המשפחתון
החופש הגדול הגיע. ילדה בירושליםקרדיט: אמיל סלמן
המשפחתון

אם גם הילדים שלכם יצאו לחופש, וגם הם גדולים מדי בשביל קייטנות, הכנו עבורכם רשימת רעיונות לדברים שאפשר לעשות בחופש בלי לשבור תוכנית חסכון. הפעילויות מיועדות בעיקר לגילאי בית הספר היסודי - אבל גם בני נוער יכולים ליהנות מהן, ויכולות להיעשות עם ההורים או בלעדיהם, בהתאם למידת העצמאות הנהוגה בביתכם.

מה לעשות - בבית

1. תכנון ובישול ארוחה משותפת
בין אם אתם בשלנים או מאותגרים במטבח, בישול עם הילדים יכול לתת מענה לכמה בעיות. גם אם לא בוחרים בהשקעה קולינרית בריאותית דווקא, עדיין מדובר בפעילות שיכולה להתפרס על כמה שעות, בעלות מינימלית, ותוך כדי גם ללמד את הילדים כמה דברים.
אפשר ממש להשקיע ולתכנן ארוחה מלאה עם מנה ראשונה, מנה עיקרית וקינוח. בכל מקרה זו פעילות מאוד מגוונת, החל מתכנון המנות לארוחה, חיפוש מתכונים רלוונטיים שהמצרכים עבורם נמצאים בבית, ואם לא - אז תכנון רשימת קניות, וכמובן ההכנה עצמה - שגם היא משלבת הרבה מאוד יכולות של הילדים: הבנת הוראות, חישוב כמויות, דיוק בביצוע, סבלנות (עד שמתבשל או נאפה). אם הילדים מספיק גדולים, אפשר שכל אחד יהיה אחראי על מנה אחת, ואם לא, אפשר להכין הכל יחד. 

כמה זמן? תלוי כמה מנות מכינים, בממוצע בין שעה ל-3 שעות.
מה מרוויחים מזה? חינוכי, מזין וכיף, עבודת צוות, אפילו של אחים שכל היום רבים
לאיזה גיל? כל הגילאים. החל מדרדקים קטנים שעומדים על שרפרף ורק מערבבים את האוכל בקערה, ועד למתבגרים שיכולים לתקתק ארוחה שלמה תוך שהם מעלים את המנות המוצלחות לאינסטוש שלהם.
קישורים שאפשר להיעזר בהם: עכבר העיר מציע לכם מבחר מתכונים לבישול עם הילדים, והמלצות על ספרים לבישול עם הילדים. ובכתבה הזו תוכלו למצוא המלצה על ספר בישול עם הילדים של הילה קריב.

עוגיות שיבולת שועל שוקולדיות מתוך ספר הבישול "ביסים" של הילה קריב. תכנון ובישול ארוחה משותפתצילום: הילה קריב

​2. סרט עם חברים
לא מדובר בסתם עוד סרט ב-VOD, אלא הפעם תעשו מזה חוויה אחרת: חושך בבית, פופקורן, ואם יש מקרן וקיר לבן להקרין עליו זה בכלל מעולה. את החושך אפשר לנצל לתאטרון צלליות.
אם הילדים גדולים מספיק והאמצעים עומדים לרשותכם, אפשר לעודד אותם להכין בעצמם סרט בחופש, ולערוך אותו בתוכנת עריכה חינמית, כך ישודרגו שעות המחשב למשהו יצירתי.

כמה זמן? לסרט אחד לפחות שעה וחצי, לצילום והפקה של סרט – כל החופש הגדול.
מה מרוויחים מזה? כיף גדול, ושקט מגזרת הילדים.
לאיזה גיל? תלוי איזה סרט בוחרים.
קישורים שאפשר להיעזר בהם: דוגמאות לצלליות, המלצות על סרטי ילדים, המלצה של מאשה צור-גלוזמן על צפייה עם הילדים בסרטים מהאייטיז וכתבה על היתרונות התזונתיים שבפופקורן.  

3. טריוויה משפחתית
אין כמו משחק משפחתי כדי לחבר ולגבש את המשפחה. החל משלב התכנון, בו מחברים שאלות על המשפחה (אפשר להחליט עד כמה מרחיבים: סבא וסבתא, דודים וכו'). אפשר להיעזר בתמונות ישנות, ובכלל, ילדים מאוד אוהבים לעיין באלבומי תמונות ולראות איך נראו ההורים שלהם כשהיו ילדים. 
החוקים: מכינים מראש קלפים עם שאלות. כל משתתף עונה על שאלה אחת בתורו. מי שעונה נכון מקבל נקודה. בסוף סופרים את הנקודות ומי שיש לו הכי הרבה – מנצח.
שאלות לדוגמה: החודש העברי/בית החולים בו נולדתי, מנהג משפחתי הקשור לימי הולדת, חפץ שעובר במשפחה מדור לדור, מי במשפחה ביקר בהכי הרבה מדינות, מאכל אהוב / שנוא, היכן ההורים נפגשו לראשונה, מה נמצא אצל סבתא על השיש במטבח, באיזה טיול כמעט הכיש את אבא נחש, מה היתה המילה הראשונה של X, ועוד.

פנטזיה. סרט עם חברים

כמה זמן? כמה שעות לחיבור השאלות, ועוד כמה שעות למשחק. אפשר כמובן לשחק כמה פעמים.
מה מרוויחים מזה? בונדינג משפחתי, צחוקים עד פיפי במכנסיים.
לאיזה גיל? כולם.

מה לעשות – בקרבת הבית ובשכונה

4. משחקי מים
רובי ובלוני מים הם כיף גדול ומתאימים מאוד לימים החמים בקיץ. העלות שלהם מינימלית ואין ילד שלא נהנה לשחק בהם. מומלץ לשחק בהם בפארק הקרוב או אפילו בחצר הבית המשותף, כמובן שעדיף בצל ולא לשכוח למרוח קרם הגנה ולשתות הרבה מים. אם יש חצר פרטית, אפשר פשוט לפתוח ממטרות, ממש כמו פעם.

כמה זמן? עד שעתיים – שלוש לכל היותר, תלוי כמה אתם רוצים לטגן את הילדים.
מה מרוויחים מזה? מצד אחד צינון הילדים מהחום, מצד שני הוצאת מרץ ופעילות גופנית.
לאיזה גיל? כולם.

5. בילוי בספריה

הספריות העירוניות הן בילוי חינמי לחלוטין שיכול לספק כמה שעות של הנאה משותפת. בלי מחשב, בלי סלולרי, פשוט מדפדפים בספרים מעניינים ומגלים עולמות חדשים.
בספריות רבות יש גם אירועי הקראה או משחקייה. מומלץ להתעדכן מראש בשעות הפעילות וללמד את הילדים שבספריה צריך לשמור על השקט.

כמה זמן? בתיווך נכון יכול להימשך גם עד שעות סגירת הספריה.
מה מרוויחים מזה? עידוד קריאה, עידוד הסבלנות, קצת שקט.
לאיזה גיל? מגיל קריאה ומעלה.

פתיחת החופש הגדול בפתח תקווה. משחקי מיםצילום: תומר אפלבאום

6. מחפשים את המטמון
משחק שכולם אוהבים, גדולים וקטנים, ומתאים גם לפעילות משותפת של כל המשפחה. אפשר לשחק בקרבת הבית, ואפשר להפוך את זה למשחק גדול יותר: לנצל להיכרות עם העיר, עם דמויות שעל שמן נקראים הרחובות, להיכרות עם ההיסטוריה ועוד עוד. אפשר גם לנצל את המשחק לנסיעה משותפת באוטובוס, או לסיים אותו בים או בבילוי אחר.
המשחק דורש קצת תכנון מראש והשקעה, להחליט איפה יהיו התחנות, להכין את הפתקים ולהטמין אותם, לדאוג מראש לפרס שיתאים לכל הגילאים. חשוב לזכור שעל כל פתק צריכה להיות משימה כלשהי, ורמז למיקום של הפתק הבא.

כמה זמן? בהחלט פעילות שיכולה למלא יום שלם.
מה מרוויחים מזה? פעילות ליום שלם. אבל גם בעל ערך חינוכי וכיף.
לאיזה גיל? כל הגילאים.
קישורים שאפשר להיעזר בהם: אתר ובו רעיונות ועצות למשחק, וביקורת על אפליקציה מתאימה למשחק.

7. בילוי במוזיאון
במוזיאונים רבים הכניסה לילדים חינם, כך שרק ההורה משלם. זו הזדמנות להעשיר את עולמם של הילדים באמנות, בעלות מינימלית. זו חוויה נהדרת לילדים, שגם אתם תוכלו להנות ממנה. כדאי לבוא בנעלים נוחות להליכה, ולקבוע מראש זמן ומקום לארוחת צהרים כדי לחסוך ככל האפשר את הנידנודים או ההוצאות הכרוכות באי היערכות מראש.

כמה זמן? כל ביקור כזה יכול להימשך לפחות 3-4 שעות.
מה מרוויחים מזה? ערך חינוכי ויצירתי.  
לאיזה גיל? כולם.
קישורים שאפשר להיעזר בהם: מדריך למוזיאונים בישראל.

ספריית ילדים חדשה בכפר סבא. בילוי בספריהצילום: עזרא לוי


מה לעשות – רחוק מהבית

בדרך כלל כשמתרחקים מהבית העלויות גדלות, כי יש הוצאות על נסיעה (ברכב או בתחבורה ציבורית), על מזון, ארטיקים, וכו'. אבל זו בדיוק ההזדמנות למצוא דרכים יצירתיות לצמצם הוצאות - למשל, לקחת אוכל מהבית במקום לאכול בחוץ, או להצטייד מראש בכרטיסים לאתרים דרך ועדי עובדים ואתרי קופונים. כיועצת לכלכלת המשפחה אני ממליצה, במיוחד בימים כאלו, לתכנן מראש את הטיול ולקבוע תקציב לכל היום. כדי להקל על התכנון, רצוי לחלק את היום לחלקים קטנים, ולחשב עלויות לכל מקטע בנפרד. למשל, עלות נסיעה ברכבת, עלות כניסה לאתרים, עלות ארוחת צהרים וכו'. אפשר גם לתת לילדים תקציב שישמש אותם להוצאות אישיות במשך היום - גלידה, מזכרות וכו'. 

8. להיות בארץ ולהרגיש בחו"ל

יש לנו ארץ מדהימה ואפשר לטייל בארץ כאילו היינו בחו"ל. לבחור יעד שלא מכירים, לקרוא עליו, להכיר את ההיסטוריה שלו ולראות אותו בעיניים של תייר.
אפשר ואף רצוי לשתף את הילדים בבחירת היעד ומקומות שרוצים לעצור בהם, וכמובן באיסוף מידע על ההיסטוריה של המקום.

כמה זמן? כשעה של תכנון ויום טיול אחד לפחות.
מה מרוויחים מזה? הכרות עם הארץ, ערך חינוכי וקצת הליכה ברגל.
לאיזה גיל? כולם.
קישורים שאפשר להיעזר בהם: אתר טבע ונופים בישראל להמלצות על מסלולי טיול מגוונים.

9. קמפינג
לינה באוהל היא חוויה לכל המשפחה (כדי להיות הוגנת אספר שאני אישית לא בעניין, אבל המשפחה שלי כן...). זו הזדמנות להתנתק מהשגרה, מחיי היומיום ומכל המטלות ולהיות כמה ימים לבד עם עצמנו ועם הטבע. העלויות מינימליות והחוויה לא נשכחת להרבה זמן.
אפשר לנצל את זה לצפייה לילית בכוכבים, לקומזיץ בלילה או ללמוד על צדק חברתי.

כמה זמן? יומיים לפחות.
מה מרוויחים מזה? חיבור לטבע, ערך ספורטיבי.
לאיזה גיל? הגיל לא מהווה מגבלה, אבל רמת הפינוק של המשתתפים עשויה להשפיע על ההנאה.
קישורים שאפשר להיעזר בהם: המלצות על אתרי קמפינג בעכבר העיר, רשימת ציוד מומלצת: מה לקחת לטיול אוהלים, אתר אאוריקה - לימוד לקטנטנים על כוכבי השמים, אתר אסטרונומיה והצעה איך לשדרג תפוח אדמה של מדורה.

10. נסיעה ברכבת
עבור רוב הילדים נסיעה ברכבת היא חוויה בלתי נשכחת. אפשר למצוא מקום בילוי שנמצא סמוך לתחנת רכבת, למשל: לנסוע לתל אביב עד תחנת השלום ולטייל בשרונה, לנסוע לשדה התעופה ולצפות במטוסים ממריאים ונוחתים, לנסוע לירושלים ולבקר בגן החיות התנכי. לנסוע לחיפה ולהמשיך בכרמלית, ועוד המון אפשרויות.
מומלץ להתארגן מראש על שלל משחקי נסיעה בשביל השלב שבו ההתרגשות הראשונית עוברת.

כמה זמן? חצי יום לפחות.
מה מרוויחים מזה? יום כיף, שרובו במזגן ובישיבה.
לאיזה גיל? בעיקר לקטנים יותר, פחות מתאים לגיל ההתבגרות.
קישורים שאפשר להיעזר בהם: המלצות לטיולי רכבות באתר רכבת ישראל, המלצות לטיולי רכבות של משרד התיירות, רעיונות למשחקים לדרך מאתר הלול.

ענת צלניקר היא יועצת לכלכלת המשפחה ואמא ל-2 ילדים. לדף הפייסבוק של ענת. לבלוג של ענת.

אם יש לכם עוד רעיונות או סיפורים מעניינים על דברים שעשיתם עם הילדים בחופש, מוזמנים לפנות אלינו לכתובתנו במייל yael.katzeer@haaretz.co.ilאוהל בחוף ירדן כנרת. קמפינגצילום: משה גלעד
נסיעה ברכבתצילום: דודו בכר

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ