שיעור למתחילים: הכר את "שיטת אלקנה" של המשיחיסטים

כדי להבין כיצד מקדמת היהדות המשיחית את המהפכה החברתית והרוחנית שלה, זו שחזונה היא מדינת הלכה, צריך להכיר את המדרש על אביו של שמואל הנביא ואת הפרשנות של הרב אלי סדן

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הרב אלי סדן. הגרעינים מכינים את השלב האזרחי של החלוציות
הרב אלי סדן. הגרעינים מכינים את השלב האזרחי של החלוציות קרדיט: צילום מסך
יאיר נהוראי
יאיר נהוראי

הרב אלי סדן, חתן פרס ישראל, פועל להבנתי להכשרת "גרעינים משיחיים" שתפקידם להביא להפיכה דתית בישראל, או בשפתו "מהפכה חברתית רוחנית". הוא עושה זאת במכינה הקדם-צבאית "בני דוד" שבהתנחלות עלי, בראשה הוא עומד. למכניזם של המהפכה הוא קורא "שיטת אלקנה". אך מהי אותה שיטה ולמה הכוונה?

בבסיס נמצא סיפורו של הנביא אלקנה בן ירוחם, אביו של שמואל הנביא, ובעל של חנה ופנינה. אלקנה, כך על פי המדרש, נהג לעלות לרגל ארבע פעמים בשנה למשכן שילה ובכל פעם עשה זאת ממסלול אחר כדי לסחוף אחריו את "העם" שהיה "חוטא". למסע צירף גם את בני משפחתו, קרובים וחברים, וזאת מתוך הבנה שרק קבוצה יכולה לבצע שינוי תודעתי, תרבותי ודתי בחברה. ואכן, התהלוכה שנהג אלקנה להוביל יצרה בצופים קנאה וסקרנות, ועוררה בהמון רצון להשתייך ולהצטרף.

למיטב הבנתי, את הרעיון הזה מיישם הרב סדן באמצעות הגרעינים משיחיים. מטרתם להשתלב בחברה הישראלית, בין אם בתפקידי מפתח בממשל ובין אם בהקמת בסיסים תורניים בחברה האזרחית, וליצור את התשתית להפיכה הדתית שתגשים את החזון המשיחי של מדינת הלכה שהתורה היא חוקתה. את עקרונותיו של הרב סדן ניתן לקרוא באריכות במאמר שנקרא "שיטת אלקנה - עת לקום לעשות!" להשקפתי, קריאת המאמר המלא חשובה עבור כל אזרח בישראל, אך כהרגלי, לנוכח קוצר היריעה, אביא כאן את עיקרי הדברים.

בהתייחס לרעיון ותהליך עצמו, כותב סדן: "...זוהי הנקודה - ליצור מהפך חברתי בדרך של יצירת מודל עמוק ורציני, שאנשים מזדהים איתו והוא מתגלגל קדימה ככדור שלג... איך יוצרים אפוא מהפכה רוחנית-חברתית מלמטה? איך מביאים את העם לבוא ולומר 'נלך עמכם והם אומרים להם הן נלך יחד'? - רק באמצעות חבורה של אנשים ההולכת וגדלה בכמות ובאיכות, שכל מי שרואה אותם מבקש להצטרף אליהם בהליכה משותפת... לא צריך לכפות דבר על אף אחד. אין צורך בכפייה דתית, לא בכוח פוליטי ולא בהפגנות. האמת, יש בה כוח לפתוח את הלב, יש לה כוח לפרוץ חומות... לא בתוך שנה אחת חזר כל עם ישראל בתשובה, שנה אחת כאן, שנה אחריה שם; שנה אחת חמישה בתים, שנה אחרת עשרה בתים - 'בדרך שהיה עולה בשנה זו לא היה עולה בשנה הבאה, עד שהיו כולם עולים'".

את עקרונות שיטת אלקנה מעביר הרב סדן גם בשיעוריו לתלמידי עלי, וניתן לצפות בהם באתר המכינה. הנה שתי דוגמאות מצולמות קצרות מתוך השיעורים "שיטת אלקנה - צורת ההשפעה על החברה" ו"עם ישראל - אומה ולא פרטים (חוק הלאום)", המתארות בעיני בצורה טובה את הרציונל.

1

סדן: "אלקנה הדבר העיקרי זה שהוא האמין בבני דורו. הוא האמין שזה חולשה רגעית, הוא האמין שזה שכל אחד עסוק בעניינים שלו - זה לא בגלל שאנשים רקובים ומושחתים אלא בגלל שאתם יודעים. אבל ברגע שיראו את מה שצריך - יצטרפו אליו. וזה מה שקרה. היה הולך בחבורה גדולה, אנשים היו אומרים 'וואי איזו חבורה אני יכול להצטרף?' 'יאללה בוא'. שנה אחרי היתה חבורה יותר גדולה, כעבור שנתים חבורה עוד יותר גדולה, כעבור שלוש שנים חבורה ענקית, עד שכולם במסלול הזה היו עולים. וברגע זה היה הולך בכוון אחר, וגם שם לאט לאט היו מצטרפים עליו, והיה עושה סיבובים וכל פעם היה עולה מכוון אחר וכל פעם היו מצטרפים אלו עוד אנשים עד שהיו כולם עולים".

"עכשיו, מה זה נקרא שכולם עולים? זה חוזר להיות מרכז שאפשר למנות מלך. שימו לב. שמואל הוא האדם שבפועל ממנה מלך, אבל כשהעם מפוזר ומפורד ולא מעניין אותו - אי אפשר למנות מלך. אני אומר, אלקנה יצר את המהפך החברתי שאפשר את הופעת שמואל, ברור? לפני שמקימים את המרכז, לפני שבונים את הכל, צריך קודם כל ללכד את העם. אלקנה הוא האבטיפוס שיוצר מהפך חברתי בעם. איך הוא יוצר את זה? לא בכח, לא על ידי הפגנות, אפילו לא על ידי הטפה ושכנוע. על ידי דוגמא אישית. אבל לא דוגמא אישית של אדם פרטי, אלא של חבורה... אני היום דפוק, אני כבר לא הולך להפגנות, אני לא מאמין בזה. אני לא רואה שמישהו סופר את זה. יש מחלה בציבור שלנו שאני לועג לה, אני אומר 'הם חולים בסטיקריאדה'. תראו ברחוב מכונית שיש לה על הגב שבעה סטיקרים - 95% שזה מישהו עם כיפה, 70% מישהו מיהודה ושומרון. סטיקר זה דוגמה של אדם שמתוסכל מהמצב ולא יודע מה לעשות.... אני בשלב מסוים אסרתי על הילדים שלי להדביק סטיקרים, אמרתי להם: 'אתה רוצה לשנות משהו - לך תעשה, תקח אחריות".

"זה מה שאלקנה חידש... הוא האמין בדור שלו, וכשאתה מאמין - אתה לא מרביץ, ואתה לא מכה, ואתה לא מוכיח. אתה רק אומר 'יאללה בוא נלך' והולכים. המנטרה של המוסד הזה היא לגדל הרבה אנשים שידעו שהציונות לא הסתיימה, שצריך מסירות נפש על ארץ ישראל ועל עם ישראל בכל התחומים גם היום... אין עוד על פני כדור הארץ בית מדרש כזה (הכוונה לבני דוד), שכל התלמידים שלומדים בו הם בוגרי צבא, רובם קצינים, רבים מהם כבר מ"פים, סמג"דים ומעלה, והם מכינים את עצמם מה שנקרא - השלב האזרחי של החלוציות....".

2

סדן: "נכנס אלי בוגר מחזור א' שלפני שנה סיים לכהן כמנכ"ל פרקליטות המדינה, אחרי 20 שנה של עבודה בפרקליטות. נכנס לדון איתי מה השלב הבא של המכינה. מה האתגרים הבאים של המכינה. אמרתי לו, אני פתוח לשמוע את מה שאתה אומר, אבל אני חושב שאת מה שאנחנו צריכים לעשות - אנחנו עדיין לא עושים. לא בכמות מספקת ובעיקר לא באיכות מספקת. אני רוצה לראות שיש לנו 1,000-2,000 בוגרים שהם מלאים בתורה וביראת שמיים במלוא מובן המלה, והם מפוזרים בכל הארץ בתפקידי מפתח בכל מקום, והם פועלים שם מכח התורה, ואז שיטת אלקנה תעבוד... בסוף ההכרעה באה עם השילוב שבין הכמות לאיכות".

בשבוע שעבר פניתי למשרד החינוך בדרישה להפסיק את הכרתו במכינת עלי, ולבטל את התמיכה שמועברת אליה מדי שנה מכספי משלם המסים. את המכתב העברתי לשר רפי פרץ, למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב, למנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם, וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. המכינה מתוקצבת בכעשרה מיליון שקל בשנה מכספי משרד החינוך, כשהמטרה היא לחנך את התלמידים להזדהות עם ערכיה של מדינת ישראל כמשמעם במגילת העצמאות ובחוקי היסוד של המדינה. בפנייה ציינתי כי להבנתי, אחרי מחקר ארוך שביצעתי בנושא, כולל הפרסומים שאני מביא בבלוג זה, מכינת עלי אינה עומדת בכללים הנדרשים והמצופים ממנה.

גילוי נאות: מכינת עלי והרב סדן מנהלים נגדי בימים אלה שתי תביעות השתקה ("דיבה" ו"זכויות יוצרים") בסכום כולל של 1.7 מיליון שקל. מטרתם היא למנוע ממני להפיץ את תורתם. בעקבות כך פתחתי בגיוס המונים באמצעות דף הפייסבוק של הבלוג להתמודדות עם תביעות אלה וכדי להרחיב את המאבק ביהדות המשיחית.

יאיר נהוראי

יאיר נהוראי | |בממלכתיות

בממלכתיות - תפישת העולם מבית מדרשו של הרב קוק, לפיה יש לנקוט ביחס של כבוד רב כלפי המדינה כחלק מתפיסתה כ"ראשית צמיחת גאולתנו". 

עו"ד יאיר נהוראי הוא מנהל המחלקה המשפטית של "רבנים למען זכויות אדם", בעל משרד פרטי המתמחה בפלילים ובעתירות מנהליות לבג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ