הרב יעקב אריאל: הדירה מיועדת לדבר כשר, אסור להשכיר לזוג הומואים

בתשובה לגולש מסביר חתן פרס ישראל לספרות תורנית מדוע טעה ישי שליסל, רוצח הנערה שירה בנקי, ואיזה עונש צריכים לקבל משתתפי מצעדי הגאווה. הכירו את המלקות לעוברים על דברי חכמים

יאיר נהוראי
יאיר נהוראי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הרב יעקב אריאל ב-2013. קיבל את פרס ישראל על "היקף היצירה התורנית בארבעת חלקי שולחן ערוך"
הרב יעקב אריאל ב-2013. קיבל את פרס ישראל על "היקף היצירה התורנית בארבעת חלקי שולחן ערוך"צילום: תומר אפלבאום
יאיר נהוראי
יאיר נהוראי

ב-30 ביולי 2015 רצח חרדי קיצוני בשם ישי שליסל בדקירות סכין את שירה בנקי בת ה-15 במהלך מצעד הגאווה בירושלים. בעקבות הרצח נתלו בשכונות חרדיות בעיר מודעות תמיכה בשליסל, ובהן נכתב בין היתר "אשריך ר' ישי שזכית למסירות נפש ממש ועשית מעשה פינחס. וַיִּקַּח רֹמַח בְּיָדוֹ, לקנא קנאת ה' צבאות, שהרג את הזונים בתוך המחנה ולא חת מפני כל". 

ההשוואה הזו בין שליסל לפינחס המקראי עמדה במרכז שאלה שהפנה גולש לרב יעקב אריאל, חתן פרס ישראל לספרות תורנית, באתר "למעשה" של "מכון התורה והארץ", גוף שנוסד בכפר דרום (פועל כיום במושב שבי דרום) ועוסק "במחקר, הוראה ויישום של נושאים הלכתיים העולים מהחיבור המיוחד בין התורה לארץ בדורנו". אריאל, שהוא בעל מדור שאלות ותשובות באתר, הוא גם נשיא המכון. בשאלה שהופנתה אליו התבקש להסביר את ההבדל בין הרצח שביצע פינחס (מוצדק) לבין הרצח שביצע שליסל (לא מוצדק).

קצת רקע: פינחס בן אלעזר, נכדו של אהרן הכהן, הרג את זמרי בן סלוא, מנשיאי משפחות שבט שמעון, ואת כזבי בת צור, בת נשיא מדיין, כמעשה קנאות לה' בשעת "חטא בעל פעור" (זנו עם בנות מואב ומדיין והחלו להקריב זבחים לאלילהם). על פי המקרא, בעקבות מעשה פנחס נעצרה מגיפה שהוטלה על עם ישראל כעונש. מעשהו הפך מודל לקנאות דתית אלימה, שפועלת מתוך רגש ועושה דין לעצמה, וסמל להצלת ישראל מפני התבוללות, הומוסקסואליות ועבודה זרה.

בתשובתו מסביר אריאל לגולש את ההלכה ("קנאין פוגעין בו" - מסכת סנהדרין, פרק ט', משנה ו') ולפיה מעשה הקנאה מתיר הרג רק כשמדובר בשלוש עבירות: מעילה בחפץ הקדש, קללה באלוהים בשם עבודה זרה, ובעילת גויה ברשות הרבים ובשעת מעשה - ופינחס פעל לפי כללים אלה. לעומת זאת, שליסל, כך לדברי אריאל, "פגע במפגינות על עבירה שיש עליה רק מכת מרדות (ולא בשעת מעשה) והביא רק נזק. זהו סתם ניסיון רצח של פושע שעושה זאת כביכול בשם שמיים וכנראה אינו בריא בנפשו". כלומר, אריאל מסביר כי משתתפי מצעדי הגאווה עוברים על דברי חכמים (איסור דרבנן), אך העונש על כך הוא בכלל מלקות ולא הרג. הביטוי "מכת מרדות" משמעותו עונש מלקות שאינו נובע מדין תורה אלא מתקנת חכמים.

2
צילום: צילום מסך

אותו גולש הוסיף ושאל את אריאל, אז רב העיר רמת גן, בנוגע להשכרת דירה להומואים, עניין שבו כבר הסתבך ב-2014, כשהורה שאסור להשכיר דירה לזוג לסביות. אז הוא פרסם הבהרה, לנוכח הזעם וההד התקשורתי שעוררו דבריו, ובה טען כי מעולם לא הורה זאת. "הרב ידוע בפסיקותיו המתירות השכרת דירות לכל אדם באשר הוא אדם, ללא הבדל דת, מין, גזע ודעה", נמסר אז מלשכתו. והנה, בתשובה לשאלת הגולש מדוע לאסור להשכיר להומואים דירה, עונה אריאל: "כי יש בכך הכרה שהם זוג לכל דבר. והדירה מיועדת לשם זוגיותם. בעוד שאצל איש ואשה נשואים כהלכה, הדירה מיועדת לדבר כשר".

בשאלה אחרת שהופנתה לרב באתר "למעשה" הוא התבקש להתייחס ללימודי פסיכולוגיה ולמתחים שקיימים בינה לבין ההלכה. בתשובתו הוא ממליץ להתייעץ בעניין עם פסיכולוגים בני תורה ומדגיש כי "התחומים העיקריים שבהם יכולה להיות בעיה הן עידוד מטופל להשלים עם נטיותיו השליליות, שיכול להגיע עד כדי אביזרייהו דעריות (פרטי דינים השייכים לאיסור גילוי עריות - י.נ)". כלומר, להבנתי, הרב מבהיר כי יש בעיה עם פסיכולוגיה שכן היא מעודדת הומואים להשלים עם נטייתם.  

2
צילום: צילום מסך

הרב אריאל זכאי להשמיע את דעתו, לחזור בו, להחליף בניואנסים, הכל כמיטב הבנתו ושיפוטו. אך כשוועדת פרס ישראל כותבת בנימוקיה כי "תרומתו ליצירה התורנית ניכרת בהיותה פסיקת הלכה למעשה בחיים המודרניים", מן הראוי לתהות מדוע המדינה צריכה לגבות פסיקות שכאלה בפרס החשוב ביותר שהיא מחלקת.

גילוי נאות: מכינת עלי והרב אלי סדן מנהלים נגדי בימים אלה שתי תביעות השתקה ("דיבה" ו"זכויות יוצרים") בסכום כולל של 1.7 מיליון שקל. מטרתם היא למנוע ממני להפיץ את תורתם. בעקבות כך פתחתי בגיוס המונים באמצעות דף הפייסבוק של הבלוג להתמודדות עם תביעות אלה וכדי להרחיב את המאבק ביהדות המשיחית.

יאיר נהוראי

יאיר נהוראי | |בממלכתיות

בממלכתיות - תפישת העולם מבית מדרשו של הרב קוק, לפיה יש לנקוט ביחס של כבוד רב כלפי המדינה כחלק מתפיסתה כ"ראשית צמיחת גאולתנו". 

עו"ד יאיר נהוראי הוא מנהל המחלקה המשפטית של "רבנים למען זכויות אדם", בעל משרד פרטי המתמחה בפלילים ובעתירות מנהליות לבג"ץ.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ