יאיר נהוראי
יאיר נהוראי
הרב חיים ירוחם סמוטריץ'
הרב חיים ירוחם סמוטריץ'. "מה הקושי הכי גדול של מדינת ישראל? זה מערכת המשפט, שמהרסת את הכל"קרדיט: מתוך ערוץ היוטיוב של ישיבת ניר- קרית ארבע-חברון
יאיר נהוראי
יאיר נהוראי

חוק הלאום מגדיר זהות יהודית למדינת ישראל ומתעלם מהגדרתה הדמוקרטית, וכל זאת כדי לאפשר לשר החינוך נפתלי בנט ולשולחיו אנשי היהדות המשיחית לכפות על מדינת ישראל חוקי דת, "באמצעים דמוקרטיים". כלומר באמצעות כפייה דתית על ידי רוב בכנסת, ומעבר מדמוקרטיה לדיקטטורה של הרוב.

כך למשל סעיף 1 (ג) לחוק קובע את ההגדרה המעורפלת הבאה: "מימוש הזכות להגדרה עצמית לאומית במדינת ישראל ייחודי לעם היהודי". לכאורה משפט סתום, אבל בפועל מפתח להפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה, שכן מהי הלאומית הייחודית לעם היהודי?

הנה מה שמסביר הרב חיים ירוחם סמוטריץ', אביו של ח"כ בצלאל סמוטריץ', על אופיו הייחודי של העם היהודי. הרב חיים ירוחם (אבי) סמוטריץ הוא רב המושב בית יתיר שבהר חברון, ר"מ וראש כולל בישיבת ניר שבקריית ארבע. מרבני האיחוד הלאומי תקומה ותנועת "קוממיות". סמוטריץ' הבן אמר בעבר לעיתונאית חגית רוזנבאום בעיתון "בשבע", כי "אבא שלי הוא האיש הכי חכם שאני מכיר. תלמיד חכם, ירא שמיים. הוא מורי ורבי... אני לא זז בסוגיות מורכבות בלי אבא שלי".

יודגש כי הציטוטים אינם אחד לאחד, אלא היצמדות מדוייקת ככל שניתן לרוח הדברים, בנסיבות שמחייבות את ההבדל שבין השפה המדוברת לכתוב, ואת השיעור המלא ניתן לראות באתר "ישיבה", תחת השם "בניין החול ובניין הקודש".

***

"והשפיטה הזאת הבלתי צודקת, בתי משפט ששופטים לפי הגויים ולפי כל מיני דברים אחרים ומהרסים את חייהם של ישראל, ואין לנו אלא לפתוח את העיניים,ולראות מה הקושי הכי גדול של מדינת ישראל שזה מערכת המשפט, שמהרסת את הכל. ועל זה המאבק שלנו, להעמיד את חיינו על ייסוד משפטה של תורה, ולתקן את מערכת המשפט ולהבין שהתורה מתיישבת בארץ ומדריכה את החיים כולם. ...עם ישראל חוזר בתשובה, והעיקר להעמיד את עצמינו על חיים בריאים של תורה המתגלה בכל עוצמתה בחיי המשפט בסידור החיים על פי דבר השם".

לצפייה בשיעור המלא באתר ישיבה

"...הרמב"ם אומר שלהעמיד "שופטיך כבראשונה ויועצייך כבתחילה", מכין את בוא המשיח... ולכן מוטל עלינו או ממש להעמיד סנהדרין לפי שיטתו של הרמב"ם, או להרבות בתי דינים לדיני ממונות (ברוח ההלכה) ".

.."..הרב צבי יהודה קוק היה אומר ששני המשרדים צריכים תיקון מהשורש במדינה והם החינוך והמשפט. החינוך- כי אין חינוך אלא יסודות הקודש, והמשפט – כי אין משפט בישראל אלא משפט התורה, ואנחנו חייבים להעמיד את החיים שלנו על יסודות חושן משפט, על יסודות חיים על פי דבר ה..'.

.."וזאת התשובה של הדור שלנו. הדורות הקודמים עסקו בבנין האומה בחול, (ענייני חולין – הקמת מדינה, בתי משפט חולים וכו) ואנו מצויים בפרק של מקדישים... הבירורים הנעשים בתוך הציונות החילונית, בחלק שאפשר לקבל ובחלק שאסור לקבל.

ככה הדברים נשמעים במשיחית. מה שאומר סמוטריץ' בעברית הוא שהציונות החילונית סיימה למעשה את תפקידה לבנות את בניין הארץ במובן הפיזי של הדברים, ועכשיו תור היהדות המשיחית לקחת את המושכות ולקדש את הארץ על ידי הקמת סנהדרין, או הפיכתה למדינת הלכה.

מה זה בעצם אומר? שחוק הלאום הוא שלב נוסף בדרך להפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה, ושהדמוקרטיה בישראל לא יודעת להתגונן, כי חבר הכנסת סמוטריץ', שכבר הודיע שאביו הוא מורו ורבו, משתמש בדמוקרטיה כדי לחסל אותה.

איפה על הסקאלה שבין כפייה דתית "נקודתית", למדינת הלכה נמצא איש המשיחיות היהודית נפתלי בנט? לא ברור, ולמען האמת, גם לא משנה. על הפתח לאיבוד זהותה הדמוקרטית של המדינה, הוא כבר חתום.

יאיר נהוראי

יאיר נהוראי | |בממלכתיות

בממלכתיות - תפישת העולם מבית מדרשו של הרב קוק, לפיה יש לנקוט ביחס של כבוד רב כלפי המדינה כחלק מתפיסתה כ"ראשית צמיחת גאולתנו". 

עו"ד יאיר נהוראי הוא מנהל המחלקה המשפטית של "רבנים למען זכויות אדם", בעל משרד פרטי המתמחה בפלילים ובעתירות מנהליות לבג"ץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ