למה טבעונות היא הפתרון לטיפול בהשמנת ילדים

מחקר חדש מצא כי תזונה מהצומח ודלת שומן מורידה באופן משמעותי גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם בילדים עם השמנה וכולסטרול גבוה, גם בהשוואה לתזונה המומלצת על ידי איגוד הלב האמריקאי

המשפחתון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ילד עומד על מאזני שקילה
מעל 20% מהילדים סובלים מעודף משקל כבר בגיל הגן
המשפחתון

// ד"ר צביה שיפר חרובי

בשנות עבודתי הרבות כרופאת ילדים הבחנתי בעליה מדאיגה בהשמנה, בכולסטרול גבוה בדם ובמחלות כרוניות רבות המתחילות להופיע בגיל צעיר יותר ויותר.

השמנת ילדים מהווה גורם סיכון מרכזי לבריאות ילדינו ומעלה את הסיכון לחלות במחלות רבות בהמשך, כמו: סוכרת, התקפי לב, שבץ מוחי, סרטן, שחיקת מפרקים ועוד. ואכן, בבדיקת הנתונים בישראל, בעשרים השנים האחרונות קיימת עליה של 50% במספר הילדים הסובלים מעודף משקל. למעלה מ-20% מהילדים סובלים מעודף משקל כבר בגיל הגן, ושכיחות ההשמנה במתבגרים ישראלים היא מהגבוהות בעולם המערבי.

קיים צורך בשינוי אורחות חיים בקבוצה ההולכת וגדלה של ילדים הסובלים מהשמנה למניעת מחלות לב וכלי דם ומחלות אחרות. אך מהי התזונה הטובה ביותר שתפחית את הסיכון למחלות ותביא לירידה במשקל?

מחקרים במבוגרים הראו כי תזונה דלת שומן מהצומח ללא מוצרים מהחי מביאה לירידה במשקל, לשיפור ניכר בשומני הדם, לירידה משמעותית בשכיחות סוכרת סוג 2 ולירידה ניכרת בהתקפי לב.

האם תזונה זו תפחית את גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם גם בילדים? האם היא תתאים לילדים מבחינת שיתוף פעולה, או שאולי התזונה הטובה יותר היא לפי המלצות איגוד הלב האמריקאי?

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת החשוב לרפואת ילדים The Journal of Pediatrics בדק מהי התזונה שתביא לתוצאה טובה יותר. במחקר זה רופא הילדים ד"ר מיכאל מקנין וחוקרים נוספים בדקו ילדים הסובלים מהשמנה וכולסטרול גבוה בין הגילאים 9-18 שנים.

הילדים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצה שהתבקשה לעבור לתזונה מהצומח, ללא מוצרים מהחי, ללא שומן מוסף ועם הגבלת צריכת אגוזים ואבוקדו; וקבוצה שהתבקשה לעבור לתזונה המומלצת על ידי איגוד הלב האמריקאי לצורך הורדת הסיכון למחלות לב וכלי דם, בתזונה זו השומן מהווה רק 30% מהקלוריות, השומן הרווי 7% בלבד מהקלוריות, פחות מ-300 מ"ג כולסטרול ליום ופחות מ-1,500 מ"ג נתרן ליום.

התזונה שהביאה לירידה משמעותית יותר בגורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם היתה התזונה הטבעונית דלת השומן. תוך ארבעה שבועות בלבד נראתה בקבוצה זו ירידה משמעותית בתשעה גורמי סיכון למחלות לב לעומת הקבוצה שאכלה לפי הנחיות איגוד הלב האמריקאי בה חלה ירידה בארבעה גורמי סיכון בלבד.

רק בקבוצה שניזונה מתזונה דלת שומן מהצומח ללא מוצרים מהחי נראתה ירידה משמעותית בכולסטרול בדם ובכולסטרול LDL בדם, שהם גורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתקפי לב. רק בקבוצה זו נראו ירידה בלחץ הדם, ירידה במדד ההשמנה BMI, ירידה במדד הדלקת CRP המנבא התקפי לב וירידה באינסולין בצום.

בתוך ארבעה שבועות חלה ירידה במשקל ובהיקף הזרוע בשתי הקבוצות, אך בקבוצה הטבעונית הירידה היתה גדולה יותר. גם במדד דלקת חשוב נוסף, מילופראוקסידאז - המנבא התקפי לב, חלה ירידה בשתי הקבוצות, אך גם כאן הירידה היתה משמעותית יותר בקבוצה הטבעונית. רק בגורם יחיד - היקף המותניים - נראה שיפור רק בקבוצה שנזונה לפי איגוד הלב האמריקאי.

פרט לירידה בגורמי הסיכון למחלות לב, נראתה עליה בגורם החשוב לבריאות - צריכת סיבים תזונתיים בקבוצת התזונה הטבעונית בלבד.

ומה בדבר הקשיים במעבר לשני סוגי התזונה? בין שתי הקבוצות לא ניכרו הבדלים באהבת המזון וטעמו, וגם לא במידת משיכת מראה המזון, במידת השעמום, בקלות ההכנה, במאמץ להשאר בתזונה, בקלות שמירה על התזונה במסעדות, בהשפעה על מחיר המזון הנרכש, בסיפוק לאחר ארוחה או בתחושת הסיפוק הכללי. ההבדל היחיד היה בקושי קל ברכישת המזון בקבוצה הטבעונית לעומת רכישה די קלה של המזון בקבוצה לפי איגוד הלב האמריקאי.

לסיכום, נמצא כי גם בקרב ילדים - תזונה דלת שומן מהצומח ללא מוצרים מהחי יעילה הרבה יותר בהורדת גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם בהשוואה לתזונה הכי מומלצת עד כה לנושא זה לפי המלצות איגוד הלב האמריקאי.

ד" ר צביה שיפר חרובי היא מומחית ברפואת ילדים העובדת בקופת חולים מכבי ובקופת חולים מאוחדת, עוסקת בקשר בין תזונה למניעת מחלות, ולימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ