המשפחתון
איך מסדרים נכון את חדר המשחקיםקרדיט: ויווק יניב
המשפחתון

//ויווק יניב

כשאנו מסתובבים בקניון, אנו מוצפים בשניות בסרט נע של חלונות ראווה. רק ליד חלק מהם נעצור ונתבונן, ובמקרים בודדים בלבד נתפתה להיכנס לחנות עצמה. לא, זה לא מאמר על הפסיכולוגיה של הקניות. הטור הזה יוביל אתכם צעד צעד אל הפתרון לשפע הצעצועים של הילד/ה שלכם. אלה שכבר נרכשו באחת מחנויות הקניון המפתות ועכשיו הם אצלכם בבית, מונחים בערימות משום שאף אחד לא משחק בהם.

כשאני הולכת לקניון, לרוב זה כדי לקבל השראה לעיצוב מרענן של מדפי משחקים ורעיונות לשילובים מפתיעים של אביזרים וצבעים. אני מאמינה שתצוגת משחקים שמסודרת כמו תצוגת חלון ראווה של מקארונים באחת מחנויות רשת "פושון" בפאריז, משנה את היחס של הילד/ה למשחקים המוכרים שלו/ה, שהיו מונחים קודם לכן בארון והעלו אבק.

על פי שיטת מונטסורי, שאותה אני מלמדת ועל פי עקרונותיה ניסחתי את הכללים לסידור סביבת משחק נכונה לילדים, כשילדים מרגישים עצמאיים ומסוגלים ולא נזקקים לעזרת מבוגר ולא תלויים בנו – הערך העצמי שלהם עולה. לכן, כדי לפתח את ילדינו, עלינו לאפשר להם מקסימום נגישות ועצמאות בסביבת משחק וסביבת חיים המיועדות להם.

חדר משחקים יכול לפתח את הילדים כבר מהדרך בה מסדרים אותוצילום: ויווק יניב

ארבעת כללי הזהב לחדר משחקים מסודר ומפתה:

בגובה העיניים - המשחקים מונחים על מדף או כוננית נמוכה בהתאמה לגובה הילד/ה, אחד ליד השני, במרווח גדול ונוח ביניהם.

נגישות ועצמאות – הגישה למשחקים קלה ונוחה לילד ללא תלות במבוגר.

אסתטיקה – הסידור מתחשב בצבעוניות הרמונית ובהגשה מסקרנת ומפתה.

התאמה אישית – בחירת הצעצועים והמשחקים מותאמת לנטיות הטבעיות של הילד/ה, לתחומי העניין שלו/ה כרגע, ליכולת המוטורית והקוגניטיבית שלו/ה ולחוויית ההצלחה שלו/ה במשחק עצמאי.

ואיך עושים את זה?

אני פוגשת לא מעט הורים שמכירים את העקרונות, ובכל זאת נזקקים לעזרה מעשית בפעם הראשונה מול שפע הצעצועים שהצטברו בבית. הרעיון המרכזי הוא להשתמש במה שיש כדי לעצב סביבת משחקים נגישה ומפתה לילדים. לא לקנות מדף, כוורת או כוננית מיוחדים בגובה הילד לצורך הסידור החדש, אלא לאלתר משטח תצוגה מתאים מארגז מצעים או משחקים, עם כיסוי בד יפה, שרפרפים או מכלי צעצועים הפוכים שיעשו הסבה למשטחי תצוגה בגובה מתאים. לילד בגיל זחילה, למשל, מתאימה תצוגת רצפה על שטיחון.

בדיוק כמו חלון ראווה בפאריז – הכלל הוא מינימום מוצגים במקסימום פיתוי. שניים- שלושה משחקים בלבד על המדף. אופן הגשה וסידור מעניינים ומסקרנים (לדוגמה: הוציאו את הפאזל מקופסת הקרטון שלו, והניחו אותו במגש מתכת מהמטבח או על לוח מגנט של משחק אחר). צבעוניות מפתה שמזכירה את עולם המבוגרים ולא צבעוניות ילדותית רועשת.

כך למשל, במקום ארגז ענק של חלקי לגו אינסופיים, בחרו כחמישה לבני לגו בצבע זהה והניחו אותן בקערית פלסטיק בצבע תואם, או כמגדל על תחתית של כוס. הניחו 4 קעריות/תחתיות כאלה בצבעים שונים על מגש עגול, מלבני או פלייסמנט בצבע ניטראלי.

צורת ההגשה האסתטית והמסודרת הזאת תפתה את הילדים לגשת ולשחק כשהסדר החיצוני משפיע על הסדר הפנימי שלהם ומאפשר להם להגיע לרמת ריכוז ומשך ריכוז גבוהים יותר מהרגיל.

צמצום כמות המשחקים המוצגים לראווה, והנגישות שלהם בגובה העיניים ולא בארון או על מדפים עמוסים במגדלים וערימות, יאפשרו להם בחירה עצמאית קלה, וסידור והחזרה למקום בקלות ובעצמאות. וכמו במרחבי הקניון בין החנויות, כדאי מאד שהחלל המרכזי של החדר בסביבת המשחקים הביתית יהיה פתוח ופנוי לתנועה חופשית ללא ריהוט וללא מכשולים.

תתכוננו להיות מופתעים, לראות את הקסם הזה קורה לנגד עיניכם, ברגע שהילד/ה שלכם ת/יכנס למרחב המשחקים "החדש" שלהם.

ויווק יניב היא בעלת הסלון המונטסורי הראשון בתל אביב. מומחית בעיצוב, תכנון וסידור סביבות חיים נגישות לילדים, מדריכת מונטסורי לפעוטות וילדים ומפתחת קורס מבוא למונטסורי להורים ולאנשי חינוך.

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ