השמאלנים תומכים בהסכם הגרעין בלי לדעת עליו מאום

רוב השמאל תומך בהסכם הגרעין בלי שטרח לקרוא אותו

יקי שגיא
יקי שגיא
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו. "ההסכם לא כל כך חשוב - חשוב בעיקר שנתניהו מתועב"קרדיט: רונן זבולון / רויטרס
יקי שגיא
יקי שגיא

כמו בהזדהות לא מודעת עם הקללה המוטחת בו, מתייצג השמאל בוויכוח על הסכם הגרעין כמנותק. בכל הנוגע למהלך הפרישה של טראמפ, דומה שנזנח כמעט בעקביות כל ניסיון מצד פוליטיקאים, פובליציסטים ומובילי דעה, לנמק טענה בזכות ההסכם, אשר מעוגנת היטב בפרטיו. שוב ושוב נעדרת התייחסות להסכם עצמו - מה בעצם מובטח בו, מה הוא נותן, מה ראוי, מה הולם ומצדיק שמירה אדוקה על הקיים, על פני סכנת הפרישה.

בודדים בלבד אלו המתייחסים באחרונה התייחסות שכזו, מתוך עניין ער בפרטים ורצון לנצל אותם לטובת טענתם. דומה שהרוח המנשבת לא נושאת כלל את החובה לעגן בגוף החומר את נקודות המוצא, לפרוט סעיפים הלכה למעשה, אגב עבודת חישוף של פוטנציאל התועלת והכדאיות. צלו של הרצון בתוכחה נופל על חובת ההנמקה, ובסופה נותרים הטיעונים הכלליים, ברוח "טראמפ משוגע", "ביבי נוכל", ו"כל הסכם עדיף על פרישה".

שוב ושוב מגישים לפתחו של הציבור שלל הסברים פריפריאליים בגנות מהלכו של טראמפ, כולם נכונים, אבל לא מספיקים. מציינים כי שני המנהיגים, האמריקאי והישראלי, מסיטים את הזרקור אל סוגיית הגרעין כדי לחמוק מחקירות המשטרה. גורסים שמלכתחילה הדרישה לפירוז הנשק לא הוגנת והדדית. טוענים שנתניהו בורא ומעצים את איום הגרעין לצרכיו הפוליטיים. דב חנין ציין השבוע בחשבון הפייסבוק כי "מרבית אנשי הממסד הביטחוני - בישראל וגם בארצות הברית - מתנגדים לפיצוץ הסכם הגרעין". את ההסבר מדוע, הותיר למומחים בלבד. רק ההסכם עצמו, כזירת התגוששות, נותר בחוץ.

הוויתור על דיון בגוף החומר מטריד, אך מטרידה פי כמה ההנחה המובלעת בזה, כאילו תומכי נתניהו ממילא מעוניינים כולם במלחמה, וכי אין גם להם ילדים לפחד עליהם. כאילו אין באמתחתם עמדה ממשית, שסכומה הוא סכום התשוקות והחששות והתקוות ושיקול הדעת, המורה להם שההסכם הקיים מקרב אותנו אל עבר אסון. זו היוהרה שבחלק מחוגי השמאל, שאינם מפנימים שליריב הפוליטי עמדה מגובשת, עמה רצוי מאוד להתווכח.

דונלד טראמפ מודיע על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין בשבוע שעבר
דונלד טראמפ מודיע על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין בשבוע שעבר. התיעוב כלפי נתניהו וטראמפ, מוצדק כפי שיהיה, איננו תוכן מספיק לגיבוש עמדה אופוזיציוניתצילום: ג'ונתן ארנסט / רויטרס

במסתו "שלום לקנאים" (כתר, 2017), מבקר הסופר עמוס עוז את נטיית השמאל להשתמט מוויכוח ענייני לטובת התבוססות בעמדה מבטלת, ומציין כי "לעולם אסור לשום אדם לזלזל בפחד ואסור ללעוג לו. אפשר לנסות אולי לפרוק את הפחד. אפשר לנסות להרגיע אותו". הן בעבור תומכי נתניהו והן בעבור אלו מאתנו המעזים להודות כי חרף הסלידה העמוקה מדמותו, קיים בקרבם פחד מעיק מהתחמשותה הגרעינית של איראן - השמאל נכשל בהזמנה לדיון מנומק. "ההסכם לא כל כך חשוב - חשוב בעיקר שנתניהו מתועב".

התיעוב כלפי נתניהו וטראמפ לא יכול לשמש אמת מידה כנגד הפרישה מהסכם הגרעין. תיעוב שכזה, מוצדק כפי שיהיה, איננו תוכן מספיק לגיבוש עמדה אופוזיציונית. יואילו נא, אם כן, אישים מחוג השמאל, המתנגדים בתוקף לקריסת הסכם הגרעין, לנמק עמדתם תוך התייחסות רסמית לסעיפיו. אין לדעת אם ירחיבו את מעגל תומכיהם, אבל בוודאי יציגו מערך טענות יותר מכובד.

יקי שגיא

יקי שגיא | |דיני נפשות

פסיכולוג קליני, יליד העיר תל-אביב, מתגורר ביפו עם אשתי, קארין.

כותב על תחום הנפש ועל המעמד שהפסיכולוגיה צברה בישראל ובמערב בכלל, בניסיון לנסח גבול בין שיח הטיפול הנפשי, לבין סוגיות של מוסר, ערכים ועמדות פוליטיות, שאינן שייכות ל"לא מודע".

אתייחס לסוגיות פוליטיות ובראשן למציאות הכיבוש, הדיכוי והאלימות שמקיימת ישראל, כמו גם לאופי השיח שמתקיים בארץ בין ימין לשמאל, ולקשיי השמאל בהווה לשאת את קולו מבלי לסרס עצמו מבעוד מועד בחשש והתנצלות.

אגע בנושא האחד הבוער בנפשי - אסונם של בעלי החיים, צער הנפש ועינויי הגוף וההשמדה השיטתית שאין שני לה, אסון שאינו נותן לי מנוח, שעוברות החיות למען הנאות החך של האדם. אין דיכוי כמו דיכוי החיה.    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ