אבל עד שהכרתי בזה לקח לי הרבה זמן. אבל הכי הרבה תיסכל אותי זה הקליינטים המשיחיים שדרשו שאצא מהזנות, ומה אני עושה שם, ואחרי שניות לא התביישו לזיין אותי ולבקש הנחה, או זיון בלי קונדום כי הרי אנחנו כבר מכירים". 

אישה בזנות נוספת, מעידה: "לא פעם חייבו אותי לעבור חדירה מאחור, בלי הכנה מראש, בלי ג'ל, בלי כלום. זה כואב. את רוצה לצרוח אבל את לא יכולה. הוא אומר לך לסתום כי הוא משלם. 'יאללה את נהנית'. קרה לי שממש נפצעתי שם. אני לא מסוגלת שיותר להריח, להרגיש, להיות. אני כל יום מתעוררת לכאבים, והם אוכלים אותי חיה. אבל הם ממשיכים להגיד לעצמם שאת נהנית. את נמצאת בסיוט שלא נגמר ואת רוצה להתעורר, אבל הוא פשוט לא נותן לך. את חיה בפחד, ואף אחד לא שם בשבילך".

לקוחות זנות רבים ערים למצבן הכלכלי הקשה של הנשים הנלכדות בזנות ומתרצים ומצדיקים את קיומה של הזנות כדרך לשפר את מעמדן הכלכלי של הנשים וכדרך להיחלץ מעוני חריף. באופן אבסורדי הם רואים את עצמם כמושיעים הגדולים כשהם מנצלים את הנשים בזנות כאובייקט מיני בתשלום. הלקוחות מבינים עד כמה הכסף נחוץ לנשים בזנות והם משתמשים בו כאמצעי נוסף לשליטה והשפלה.

עדויות הנשים בזנות המופיעות בעמוד "כשהוא משלם לי" חושפות שבשגרת העיסוק בזנות נתקלות רבות בריטואל של משא ומתן מבזה, דרישת הנחה, זלזול ודה-הומניזציה. "גברים אוהבים להגיד, למה שלא תעשי לי הנחה ומחיר, אני אהיה קבוע, אני סטודנט", מספרת אישה בזנות. "אנשים חושבים שזונה זה עובדת סוציאלית. אני נתקלת בזה המון. היו לי מקרים שלא היתה לי ברירה ושכבתי עם אנשים בשביל מאה שקל, ואז הבנתי שממש מנצלים אותי, הם באים ומתנחלים ומכינים לעצמם קפה ותה ועוד מבקשים הנחה ומחיר. מבחינתם את נהנית מהסקס, מבחינתם הוא עושה לך טובה שהוא צעיר והוא בא לזיין אותך והוא מבקש מחיר נמוך במקום מה שביקשת. זה מה שהם חושבים, שאת נימפומנית ובגלל שהוא צעיר הוא עושה לך טובה ואת ממש זקוקה לזה שהוא יזיין אותך, והוא מביא לך 250 שקלים ותגידי תודה. זה מה שהכי עיצבן אותי, אלו שמבקשים הנחות, להקיא עליהם. ואנשים שרוצים לשלם יותר זה אנשים שיש להם שריטות ומבקשים דברים קשים".

מהעדויות עולה שגרה של מעשי רמייה ושוד מצד הלקוחות. "הוא רזה, לדעתי שיער קצוץ או קרחת, בייבי פייס, נזם באף, גוון עור קצת שחום, עיניים חומות. הוא לא מסתכל לך בעיניים", מספרת אישה בזנות, "בסביבות 1.75, נראה טוב. אזור תל-אביב או השרון, נראה בין 30-28. לפעמים אומר שהוא נשוי, כל הזמן משקר. לפעמים הוא מתקשר מחסוי. נתן לי כסף, כמו סתומה הכנסתי לתוך מגירה. והוא שלח אותי כמה פעמים להביא לו מים וזה נראה נורא חשוד. ברגע שהוא הלך היתה לי תחושה שמשהו לא בסדר. בדקתי את המגירה והיה חסר לי כסף. הייתי עירומה ולא יכולתי לרוץ אחריו. הוא דפק לי את כל היום. בכיתי אחר כך שעות. אחרי שמונה חודשים הוא הגיע אלי עוד פעם וחשב שאני לא זוכרת אותו. יודעת בוודאות שהוא גנב לי את הכסף. אני לא היחידה ולדעתי הוא עשה את התרגיל הזה להרבה בחורות".

אישה בזנות נוספת משתפת: "קוראים לו דן או שהוא קורא לעצמו דן והוא מחיפה, בסביבות גיל 50 פלוס, נשוי בוודאות, עם ילדים, די שעיר ולא נראה טוב. 1.70, עור כהה. הוא מציע לשכב פעם בשבוע ולשלם פעם בחודש סכום גדול. הייתי נורא נאיבית, עשיתי איתו הכל, וכמובן שהוא נעלם. הוא ממשיך להתכתב כדי שלא תחשבי שיש בעיה, ואז מגיע התאריך, הוא לא משלם, ואז הוא נעלם. אני חושבת שעד היום יש לי את המייל שלו. והוא עדיין ממשיך עם התרגיל הזה. נראה כמו "איש עסקים", לא נראה נוכל. מחזיק בשני ניידים. מגדיר את עצמו כ'תומך', והוא רוצה שתהיי רק איתו, והוא יהיה רק איתך, והוא קורא לזה 'משכורת'".

מתוך העדויות של נשים בזנות על לקוחותצילום: מתוך האתר "כשהוא משלם לי"

ואחרת מוסיפה: "הוא רצה שאאונן מולו ונתן לי את כרטיס האשראי, כדי שאוכל לעשות בו כרצוני. כך סיכמנו, לאחר שחיפשתי דרך לעשות כסף באופן דחוף וללא סקס. לאחר שהוא גמר, הלכתי למשוך כסף (מסר קוד סודי והכל) וראיתי אותו צופה בי מרחוק. שום דבר לא יצא מהכרטיס הזה. הבנתי שזה תרגיל קבוע שלו. עם הזמן – הבנתי שמדובר בהמוני גברים שעוסקים ברמאויות ותרגילים מסריחים כאלו. רק רוצה להציע לכל הנשים – אם אתן מגיעות למצבים נואשים כל-כך, תמיד תיקחו את הכסף לפני המעשה, ויותר מכך – מגיע לרשעים האלה שתקחו את הכסף ותברחו מבלי לקיים את ההבטחה".

 מה שנשים בזנות לא מספרות ללקוחות

"פרוייקט העדויות של הנשים בזנות ב'כשהוא משלם לי' הוא מעין תמונת מראה לשיח הגברי המתנהל בפורומים של אתרי הסקס", אומרת קורל. "מטרתו לתת במה למבט הנשי על התעשייה – למחשבותיהן ולחוויותיהן; לפרק הרבה מהמיתוסים המומצאים על ידי החברה בכלל ולקוחות הזנות בפרט; ולהמחיש עד כמה זנות נתפסת כפוגענית. נשים בזנות לא אומרות ללקוח מה הן באמת מרגישות – אם הוא מגעיל אותן, שהגוף כואב להן, שהן מתנתקות במהלך המין, שהן חוות אותו כאנס ולמה הן נמצאות בתעשייה הזאת. הרבה מהלקוחות חיים בהכחשה – הם מספרים לעצמם סיפור שהם תיחקרו את האישה בזנות שהם שילמו לה וקיבלו ממנה מידע ש'היא סטודנטית, היא לא מכורה לסמים, היא ללא עבר של פגיעות מיניות וללא היסטוריה קשה, היא פשוט הרפתקנית והיא נהנית ממין עם 20 גברים בלילה ועוד'", היא מציינת בחיוך אירוני, "הם פשוט לא מבינים שכשהיא חלק מתעשיית הזנות והיא באינטראקציה עם לקוחות וסרסורים היא לא יכולה להגיד להם את האמת מהחשש שהם ירגישו כאנסים ויתלוננו כנגדה ומהחשש שהסרסורים יבינו שהיא חושפת מידע שעלול להבריח לקוחות".

"אני מקווה שצרכני מין ייחשפו למבט הנשי על התעשייה וישנו את החשיבה. ובעיקר אני מקווה, שהציבור הרחב יתעורר לעוול ולניצול הנעשה בנשים בזנות", אומרת קורל ומסכמת את דבריה כשהיא מצטטת עדות של אישה בזנות שהיא מעין כתב אישום חברתי על הפקרת הנשים בזנות וביקורת על עצימת העין החברתית ממצבן של הנשים הלכודות בתעשיית המין: "והכל באשמתך, באשמתך, ובאשמת כולכם. באשמת העולם האכזר והחברה המפקירה את החלשים למר גורלם. ובאשמתכם, אלה שמענים אותנו עד שמקבלים את מבוקשם. אלה שהכאב שלנו זה המשחק שלהם".

ורד לי

ורד לי | שטח הפקר

אני זוכרת היטב את הטלטלה הרגשית שהסבו לי הראיונות הראשונים שערכתי עם נשים בכלא נווה תרצה. מראיון לראיון, מאשה לאשה, התחוור לי שהנשים הכלואות היושבות מולי מספרות את אותו הסיפור: קורבנוּת קשה מגיל צעיר, שלא אובחנה ולא טופלה (תוך פספוס של כל המערכות), בריחה מהבית, התמכרות לסמים, פגיעה עצמית והידרדרות לזנות ולפשיעה. עם כל שיחה וראיון הלכה והתחדדה בי ההבנה, שהנשים שבכלא משקפות – במראה מוקצנת - את הנשים בחברה כולה.


בהמשך כשהתחלתי לכתוב על מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב הבנתי שהכלא הוא למעשה מעין תחנת ביניים עבור נשים אלה, והתחנה המרכזית הישנה היא התחנה הסופית עבור רבות מהן. העולם שנגלה לי סחף אותי וחידד את המבט שלי על זכויות אדם, על פמיניזם ועל הומניזם. הרבה פעמים כשיצאתי מהתחנה המרכזית, הממוקמת לא רחוק משדרת רוטשילד היפה, הרגשתי את המעבר החד שחווה אדם העובר בפעם הראשונה מהשטחים הכבושים לתל-אביב. הקושי לשכוח את שראיתם – העוול, האלימות, הדיכוי. והקושי להשלים עם כך שבמרחק קצר מהגיהנום שאליו נחשפתם חיים בני אדם שלא ממש רוצים לדעת מה קורה מחוץ לבית הקפה שלהם ואינם מעוניינים לחולל שינוי במציאות הזאת. אני מאמינה שאנחנו צריכים עוד הרבה שדרות יפות במדינה, אבל אסור לנו להתעלם משטחי ההפקר.


הבלוג "שטח הפקר" יעסוק בנושאים חברתיים-פוליטיים - כמו תופעת הזנות, הומלסים, מתחם התחנה המרכזית בתל אביב, בתי כלא - תוך דגש על פשיעה נשית, פליטים, מהגרי עבודה, השטחים הכבושים, גזענות, פמיניזם ומעמד האשה. בין לבין אסקור גם ספרים, הצגות ואירועי תרבות הנוגעים בנושאים חברתיים.


* מכירים את הקונכייה המסמלת את הדמוקרטיה בספר "בעל זבוב" מאת ויליאם גולדינג? אתם מוזמנים לבטא את דעתכם, והיא בהחלט יכולה להיות שונה משלי, אבל בבקשה הימנעו מהתנהגות ביריונית, הערות פוגעניות ומאלימות מילולית. תודה על הקריאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ