המשפחתון
צילום מרגש של גוף אישה אחרי הלידה, בדגש על בטן מקומטת
כך נראה גוף אישה אחרי לידהקרדיט: Jade Beall
המשפחתון

// יעל קציר

1. שהבצקות של לפני הלידה הן כלום לעומת הבצקות של אחרי הלידה. ובכלל, הציפייה ללידה בתקווה שבכך יבוא הקץ לכל מיני תופעות לוואי לא נעימות היא שקרית, כי בימים הראשונים חלק גדול מהתופעות רק מתגבר. בכל זאת, מדובר בטראומה לא מבוטלת שהגוף שלנו עובר.

2. שהמצב הפיזי של הגוף אחרי הלידה על הפנים. ולא מדובר רק בבנאליה של השמנה ועור מידלדל, אלא במחסור אקוטי בוויטמינים, כזה שעלול לגרום לך לרסק רגל בנפילה קטנטנה בגלל מחסור בסידן, כזה שמחסל את שאריות מצבורי הכוח שלך הכה נחוצים בימים והלילות טרוטי השינה, וכזה שמחליש את המערכת החיסונית שלך כך שכשהילד כבר נכנס לגן את נדבקת בכל וירוס שהוא מביא איתו הביתה.

3. שאת עלולה לסבול מבעיות שיניים וראייה. כל העסק הזה של לדחוף במהלך הלידה גורם לנשים לפעמים לכווץ כל מיני אזורים בגוף כדי לעזור לדחיפה. יש שדוחפות מהעיניים, תוך כיווץ שלהן עד שהאישונים נפגעים. יש שדוחפות עם נעילת הלסת וסובלות אחר כך מתזוזה של השיניים, נפילת סתימות ושאר נפלאות. תוסיפו לכך שבהריון יש נטיה לדלקות בפה ותגידו שלום לעוד סכום כסף משמעותי שעשוי להישאר אצל רופא השיניים.

4. שלא מספיק לחתל את התינוק, צריך למתוח את החיתול ולאטום טוב טוב כדי שהקקי לא ינזל החוצה. כי באמת, לא ברור מה יותר דוחה, קקי בגב או קקי שנמרח על הבגדים של התינוק ושלך. וכשלימדו אותי איך לאטום נכון את החיתול שיפרו את חיי באופן משמעותי.

5. שאם את מאריכה את חופשת הלידה – קחי בחשבון שבמשכורת הראשונה שלך תהי במינוס. כל ההפרשות למסים, ביטוחי בריאות, קרנות השתלמות וכד' יורדות מהמשכורת בבת אחת (אפשר לבקש לחלק לתשלומים). מה שבחודשי עבודה רגילים נבלע בתוך תלוש השכר, מצטבר לסכום שבו את בחובה בתלוש המשכורת ומשלמת למעסיק. עוד מרכיב שכדאי לקחת בחשבון כשמחשבים בכמה ניתן להאריך את חופשת הלידה מבלי להכנס לאוברדראפט.

6. שאם את מניקה יש סיכוי גדול שלא תקבלי מחזור במשך תקופה ארוכה. כמה ארוכה? זה יכול לקחת חודשיים שלושה וזה יכול להימשך מעל שנה. וזה הזמן להזכיר שלפני שמגיעה הווסת מתגנב הביוץ, כך שהנקה היא לא אמצעי מניעה מפני הריון.

7. שכמו דיכאון אחרי לידה, כך יש גם דיכאון אחרי הנקה. הצלחת להניק? התמדת בהנקה מספר חודשים, נניח עד גיל שנה בהתאם להמלצת משרד הבריאות? יפה מאוד. כצ'ופר קבלי דיכאון אחרי הנקה.

8. רמות חדשות של שנאה. זה נכון שהתינוק החדש מביא איתו רמות חדשות של אהבה, שגדלות עם הזמן. וזה נכון שגם עוצמות השנאה מתגברות במקביל. לא כלפי האוצרות הקטנים שלנו, אלא בעיקר כלפי הסביבה. זרים וקרובי משפחה שחושבים שהם יודעים הכל על הילד ושיש להם זכות עליו כי הם באים לשעה בשבוע. 

9. שיש סיכוי שהזוגיות שלך תעבור את המשבר הכי גדול אי פעם. כיחידנית העונג הזה נחסך ממני, אבל הזוגות שסביבי נופלים בזה אחר זה למלכודת. מספיק קשה ללמוד את כל העסק החדש הזה לבד, ותמיד חושבים שיהיה קל יותר בשניים, אבל באמת – תחשבו על זה קצת. על כל דבר יש לפחות שתי דעות, ולוקח זמן להביע אותן. תוסיפו לזה מחסור בשעות שינה ועודף בהורמונים משתוללים וקבלו מתכון לאסון.

10. שבילד השני כל זה יוכפל פי כמה. העדויות אומרות שילד שני זה משבר גדול יותר מילד ראשון. לוגיסטית, כלכלית ורגשית, ועוד פחות זמן להקדיש לזוגיות.

בהצלחה לנו!

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ