המשפחתון
ילדה משתקפת דרך מראה מחולקת לפסים בתערכות המדע בירושלים
ילדה מתעניינת במוצגים במוזיאון המדע בירושלים
המשפחתון

// לארה נ. דוטסון-רנטה, ניו יורק טיימס

תרגום: שירה מייזנברג

בתי בת השבע משגרת טילים דמיוניים בסלון ביתנו. היא אוהבת את טינקרבל לא בגלל כנפיה הנוצצות, אלא משום שהיא Tinker ויכולה לתקן הכול (משחק מילים באנגלית: Tinker הוא אדם העוסק בתיקון כלים). אם ארשום את בתי למחנה קיץ תהיה זו הזדמנות להעצים אותה ולאפשר לה לחקור את תחומי העניין שלה במדע או בהנדסה. עם זאת, אני מודעת לכך שכילדה לטינית החולמת להיות מהנדסת של נאס"א, סביר שדרכה תהיה רצופה במכשולים.

בקיץ האחרון הסעתי אותה לקייטנת "Blast Off" (באנגלית: "שיגור טיל") במרכז האמנויות המקומי, שם הילדים יצרו עבודות חקר בנושא מדע וכוכבי לכת. היו שם עשרה ילדים שלהם תיקים קטנים ופנים קורנות, והיא הייתה הילדה היחידה ביניהם. בעודי מנופפת לה לשלום, חייכתי למראה התרגשותה הניכרת. אבל למרות החיוך דאגתי בגלל ההשלכות של תדירות המיגדור בחיי ילדינו. היא בהחלט עשויה להיות הילדה יחידה בחדר לעוד שנים רבות.

למרות ההישגים המקצועיים שהנשים השיגו בעמל רב ולמרות שיש יותר נשים אקדמאיות מגברים, הן נותרות בתת-ייצוג במדע, בטכנולוגיה, בהנדסה ובמתמטיקה, התחומים המוכרים בראשי התיבות STEM (Science, Technology, Engineering and Math). זה המצב באוניברסיטאות וזה המצב בחברות ההייטק שבעמק הסיליקון. חוקרת ההשכלה הגבוהה פרופ' לורל אספינוזה אספה את הנתונים הבאים:57.3% מהתארים הראשונים בארה"ב בשנת 2014 הוענקו לנשים. 19% בלבד מהתארים הראשונים בהנדסה הוענקו לנשים, וכן רק 18% מהתארים הראשונים במדעי המחשב הוענקו לנשים. בקרב נשים מקבוצות מיעוטים המספר אף נמוך יותר: בשנת 2012 רק 3.5% מהתארים במקצועות STEM הוענקו לנשים לטיניות, הקבוצה הדמוגרפית שאליה משתייכת בתי.


זהו פרדוקס: תופעת המיגדור הולכת ומתרחבת בעוד הנשים משיגות הישגים אקדמיים רבים. ניתן להבחין בכך כבר בשלב המוקדם בחיי הילדים שבו הם מתוודעים לתרבות הפופולרית. מוצרים כמו צעצועים ובגדים שאמורים לקדם דמויות של גיבורי פעולה כמעט שאינם כוללים דמויות נשיות. צעצועים לבנות אינם מונחים בחנויות לצד הצעצועים לבנים, וקל להבדיל ביניהם גם בגלל צבעיהם השונים. הצעצועים מסוג גיבורי הפעולה והמשחקים שהנושא שלהם הוא טכנולוגיה מוגדרים כמיועדים לבנים. משחקי חברה ומשחקי תפקידים המתמקדים ברגשות מוגדרים כמיועדים לבנות. אין כל התחשבות בילדים ממיגדר אחד המעוניינים בצעצועים ומשחקים המיועדים למיגדר השני. במקום להחליט בעצמם במה הם רוצים לשחק, הילדים מוסללים בהתאם להחלטה שיווקית מוגבלת-מיגדר. אנו מעבירים לילדים מסר כפול: אנחנו אומרים להם שהמיגדר שלהם אינו משנה כשזה מגיע ללימודים ולעבודה, ובה בעת אומרים להם שזה כן משנה אילו בגדים ילבשו, באילו צעצועים ישחקו, באילו תוכניות טלוויזיה יצפו ובאילו פעילויות יבחרו לעסוק בזמנם הפנוי.

הילדים מבינים הרבה יותר ממה שנראה לנו, והתרבות שלנו מפגיזה אותם במסרים שעיסוקים כמו מדע או טכנולוגיה מיועדים לבנים, ולבנים בלבד. ברשת בגדי הילדים Carter's יש פיג'מות עם ציורים הקשורים למדע, אך הן נמצאות רק על המדפים המיועדים לבנים. בשנה שעברה לא היו בחנות הרהיטים Pottery Barn Kids תיקים של "מלחמת הכוכבים" בצבע ורוד (ניסינו לעשות סנסציה בגן). בנות שלא מתאימות לתבנית הנסיכות העכשווית תיחשבנה טום בויז, מושג הרומז כי העדפותיהן פולשות לעולם הבנים, ושם את ניצני נשיותן (ככל שיבחרו להגדירה) בסכנה מול תחומי העניין שלהן. אין פלא שכל כך הרבה בנות נרתעות מ-STEM.

כהורים אנו בוחרים במה לתמוך ומה לרכוש עבור ילדינו. הרבה פעמים אני עורכת קניות מבלי להתייחס למחלקה שבה אני נמצאת, אם היא מחלקת ילדות או מחלקת ילדים. בעוד שרוב האפשרויות לבנות מסתכמות בנצנצים ובנסיכות, אני מעודדת מכך שיש יותר אפשרויות של ביגוד שאינו מתייג ילדים, כמו חולצות חלל לילדות שהציעו Lands’ End וחנה אנדרסון, או קווי ביגוד חדשים המיועדים לחגוג את תחומי העניין הרחבים של ילדים, כמו Let Clothes be Clothes ו-Princess Awesome.

עם זאת, ככל שבתי גדלה ויכולה כבר לקרוא תוויות, אריזות והודעות, היא מתחילה לתהות אם זה בסדר להעדיף משהו ממדפי הבנים, אפילו אם מדובר בתחום אוניברסלי כמו מדע – ואם זה איום על הזהות שיצרה לעצמה כילדה. ברור שמדובר בדיאלוג לטווח ארוך, וכי תפקידנו כהורים לעודד את ילדתנו לא רק לעסוק בתחומים המעניינים אותה, אלא להתקדם מעבר לתחום הצר שמוכתב לה רק משום שהיא ילדה.

נשיות בעולם מורכב זה דורשת כוח וקור רוח וביטחון לטשטש את הקווים של מה שמקובל, כדי למצוא את הנתיב הנכון לכל אחת. כאישה כהת עור שיש לה תואר שלישי, אני יודעת מניסיון שבתי צפויה לעמוד בפני הנחות ושאלות הנובעות מדעות קדומות על מי שהיא ועל מה שהיא יכולה להיות. עלינו להכין אותה גם לכך.

בקיץ הקרוב היא מקווה להשתתף בקייטנת רובוטיקה, או אולי בשבוע בנושא דינוזאורים. בעוד שהרכב המשתתפים בקבוצה של בני גילה בקייטנה עלול להיות לא אידיאלי (הרבה יותר בנים מבנות), אני מקווה שהיא תלמד מכך ותמשיך לשאול שאלות, וכך גם אנחנו.

לארה נ. דוטסון-רנטה, חוקרת ספרות ותרבות ספרדית וצרפתית, עובדת על ספר המשרטט את ההיסטוריה של פוארטו ריקו באמצעות נרטיבים משפחתיים וחוויות משותפות של נשיות.

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ