הזנות הורגת: סיפורה של נטע שסוממה והושארה לגסוס

האישה בזנות אינה אדם, היא מופחתת לדרגת נתח בשר שאפשר לקנות, לסמם ולהפקיר למוות. האישה בזנות אינה שוות ערך לבני אנוש, היא לא יותר מכלי לסיפוק יצרים שאפשר בקלות להחליף באחרת ולשכוח מקיומה, אף שהיא גוססת במיטתו של הזנאי

ורד לי
ורד לי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צוותי ההצלה מפנים את גופתה של נטע (שם בדוי) מהזירה בתל אביב
צוותי ההצלה מפנים את גופתה של נטע (שם בדוי) מהזירה בתל אביבקרדיט: תומר אפלבאום
ורד לי
ורד לי

בלבי קיוויתי שב-2018 לא נדע עוד מקרי מוות, הריגה ורצח של נשים בזנות. נטע (שם בדוי), בת 26 ואם לשני ילדים קטנים היא האישה הראשונה בזנות שמצאה את מותה השנה באופן מהפך קרביים.

האירוע מעורר חלחלה. על פי ידיעה משותפת שפירסמתי יחד עם יהושע (ג'וש) בריינר (כתב הפלילים של "הארץ"), זאת תמצית הפרשה: במוצאי שבת, על פי החשד, הגיע איתן דרחי, בן 46, תושב תל אביב, לתחנה המרכזית והציע לנטע, מכורה לסמים הלכודה במעגל הזנות שנים ארוכות, לבוא לדירתו ולקיים איתו יחסי מין בתשלום. כחלק מהתמורה הכספית רכש עבורה סמים.

המשטרה חושדת כי לאחר שצרכו סמים וקיימו יחסי מין בתשלום שתתה נטע מבקבוק שהיה בביתו והכיל GHB, הידוע כסם האונס. כעבור זמן קצר איבדה את הכרתה. בחקירתו טען דרחי כי נטע הביאה עמה את הסם. עוד אמר בחקירה כי חשב שהיא נרדמה ולכן השאיר אותה בדירה. עם זאת, דרחי סיפר בחקירה כי לאחר שנטע איבדה את ההכרה התקשר לחברה והתייעץ עמה מה לעשות. לדבריו, החברה השיבה שמדובר בתגובה טבעית לנטילת הסם. בשלב זה דרחי הביא לדירה אישה בזנות נוספת וקיים עמה יחסי מין בתשלום בזמן שנטע היתה במיטתו. דרחי, שעל פי החשד נטל בעצמו סמים, נרדם, וכשהתעורר הבחין כי הצעירה מתה והתקשר למד"א.

על פי החשד, דרחי הוא שסיפק לנטע את סם האונס. במשטרה סבורים כי יכול היה לקרוא למד"א מוקדם יותר ובכך להציל את חייה, אך השאיר אותה בדירתו גוססת ופעל לסיפוק יצריו בהבאת אישה אחרת בזנות לדירתו, ולמיטתו. עורך דין ניר אלפסה, שמייצג את דרחי מטעם הסניגוריה הציבורית, אמר כי "החשוד משתף פעולה עם החוקרים ומסר גרסה להשתלשלות האירועים. לטענתו, לא היתה לו כל כוונה לפגוע בצעירה ומהרגע שהבין שמצבה הרפואי קשה כתוצאה משימוש בסמים, הזעיק את כוחות ההצלה. נכון היה לייחס לו חשד לביצוע עבירה של גרימת מוות ברשלנות ולא כפי שנטען". בית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרו של איתן דרחי בארבעה ימים בחשד להריגה.

נשים בזנות בתל אביב
נשים בזנות בתל אביב. המקרה של דרחי מדגים את היחס מצד הלקוחות לנשים הלכודות בגיהנום הזנותצילום: דן קינן

פתיתי מידע שליקטתי על נטע יוצרים את הדיוקן הבא: נטע היתה מוכרת לארגוני הסיוע לנשים בזנות ברחבי הארץ ונעזרה בהם לתקופות קצרות. "מדובר בבחורה צעירה, ילידת הארץ", סיפרה אחת הפעילות. "היא היתה צעירה ואבודה והשתמשה בסמים במשך שנים ארוכות. היא עברה מסלול של סבל מתמשך מגיל צעיר. היא היתה בחורה עם לב גדול ורחב שכולם אהבו לעזור לה. היו לה הרבה ניסיונות שיקום וגמילה מסמים אך ללא הצלחה. בעיות נפשיות ליוו אותה מגיל צעיר והיא התאשפזה כמה פעמים בבתי חולים פסיכיאטריים. בחייה הקצרים ידעה הרבה סבל. זה עצוב. היא היתה בחורה מקסימה. קורע לב להבין את הנסיבות הקשות בהן מצאה את מותה". לדבריה, נטע לא שהתה במקום אחד לאורך זמן והיא עברה בין כמה ערים בשנים האחרונות.

נטע היתה שדופה, מראה "הירואין שיק" מובהק. היתה לה חיבה לאמנות ולציור. עיניה החולמניות, שידרו פגיעות רבה וסימום כבד. ענת ברנר, המפעילה את "השטיח האדום" – מקום המסייע לנשים בזנות בתחנה המרכזית, מוסיפה - "היא היתה מאוד יפה, שקטה, מנומסת ומאוד סגורה, היא לא נתנה להתקרב אליה בקלות".

שני ילדיה הקטנים לא היו בחזקתה. לפני כמה חודשים נשלחה לגמילה מסמים, אך עזבה כעבור שבוע. יש לציין כי בישראל אין מענה הולם לנשים בעלות תחלואה כפולה – התמכרות לסמים ופגיעות נפשית – ופעמים רבות הן נושרות מהמסגרות הקיימות מאחר והמענים אינם מותאמים עבורן.

אבל ראוי להפנות את הזרקור דווקא ללקוח הזנות דרחי, החשוד בהריגתה. בעבר ריצה דרחי עונש מאסר על עבירות סמים והוגשו נגדו כתבי אישום על עבירות סמים ואלימות נגד נשים.

המקרה מצמרר בהיעדר האנושיות הבסיסית ובהיעדר הכבוד לאדם. ראשית הוא מציף את הניצול הפרוע, האלים וחסר החמלה של נשים בזנות מכורות לסמים בתחנה המרכזית; ניצול המתרחש שנים ארוכות בחסות רשויות החוק ובחסות החברה המעלימה עין. זירת התחנה המרכזית היא זירת רחוב בה לעין כל ובגלוי מנוצלים שנים על גבי שנים קטינים וקטינות בסיכון והומלסים והומלסיות מכורים לסמים.

זה לא נורמטיבי אלא מעשה נפשע לנצל מינית ולצרוך זנות מנשים הומלסיות בזנות המכורות סמים, אך בישראל זהו דבר שקורה יום יום, שעה שעה, באינטנסיביות פרועה. תיעוד צורם ומחפיר במיוחד לניצול הנשים המכורות לסמים ומצויות בזנות אפשר למצוא בפורום הזנאים המקוון המייחד קטגוריה לזנות רחוב - ובה מדווחים הזנאים אחד לשני על ביצועיהן המיניים של הנשים בזנות המכורות, אותן הם מנצלים ביודעין על אף מצבן הקשה מבחינה נפשית ופיזית.

מכון ליווי באיזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב
מכון ליווי באיזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב. רכישת סמים לנשים בזנות מצד לקוחות כחלק מהתמורה לקיום יחסי מין היא בבחינת דפוס שכיחצילום: ניר כפרי

צריך להבהיר, הנהירה רבת השנים של לקוחות זנות למכורות ההומלסיות שבתחנה המרכזית נובעת מכמה סיבות: המכורות לסמים מבקשות סכום זעום, מכל זירות הזנות הקיימות, שנע בין 50 ל-100 שקלים; ממבטו של הזנאי - במכורות לסמים שלא רבות מהן בהכרה צלולה ניתן להתעלל ולדרוש מתוקף היזדקקותן לסם אקטים מיניים ביזאריים ולנהוג בהן באלימות יתרה כי הסבירות שהן ילכו ויתלוננו במשטרה היא אפסית.

דרחי שרכש על פי החשד סם לנטע כחלק מהתמורה הכספית לקיום יחסי מין משקף דפוס קיים בקרב הזנאים הפוקדים את התחנה המרכזית. רכישת סמים לנשים בזנות מצד לקוחות כחלק מהתמורה לקיום יחסי מין היא בבחינת דפוס שכיח. באופן הזה רבים מהם גורמים לנשים המכורות להמשיך להתבוסס ולהישאר במעגל הזנות תוך ניצולן הקשה. באופן הזה הם גם משרתים את סוחרי הסמים והסרסורים והופכים ליד ימינם מבלי להיענש על כך. התנועה הגלויה לעין בתחנה המרכזית של האישה בזנות מהזנאי לסוחר הסמים ממחישה באופן המצמרר ביותר את המעגל בו הן לכודות.

זאת ועוד, דרחי, על פי החשד, הניח לנטע לגסוס ואץ רץ להביא אישה בזנות אחרת ואף קיים עמה יחסי מין במיטתו כשנטע שכובה לצידו מחוסרת הכרה. אין מילים שיכולות לבטא את הדה-הומניזציה שבמעשה שלו. המקרה של דרחי מדגים את היחס מצד הלקוחות לנשים הלכודות בגיהנום הזנות. האישה בזנות אינה אדם, היא מופחתת לדרגת נתח בשר שאפשר לקנות, לסמם ולהפקיר למוות. האישה בזנות אינה שוות ערך לבני אנוש, היא לא יותר מכלי לסיפוק יצרים שאפשר בקלות להחליף באחרת ולשכוח מקיומה, אף שהיא גוססת במיטתו של הזנאי.

לפי דו"ח רשמי של משרד הרווחה שפורסם ביוני 2017, 59 נשים בזנות מתו מאז 2010 ועד מועד פרסום הדו"ח. לפי הדו"ח, 35% מהנשים מתו מסיבה לא ידועה, 24% ממנת יתר, 14% ממחלות, 9% מדום לב, 6% מקריסת מערכות, 6% מדריסה, 4% התאבדו ו-2% נרצחו. במהלך שנת 2017 מתו חמש נשים בזנות, אחת מהן טרנסג'נדרית.

הזנות הורגת. לא סתם הורגת אלא בצורה המשפילה ושוברת הלב ביותר. ונותרת השאלה למה בדיוק שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), שעל שולחנה מצויה כעת הצעת החוק להפללת לקוחות ולסיוע לנשים בזנות מחכה? הגיעה העת שישראל לא תאפשר ללקוחות הזנות, הממשיכים לקנות גוף אדם גם כשהם מודעים להרסנות ולניצול שבתופעת הזנות, לחמוק מעונש.

ורד לי

ורד לי | |שטח הפקר

אני זוכרת היטב את הטלטלה הרגשית שהסבו לי הראיונות הראשונים שערכתי עם נשים בכלא נווה תרצה. מראיון לראיון, מאשה לאשה, התחוור לי שהנשים הכלואות היושבות מולי מספרות את אותו הסיפור: קורבנוּת קשה מגיל צעיר, שלא אובחנה ולא טופלה (תוך פספוס של כל המערכות), בריחה מהבית, התמכרות לסמים, פגיעה עצמית והידרדרות לזנות ולפשיעה. עם כל שיחה וראיון הלכה והתחדדה בי ההבנה, שהנשים שבכלא משקפות – במראה מוקצנת - את הנשים בחברה כולה.


בהמשך כשהתחלתי לכתוב על מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב הבנתי שהכלא הוא למעשה מעין תחנת ביניים עבור נשים אלה, והתחנה המרכזית הישנה היא התחנה הסופית עבור רבות מהן. העולם שנגלה לי סחף אותי וחידד את המבט שלי על זכויות אדם, על פמיניזם ועל הומניזם. הרבה פעמים כשיצאתי מהתחנה המרכזית, הממוקמת לא רחוק משדרת רוטשילד היפה, הרגשתי את המעבר החד שחווה אדם העובר בפעם הראשונה מהשטחים הכבושים לתל-אביב. הקושי לשכוח את שראיתם – העוול, האלימות, הדיכוי. והקושי להשלים עם כך שבמרחק קצר מהגיהנום שאליו נחשפתם חיים בני אדם שלא ממש רוצים לדעת מה קורה מחוץ לבית הקפה שלהם ואינם מעוניינים לחולל שינוי במציאות הזאת. אני מאמינה שאנחנו צריכים עוד הרבה שדרות יפות במדינה, אבל אסור לנו להתעלם משטחי ההפקר.


הבלוג "שטח הפקר" יעסוק בנושאים חברתיים-פוליטיים - כמו תופעת הזנות, הומלסים, מתחם התחנה המרכזית בתל אביב, בתי כלא - תוך דגש על פשיעה נשית, פליטים, מהגרי עבודה, השטחים הכבושים, גזענות, פמיניזם ומעמד האשה. בין לבין אסקור גם ספרים, הצגות ואירועי תרבות הנוגעים בנושאים חברתיים.


* מכירים את הקונכייה המסמלת את הדמוקרטיה בספר "בעל זבוב" מאת ויליאם גולדינג? אתם מוזמנים לבטא את דעתכם, והיא בהחלט יכולה להיות שונה משלי, אבל בבקשה הימנעו מהתנהגות ביריונית, הערות פוגעניות ומאלימות מילולית. תודה על הקריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ