המשפחתון
הכל למען הילדים
הכל למען הילדים?קרדיט: מתוך אתר ארגון נאות מרגלית
המשפחתון

// יעל קציר

התחלנו את השנה ברגל שמאל. כ-3 שבועות לפני תחילת השנה מסרו לנו מנעמ"ת שטרם נמצאה מחליפה למנהלת המעון, שהודיעה על עזיבתה לפני יותר מ-5 חודשים, ובמקומה נקבל תיגבור של מנהלת גן אחר שתגיע רק בחלק מהשבוע. יומיים לפני פתיחת המעון גם הגננת התפטרה במפתיע, ועוד סייעת עזבה בעקבותיה. את הילדים היינו אמורים להכניס למעון ללא גננת קבועה, ללא מנהלת, עם צוות חסר של סייעות שרובן זמניות ולא מוכרות לילדים. הילדים, בגילים שנה וחצי-שנתיים, חוזרים לגן – ולנו אין מושג מי הצוות שאמור לטפל בהם.

לאחר קול צעקה ונידנודים, העבירו את אחת הסייעות שהילדים אהבו בשנה שעברה שתעזור גם השנה, ומינו סייעת נוספת כגננת קבועה. אבל זה לא הספיק. בימים הראשונים והקשים ממילא של ההסתגלות לגן, המצב היה כאוטי ביותר. מדי פעם ניתן היה למצוא במקום את המנהלת הזמנית או איזו מפקחת, אך ניכר שנשות הצוות לא מכירות זו את זו ושאף אחת לא ממש יודעת מה היא אמורה לעשות.

התברר לנו, לתדהמתנו, שהגננת החדשה לא תודרכה לקראת תחילת השנה, שלסייעת שהילדים אוהבים נאמר שלא תוכל לקבל יום חופשי השנה ותאלץ לעבוד 6 ימים בשבוע, ששתי הסייעות הנוספות הן זמניות לחודש (אחת בהריון בחודש תשיעי) ושאין לאף אחת מהן זמן לאכול או אפילו להתפנות לשירותים במהלך היום האינטנסיבי.

כשניסינו להתקשר למעון או להנהלת נעמ"ת, וכששלחנו מיילים – לרוב לא נענינו. אז פנינו למי שיכולנו: תקשורת, הנהלה בכירה יותר בנעמ"ת ומה לא. אתם יכולים בטח לנחש מה הלך בווטסאפ של הורי הגן. לחלקנו היה ברור שככה זה לא יכול להימשך, ולחלקנו היתה תחושה שתוך כמה ימים זה יסתדר. ריבוי הדעות רק הוסיף למתח. בסופו של דבר הביאו מנהלת נוספת לחצי משרה, וגננת ותיקה מגן אחר. כמה הורים הוציאו את הילדים מהגן, והמצב מתחיל להתייצב.

מודעה מתוך הקמפיין של הארגונים המוחה נגד המצב הבעייתי במעונות
מודעה מתוך הקמפיין של הארגונים המוחה נגד המצב הבעייתי במעונותצילום: מתוך אתר נעמת

הסייעות במעונות היום מרוויחות קרוב לשכר מינימום. חלקן נזקקות להשלמה על מנת להגיע למינימום. על אף שארגונים כנעמ"ת נועדו לעזור לאמהות עובדות, לא תמיד הם יכולים לסייע לעובדותיהם. כך, למשל, כשגננת ותיקה ומוערכת ביקשה לעבוד שעה אחת פחות ביום – לא איפשרו לה, גם כי לא רצו לחפש מישהי לשעה ביום, וגם כי לא רצו ליצור תקדים. הן עובדות קשה, הן אמורות לדאוג לשלומם, רווחתם ובמידה רבה להתפתחותם של ילדינו החשובים לנו כל כך, והן בתחתית שרשרת המזון. גם אם ילכו לעבוד באופן פרטי כמטפלות אישיות – הן ירוויחו אמנם הרבה יותר כסף אבל סביר להניח שייאלצו לעבוד הרבה יותר ימים ושעות.

היום, שלישי, הן איימו לצאת לשביתה. כלומר, המטפלות המשיכו בעבודותיהן כרגיל, החליפו חיתולים, שרו לילדים שירים, פה ושם לקחו ביס מפרוסה שפעוט לא אכל כי לא היה להן זמן לצאת לאכול, כי הנה עוד ילד בוכה והנה עוד אמא עצבנית נכנסת לגן ושואלת למה הטוסיק של הבת שלה אדום ואיך זה שלא החליפו לה חיתול בזמן. הן ממשיכות לעבוד בתנאי תקינה לא הגיוניים של 6 תינוקות עד גיל שנה על מטפלת אחת, או 9 פעוטות בגילים שנה עד שנתיים על מטפלת אחת. הארגונים האחראיים על המטפלות, המעסיקים אותן, מכשירים אותן ומפקחים עליהן, איימו לצאת לשביתה עבורן.

ההורים, שרק לפני יומיים התלוננו על המצב הקשה בגן, התבקשו להירתם למאבק. "התקינה הבעייתית, והמשכורות הנמוכות של המטפלות, הן למעשה הסיבה לקושי למצוא מטפלות ומנהלת למעון". ניסיונות שלנו לטעון שמדובר גם בבעיה בניהול – נתקלו בחומה בצורה.

כך מצאתי את עצמי, אם עובדת במשרה מעט יותר גמישה משל מטפלת במעון, המשתכרת לא הרבה יותר ממנה, תומכת בשביתה בגן – שלא תאפשר לי לעבוד, שעשויה לסכן את מקום עבודתי, שעשויה במקרה הרע גם לדרדר את בתי ואותי לעוני – תוך שהיה לי ברור שרק שביתה שתגרור אחריה את כל המשק תוכל להזיז משהו במדינה שלנו.

ארגון נעמ"ת משתייך להסתדרות, אבל ההסתדרות לא פעלה למען המטפלות. ההסתדרות עוזרת, ככל הנראה, לוועדים ולארגונים חזקים כמו חברת החשמל והנמל, אבל המטפלות במעונות – שכה זקוקות לגב החזק של הסתדרות העובדים במשק – לא זוכות לקבל תמיכה שכזו.

הורים וילדים במעונות מתגייסים לתמוך במאבק המטפלות
הורים וילדים במעונות מתגייסים לתמוך במאבק המטפלותצילום: מתוך אתר נעמת

מסיבות לא ברורות, אתמול אחר הצהריים נחתם הסכם בין משרד האוצר ומשרד הרווחה לארגונים המייצגים את המטפלות במעונות. המטפלות יקבלו תוספת שכר קבועה של 300-400 שקלים למשכורת, הארגונים יקבלו עוד סכום מסויים ("עבור שיפוץ מבנים קיימים"), וזהו. תמורת הבטחות אלו, התחייבו הארגונים בשם המטפלות שלא לשבות למשך 3 שנים. על פניו, מדובר בהסכם טוב, במיוחד עבור ההורים שקצו באיומים על שביתה. אך בפועל ההסכם בעייתי מאוד.

התקינה לא שונתה במאום, העבודה הקשה של המטפלות נשארה כשהיתה. המטפלות החדשות, שנזקקו עד כה להשלמה של 500 שקלים לשכר מינימום, לא יראו בכלל את התוספת של ה-400 שקלים, כי עדיין צריך להשלים להן 100 שקלים למינימום. מטפלות ותיקות שבכל זאת הרוויחו מעט יותר משכר המינימום, עשויות לעלות עכשיו למדרגת מס גבוהה יותר – מה שיביא לכך שבפועל הן יקבלו משכורת נמוכה יותר משקיבלו עד כה! מדובר, ללא ספק, במחדל שאחראים עליו אלו שאחראים לשלומם של ילדיהם של הורים רבים, רובם עובדים חלשים במשק בעצמם, שאין ידם משגת לשלם למשפחתון פרטי או מטפלת אישית. 

המשפחתון | |המשפחתון

המשפחתון הוא בלוג בענייני הורות, ילדים ומשפחה. 

יעל קציר

אם יחידנית לאביגיל. עורכת את המשפחתון, מעצבת וכותבת במערכת עיתון הארץ וכעצמאית, בוגרת תואר ראשון בעיצוב גרפי, חברה בתא העיתונאיות ובוועד עיתונאי הארץ-דה מרקר.

קישור לבלוג הקודם של יעל, "מבשלת הריון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ