המשפחתון
אנשים עומדים בכניסה למעון יום נעמת
מעון יום בהרצליהקרדיט: ניר כפרי
המשפחתון

// יעל קציר

כיחידנית לפעוטה, הדרך היחידה שלי לצאת לעבוד ולהתפרנס עבור שתינו, היא בעזרת מעונות היום. מעונות היום הוקמו על מנת לאפשר לאמהות לצאת לעבוד, וילדינו יכולים להכנס אליהם (בהתחלה על בסיס מקום פנוי ולאחר מכן אחרי מיונים של משרד הכלכלה) החל מגיל 3 חודשים ועד שהם מגיעים לגיל בו חל עליהם חוק חינוך חובה. 

הבוקר מעונות היום נפתחים רק בשעה תשע, בגלל עיצומים. רשימת דרישותיהם פורסמה, אך הנושא לא לחלוטין נדון על סדר היום הציבורי, והוא רחוק מלהיות שיחת היום. אני לא יודעת מה בדיוק סטטוס המשא ומתן שלהם מול משרד הכלכלה, ולא יודעת מה ההחלטה להפעיל לחץ על ההורים דווקא, ולא על משרד הכלכלה, אמורה להשיג.

כן ברור לי שהמטפלות מרוויחות מעט מדי בשביל עבודה קשה מדי, וכדי שהורים כמוני יוכלו לעבוד ולפרנס - גם הן צריכות לעבוד ולהתפרנס, ובטח שבמקצוע כה מאתגר, בעיקר בגלל דרישות רבות שלנו, ההורים.  

את כיתת המעון שבה בתי לומדת עזבו כבר שתי מטפלות וגננת אחת מאז תחילת השנה, בין השאר בגלל אותה מצוקת כוח אדם המופיעה בתימצות על הכרזה שלהם שמזהירה מפני סכנת קריסה בחינוך לגיל הרך.

כרזה שפרסמו ארגוני המעונות המזהירה מפני "קריסת החינוך לגיל הרך"
כרזת המאבק שפרסמו ארגוני מעונות היוםצילום: מתוך אתר ויצו

ממחר אתחיל לשלם מכיסי על המאבק שלהם. אגיע מאוחר לעבודה, אצא מוקדם כדי להספיק לאסוף אותה בשעה הרגילה, וכך ימשיך לתקופה לא ידועה, שאחריה יתכן שתהיה הסלמה וסביר מאוד שנמצא עצמנו מתמודדים עם שביתה מלאה של מעונות היום.

וזה מכעיס אותי, כי בסוף הן אולי יקבלו תנאים טובים יותר אבל אני עשויה לאבד את מקום עבודתי. וזה הכרחי בעיניי, כי בלי עיצומים הן, ככל הנראה, לא יקבלו תנאים טובים יותר לעבודה הקשה שהן עושות. 

כאם יחידנית לילדה בסניף אחד מכ-250 סניפים של מעון יום אחד גדול, המפוזרים בכל הארץ, אני גם לא רואה איך (ומתי) הורים כמוני יכולים להתאגד למאבק משותף עבורן, ומי בכלל יצטרף ויפגין עם שלטים בחוץ בחום הזה. ועם ילדים, שברוב המקרים נותרים ללא מסגרת עקבית ומסודרת בשלב צעיר זה של חייהם. 

ממחר יום הלימודים במעונות יחל בשעה תשע, אבל למעשה העיצומים החלו עוד קודם בהחלטה שלא לפתוח את מעונות היום להרשמה לשנת הלימודים הבאה, מה שמותיר הורים וילדים רבים ללא פתרון או מסגרת גם בשנה הבאה. באתר של משרד הכלכלה אין לכך כל זכר, ובמענה שנתנו לעתונות הם קוראים לארגוני המעונות להפסיק עם השביתה ולחזור למשא ומתן.

השבתה של מעונות היום היתה אמורה לשתק את המשק, שכן נשים רבות לא יוכלו יותר לצאת לעבוד. אך עם מעמד האישה הנמוך - אני בספק אם יכולתנו להשפיע על המשק תעמוד לנו. ועם הניהול המוזר של המאבק, שטרם החליט נגד מי הוא נלחם ועבור מה, לא ברור מי יגרום למאבק הזה להפוך לממוקד ויעיל יותר. 

אני מקווה שבמשרד הכלכלה יבינו שיש פה בעייה אמיתית גם עבורם, ושארגוני מעונות היום יבינו שאם רצונם הוא בתמיכת ההורים - עליהם לגייס אותנו לצידם ולא להעמיד אותנו בסכנה יחד איתם.

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ