המשפחתון
ילד וילדה משחקים בטאבלט
ילדים משחקים בטאבלט, צילום אילוסטרציהקרדיט: תומר אפלבאום
המשפחתון

ניו יורק טיימס / קתרין סנט לואיס

על פי סקר קטן (קישור לסקר) שנערך בקרב הורים בפילדלפיה, קיבלו שלושה-רבעים מילדיהם מכשיר טאבלט, טלפון חכם (סמרטפון) או אייפוד משלהם כבר בגיל 4, והילדים משתמשים במכשירים אלו ללא השגחת מבוגר, כך פורסם באוקטובר 2015. 

הסקר לא בוצע בשאר מדינות ארה"ב, והוא נסמך על מידע שההורים נידבו. המומחים טוענים שהממצאים המפתיעים תואמים את העדויות הגוברות לכך שהשימוש במכשירים אלקטרוניים ארוג עמוקות בחוויית הילדות.

ד"ר מייקל ריץ', מנהל המרכז לתקשורת ובריאות ילדים בבית החולים לילדים שבבוסטון, מניח שהחשיפה להתקנים ניידים בקרב ילדים במקומות אחרים "אינה שונה במהותה" מזו שתיארו ההורים בפילדלפיה.

"בהתבסס על תצפיותיי על משפחות שאיתן אני עובד, לא אופתע אם יימצא שיעור דומה בבעלות על מכשירים ובשימוש בהם אצל משפחות רבות", הוא אומר.

על פי סקר שנערך ברחבי ארצות הברית על ידי "קומון סנס מדיה" (קישור לסקר), 72% מהילדים עד גיל 8 השתמשו במכשיר נייד בשנת 2013. לצורך ההשוואה, ב-2011 המספר עמד על 38%.

לא ברור באיזו מידה קיבלו הילדים את המכשירים הישנים של הוריהם או אם ההורים רכשו למענם מכשירים חדשים.

"זה נתון מדהים", אמרה קתי הירש-פייזק, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת טמפל בפילדלפיה, שלא הייתה מעורבת בסקר שפורסם בכתב עת Pediatrics. "הילדים יושבים לבד, דבוקים לממתק דיגיטלי, ואנחנו פשוט לא יודעים מה יהיו ההשלכות להתפתחות החברתית המוקדמת שלהם".

פעוט יושב על ערסל ומשחק באייפד
פעוט עם אייפדצילום: דודו בכר

בסקר, 350 הורים, רובם שחורים בעלי הכנסה נמוכה, מילאו שאלון בעת שביקרו במרכז הרפואי איינשטיין בפילדלפיה.

שליש מההורים לילדים בני 3 או 4 העידו כי ילדיהם אוהבים להשתמש ביותר ממכשיר אחד במקביל, ציינה ד"ר הילדה קבאלי, רופאת ילדים והמחברת הראשית של הסקר.

70% מההורים דיווחו כי הם מרשים לילדיהם, בני 6 חודשים עד 4 שנים, לשחק במכשירים הניידים בזמן שההורים עוסקים בעבודות הבית, ו-65% העידו כי הם מאפשרים לילדיהם לשחק במכשירים כדי להשקיטם במקומות ציבוריים.

כרבע מההורים אמרו שהם משאירים את ילדיהם עם המכשיר בשעת ההשכבה, על אף שמסכים בוהקים משבשים את השינה. "הם משכיבים את ילדיהם לישון באווירה שמונעת מהילד להירדם", אומר ד"ר ריץ'.

לדברי ההורים, כמעט מחצית מהילדים בני פחות משנה משתמשים בהתקן נייד למשחקים, לצפות בסרטונים ולשימוש באפליקציות באורח יומיומי. מרבית בני השנתיים משתמשים בטאבלט או בטלפון חכם בכל יום.

האקדמיה האמריקאית לרופאי ילדים (AAP) המליצה על הימנעות מוחלטת ממסכים בקרב ילדים עד גיל שנתיים, אך לאחרונה ריככה את עמדתה (קישור לעמדה המפורטת). כעת היא ממליצה להציב הגבלות זמן לשימוש בהם, לתת עדיפות למה שהם מכנים משחק לא אלקטרוני (unplugged), ולא להשתמש במכשירים כ"מוצץ-רגשי" להרגעת הילדים.

היעדר השגחה הורית מדאיגה אף יותר מהשימוש במכשירים ניידים בגיל צעיר, גורסים המומחים.

במדגם זה "בחלק גדול מהזמן שהילדים מבלים עם המכשירים, למעשה הם נמצאים בגפם", אומר ד"ר דמיטרי כריסטאקיס, פרופסור לרפואת ילדים באוניברסיטת וושינגטון. "אי אפשר להגזים בחשיבות העניין הזה: הילדים זקוקים למגע יותר מאשר למסכי מגע".

פרופסור הירש-פייזק מקוננת על גישת חוסר ההתערבות של ההורים ביחס לפעוטות המשחקים בטאבלטים. "מי משאיר קינוח על השולחן ונותן לילד לשמור עליו?" היא שואלת.

ואף על פי כן, תוכנות אינטראקטיביות יכולות ללמד ילדים. בחודש שעבר פורסם מחקר בכתב העת Science (קישור למחקר) ועל פיו תלמידי כיתה א' המשתמשים ביישומון "מתמטיקה לפני השינה" (Bedtime Math) עם אחד ההורים שיפרו את יכולותיהם המתמטיות בתוך חודשים ספורים.

אלא שההורים בסקר החדש דיווחו כי ילדיהם משתמשים במכשירים לרוב לצפייה בסרטונים ולבידור פסיבי אחר.

מומחים אחדים טוענים כי אין זה ברור כלל שמכשירים אלקטרוניים מזיקים לילדים.

"הם משמיעים אזעקה מבלי לדעת ממה עלינו להזדעק", אמר ד"ר ריץ' על המחקרים הקובעים שילדים שקועים עמוקות במכשירים האלקטרוניים.

על המדענים להתחייב "לערוך מחקרים כדי להבין כיצד המדיה שאנו משתמשים בה משנה אותנו", הוא אומר.

---

קישור לכתבה המקורית

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ