המשטרה מתעוררת: פעילות למיגור תופעת כרטיסי הביקור לבתי-בושת בתל-אביב

יחידת מחלק המוסר של משטרת תל אביב הפועלת יחד עם יו"ר הוועדה לשיוויון מגדרי בעירייה, כבר עצרו חשודים והחרימו ציוד בארבעה בתי בושת. האם מדובר בצעד חד פעמי או בתחילתה של מדיניות?

ורד לי
ורד לי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כרטיסי ביקור של זנות
חלוקת הכרטיסים לשיווק שירותי מין פוגעת פגיעה של ממש בציבור הנורמטיבי, ובו גם ציבור הקטינים, אשר בעל כורחם חשופים לתופעה, שאת מימדי השפעתה לא ניתן לאמודקרדיט: דוברות המשטרה
ורד לי
ורד לי

האם המשטרה החלה להתעורר ולהבחין שעל גבי כרטיסי הביקור של בתי הבושת המרצפים את רחובות תל-אביב מופיעים טלפונים וכתובות? האם מפקד משטרת תל-אביב הפנים שכדי לשים סוף לתופעה יש לפעול בעיקר נגד בתי הבושת עצמם, המפרסמים את המידע ללא מורא, וכנגד הסרסורים המפעילים אותם ומתחבאים מאחורי "פקידות" ו"מנהלות בתי בושת"?

באחרונה דווח ב"שטח הפקר" אודות שני כתבי אישום שהוגשו על ידי פרקליטות מחוז תל-אביב לבית משפט השלום בתל-אביב כנגד מפיצי כרטיסי ביקור המפרסמים שירותי זנות. לכך ניתן להוסיף מבצע של יחידת מחלק מוסר במשטרה שהתקיים אמש (יום ג') ונועד "למגר את תופעת הזנות בתל אביב ולהיאבק בחלוקת כרטיסים למכירת שירותי מין".

כרטיסי ביקור של זנות
האם המשטרה החלה להתעורר ולהבחין שעל גבי כרטיסי הביקור של בתי הבושת המרצפים את רחובות תל-אביב מופיעים טלפונים וכתובות? צילום: דוברות המשטרה

המבצע הוא תוצר של שיתוף פעולה ושילוב זרועות של משטרת ישראל ביחד עם יו"ר הוועדה לשיוויון מגדרי בעיריית תל-אביב, עו"ד גבי לסקי. בין מטרות המבצע - שמירה על קטינים החשופים לכרטיסים למתן שירותי מין המפוזרים ברחבי העיר תל-אביב ושמירה על מרקם חיים תקין של אזרחי העיר תל-אביב והסביבה.

במסגרת המבצע, פעלו השוטרים נגד ארבעה בתי בושת המספקים שירותי מין. כשהשוטרים הבחינו שהמקומות המפורסמים בכרטיסי הביקור פעילים, נכנסו לבתי הבושת כשהם מצויידים בצווי בית-משפט ופשטו על המקומות. בתוך בתי הבושת מצאו השוטרים סכומי כסף גדולים, ציוד למתן שירותי מין ומצבור גדול של אלפי כרטיסים לשיווק שירותי מין.

פשיטת המשטרה על בתי זונות
מראות מהמבצע של יחידת מחלק מוסר במשטרה שהתקיים אמש ונועד למגר את תופעת הזנות בתל אביב ולהיאבק בחלוקת כרטיסים למכירת שירותי מיןצילום: דוברות המשטרה

במהלך המבצע נעצרו שלוש "פקידות" בשלושה בתי בושת - אחת בגין העלמת ראיות, השנייה בגין העלמת כספים והשלישית בגין התפרעות במקום ותקיפת השוטרים. לאחר שנחקרו החשודות במחלק מוסר, שוחררו בתנאים מגבילים. בסמוך לאחד מבתי הבושת איתרו השוטרים חשוד בהפצת כרטיסים למתן שירותי מין. ברשותו נתפסו אופניים חשמליים (אשר ניתנו לו על-ידי בעל בית הבושת) וסייעו בידו לחלוקת הכרטיסים ומאות כרטיסים שהיו מוכנים לחלוקה מיידית. החשוד עוכב לחקירה ושוחרר בתנאים מגבילים. 

במסגרת המבצע עוכבו לחקירה 16 חשודים ועדים ונחקרו 24 מעורבים. כמו כן, נתפסו אלפי כרטיסים למתן שירותי מין וסכום כולל בשווי עשרות אלפי שקלים, החשוד כשכר עבור ביצוע עבירה, והחקירה עודה נמשכת.

כרטיסי ביקור של זנות
בתוך בתי הבושת מצאו השוטרים סכומי כסף גדולים, ציוד למתן שירותי מין ומצבור גדול של אלפי כרטיסים לשיווק שירותי מיןצילום: דוברות המשטרה

גבי לסקי, יו״ר הוועדה לשוויון מגדרי בעיריית תל אביב, אמרה: "סוף סוף האצבע מופנית לאשמים האמיתיים - המפיצים והזנאים, ולא לנשים בזנות. בשם התושבות שאיתן אני מובילה את המאבק לניקוי העיר מכרטיסי השידול לזנות, אני מברכת את המשטרה על המבצע המוצלח, ומקווה שזוהי נקודת מפנה שתסמן גם את ניקוי העיר מהתופעה המכוערת הזו, וגם אופק של שיקום לנשים בזנות".

גבי לסקי
גבי לסקי, יו״ר הוועדה לשוויון מגדרי בעיריית תל אביב. "סוף סוף האצבע מופנית לאשמים האמיתיים - המפיצים והזנאים, ולא לנשים בזנות"צילום: תומר אפלבאום

לסקי מובילה מזה זמן רב מאבק למיגור הכרטיסים לשידול זנות יחד עם קבוצה של תושבות ותושבי העיר, והובילה שיתוף פעולה עם ראש אגף המודיעין במשטרה ועם מפקד מחוז תל-אביב, שהוביל למבצע הזה. כמו כן, במסגרת המאבק לסקי השתתפה בדיונים בנושא בכנסת והעבירה הצעת החלטה במועצת העיר בנושא, על מנת לרתום את כל האגפים העירוניים למשימה.

מדוברות משטרת ישראל נמסר כי "על הבעלים יוטלו סנקציות ובהן, סגירת המקום בצו מפקד המחוז וקבלת דו"חות השלכת פסולת בהתאם לחוק העזר העירוני. חלוקת הכרטיסים לשיווק שירותי מין פוגעת פגיעה של ממש בציבור הנורמטיבי, ובו גם ציבור הקטינים, אשר בעל כורחם חשופים לתופעה, שאת מימדי השפעתה לא ניתן לאמוד. למיגור התופעה נדרש שיתוף פעולה של כלל הרשויות. כך פעלנו וכך נמשיך לפעול בנחישות רבה".

חדר בו מתקיימת זנות
יש לקוות שהמגמה המסתמנת תימשך ותתרחב -שמשטרת ישראל תפעל לסגירת כל בתי-הבושת בעיר ועיריית תל-אביב תפעל להפסקת מתן רישיונות למועדוני חשפנות שבהם מתקיימת זנותצילום: דוברות המשטרה

יש לקוות שהמגמה המסתמנת תימשך ותתרחב, ושמשטרת ישראל תפעל לסגירת כל בתי-הבושת בעיר ועיריית תל-אביב תפעל להפסקת מתן רישיונות למועדוני חשפנות שבהם מתקיימת זנות.

ורד לי

ורד לי | |שטח הפקר

אני זוכרת היטב את הטלטלה הרגשית שהסבו לי הראיונות הראשונים שערכתי עם נשים בכלא נווה תרצה. מראיון לראיון, מאשה לאשה, התחוור לי שהנשים הכלואות היושבות מולי מספרות את אותו הסיפור: קורבנוּת קשה מגיל צעיר, שלא אובחנה ולא טופלה (תוך פספוס של כל המערכות), בריחה מהבית, התמכרות לסמים, פגיעה עצמית והידרדרות לזנות ולפשיעה. עם כל שיחה וראיון הלכה והתחדדה בי ההבנה, שהנשים שבכלא משקפות – במראה מוקצנת - את הנשים בחברה כולה.


בהמשך כשהתחלתי לכתוב על מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב הבנתי שהכלא הוא למעשה מעין תחנת ביניים עבור נשים אלה, והתחנה המרכזית הישנה היא התחנה הסופית עבור רבות מהן. העולם שנגלה לי סחף אותי וחידד את המבט שלי על זכויות אדם, על פמיניזם ועל הומניזם. הרבה פעמים כשיצאתי מהתחנה המרכזית, הממוקמת לא רחוק משדרת רוטשילד היפה, הרגשתי את המעבר החד שחווה אדם העובר בפעם הראשונה מהשטחים הכבושים לתל-אביב. הקושי לשכוח את שראיתם – העוול, האלימות, הדיכוי. והקושי להשלים עם כך שבמרחק קצר מהגיהנום שאליו נחשפתם חיים בני אדם שלא ממש רוצים לדעת מה קורה מחוץ לבית הקפה שלהם ואינם מעוניינים לחולל שינוי במציאות הזאת. אני מאמינה שאנחנו צריכים עוד הרבה שדרות יפות במדינה, אבל אסור לנו להתעלם משטחי ההפקר.


הבלוג "שטח הפקר" יעסוק בנושאים חברתיים-פוליטיים - כמו תופעת הזנות, הומלסים, מתחם התחנה המרכזית בתל אביב, בתי כלא - תוך דגש על פשיעה נשית, פליטים, מהגרי עבודה, השטחים הכבושים, גזענות, פמיניזם ומעמד האשה. בין לבין אסקור גם ספרים, הצגות ואירועי תרבות הנוגעים בנושאים חברתיים.


* מכירים את הקונכייה המסמלת את הדמוקרטיה בספר "בעל זבוב" מאת ויליאם גולדינג? אתם מוזמנים לבטא את דעתכם, והיא בהחלט יכולה להיות שונה משלי, אבל בבקשה הימנעו מהתנהגות ביריונית, הערות פוגעניות ומאלימות מילולית. תודה על הקריאה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ