יאיר נהוראי
יאיר נהוראי
הרב זיו רוה
הרב זיו רוה. "לא צריך הדרכת רוב"קרדיט: צילום מסך
יאיר נהוראי
יאיר נהוראי

"מכון מאיר" הוא בית מדרש ומרכז תורני בשכונת קרית משה בירושלים, המיועד בעיקר לחוזרים בתגובה. הוא הוקם ב-1974, קרוי על שמו של אליעזר מאיר ליפשיץ שנפל במלחמת יום כיפור ונחשב כיום לאחד המוסדות המרכזיים והיוקרתיים של היהדות המשיחית. כמעט כל הרבנים הידועים והמשפיעים של זרם זה מרצים בו או הרצו בו בעבר.

המכון, שהוקם על ידי הרב דב ביגון (שעומד בראשו עד היום), מפעיל בין היתר אולפן גיור, חטיבה לנשים ("מכון אורה"), אולפן לעולים חדשים וערוצים באינטרנט ובטלוויזיה (HOT ו-yes) בדרכו של הרב קוק. בין בוגריו הידועים: אביחי רונצקי, הרב הראשי לצה"ל לשעבר ומי שהוביל את המהפכה ברבנות הצבאית והקמת ענף "תודעה יהודית", והרב יגאל לוינשטיין המשמש כיום כראש מכינת עלי. ב-2018 תוקצב המכון ביותר משלושה מיליון שקל על ידי משרד החינוך והמשרד לשירותי דת.

בפוסט זה אציג שני קטעים מתוך השיעור "מלחמת התרבות - דמוקרטיה" של זיו רוה, חוזר בתשובה ואחד מרבני מכון מאיר. השיעור מצוי זה מספר שנים באתר המכון. בעיני יש חשיבות רבה לצפות בשיעור כולו, אולם מפאת קוצר היריעה אציג כאן ציטוטים נבחרים.

1.

רוה: "אתם מבינים הדמוקרטיה מקהה את השיניים. אין לך יכולת להילחם בכל מיני תופעות כי זה חופש הפרט, אדם לא יכול להתנגד, יש דעות אחרות, הכל לגיטימי, זה נותן מגן כזה, אפילו לארגונים אנטי-ישראלים לפעול עם שדולות שונות, עם קרנות, עם תרומות".

"טוב, מה האלטרנטיבה? מה אתם אומרים? דיברנו על האלטרנטיבה מקודם. אז עד שיעמוד מתוכנו נביא, שמדריך על פי דבר השם, וגם יעמיד מלך, יש כבר עכשיו הרבה דברים שאפשר לשנות, הרבה. בגלל שברוב הנושאים יש הדרכה ברורה של התורה, לא צריך 'הכרעת הרוב'. אמרתי את זה מקודם. בתחומים שאין בהם הכרעה ברורה או שלא יודעים מה ההכרעה, ההנהגה היא צריכה ליטול עצה מגוף שמרכז את גדולי החכמים. זה היה בעבר הסנהדרין הגדולה, ועל פי חזון הרב קוק, גוף כזה אמור לצמוח מתוך הרבנות הראשית. וככה יופיע דבר השם, והרבה הרבה מחלות יעלמו, ובעיות ובלבולים וקשיים וסיבוכים וטעויות, ותסתלק מאיתנו הרבה רוח טומאה. זה ריפוי גדול, 'מקדש מלך עיר מלוכה, קומי צאי מתוך ההפיכה, רב לך שבת בעמק הבכא (מתוך הפיוט "לכה דודי" - י.נ). 'עמק הבכא' זה הרבה סביב הדבר הזה".

2. 

רוה: "כל מיני זרמים רפורמים, קונסרבטיביים או אפילו חילונים, מחנכים ליהדות דמקורטית, ליהדות פלורליסטית. יש להם חזון כזה לעשות יהדות חדשה, נושמת, זורמת עם רוח התקופה, ובדרך הזו ההלכה נעשית עוקבת המציאות או המלצה חמה או הלכה יצירתית שנוטלת עצה מן הרוב. בקיצור, במלים אחרות, לעקור את היהדות על ידי הדמוקרטיה. זה מאוד מאוד מסובך וכל מיני קרנות שנואות נפש העם שבאות להעביר אותנו מזהותינו מאוד מחזקות את הדמוקרטיה. זו דרך נפלאה שעם ישראל לא יתרומם אל הקומה הראויה שלו. אתם מבינים מה אני אומר? יש? אתם בפנים? אתם בעניינים?"

---

אז אם אני מבין נכון, הרב רוה מחנך שהיהדות איננה יכולה לדור בכפיפה אחת עם הדמוקרטיה, ולפיכך על ישראל לעבור למשטר הלכתי שינוהל בידי מועצת חכמים. בעיני הדברים האלה משתלבים בתפישה המשיחית שרואה במדינת ישראל "כסא כבוד אלוהים", שהתורה חוקתו, בדרך לביאת המשיח והקמת בית המקדש השלישי.

ולסיום, גילוי נאות - מכינת עלי והרב אלי סדן מנהלים נגדי בימים אלה שתי תביעות השתקה ("דיבה" ו"זכויות יוצרים") בסכום כולל של 1.7 מיליון שקל. מטרתם היא למנוע ממני להפיץ את תורתם. בעקבות כך פתחתי בגיוס המונים באמצעות דף הפייסבוק של הבלוג להתמודדות עם תביעות אלה וכדי להרחיב את המאבק ביהדות המשיחית.

יאיר נהוראי

יאיר נהוראי | |בממלכתיות

בממלכתיות - תפישת העולם מבית מדרשו של הרב קוק, לפיה יש לנקוט ביחס של כבוד רב כלפי המדינה כחלק מתפיסתה כ"ראשית צמיחת גאולתנו". 

עו"ד יאיר נהוראי הוא מנהל המחלקה המשפטית של "רבנים למען זכויות אדם", בעל משרד פרטי המתמחה בפלילים ובעתירות מנהליות לבג"ץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ