ההחלטה שריקוד צמוד במועדוני חשפנות הוא זנות - צעד בדרך למהפכה

הנחיית הפרקליטות היא בגדר מכת מוות למועדונים, מאחר שכעת יהיה בידי המשטרה ומערכת המשפט כלי יעיל ואמיתי לסגור אותם לצמיתות

ורד לי
ורד לי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מחאה מחוץ למועדון החשפנות "פוסיקט" בתל אביב, בשנה שעברה
מחאה מחוץ למועדון החשפנות "פוסיקט" בתל אביב, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום
ורד לי
ורד לי

ההנחייה החדשה של פרקליטות המדינה לפיה ריקודים צמודים ללקוחות במועדוני החשפנות ("לאפ דאנס") הם כמעשה זנות - הינה דרמתית, מבורכת ויש ביכולתה לשנות את פני תעשיית הזנות הישראלית. מאז שנות האלפיים, בה רווחה תופעת הסחר בנשים במלוא חומרתה בישראל, נפתחו בתי בושת במסווה של מועדוני חשפנות בכל רחבי הארץ, כשכל הנשים הממלאות אותם הינן קורבנות סחר שהובלו במרמה ובכפייה למחוזותינו. כשתופעת הסחר בנשים נאסרה בחוק ונאכפה, החלו מפעילי מועדוני החשפנות לגייס נשים ישראליות במצוקה.

מועדוני חשפנות הם שער לעולם הזנות ומתבצע בהם באופן גלוי ניצול מחפיר של נשים ממעמדות נמוכים ושל נשים במצבי מצוקה. זאת ועוד, גם כיום מתבססים מועדוני החשפנות הגדולים על הסחר בנשים המתחדש במחוזותינו. הם הפכו למקומות בילוי לגיטימיים, כאלה שאפילו בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, יכול להיראות בהם. מועדוני חשפנות הם בתי בושת לכל דבר, הפועלים תוך עמעום והסתרת הזנות המתקיימת בהם. 

יש להדגיש שוב בהקשר זה את מדיניות המיסוד שרווחה בישראל. במשך שנים ארוכות סיפקו המשטרה והרשויות המקומיות רישיונות לניצול השערורייתי הזה. אך במקרים שבהם בחרה הרשות המקומית להילחם בתופעה ומנעה ממועדוני חשפנות רישיון (כמו לדוגמה במתחם הבורסה ברמת גן), בעלי המקומות לא היססו להמשיך להפעיל את המועדונים במשך שנים ללא היתר ונהנו מהיעדר האכיפה המשטרתית.

פסק הדין של שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, מיכל אגמון-גונן, שסירבה להעניק רישיון למועדון חשפנות שפעל ללא רישיון או היתר במתחם הבורסה, ובו הציגה נימוקים ליברליים-פמיניסטיים-הומניסטיים - החל את המהפכה. הנחיית הפרקליטות כעת היא למעשה ניסיון להפוך את נשמת אפה של הפסיקה של אגמון-גונן לכלל ארצית ולגורפת.

איך פועל מועדון חשפנות

לנדוד ולצחוק

באחת הפעמים בהן נכנסתי למועדון חשפנות מתוקף תפקידי כעיתונאית, נדהמתי לגלות את אחד מבעלי המועדון, עבריין ידוע המשתייך למשפחת פשע, מסתובב במקום ללא מורא ומעביר ערב של בילוי על הבר. אם נשווה זאת לזירת בתי הבושת - המפעילים, הסרסורים הראשיים והעבריינים שהמקומות בבעלותם, עושים בשנים האחרונות הכל כדי לא לקשור עצמם למקום ונמנעים מלהגיע כדי שלא יהיו ראיות הקושרות אותם להפעלת בתי הבושת. אבל לנוכח העובדה שמועדוני חשפנות נהנו במשך שנים ארוכות מהיעדר פשיטות משטרתיות, למה שהעבריינים יחששו?

ראוי לאזכר רק לשם המחשה את הדרך שבה מהתלים המועדונים בחוק כיום. TLV הוא ממועדוני החשפנות הוותיקים בתל-אביב ופעל עוד בימי הסחר האפל בנשים ברמת גן תחת השם "מועדון הבורסה". נגד מפעיליו הוגש כתב אישום חמור על הפקת הכנסות בסך מיליוני שקלים בין השאר מהחדרים הפרטיים בהם ניתנים שירותי זנות בתשלום. למרות כתב האישום, המועדון לא נסגר באמת וביולי 2017 הועתק למיקום חדש ברחוב המסגר, והחל לפעול תחת שם חדש.

בעקבות פשיטת המשטרה בדצמבר 2017 במועדון החדש הוצא למקום צו סגירה, אבל בעליו ערערו והתנערו מכך שהתקיימה בו זנות. שופטת בית המשפט השלום בתל-אביב, שלומית בן יצחק, דחתה את הערעור וקבעה: "קיים חומר חקירתי הקושר את המערערת לא רק לידיעה על שירותי המין שניתנים ללקוחות המקום תמורת תשלום, אלא על רווחיה כתוצאה מכך - 125 שקלים לכל אקט מיני המתבצע בחדרים הפרטיים".

עוד ציינה השופטת: "מדובר במועדון גדול, בו עובדות נשים רבות, ובמסגרתו הוקצו מספר חדרים פרטיים לשם קיום יחסי מין תמורת תשלום. יוער כי מחלק מהעדויות עולה כי גם הריקוד 'לאפ-דאנס' עונה להגדרת מעשה זנות או עיסוק בזנות". השופטת הורתה לסגור את המקום וקבעה: "קיים יסוד סביר לחשד, כי בוצעו במקום עבירות סרסרות והחזקת מקום לשם זנות". מה עשו המפעילים אתם תוהים? חזרו ללא מורא להפעיל את המועדון הוותיק ברחוב טברסקי 6, שפתוח לרווחה מזה כשלושה חודשים. 

מכת מוות כפולה

הנחיית הפרקליטות היא בגדר מכת מוות למועדוני החשפנות, מאחר שכעת יהיה בידי המשטרה ומערכת המשפט כלי יעיל ואמיתי לסגור מועדוני חשפנות לצמיתות ולא לאפשר לבעלי המועדונים לנצל את החוק, לרמוס את הצדק ולצאת מאולמות בית המשפט בחיוך.

ההנחייה היא בגדר מכת מוות גם לזנאים. מהיום שפורסמה ההנחייה מתקיים דיון עירני בפורום מקוון של לקוחות זנות. זנאי שחרד לכספו הציג לחברי הפורום את השאלה: "אנא מכם, כדי לחסוך לי ולעוד אנשים רבים תשלום מיותר של 100 שקלים כדי לראות אך ורק ריקודים על במה, מישהו יכול להגיד לי אם תם עידן, לפחות בינתיים?" זנאי השיב לו ב-6 בספטמבר: "אין ומיותר ללכת. שיסגרו ויחסכו לנו כסף". "העסק גוסס", אישר זנאי אחר למחרת.

מועדון פוסיקט, 2012
מועדון פוסיקט, 2012צילום: אורן זיו

מהו לאפ דאנס עבור הזנאים ולמה הגדרתו כמעשה זנות מדכאת אותם? ב-9 בספטמבר היטב זנאי להגדיר זאת בדיון כשכתב: "מועדון חשפנות בלי לאפ דאנס זה כמו טלפון סלולרי בלי אינטרנט, חסר טעם לחלוטין. מעריך שמועדוני החשפנות לא יצליחו לשרוד ככה לאורך זמן. אין בעיה שיענישו מועדונים שמעניקים שירותי מין, אך שלא יגעו לנו בלאפ דאנס!". זנאי אחר כינה את האקט "הלחם וחמאה של המקום".

חשוב להבהיר: לאפ דאנס הינו אקט מבזה שנשים העובדות במועדוני חשפנות נדרשות לבצע במועדון עמוס גברים, כשמרביתם להוטים ממשקאות אלכוהוליים. יש באווירה גוון של אונס קבוצתי. הנשים נדרשות להתחכך בתנועתיות על ברכי הלקוחות כשהן חשופות חזה והזנאים רשאיים לגעת בגופן. הסכום תמורת האקט נע בין 25-30 שקלים. בדיון בפורום הצהירו זנאים אחדים שהם מגיעים לפורקן מלא מהלאפ דאנס. עבור בעלי המועדונים זהו האפריטיף שאמור להוביל את הלקוחות לחדרים הפרטיים, מהם הם מתפרנסים כאחרוני הסרסורים.

ב-11 בספטמבר כתב זנאי: "בלי לאפ דאנס אין מה ללכת למועדונים האלה, אלא רק כדי לצפות במופעי הבמה. לאט לאט הבנות יפסיקו לעבוד שם בהיעדר פרנסה, ואז המועדונים ייסגרו. הם חייבים לשנות קונספט ולתת משכורות לבנות היפות כי מהלקוחות זה לא יספיק. בשביל מה לשלם על ריקוד פרטי ללא נגיעות כשאפשר לצפות במופע על במה?". זנאי אחר הסכים: "אין למה ללכת. תישאר בבית ותצפה בריקוד חשפנות באינטרנט זה אותו הדבר". זנאי המכנה עצמו "אוהב סקס 23", בחר ב-16 בספטמבר לשקוע בנוסטלגיה. "אתמול עברתי באזור הפוסיקט וראיתי במקרה גם חשפנית באחד מבתי הקפה. זוכר את הימים שעוד הייתי מזיין שם בקלות בחורות יפהפיות", כתב. וזנאי בשם ג'נזו מיהר לעדכן את חברי הפורום: "יש כבר לאפ דאנס כמו שהיה תמיד. לפני שבועיים הפסיקו את זה אבל עכשיו זה חזר".

ההנחייה החדשה חייבת להיות אחד הכלים במלחמה נגד מועדוני החשפנות שהשתרשו בישראל. על מנת שאכיפתה תהיה אפקטיבית ותוביל באמת למיגור התופעה, היא חייבת להיות מלווה בחקיקה שמובילה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) המבקשת להשוות בין חשפנות לזנות. כלומר, מועדוני חשפנות לא יוכלו עוד לפרסם מודעות דרושות המבטיחות הון עתק ולפרסם עצמם. אחזקת מועדון חשפנות תהיה אסורה כפי שאסור על פי חוק להחזיק מקום לשם זנות ובעלי המועדונים ייחשבו כסרסורים לכל דבר.

כל זאת צריך להיעשות לצד הקביעה שהחשפנות עצמה איננה עבירה פלילית, בדומה לכך שאשה בזנות אינה מופללת ורק הסרסור, המשדל לזנות, ובקרוב אינשאללה גם הזנאי. לזה חייב להתלוות חינוך, הסברה ועקירת מיתוסים הרווחים בכל שדרת הציבור לגבי חשפנות. לאורך שנים ארוכות מועדוני החשפנות הולבנו ושווקו לציבור כמקום בילוי. הגיעה העת להתייחס לתעשיית הפשע והניצול הזאת בחומרה הראויה.

ורד לי

ורד לי | |שטח הפקר

אני זוכרת היטב את הטלטלה הרגשית שהסבו לי הראיונות הראשונים שערכתי עם נשים בכלא נווה תרצה. מראיון לראיון, מאשה לאשה, התחוור לי שהנשים הכלואות היושבות מולי מספרות את אותו הסיפור: קורבנוּת קשה מגיל צעיר, שלא אובחנה ולא טופלה (תוך פספוס של כל המערכות), בריחה מהבית, התמכרות לסמים, פגיעה עצמית והידרדרות לזנות ולפשיעה. עם כל שיחה וראיון הלכה והתחדדה בי ההבנה, שהנשים שבכלא משקפות – במראה מוקצנת - את הנשים בחברה כולה.


בהמשך כשהתחלתי לכתוב על מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב הבנתי שהכלא הוא למעשה מעין תחנת ביניים עבור נשים אלה, והתחנה המרכזית הישנה היא התחנה הסופית עבור רבות מהן. העולם שנגלה לי סחף אותי וחידד את המבט שלי על זכויות אדם, על פמיניזם ועל הומניזם. הרבה פעמים כשיצאתי מהתחנה המרכזית, הממוקמת לא רחוק משדרת רוטשילד היפה, הרגשתי את המעבר החד שחווה אדם העובר בפעם הראשונה מהשטחים הכבושים לתל-אביב. הקושי לשכוח את שראיתם – העוול, האלימות, הדיכוי. והקושי להשלים עם כך שבמרחק קצר מהגיהנום שאליו נחשפתם חיים בני אדם שלא ממש רוצים לדעת מה קורה מחוץ לבית הקפה שלהם ואינם מעוניינים לחולל שינוי במציאות הזאת. אני מאמינה שאנחנו צריכים עוד הרבה שדרות יפות במדינה, אבל אסור לנו להתעלם משטחי ההפקר.


הבלוג "שטח הפקר" יעסוק בנושאים חברתיים-פוליטיים - כמו תופעת הזנות, הומלסים, מתחם התחנה המרכזית בתל אביב, בתי כלא - תוך דגש על פשיעה נשית, פליטים, מהגרי עבודה, השטחים הכבושים, גזענות, פמיניזם ומעמד האשה. בין לבין אסקור גם ספרים, הצגות ואירועי תרבות הנוגעים בנושאים חברתיים.


* מכירים את הקונכייה המסמלת את הדמוקרטיה בספר "בעל זבוב" מאת ויליאם גולדינג? אתם מוזמנים לבטא את דעתכם, והיא בהחלט יכולה להיות שונה משלי, אבל בבקשה הימנעו מהתנהגות ביריונית, הערות פוגעניות ומאלימות מילולית. תודה על הקריאה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ