ורד לי
ורד לי

מכבסת המילים של תעשיית הזנות עובדת במלוא המרץ בימים אלה. החוק להפללת לקוחות ושיקום אנשים בזנות שעבר בקריאה טרומית ביולי 2017 בתמיכה חסרת תקדים של 74 חברי כנסת וללא מתנגדים; תמיכת המשטרה והמשרדים הממשלתיים שהובעה בפה מלא בדיונים בוועדת הכנסת בנושא, והצהרת שרת המשפטים איילת שקד שהתחייבה ביום שני, באמצעות מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, בדיון בוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות, שעד תחילת מושב הכנסת הבא יפורסם תזכיר חוק ממשלתי בנושא, הם בגדר איתות לתעשיית הזנות הישראלית שחוקי המשחק עתידים להשתנות - המיסוד השקט שרווח בישראל מתקרב לקיצו.

תעשיית הזנות הישראלית עסוקה בימים אלה בניתוח המצב, הבנת הנעשה בשטח, בחיפוש פרצות בחוק ובניסיון להתנהל באופן שכיסי ארגוני הפשיעה ימשיכו להתמלא מכספי לקוחות הזנות.

כידוע, ב–28 במארס 2011 עבר תיקון לחוק שיזמו חברי הכנסת דב חנין (אז במפלגת חד"ש) ואורית זוארץ (קדימה), האוסר באופן מוחלט פרסום מודעות המציעות שירותי זנות בעיתונים, באינטרנט ובכרטיסי הביקור. בכך בוטלו הסייגים שאפשרו במשך שנים ארוכות עצימת עין מפרסום שכזה, והעונש בצד העבירה הוחמר לשלוש שנות מאסר או קנס של עד 226 אלף שקלים.

מודעות שפורסמו בפורום "עיסוי אירוטי" באתר "סקס אדיר" (תמונות המצולמות עובדוׂצילום: מתוך אתר sexadir.co.il

אך למרות התיקון לחוק התופעה לא נעלמה, היא רק נדדה למחוזות אחרים. פרסום מודעות המציעות שירותי מין הועתק מהעיתונות המודפסת לרחובות ערים כדוגמת תל-אביב ואילת שהוצפו בכרטיסי ביקור לבתי הבושת, ולאתרי אינטרנט כדוגמת "סקס אדיר" שרק העמיקו והרחיבו את פעילותם.

בשנה החולפת הסתמן המפנה – בעקבות ביקורת עזה שנמתחה בכלי התקשורת ובוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות בכנסת על העדר האכיפה מצד המשטרה והפרקליטות החלה פקיחת עיניים בנושא. וכך, לצד התעוררות רשויות האכיפה למאבק בתופעה, ולצד פעולות חקיקה נוספות כדוגמת הצעת החוק שיזמו חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ושולי מעולם-רפאלי (הבית היהודי) המשיתה שלוש שנות מאסר גם על פרסום מודעות המגייסות לעבודה בזנות – ניכר בימים אלה שינוי מובהק בנוסחי המודעות המפרסמות שירותי מין בתשלום.

בלשון המודעות המפרסמות שירותי מין בתשלום ננקטת באחרונה זהירות רבה והן לא מציעות כבעבר מין באופן מפורש עם קריצה. נוסח המודעות העכשווי "כובס" והפך לאחיד באופן מעורר השתהות. סקירת מודעות המפרסמות מין בתשלום באתרי האינטרנט הייעודים מגלה שהמודעות מציעות באופן מתוחכם מסאז' על כל סוגיו והטיותיו: "מסאז' אירוטי מפנק", "מסאז' עד הטיפה האחרונה", "מסאז' מלא הפתעות", "עיסוי עד שכרון חושים", "עיסוי טנטרה" ואף "חוויה בלתי נשכחת לגוף ולנפש".

מודעות שפורסמו באתר "סקס אדיר" לצד אחת התמונות שהופיעו באתר לצד מודעה

במסגרת העבודה על הכתבה "משמרת הבוקר של עולם הזנות" (מוסף הארץ, אוגוסט 2012), סיירתי במשך כחודש בבתי בושת ברחבי תל-אביב ורמת-גן. בבית בושת שפעל מתוך דירת ארבעה חדרים בלב תל-אביב, ראיינתי את נטליה (שם בדוי), שעבדה כ"פקידה", והיתה למעשה הפנים הנשיות של הסרסור שהפעיל את הדירה מרחוק. נטליה ניהלה את בית הבושת ואף ענתה לשטף הטלפונים מצד הלקוחות. "יש לנו בחורות ליברליות מאוד. בלונדיניות וכהות עור. כן, עם חזה גדול, גבוהות מאוד. הן עושות הכל. מאוד נעימות ולא קשוחות. הן מאוד זורמות. בוא ותתרשם”, השיבה לזנאי שהתקשר. הראיון עמה נקטע שוב ושוב במענה שנתנה לזנאים שהתקשרו: “יש לנו בחורות יפות. חזה גדול, כוסיות אמיתיות, הן אירופאיות. לא, לא ישראליות, הן זורמות, ליברליות, לא עושות בעיות, פתוחות, מוכנות לעשות הכל". נטליה אף פירטה לזנאים ללא מורא בכל שיחה את עלות השירות המיני בתשלום ואף ציינה בחופשיות את האקט המיני: "מין אוראלי, מין אנאלי, הן מאוד ליברליות, בעלות עור מלטף למגע, בוא תתרשם", הציעה שוב ושוב למתקשרים.

בימים אלה המידע שנמסר מצד הסרסורים, סוחרי הנשים ו"הפקידות" מטעמם, ללקוחות הזנות המתקשרים בעקבות פרסום שירותי המין בתשלום זהיר הרבה יותר, מעורפל ומרומז. המילים "עיסוי" ו"מסאז' מפנק" הופכות לשמות קוד עבור תעשיית הזנות המתחפשת כיום למכון עיסוי ולספא, ומציגה ומגדירה את הנשים בזנות כ"מעסות".

בשיחות טלפוניות שערך צוות "הארץ" באחרונה מסרו "פקידות" שוב ושוב כי מדובר ב"מסאז' אירוטי", ב"מסאז' אנרגטי עם שמן חם", ב"טיפול", ב"מסאז' בודי ארוטי עם תוספת לפינוק מושלם" וב"טנטרה" עם הבטחה לפרטים מלאים במקום. כל ניסיון לברר מהו אותו "מסאז'" נהדפה – או שהביאה לטריקת הטלפון או שגרמה ל"פקידה" להמשיך את הלהטוטנות המילולית המכובסת ולהציג זאת לדוגמה כ"חיכוך גוף בגוף בעירום הדדי". כש"הפקידות" נשאלות מה תפקידן הן משיבות שהן מהנשים במקום שמספקות שירותי מין, אך גם זאת הסוואה שקרית.

ההצמדות לנוסח המציג את הזנות כעיסוי וכמסאז' נועדה לספק הסוואה מתוחכמת ולחמוק מעבירה על החוק של פרסום מודעות לשירותי מין בתשלום, סרסור, שידול וניהול בית בושת. היא גם מדגישה את הפאניקה והבהלה בה מצויה כיום תעשיית הזנות הישראלית, שעד כה התנהלה ללא מורא בשל העדר האכיפה.

הטשטוש והערפול מעורר דיונים גם בפורום לקוחות הזנות המקוון. בחודש שעבר תהה אחד הזנאים בפורום המקוון, איך ניתן בכלל להבדיל בין מודעות המציעות זנות במסווה של עיסוי ומסאז' לבין מודעות עיסוי של מעסים מקצועיים שאינם מתעשיית הזנות ומפרסמים בכלל לוחות המודעות. זנאי שנחלץ לעזרתו השיב: "לרוב מודעות קצרות או מודעות עם שגיאות כתיב הן בדרך כלל מודעות 'עיסוי אירוטי'. לרוב הבחורות שאומרות בטלפון את המילה 'בודי' או עירום. אם אתה ממש לא מצליח להבין אז אפשר לשאול אם יש בסוף 'שחרור' או 'הרפייה', הם כבר יגידו לך שמדברים על זה 'פנים אל פנים', ואם לא אז הן יגידו 'לא' בצורה ברורה".

זנאי אחר גרס: "אם רשום 'מפנק', 'מרגיע', 'לכל הגוף', 'פרטי' – כל המילים האלה מרמזות על מעבר לעיסוי". זנאי אחר עצר את מכבסת המילים והבהיר: "'מסאז' רפואי' משמעו חמש דקות ליטוף ומציצה; 'מסאז' מפנק' הוא זיון סוער כולל חריגים". זנאי המכנה עצמו "אוסקר" הציע לחבריו בפורום לחצות את הגבול ללא מורא: "לא הניסיון מלמד אלא התעוזה", כתב. "תעשה מה שאני עושה ופשוט תשאל. אם לא עושה אז לא קרה כלום. גם ככה אתם לא מכירים. בסך הכל אם היא ממש לא בעניין אז שתרשום 'לא כולל שירות מין או משהו כזה'".

מרינה פובולוצקי. "תעשיית הזנות עושה שימוש בלתי נסבל במונח 'עיסוי' כדי לחמוק מהחוק"צילום: לואיס תומה

וכך, השימוש המכובס בתעשיית הזנות במונחים עיסוי ומסאז' מתחיל להידפק על דלתות העוסקים בעיסוי המקצועי ביתר שאת באחרונה. בימים אלה הופצה עצומה הדורשת מהמחוקק אכיפת איסור פרסום זנות במסווה של עיסוי. היוזמה היא של מרינה פובולוצקי, מעסה רפואית, בת 32, מתל אביב, שהחליטה לפעול לשינוי המצב לאחר שהוטרדה ושודלה לזנות מצד מטופלים בשיחות טלפון וגם בקליניקה שלה. פובולצקי הציפה את הנושא בתקשורת, יזמה את פרסום עצומה והקימה גם קבוצת פייסבוק של מטפלים ומטפלות שנפגעו מהתופעה ומבקשים שינוי. כמו כן היא פנתה לחברי הכנסת ולמשרד לביטחון הפנים בדרישה להסדיר את המקצוע ולאכוף את החוק למניעת פרסום שירותי זנות במסווה של עיסוי מקצועי.

"תעשיית הזנות עושה שימוש בלתי נסבל במונח 'עיסוי' כדי לחמוק מהחוק והדבר מביא למבול של פניות לאוכלוסיית המעסים המקצועיים, שעניינן שירותי זנות, לעיתים תוך שידול ממשי לבצע מעשי זנות, או תוך הבטחה לתשלום ראוי, וניסיונות שכנוע כאלה ואחרים". אומרת פובולוצקי. לדבריה, גם כשהמודעות כוללות אמירה מפורשת 'לא כולל שירותי מין', זה לא מסייע לצמצום היקף התופעה.

"השימוש במינוח 'עיסוי' משחיר את פניהם ועיסוקם של אלפי מטפלים שלמדו, השתלמו והתמקצעו בתחום", אומרת פובולצקי. "בשל העובדה שמרבית בתי הבושת מפרסמים עצמם בלוחות מודעות כ'מכוני עיסוי', מטפלים רבים חוששים לפרסם בלוחות מודעות אינטרנטיים. הנזק הוא עצום - העדר פרסום או צמצום בהיקף הפרסום פוגע ביכולתם של המעסים להשתכר. בנוסף, מטפלים ומטפלות חווים הטרדות ותקיפות מיניות. הרבה נשים נמנעות לטפל בגברים מחשש שבעת הטיפול ישדלו אותן למעשי זנות ויחצו גבול, ובכך נפגעת פרנסתן. זאת ועוד, ניכרת נטישת התחום מצד מטפלים שלמדו והוכשרו שאינם מוכנים לשאת את הסטיגמה החברתית או את ההשפלה החוזרת ונשנית בקבלת הצעות למתן שירותי מין בתשלום".

פובולצקי אף יזמה סקר בנוגע להטרדות מיניות בקרב 124 מטפלי מגע יחד עם אחווה ילר-צוריה, יועצת סטטיסטית. הסקר, המובא כאן לראשונה, יוצג במלואו במהלך החודש הזה בדיון בכנסת בוועדה למאבק בסחר בנשים ובזנות. מהסקר עולה כי 52.4% העידו כי במהלך שיחות טלפון עם מטופלים ניסו לשכנע אותם לתת שירותי מין בנוסף לטיפול המגע. 53.2% העידו כי במהלך טיפול ניסו המטופלים לשכנע אותם לתת שירותי מין בתשלום. כ-64% מהנשאלים בסקר העידו כי הם חוששים ברמה מסוימת מההטרדות מיניות מצד מטופלים. 17% מהמטפלים העידו כי הם חשים מובכים לספר לסביבתם על העיסוק שלם, בגלל הקונוטציות המיניות הקשורות למקצוע. כמו כן לא נמצא הבדל מובהק בין מסגרות העבודה – בקליניקה, בבית המטופל, בספא, במרכזי טיפול – לבין רמת ההטרדות והשידול לזנות.

"אנחנו משקיעים זמן וכסף רב בלימודים ובהתמקצעות בתחום ואף אחד לא מכין אותך לזה שהתחום פרוץ להטרדות מיניות ולשידול לזנות", מסכמת פובולצקי. "רבים מהעוסקים בתחום מביעים חשש לעבוד בקליניקה פרטית והם נפגעים כלכלית מכך. אנחנו בחרנו בתחום הזה כדי לטפל ולסייע לחולים ובסופו של יום אנחנו עוברים החפצה, שידול לזנות והטרדות מיניות וחווים טראומה נפשית. המחוקק חייב להתעורר ולהגן על אוכלוסיית המטפלים בעיסוי מפגעי תעשיית הזנות ולקוחות הזנות. אני מקווה שחברי וחברות הכנסת יפעלו לשינוי המצב במהרה".

ורד לי

ורד לי | שטח הפקר

אני זוכרת היטב את הטלטלה הרגשית שהסבו לי הראיונות הראשונים שערכתי עם נשים בכלא נווה תרצה. מראיון לראיון, מאשה לאשה, התחוור לי שהנשים הכלואות היושבות מולי מספרות את אותו הסיפור: קורבנוּת קשה מגיל צעיר, שלא אובחנה ולא טופלה (תוך פספוס של כל המערכות), בריחה מהבית, התמכרות לסמים, פגיעה עצמית והידרדרות לזנות ולפשיעה. עם כל שיחה וראיון הלכה והתחדדה בי ההבנה, שהנשים שבכלא משקפות – במראה מוקצנת - את הנשים בחברה כולה.


בהמשך כשהתחלתי לכתוב על מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב הבנתי שהכלא הוא למעשה מעין תחנת ביניים עבור נשים אלה, והתחנה המרכזית הישנה היא התחנה הסופית עבור רבות מהן. העולם שנגלה לי סחף אותי וחידד את המבט שלי על זכויות אדם, על פמיניזם ועל הומניזם. הרבה פעמים כשיצאתי מהתחנה המרכזית, הממוקמת לא רחוק משדרת רוטשילד היפה, הרגשתי את המעבר החד שחווה אדם העובר בפעם הראשונה מהשטחים הכבושים לתל-אביב. הקושי לשכוח את שראיתם – העוול, האלימות, הדיכוי. והקושי להשלים עם כך שבמרחק קצר מהגיהנום שאליו נחשפתם חיים בני אדם שלא ממש רוצים לדעת מה קורה מחוץ לבית הקפה שלהם ואינם מעוניינים לחולל שינוי במציאות הזאת. אני מאמינה שאנחנו צריכים עוד הרבה שדרות יפות במדינה, אבל אסור לנו להתעלם משטחי ההפקר.


הבלוג "שטח הפקר" יעסוק בנושאים חברתיים-פוליטיים - כמו תופעת הזנות, הומלסים, מתחם התחנה המרכזית בתל אביב, בתי כלא - תוך דגש על פשיעה נשית, פליטים, מהגרי עבודה, השטחים הכבושים, גזענות, פמיניזם ומעמד האשה. בין לבין אסקור גם ספרים, הצגות ואירועי תרבות הנוגעים בנושאים חברתיים.


* מכירים את הקונכייה המסמלת את הדמוקרטיה בספר "בעל זבוב" מאת ויליאם גולדינג? אתם מוזמנים לבטא את דעתכם, והיא בהחלט יכולה להיות שונה משלי, אבל בבקשה הימנעו מהתנהגות ביריונית, הערות פוגעניות ומאלימות מילולית. תודה על הקריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ