המשפחתון
המשפחתון

// יעל קציר

לני שפיר, שחקנית וכותבת בת 43, אמא לילדה בת 10.5 וילד בן 6.5, היא האמא העצבנית, המוכשרת והקולית שעומדת מאחורי "באמא שלך", ראפ אמהות עצבני. המשפחתון שוחח עם לני שפיר בעקבות יוזמתה לגייס כסף בהדסטארט עבור עוד 3 קליפים בנושאי אמהות והורות.

למה נטפלת דווקא לגינת המשחקים?

"ביליתי בהרבה מאוד גינות, וביליתי הרבה בגינה. את רוצה שהילדים יזוזו ושלא יהיו תקועים בבית, ובסך הכל זה כיף להיות בגינה, אבל זה גם מקום מורכב. מצד אחד הוא תמים, פשוט ואידילי ומצד שני ממש לא. הפער בין מה שאמור להיות סופר ירוק ומרגיע למה שבפועל - עניין אותי. זה לא שתמיד יש כל כך הרבה אקשן בגינה, אך יחד עם זאת במקרי קיצון אפשר אפילו לראות אמהות רבות בגינה".

"רציתי בכלל לעשות משהו בלי הרבה השקעה. אני לא מוזיקאית, ופתאום מצאתי את עצמי בדבר הכי מורכב בעולם, עושה קליפ, כי זה היה הדבר הנכון לעשות. היתה לי תחושה פנימית ואמונה שהניעו אותי לעשות משהו מאוד גדול, ומשם המשכתי". התחושה הזו, שהקליפ הוא הדבר הנכון לעשות, הביאו את שפיר לשתף פעולה עם חברתה, חברתה מיכל אלמוגי שלמון, אמא לילדה בת 5.5 וילד בן שנה וחצי, ולפגוש גם מוזיקאי שעושה ראפ, צלם ועורך - כולם גברים.

איך היתה האינטראקציה מאחורי הקלעים של עשיית הקליפ?

"מיכל היא חברה טובה, סיפרתי לה על התוכניות שלי. יש לה שני ילדים, הקטן עוד תינוק והיא עוד מניקה ועוד בבית, לכן היה לי ברור שהיא לא תיקח בזה חלק, אבל לה היה ברור שהיא עושה את זה. נושאי ההורות והאמהות היו נוכחים גם בתהליך היצירה עצמו, למשל כשהיא מניקה את התינוק שלה ועכשיו מחכים שישן כדי לשים את השיר בפול ווליום, זה כל הזמן היה שם".

"חיפשתי צלמים ועורכים, התגלגלתי מאחד לשני. אמרו לי - את צריכה אישה כי זה תכנים נשיים, אבל יש רק אישה אחת בתחום והיא לא היתה פנויה, בסופו של דבר הצלם הוא חבר, וזה בכלל לא היה אישיו אם הם גברים או נשים. אין לי מניפסט נשי, אני לא נושאת דגל".

לפני שפיר ומיכל אלמוגי שלמון, מתוך הקליפ. מקבלות תגובות גם מנשים חרדיות וגם מבני נוערצילום: "באמאשלך" אמהות מאוסות בגינה

הקליפ עצמו עשוי בצורה מקצועית וטובה, והוא מעורר הזדהות רבה. בתוך פחות מחודש צבר הקליפ מעל 340 אלף צפיות.

"אני מקבלת תגובות גם מנשים חרדיות ומבני נוער. אני מבינה שזה נוגע בהרבה אנשים. מעניין איך יהיה בהמשך. קצת מצחיק אותי שנערים עושים לייק לעמוד הפייסבוק. אני לא משרד פרסום שמפלח קהל יעד, לא תכננתי להגיע לאנשים מסויימים, אבל זו המציאות. האמת עולה מהשטח. אני מגלה המון דברים ולומדת תוך כדי, אבל חשוב לי שהדברים יבואו ממני ולא מבחוץ, וכשכותבים את האמת זה בסוף נוגע בעוד אנשים".

אמהות מזהות עצמן בסטריאוטיפים?

"לא יודעת אם נשים יודו בפני, אבל זה מעלה ישר את השאלה איזו אמא אני, ברור שאני המושלמת, וזה יפה שזה נוגע באנשים. מישהו אמר לי פעם שכשאתה צופה באמנות כלשהי, לא תגיד בהכרח איזה שחקנית מדהימה או איזו יצירה מופלאה, אלא אתה לוקח את זה לעצמך, לאיפה זה פוגש אותי. אבל היתה גם מישהי מהווטסאפ הורים שאמרה לי שלא תשב לידי יותר".

אז אתן מנסות לגייס תקציב בהדסטארט לקליפים נוספים. איזה עוד נושאים יש לכן בקנה?

"מלא. עכשיו יש התלבטות מה הנושא הבא. יש את עניין קבוצות הווטסאפ הורים, יש ענייני כינים, ויש יום הולדת – הפרויקט המלחיץ והמעיק מדבר שהוא נורא שמח שהופך למעמסה כלכלית. יש כאלה שכתובים יותר ויש פחות. יש גם נושאים המדברים יותר על נשיות: אל תקראו לי עקרת בית כי אני מלכה, יש על ארון בגדים מלא שאף פעם אין לך מה ללבוש. יש משהו על בעלי – על איזה דברים אני סולחת לו ועל מה לעולם לא אסלח. על אוכל – איך אי אפשר כבר לאכול כלום כי זה לא מספיק צמחוני או טבעוני או לא בריא או עם גלוטן. יש די הרבה נושאים, השאלה מה עכשיו להעלות. כרגע אני מגייסת כסף לשלושה קליפים".

לפני ארבע שנים תיחזקה שפיר בלוג בשם "אמא לעט מצוא". כבר אז היא העלתה את הנושאים המורכבים בצורה חכמה ומעניינת. כך למשל בפוסט א"ב של אמהות.

"וואו שכחתי מזה לגמרי. לצערי לא שרדתי את הבלוג. הוא נוצר בעקבות סדנת כתיבה קומית שעשיתי אצל אבי כהן. החומרים של האמהות והנשיות היו שם כל הזמן, אני יוצרת כל הזמן, למשל כתבתי סיפורים על העורף והמלחמה בקיץ הקודם. רציתי לעשות מופע אישה ובגד – הרבה נושאים יכולים לעלות דרך זה: השמנה והרזיה, אמא שלי ואני דרך החזיה הראשונה שלי, מה ללבוש לפני דייט – יש המוני חומרים. כתבתי בלי לדעת מה אעשה עם זה עד שפתאום היה הניצוץ. לקח הרבה מאוד זמן עד שפתאום הכל התחבר לי, ואז הכל קלח וזה כבר הפך לשפה – קצבי, מחורז, עם אמירה".

אם לשפוט לפי הקליפ הראשון של "באמא שלך" – כדאי מאוד להשקיע כסף כדי לראות את הקליפים הבאים.

להשקעה בקליפים בהדסטארט. 

לדף הפייסבוק של הפרויקט.

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ