הרב יהושע שפירא: מתמודדים עם דיקטטורה של להט"ביסטאן

ראש ישיבת ההסדר ברמת גן הוא אורח מכובד בישיבת "מעלה אליהו". בשיעור שקיים בה הוא מסביר לתלמידים מדוע "מעלה אליהו" מוקפת "במעטפת של חורבן הבית" של העיר תל אביב

יאיר נהוראי
יאיר נהוראי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הרב יהושע שפירא. הפלורליזם צריך לתמוך גם בתומכים לחסלו
הרב יהושע שפירא. הפלורליזם צריך לתמוך גם בתומכים לחסלוקרדיט: צילום מסך
יאיר נהוראי
יאיר נהוראי

ראש ישיבת ההסדר רמת גן, הרב יהושע שפירא, הוא מהקולות הבולטים והבוטים ביהדות המשיחית, וגם אורח רצוי ומכובד בישיבת "מעלה אליהו" שבתל אביב. שיעוריו מפורסמים ומקודמים באתר הישיבה ובדף הפייסבוק שלה. לשמו אף מוצמד התואר "שליט"א" (שיחיה לאורך ימים טובים אמן) הניתן בדרך כלל לחשובים שברבנים.

"מחזקים את הטהרה והקדושה בשיעורו של הרב", כך נכתב בהפנייה בפייסבוק של הישיבה התל אביבית לשיעור שנתן בה שפירא. בתמונה שצורפה להפנייה הוא נראה נואם באולם בית המדרש העמוס מפה לפה. בפוסט זה אציג קטעים משיעורו של שפירא, "והיה מחניך קדוש", המצוי באתר מעלה אליהו. בעיני הצפייה בשיעור כולו חשובה מאוד, אך בשל קוצר היריעה אתמקד בדבריו הנוגעים לקהילת הלהט"ב.

ועוד דבר לפני שמתחילים: ישיבת מעלה אליהו נהנית מתקצוב ממשלתי של כשלושה מיליון שקל בשנה (2017 - 3.36 מיליון שקל, 2018 - 2.92 מיליון שקל) ורוב הכסף מגיע ממשרד החינוך. לישיבה מקור תקציבי ציבורי נוסף - עיריית תל אביב. היא מקצה לה את המבנה ובנוסף תומכת בעמותת "נקודה יהודית" בעשרות אלפי שקלים בשנה (2017 - 56 אלף שקל, 2018 - 43 אלף שקל, 2019 - 43 אלף שקל).

1

שפירא: "התרבות גולשת אל כל העולם והיא מביאה איתה רעל שיוצא בצורה של להט"ביסטאן במדינת ישראל. אנחנו מתמודדים עם דיקטטורה. עכשיו היה מכתב הרבניות (ראה הסבר בהמשך - י.נ), לא יודע אם שמעתם. אשתי חתמה. לא היה לה קל, היה בלעה צפרדעים, התלבטה, חברות שלה מסוגה לא חתמו. היא חתמה. היא מרצה במדרשה לבנות בבר אילן, כל האוניברסיטה הטלטלה. והדיקטטורה הלה"טבית באוניברסיטה הרעידה את אמות הסיפים בתביעה לפטר אותה ועוד שחתמו, אחת או שתיים, לא זוכר. ונשיא האוניברסיטה מפנה את סדר יומו וקורא לראש המדרשה, מחליפים מסמכים איך היא תתנצל - חצי? שלושת רבעי? רבע? ועם הודעה לכל המורים שבשום פנים לא עושים דברים כאלה בעתיד, לרב אסור לומר תורה. מאיפה הרעל הזה הגיע?"

2

שפירא: "אנחנו נמצאים באווירה... וכאן בישיבה אולי יותר מכל הישיבות בארץ, במעטפת של חורבן הבית. הבית הפרטי, קדושתו והשראת השכינה שבו עוברים תהליך חורבן מואץ. גננות בכמה ערים, אני מניח שגם בתל אביב, לא יודע... גננות בכינוסים של הכנה לקראת שנת הלימודים קיבלו מארזים עם כל מיני הדרכות ולוח חופשות וכל מיני, ומתנה, ספרים לילדים, מארז יפה, ומה המתנה? סיפורי ילדים על משפחות חד-הוריות. זו המתנה. ברמת גן, באור יהודה, במקומות נוספים. זוהי המתנה של העיריות השלטון המקומי. לכאן זה לא הגיע? תל אביב... אשרכם ישראל, הם לא חשבו שצריך, חשבו שקונים רק כאלה".

***

אז אם אני מבין נכון, הרב שפירא יוצא למלחמה נגד תרבות הגלישה באינטרנט וטוען ש"הרעל" שמגיע משם הוא זה שגרם לכך שארגוני להט"ב בישראל יצרו דיקטטורה להטבי"ת ולהט"ביסטאן. מטרתם, לשיטתו, היא להשתיק את קולם של רבנים כמוהו, המבקשים להביע עמדה דתית שמרנית נגד רעיונות "המשפחה החדשה". 

כדי להמחיש את טיעונו בנוגע לדיקטטורה הלה"טבית, מספר שפירא על מכתב רבניות שעליו חתמה גם אשתו, נעמי. הוא מתכוון ככל הנראה לקול קורא שפורסם באוגוסט 2018 ובו נכתב בין היתר: "תורת ישראל מלמדת אותנו באופן חד-משמעי מהי משפחה - ברית נישואין בין גבר לאשה שיזכו בעזרת השם גם לילדים... זו המשפחה ואין בלתה... אין מקום לטשטש את האיסור החמור והעיוות שבמתן לגיטימציה ל'משפחה חדשה'". שפירא גם מבקש לקבע בשומעיו את עולם הדימויים שלו, ולפיו מעלה אליהו מוקפת "במעטפת חורבן הבית" של העיר תל אביב. ולמה? כי בעוד שבישיבה שומרים על ערכי המסורת, הרי שבחוץ, בתל אביב, מטפחים את ערכי "המשפחה החדשה", משפחות חד-הוריות ותפישות ליברליות ופלורליסטיות.

לטעמי הטענה של שפירא בדבר להט"ביסטאן במדינת ישראל, דיקטטורה להטבי"ת וסתימת פיות רבנים, מבוססת על תביעה ערכית לפיה מחזיקי תפישת העולם הפלורליסטית חייבים לעודד ולתמוך גם באידאולוגים שמטרתם לחסל את הפלורליזם. שפירא עושה שימוש במשאבי עיריית תל אביב כדי לחנך נגד ערכי עירייה המבקשת לייצג את תפישת העולם של תושביה. שהרי היהדות המשיחית מבקשת לדכא את זכויות הלהט"ב בשם תפישת עולמה הדתית-הלכתית, ולמנוע מהם להתחתן, לאמץ וכו'. מעניין אם גם אצל הרב שפירא, בישיבת ההסדר ברמת גן, מוקצים משאבים לטובת הבעת עמדותיה של קהילת הלהט"ב בפני התלמידים או לטובת הבעת ערכים פלורליסטיים בכלל.

גילוי נאות: מכינת עלי והרב אלי סדן מנהלים נגדי בימים אלה שתי תביעות השתקה ("דיבה" ו"זכויות יוצרים") בסכום כולל של 1.7 מיליון שקל. מטרתם היא למנוע ממני להפיץ את תורתם. בעקבות כך פתחתי בגיוס המונים באמצעות דף הפייסבוק של הבלוג להתמודדות עם תביעות אלה וכדי להרחיב את המאבק ביהדות המשיחית.

יאיר נהוראי

יאיר נהוראי | |בממלכתיות

בממלכתיות - תפישת העולם מבית מדרשו של הרב קוק, לפיה יש לנקוט ביחס של כבוד רב כלפי המדינה כחלק מתפיסתה כ"ראשית צמיחת גאולתנו". 

עו"ד יאיר נהוראי הוא מנהל המחלקה המשפטית של "רבנים למען זכויות אדם", בעל משרד פרטי המתמחה בפלילים ובעתירות מנהליות לבג"ץ.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ