"השוטר אמר לי, 'החגיגה נגמרה'" - האם היחס של המשטרה ללקוחות הזנות משתנה? - שטח הפקר - הבלוג של ורד לי - הארץ
${m.global.stripData.hideElement}

 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"השוטר אמר לי, 'החגיגה נגמרה'" - האם היחס של המשטרה ללקוחות הזנות משתנה?

כמו עם קורבנות הסחר, שהשוטרים ראו אותן בתחילה כעברייניות ומאוחר יותר כקורבנות, כך משתנה לאיטה הגישה של המשטרה אל צרכני הזנות. הלקוחות מדווחים על הפחדה מצד שוטרים, הערות שנזרקות אליהם ואף עיכוב לחקירה. האם אנחנו על סיפו של עידן חדש?

תגובות
שוטרים (אילוסטרציה)
שירן גרנות

בראשית שנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000, כשפרחה ושיגשגה תופעת הסחר בנשים בישראל, המדיניות היתה לכלוא את קורבנות הסחר במתקני כליאה ולגרשן מהארץ. לשון אחר, היחס לקורבנות הסחר היה כאל פושעות ועברייניות לכל דבר. חלק מהכלים שישראל נקטה למיגור הסחר בנשים היו חקיקת סעיף 203א לחוק העונשין שעל פיו המוכר או הקונה אדם להעסקתו בזנות או המתווך למכירה או לקנייה - דינו 16 שנות מאסר. כמו כן, חל שינוי במעמדן של הנשים הנסחרות מנשים שנחשבו לעברייניות הן נתפסו כקורבנות. אבל ניכר שהתמורה שחלה ביחס המשטרה לקורבנות הסחר לא הועתקה לנשים בזנות הישראליות בתעשיית המין המקומית. 

החוק בישראל קובע כיום שנשים העוסקות בזנות מקומית אינן עוברות כל עבירה. על אף זאת ניכר שביחס המשטרה לנשים בזנות המקומית טבועה עדיין ההתייחסות כאילו הן עבריינות ומחוללות הפשיעה בזירת הזנות. הטרנסג'נדריות בזנות הן דוגמה מובהקת ליחס זה. אני יכולה להעיד מניסיוני על מקרה שבו ראיינתי בשעת לילה מאוחרת בתחנה המרכזית באיזור שהתבצע בו בעבר אירוע דקירה קשה של טרנסג'נדרית בזנות והיה משופע באירועים אלימים אחרים כנגדן. נוכחתי לראות איך השוטרים עברו ביניהן וביקשו מהן להציג תעודות זהות כאילו היו במסדר. מיותר לציין שאף לקוח זנות בזירה לא התבקש להציג תעודת זהות.

זאת ועוד, במהלך פשיטה משטרתית לבתי בושת, על אף שהנשים בזנות אינן עוברות כל עבירה על פי החוק הן אלה שנעצרות ונשלחות לתחנת המשטרה כדי לברר באמצעותן מי הסרסור המפעיל את בית הבושת ומי "הפקידה" המנהלת את בית הבושת. לקוחות זנות שעל פי החוק הקיים גם הם אינם עוברים עבירה בצריכת הזנות, מתבקשים רק להציג תעודת זהות ומרביתם משוחררים באופן מיידי. במקרים חריגים הם יובלו למשטרה למסירת עדות שמטרתה לאשש שהמקום הוא בית בושת. לקוחות זנות נתפסים עדיין בעיני המשטרה כאנשים נורמטיביים, ולא כיד ימינו של הסרסור או כמי שבאמצעות תחקורו ניתן להגיע לפקידה שסיפקה את המידע. כך, בעוד שהאנונימיות של עובדי הזנות מופקעת והיחס אליהם הוא כאל נושאי הקלון ומחוללי הפשיעה, האנונימיות של לקוחות הזנות נשמרת ומוגנת על ידי רשויות האכיפה.

אבל מאז אושר בכנסת ביולי 2017 החוק להפללת הלקוחות בקריאה טרומית בתמיכה מפעימה של 74 חברי כנסת ואפס מתנגדים, מסתמן שינוי מבורך ביחס המשטרה ללקוחות הזנות. בתחנה המרכזית הישנה שוטרים מתחילים להעיר לראשונה ללקוחות הזנות על נוכחותם בזירה. בטי, טרנסג'נדרית בזנות בת 44, העובדת בזנות מגיל 18, סיפרה ל"שטח הפקר" ביולי האחרון – "השוטרים זורקים ללקוחות הערות כמו 'מה אתה עושה?'; 'מה אתה לא מתבייש?'; 'אתה אדם נשוי, למה אתה בא לפה?'. זאת תופעה חדשה. עד היום השוטרים התעלמו מהלקוחות, אפילו לא ביקשו מהם תעודת זהות".

התחנה המרכזית מידלדלת באחרונה בהתמדה מפעילות של זנות. הנוכחות המשטרתית המאסיבית בשטח לצד פעילות עיקשת לסגירת בתי בושת וההערות לזנאים עושים את שלהם. לקוחות הזנות נוטשים את זירת הרחוב החשופה ומעדיפים יותר ויותר מפגשי בבתי מלון וב"דירות דיסקרטיות" - כינוי מכובס לבית בושת הממוקם בבניין מגורים. ביום שישי פרסם בבהלה ניכרת זנאי בפורום המקוון של צרכני המין בתשלום על התקלות עם המשטרה שארעה לו כשהגיע "לדירה דיסקרטית". האם המשטרה משנה מדיניות כלפי לקוחות הזנות גם בזירות אלה שעד כה זכו לפריחה בחסות עצימת העיניים הממסדית?

"מקרה שקרה לי בתחילת השבוע", שיתף הזנאי המכנה עצמו "האריסון" את חברי הפורום המקוון. "קבעתי עם א' שהיתה אמורה להיות הפגישה השלישית שלי איתה. העברתי עליה דיווח מקיף לפני שבועיים. הגעתי אחר הצהריים ונכנסתי לחדר המדרגות, עמד שם איש צעיר עם כובע שחור, נראה בכושר וממש שידר משהו לתוך כף היד, ממש כמו בסרטים. זה עורר את חשדי ועשיתי אחורה פנה. ממש מלחיץ. איך שיצאתי אל הרחוב קפץ איש נוסף ופשוט אמר לי באופן תקיף, 'מה קרה לא נכנסת לזונה?' הייתי המום ומבוהל, ואני עוד איש נשוי. התחלתי להזיע. שאלתי לרצונו והוא התחיל לשאוג עלי 'אני אראה לך תיכף מי אני'. אמרתי לו 'אתה מאיים עלי?' ואז נחתה המכה – הוציא לי תעודת שוטר.

"אמר לי 'תירגע, אתה לא מעניין. תגיד לנו למי הגעת, מי שלח אותך". עוד לא הספקתי לענות והוא שואל 'אתה הולך להרבה זונות, נכון?' עניתי, 'על מה אתה מדבר?'. ראה שנלחצתי, כמעט התחלתי לבכות. פה הוא הוריד הילוך ואמר לי 'בוא תגיד לאן הגעת ומי שלח אותך'. אז עניתי לו שרציתי להגיע לזונה דרך מודעה, וכשראיתי מישהו העדפתי להסתובב. ענה לי 'עדיף שלא נראה אותך יותר'. ואמר לי 'החגיגה נגמרה'. לבסוף שאל איפה המכונית שלי. עניתי לו 'רחוק מפה'. אמר לי 'תן גז'. וזהו, סיוט. המחשבה שייקחו אותי לתחנה ואשתי תדע גורמים לי לסיוט. פשוט לא שווה את זה. ראו הוזהרתם". 

שוטרים מתשאלים שתי נשים בזנות לפני מעצר בדלאס, טקסס
אי-פי

בעקבות הדיווח של הזנאי התפתח דיון בנושא בפורום המקוון. הלחץ והחשש ניכרו היטב בקרב הזנאים. "הם מעלים הילוך", גרס זנאי המכנה עצמו "חרמן123". "איך הם ידעו?", תהה זנאי בשם "קוקילידו". "עד עכשיו חשבתי שתרחיש כזה יכול לקרות רק במכונים. כנראה שזה רק הולך להחמיר אם כבר הגיעו לדירה פרטית". 

"קיבלתי תגובות גם בפרטי מחברי הפורום", עידכן פותח הדיון "האריסון". "מתברר שהיתה כתבה במקומונים בבת-ים על כך שהעיר נהיתה 'בירת הזונות', לכן המשטרה מעלה הילוך. כמו כן לחבר בפורום יש מכר במשטרה, שלח לי בפרטי שטוען שהם מעלים הילוך רציני בבת-ים בגלל הלחץ הציבורי. כנראה ילחצו על הלקוחות כדי למסור מידע...יכול להיות שהשתילו גם באתר סמויים. בכל אופן לי לא מתאים. תודה רבה ובהצלחה...שורה תחתונה אותי זה הכניס ללחץ".

זנאי בשם gta3 הסכים אף הוא: "מפחיד ומאוד מלחיץ". זנאי המכנה עצמו "חולה חזה עומד" הוסיף: "וואי, וואי, פחד, פחדים ממש. נראה לי שהמשטרה התחילה להסתכל על מדורי הפרסום באתר או שאחד השוטרים מחובר לפורום הזה ועוקב מקרוב". בין אלה שהגיבו בפאניקה ובחשש גלוי היו זנאים שהציעו לשמור על קור רוח והנחו איך להערים על השוטרים – "תגיד שבאת למסאז'", הציע אחד. זנאי אחר הציע לעדכן בפורום בזמן אמת על פשיטות כדי להתריע וליידע את חברי הפורום.

בין אלה שניסו להרגיע את הרוחות והפחדים היו זנאים שחלקו מניסיונם בעבר כשנתפסו בעת פשיטה וחיזקו בדבריהם את היחס הסלחני והסובלני שנקטה המשטרה לאורך השנים כלפי הזנאים: "נכנסתי לדירה", סיפר זנאי בשם מוטי. "הבחורה לקחה את הכסף והלכה לפקידה, ותוך כדי אני שומע שנכנסו אנשים עם מכשירי קשר. ישר הבנתי שזו פשיטה של המשטרה. נכנס אלי לחדר ושואל אותי אם כבר קיבלתי שירות. עניתי שלא, והוא הלך להביא לי את ה-200 שקל. איזה תותח. לקחו את כולנו לתחנה. ישבתי שם והאמת די בפחד וראו את זה עליי. השוטרים הרגיעו אותי ואמרו שאני רק מוסר עדות ומשחררים אותי. התיישבתי מול שוטר חוקר ששאל אותי 'באת לזיין?', עניתי שכן. 'כמה שילמת?', עניתי ש-200 שקל. אמר לי 'דרך צלחה', וזהו".

איזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב
דניאל צ'צ'יק

זנאי אחר קרא לא למסור עדות במשטרה ולשתף פעולה עם הסרסורים. בכך המחיש את קשר השתיקה בין הזנאים לסרסורים וסוחרי הנשים: "קחו בחשבון שגם אם אנחנו לא עוברים על החוק, הרי שתיירת שבאה לפה לעבוד (קורבן סחר בשפה לא מכובסת – ו"ל) – כן עוברת על החוק. גם המעסיקים שלה (סוחרי נשים בשפה לא מכובסת –ו"ל) עוברים על החוק הקיים. לכן מי שנותן עדות בסגנון 'באתי לזיין', עושה זאת על חשבון הבחורה ועל חשבון המעסיק, וזה פוגע בכולנו. הרי את הבחורה הם יכולים לגרש על סמך העדות שלנו ואת המעסיקים לרדוף משפטית, ואז אנשים פה מתלוננים על דלות ההיצע ויוקר המחירים. עדיף לא למסור להם מידע מרשיע או במקרה הכי גרוע להגיד שבאתם לעיסוי".

"קל להגיד לשמור על קור רוח כשפוגשים שוטר", טענו שוב ושוב הזנאים. אווירת נכאים עטפה את הדיון: "בקצב הסגירות שלהם ב-2019 ישראל בלי דירות דיסקרטיות, בלי ליווי, בלי עיסויים, בלי כלום. זה ניצחון מוחץ של הפמיניסטיות וחברות הכנסת. לצערנו מספר המקומות שנסגרו השנה, שווה ערך למספר המקומות שנסגרו ב-15 השנים האחרונות".

יש לקוות שהמפנה בגישה של המשטרה ללקוחות הזנות יצבור תאוצה. התנהלות כזאת המתייחסת מבחינה תודעתית ללקוח הזנות כאל עבריין ומחולל הפשיעה עשויה עוד בטרם עבר החוק לגרום לזנאים לפנות לגמילה, לטיפול, להבין שהם עתידים להיחשף באופן מביש כזנאים בפני סביבתם הקרובה, ובעיקר להפנים שישראל במגמת התנערות מהמיסוד השקט שרווח כאן שנים ובדרך לאמץ חקיקה שתמגר ותצמצם את התופעה באופן עיקש ונחוש. או במילותיו של השוטר לזנאי: "החגיגה נגמרה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#