כך פוצצה חגיגת האריתריאיות לרגל יום האשה הבינלאומי

מדי שנה נאספות במרכז קהילתי בדרום תל אביב מבקשות מקלט כדי לציין "יום של העצמה וכוח". את ההתכנסות הזו, רגע של אושר בתוך מציאות של ייאוש, דאגו שפי פז ופעיליה לקלקל

ורד לי
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
2
"זהו יום שחשוב לנו לחגוג מדי שנה כי הוא נותן לנו כוח פנימי", אתמול במרכז הקהילה האריתראיתקרדיט: גוני דרורי
ורד לי
ורד לי

המרכז הקהילתי לנשים אריתריאיות בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב לבש חג ביום שבת. לרגל יום האשה הבינלאומי הגיעו למרכז נשים רבות בלבוש מסורתי, ילדים קטנים שהשתובבו וגם גברים שהסבו לשולחנות מקושטים בצניעות, פעילים ופעילות ישראליים ועובדי נציבות הפליטים של האו"ם. "למרות תחושת השבר בקהילה, הייאוש וההישרדות היומיומית - זהו יום שחשוב לנו לחגוג מדי שנה כי הוא נותן לנו כוח פנימי", הסבירה בפתח האירוע עדן טספרמהיים, מבקשת מקלט מאריתריאה, בת 34, המכהנת כמנכ"לית המרכז בעודה משקיפה בהתרגשות על המקום מתמלא. 

הוזמנתי מטעם המרכז לשאת דברים באירוע, שבשלביו הראשונים התנהל בגרוביות נעימה. הנשים בישלו תה מסורתי לאורחים, אחרות הציעו חבזתי (לחם מאודה) ועמלו במטבח הקטן לארגן דלפק עמוס מטבלים ואינג'רה, הלהקה ניגנה ולאחר מכן החלו הנשים לעלות בזו אחר זו לנאום על חשיבות היום לקהילה. אלא שבהדרגה, גם הסירנות של המשטרה והצעקות מבחוץ טיפסו וחדרו פנימה.

עדן טספרמהיים נואמת באירוע. נכלאה באריתריאה ונמלטה עם ילדיה
עדן טספרמהיים נואמת באירוע. נכלאה באריתריאה ונמלטה עם ילדיהצילום: גוני דרורי
המהומה שפרצה מחוץ למרכז הקהילתי

שפי פז, ממובילות המאבק במבקשי המקלט, התמקמה מחוץ למבנה עם כ-15 פעילים - גברים ונשים - לצידה. מצוידים במוזיקה קולנית ובמגאפונים, הם החלו להטיח עלבונות בנשים ובילדים שנכנסו פנימה. כשעתיים אחרי תחילת האירוע הבחינו תום אלון, העובדת במרכז לקידום פליטים אפריקאיים (ARDC) וגולי דולב-השילוני, בן 19, המתנדב בארגון במסגרת שירות לאומי, באשה בזנות, אתיופית ישראלית, מכורה לסמים אשר עברה במקום. "הפעילים של פז צילמו אותה, כנראה חשבו שהיא מבקשת מקלט וחסמו את דרכה", שחזרו השניים, "האשה ביקשה שלא יצלמו אותה, אמרה 'אני אישה בסיכון', אבל הם המשיכו. היא איבדה עשתונות בהדרגה, נכנסה להיסטריה והחלה לרסס בגז פלפל אותנו תוך שהיא צועקת 'מסתננים עופו מכאן', לקול שמחת המפגינים". 

אלון ודולב-השילוני ספגו את מטחי הגז היישר לעיניים, כמו גם אנשים שבאו לאירוע ואשה מקבוצתה של פז. נשים וילדים רבים נפגעו והחלו להשתעל. גם כותבת שורות אלה נחשפה לאדי גז פלפל שטיפסו במעלה המבנה. רבים רצו בבהלה לקומה השנייה של המבנה, אבל תחושת החנק והשיעול חלחלו פנימה ותקפו עוד ועוד אנשים. השמחה הקטנה של בנות הקהילה האריתראית נקטעה והחרדה השתלטה על המקום. אמהות ניסו להרגיע ילדים בוכיים, שוטר נכנס פנימה והציע טיפול בניידת מד"א לכל מי ששאף גז.    

האירוע הופסק למשך כשעה והמרכז התרוקן. טספרמהיים התבוננה בנעשה בעיניים מוכות יגון. לפני כעשור, אחרי שנכלאה יחד עם בנה על ידי הרשויות באריתריאה, החליטה לברוח מארץ מולדתה יחד עם ילדיה לסודאן ומשם לישראל. היא אם חד-הורית לשלושה ילדים שעובדת בנוסף למחייתה בניקיון וכמגשרת קהילה בעמותת א.ס.ף. "כל חיי אני בורחת ממצבי אלימות", אמרה בייאוש, "מבקשות מקלט נמצאות הרבה פעמים במצבים רגישים של אלימות כפולה מבית ומחוץ. לכן, כואב במיוחד שגם אירוע כזה, שאמור להיות יום של העצמה וכוח, מבקשת שפי פז להרוס. איך אשה יכולה להרוס אירוע של נשים חלשות, נטולות מעמד, דווקא ביום האשה הבינלאומי?". אישה שהיתה לצידה, עטויה בשמלה מסורתית, הוסיפה: "השקענו כל כך הרבה מאמצים בהכנת האירוע, רצינו כל כך לשמוח ובסוף קיבלנו הפגנה אלימה".

1
צילום: גוני דרורי

פז הגיבה על שאירע במרכז לנשים אריתריאיות בדף הפייסבוק שלה: "כשהמסתננות והלטפניות עורכות ערב לציון יום האשה מן הראוי שיצפו שנגיע. מן הראוי גם שלא ישקרו, למרות שהן לא יודעות אחרת. אשה בסיכון שנקלעה למקום והתחילה להשתולל, בעטה בי וריססה את כולנו בגז פלפל".

שפי פז
שפי פזצילום: תומר אפלבאום

צריך לציין כי פז שואבת את כוחה מאירועים מעין אלה. התקשורת מצדה ממשיכה להתעלם מכך שהיא מתנהגת פעמים רבות כביריון לכל דבר ומטילה אימה על נשים וילדים מבקשי מקלט. כך למרבה האבסורד, עיתון "מעריב" ומגזין "ליידי גלובס" התחרו ביניהם בקשירת כתרים לפז ביום האשה הבינלאומי, בעוד שזו רומסת זכויות נשים מוחלשות באותו השבוע בבוטות ובמופגן.

בנוסף, לא ברור כיצד אפשרה המשטרה לכל המהומה הזאת לקרות. מארגני האירוע התריעו ועדכנו את המשטרה מבעוד מועד על קיום האירוע ועל האפשרות שיסוכל בידי פז ואנשיה. מן הראוי היה להורות לפז ולחבר מריעיה לא לעמוד בכניסה ולחסום אותה אלא לעבור להפגין בצד השני של הכביש וכך למנוע חיכוך ביניהם לבין הנכנסים למרכז.

4
צילום: גוני דרורי

אחרי ההלם והחרדה החליטו אלה שנותרו במרכז הקהילתי להמשיך באירוע. בהדרגה התחדשה המוזיקה, הנשים רקדו במעגל בניסיון להילחם על הזכות לשמוח. "אנחנו קהילה שורדת", אמרה טספרמהיים, "אנחנו לא מרגישות מוגנות בישראל, כואב שזה קרה גם ביום כזה וששוב הופקרנו. זה יום של שמחה, יום חשוב ומשמעותי. אנחנו מנסות בכל הכוח לתת תקווה אחת לשנייה, לילדים ולמשפחות. לא ניתן להרוס לנו גם יום של שמחה קטנה". פז ופעיליה המשיכו להתגודד במקום עד לשעה מאוחרת והטיחו עלבונות קשים ביוצאים מהמרכז הקהילתי ברוח - "עופי הביתה יא נבלה", "מסתננים הביתה", "לטפנים הביתה", "אל תעזבו בלי לקחת איתכם מסתנן". כוחות המשטרה השקיפו בעייפות על הנעשה מהצד.

מדוברות המשטרה נמסר:

האירוע התקיים באישור המשטרה ובליווי כוח שנועד להבטיח את קיומו באופן חופשי ובטוח. במהלך האירוע, הגיעו למקום מספר מפגינות עם מגאפונים והפריעו להתנהלותו התקינה ואשה שהשתמשה בגז הפלפל ואינה קשורה למי מהצדדים, עוכבה לחקירה. כוח המשטרה שנכח במקום חצץ והפריד בין הקבוצות ובכך איפשר המשך התנהלות האירוע עד סיומו בבטחה".

ורד לי

ורד לי | שטח הפקר

אני זוכרת היטב את הטלטלה הרגשית שהסבו לי הראיונות הראשונים שערכתי עם נשים בכלא נווה תרצה. מראיון לראיון, מאשה לאשה, התחוור לי שהנשים הכלואות היושבות מולי מספרות את אותו הסיפור: קורבנוּת קשה מגיל צעיר, שלא אובחנה ולא טופלה (תוך פספוס של כל המערכות), בריחה מהבית, התמכרות לסמים, פגיעה עצמית והידרדרות לזנות ולפשיעה. עם כל שיחה וראיון הלכה והתחדדה בי ההבנה, שהנשים שבכלא משקפות – במראה מוקצנת - את הנשים בחברה כולה.


בהמשך כשהתחלתי לכתוב על מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב הבנתי שהכלא הוא למעשה מעין תחנת ביניים עבור נשים אלה, והתחנה המרכזית הישנה היא התחנה הסופית עבור רבות מהן. העולם שנגלה לי סחף אותי וחידד את המבט שלי על זכויות אדם, על פמיניזם ועל הומניזם. הרבה פעמים כשיצאתי מהתחנה המרכזית, הממוקמת לא רחוק משדרת רוטשילד היפה, הרגשתי את המעבר החד שחווה אדם העובר בפעם הראשונה מהשטחים הכבושים לתל-אביב. הקושי לשכוח את שראיתם – העוול, האלימות, הדיכוי. והקושי להשלים עם כך שבמרחק קצר מהגיהנום שאליו נחשפתם חיים בני אדם שלא ממש רוצים לדעת מה קורה מחוץ לבית הקפה שלהם ואינם מעוניינים לחולל שינוי במציאות הזאת. אני מאמינה שאנחנו צריכים עוד הרבה שדרות יפות במדינה, אבל אסור לנו להתעלם משטחי ההפקר.


הבלוג "שטח הפקר" יעסוק בנושאים חברתיים-פוליטיים - כמו תופעת הזנות, הומלסים, מתחם התחנה המרכזית בתל אביב, בתי כלא - תוך דגש על פשיעה נשית, פליטים, מהגרי עבודה, השטחים הכבושים, גזענות, פמיניזם ומעמד האשה. בין לבין אסקור גם ספרים, הצגות ואירועי תרבות הנוגעים בנושאים חברתיים.


* מכירים את הקונכייה המסמלת את הדמוקרטיה בספר "בעל זבוב" מאת ויליאם גולדינג? אתם מוזמנים לבטא את דעתכם, והיא בהחלט יכולה להיות שונה משלי, אבל בבקשה הימנעו מהתנהגות ביריונית, הערות פוגעניות ומאלימות מילולית. תודה על הקריאה.

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ