אמנות רחוב מחאתית: על קירות ה"פוסיקט"

העבודה "הצילו" של האמן שרדר מבקשת להנכיח את הסבל של נשים בזנות ואת המחלה של הזנאים במקום הרלוונטי ביותר בתל אביב

ורד לי
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
 העבודה "הצילו" של שרדר מחוץ למועדון הפוסיקט בתל אביב. "הפוסיקט הוא סמל לתעשייה הזאת ולאופן שבו היא פועלת", אומר האמן
העבודה "הצילו" של שרדר מחוץ למועדון הפוסיקט בתל אביב. "הפוסיקט הוא סמל לתעשייה הזאת ולאופן שבו היא פועלת", אומר האמן קרדיט: מוטי מילרוד
ורד לי
ורד לי

"בלאפ-דאנס את רוקדת על ברכי הבחור תמורת 20 שקלים. את מרגישה כמו גוש בשר רוקד. כולם צוחקים. לך קוראים 'בואי בואי יא-שרוטה'. מקללים אותך. אנשים מאוד שיכורים ואת סופגת את זה". הטקסט הזה של שורדת זנות המופיע בדף הפייסבוק והטאמבלר When He Pays.me עשה את דרכו לעבודת אמנות חדשה המצויה בכיכר אתרים בקיר סמוך למועדון החשפנות "הפוסיקט".

"הצילו", עבודת אמנות הרחוב של האמן שרדר לוקחת חלק בפסטיבל האמנות "פרשנס" שנפתח אתמול ביוזמתם של יעל שפירא והאמן Swine Pinker. שרדר, בן 30, יוצר אמנות רחוב מחאתית בישראל ובחו"ל מזה כשנתיים. לצד זה, הוא פועל ומציג גם בחללים כאמן לכל דבר. כך למשל הועלתה תערוכת יחיד שלו "עגל הזהב" במרץ האחרון בגלריית האמנות "הבית האדום" בתל אביב. אמנות הרחוב שלו מתאפיינת בקו פוליטי-חברתי-פמיניסטי מחאתי. כך למשל ב-2016 יצר עבודת שלטים שבה נכתב "לחקירה של ביבי ושרה" בסגנון שלטי חתונה מאולתרים, שהתפרשה על פני כ-200 שלטים ממשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלוד ועד לבית ראש הממשלה; בעקבות אירוע בכיכר רבין ביום כיפור שערכה עיריית תל אביב והוחלט לא לאפשר לנשים לשיר במסגרתו, ריסס שרדר ספסלים במרכז תל אביב עם הכיתוב "לגברים בלבד", כדי להמחיש את הדרת הנשים מהמרחב.

"אמנות רחוב היא דרך בשבילי לעשות משהו מחאתי שהוא יותר משמעותי מאמנות שמייצרת שיחת סלון", אומר שרדר. "אני יוצר אמנות רחוב בעיקר בשביל לעורר מודעות ציבורית ושיח". הבחירה לפעול בשם הבדוי שרדר נועדה לדבריו "לכוון את הזרקור ותשומת הלב לעבודות האמנות ומה שהן מייצגות ולא לעצמי ולהתרכזות בי".  

פסטיבל האמנות "פרשנס" חולש על מתחם כיכר אתרים ומוחה באמצעות 15 עבודות אמנות רחוב על ההזנחה רבת השנים ונגד תוכניות בניית מגדלים באיזור. שרדר בחר ליצור על שני קירות (שמונה מ"ר) הסמוכים למועדון החשפנות "הפוסיקט", שלמרות שהיתה בו פשיטה משטרתית באחרונה והוצא נגדו צו סגירה הוא ממשיך לפעול.

שרדר בכיכר אתרים
שרדר בכיכר אתרים. "העבודה הזאת במתכוון עלותה נמוכה כ-600 שקלים. אם הם יחבלו בזה נעלה זאת שוב ושוב"צילום: Swine Pinker

באחרונה מנסים בעלי המועדון לעצב את המקום ולהפעילו ללא חדרים פרטיים אבל זאת רק תפאורה שנועדה לתעתע במשטרה ובבית המשפט. "הפוסיקט הוא סמל לתעשייה הזאת ולאופן שבו היא פועלת", אומר שרדר. "בלי בושה, בגלוי, בלי להסתיר או להתחבא מצוי מועדון חשפנות ענק בלב כיכר אתרים וכולם יודעים – המשטרה, בתי המשפט, החברה – שיש בו זנות".

העבודה היא יצירת המילה "הצילו" המורכבת משלושה סוגי טקסט בעלי אפיון גרפי שונה. "העבודה מורכבת מתכנים שכתבו נשים במעגל הזנות ונשים שורדות זנות בדף הפייסבוק והטאמבלר When he pays.me לצד תכנים שכתבו זנאים בעמוד הפייסבוק When He Pay שנלקחו מהאתר המחריד 'סקס אדיר'", אומר שרדר. "לצד זה מופיע מידע ודברי הסבר באדיבות עמותת תודעה על תופעת החשפנות, הנשים הלכודות בה, נזקיה והקשר ההדוק שלה לתעשיית הזנות.  

"המילה 'הצילו' נועדה לזעוק ולשקף את מצבן של הנשים בזנות שעל החברה לחלץ אותן מתעשיית הזנות שהן לכודות בה, אבל גם לסמן שהזנאים עצמם גם זקוקים לטיפול מהזנאות. הזנאים הם אנשים חולים שזקוקים לטיפול ולא להעלמת עין ממעשיהם. המילה 'הצילו' משקפת את החברה כולה שצריכה להתעורר, לפעול ולא לאפשר את קיומה של הזנות.  

"תופעת החשפנות הפכה לנרחבת בחברה והיא שער לעולם הזנות. כל גבר בישראל נתקל בזה במהלך חייו - במסיבת שחרור מהצבא, או במסיבת רווקים או בבילוי קבוצתי במועדוני החשפנות. אי אפשר לראות חשפנית ואחרי זה לשכנע את עצמך שזה לא ניצול ולא מבזה ומשפיל. המטרה שלי שיתעורר שיח בנושא בין אנשים בחברה – שנשים לא יעצמו עין מההליכה של ילדיהן או בני זוגן לאירועים עם חשפנית, ושהגברים עצמם יפסיקו לשתף פעולה עם תעשיית החשפנות והזנות ויסרבו להיות לקוחות. אנחנו צריכים לדבר על זה שהחשפנות היא חלק אינהרנטי מתעשיית הזנות. מי שטוען אחרת הוא או שקרן או בור. אף אדם שחקר את זה יותר מחמש דקות לא יכול להגיד שזה מקצוע ככל מקצוע".  

בתקופת לימודיו האקדמאיים התנדב שרדר בעמותת על"ם (עמותה לנוער במצבי סיכון) שעיצבה את תפישתו על ניצול בני נוער וצעירים בתעשיית הזנות. "לצערי אני רואה את נרמול של תופעת הזנות בכל רבדי החברה. גם בסביבה שבה אני חי אני רואה שמתקיימות מסיבות רווקים עם חשפנית שאני מסרב ללכת כמובן, אבל זה מקיף את כולנו. הזנאי יכול להיות השוטר, המורה, החבר הטוב שלנו – אין פרופיל אחיד. זה נורא בעיני שניצול כזה מצמרר הופך לנורמה בחברה".

העבודה של שרדר מוקדשת לעמותות הסיוע הנאבקות בזנות וכוללת תודה גם לכותבת שורות אלה. לדבריו, ההיחשפות לטקסטים של הנשים בזנות השרו עליו מועקה קשה ומרה שחורה. "בעבודה עצמה אני פונה לקהל בבקשה 'אני ממליץ לכל אישה ואיש לא להסתפק בצקצוק או זעזוע וירטואלי", אומר שרדר. "אל תסתפקו בהעלאת פוסט לפייסבוק לכו והתנדבו בעמותות ובארגונים הפועלות למיגור הזנות ולשיקום א.נשים בזנות, ואם אתם לא יכולים תרמו כסף למטרה הזאת, ורק ככה זה ישתנה".

העבודה מושכת תשומת לב רבה ורבים מהעוברים והשבים במתחם כיכר אתרים ניגשים מתבוננים וקוראים את התכנים הקשים. לשאלה מה יקרה אם בעלי המועדון והזנאים ינסו להשחית את עבודת האמנות, עונה שרדר בחיוך: "העבודה הזאת במתכוון עלותה נמוכה כ-600 שקלים. אם הם יחבלו בזה נעלה זאת שוב ושוב. אם זה יהיה יקר אמצא מישהו שייממן את זה. הטכניקה של העבודה ניתנת להעלאה במהרה ובקלות. לקחתי בחשבון מראש שעלולה להיות התנכלות. אם הם מתכוונים למחוק ולהזיק לזה אז שיקנו המון צבע כי אני לא אוותר על ההנכחה של התוכן הזה ממול המועדון".

ורד לי

ורד לי | |שטח הפקר

אני זוכרת היטב את הטלטלה הרגשית שהסבו לי הראיונות הראשונים שערכתי עם נשים בכלא נווה תרצה. מראיון לראיון, מאשה לאשה, התחוור לי שהנשים הכלואות היושבות מולי מספרות את אותו הסיפור: קורבנוּת קשה מגיל צעיר, שלא אובחנה ולא טופלה (תוך פספוס של כל המערכות), בריחה מהבית, התמכרות לסמים, פגיעה עצמית והידרדרות לזנות ולפשיעה. עם כל שיחה וראיון הלכה והתחדדה בי ההבנה, שהנשים שבכלא משקפות – במראה מוקצנת - את הנשים בחברה כולה.


בהמשך כשהתחלתי לכתוב על מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב הבנתי שהכלא הוא למעשה מעין תחנת ביניים עבור נשים אלה, והתחנה המרכזית הישנה היא התחנה הסופית עבור רבות מהן. העולם שנגלה לי סחף אותי וחידד את המבט שלי על זכויות אדם, על פמיניזם ועל הומניזם. הרבה פעמים כשיצאתי מהתחנה המרכזית, הממוקמת לא רחוק משדרת רוטשילד היפה, הרגשתי את המעבר החד שחווה אדם העובר בפעם הראשונה מהשטחים הכבושים לתל-אביב. הקושי לשכוח את שראיתם – העוול, האלימות, הדיכוי. והקושי להשלים עם כך שבמרחק קצר מהגיהנום שאליו נחשפתם חיים בני אדם שלא ממש רוצים לדעת מה קורה מחוץ לבית הקפה שלהם ואינם מעוניינים לחולל שינוי במציאות הזאת. אני מאמינה שאנחנו צריכים עוד הרבה שדרות יפות במדינה, אבל אסור לנו להתעלם משטחי ההפקר.


הבלוג "שטח הפקר" יעסוק בנושאים חברתיים-פוליטיים - כמו תופעת הזנות, הומלסים, מתחם התחנה המרכזית בתל אביב, בתי כלא - תוך דגש על פשיעה נשית, פליטים, מהגרי עבודה, השטחים הכבושים, גזענות, פמיניזם ומעמד האשה. בין לבין אסקור גם ספרים, הצגות ואירועי תרבות הנוגעים בנושאים חברתיים.


* מכירים את הקונכייה המסמלת את הדמוקרטיה בספר "בעל זבוב" מאת ויליאם גולדינג? אתם מוזמנים לבטא את דעתכם, והיא בהחלט יכולה להיות שונה משלי, אבל בבקשה הימנעו מהתנהגות ביריונית, הערות פוגעניות ומאלימות מילולית. תודה על הקריאה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ