זנדברג, מה זה משנה שאת חילונית? - דיני נפשות - הארץ

זנדברג, מה זה משנה שאת חילונית?

אם יו"ר מרצ מצהירה "אני שמאלנית, אני חילונית!", יש לקבל בהכנעה את העובדה שהשמאל יוסיף להיזרק מכל המדרגות על ידי הבוחר. בהחלפת הליברליות בחילוניות כערך - זנדברג מביישת

יקי שגיא
יקי שגיא
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תמר זנדברג בכנס מרצ בתל אביב, החודש
יקי שגיא
יקי שגיא

ערב הבחירות לכנסת ה-21, עשיתי מאמץ אחרון לדמיין עולם בו חובשי כיפה שלא מבקשים לכפות דבר וחצי דבר על איש, לצד מאות אלפי מאמינים שאמונתם היא עניין פרטי מאוד, וכן שומרי מסורת בכל הצורות והמינונים, מוזמנים כולם לחבור למחנה השמאל ולהזדהות עם ערכיו. חגיגה ליברלית שכזו לא יראה הימין מימיו - דתיים וחילונים, יהודים וערבים, אשכנזים ומזרחים. בלאגן נפלא.

אבל כשיו״ר מרצ, תמר זנדברג, מצהירה בגאון בקמפיין החדש: "אני שמאלנית, אני חילונית!", יש לקבל בהכנעה את העובדה שלעת עתה יוסיף השמאל להיזרק מכל המדרגות על ידי האזרח הבוחר. כאשר זנדברג מחליפה את המאבק הליברלי והראוי במגמות ההדתה והכפייה הדתית, לטובת הפיכת חילוניותה לערך פוליטי, כזה שמשקלו זהה לשמאלניותה, נותר רק להתבייש.

מרצ פשוט מתנשאת. אם הנך אדם מאמין המקיים אורח חיים דתי או כזה שאמונותיו מבית אבא חובקות את חייו ומהדהדות בעולמו; אם בעת צרה ומשבר את מוצאת עצמך נושאת תפילה חרישית; אם טקסים וחגים וצומות פועלים עליכם את פעולתם ומעוררים בכם אפקטים, ולבסוף אתם מסרבים להזדהות כחילונים בלב ובנפש, הרי שלפי הקמפיין הנוכחי, כולכם, בלי יוצא מן הכלל, לא מוזמנים לבוא בשערי המפלגה הפתוחה הזו. זנדברג ממש אומרת את זה בפה מלא.

לעזאזל אתכם, חברי מרצ. אתם, המתיימרים לחצות מגזרים ולייצג ערב רב של קהלים, הטו אוזן לאלו שאת תמיכתם אתם מבקשים. בדקו בעפולה, בירוחם, בתל אביב, באשדוד, באילת. הקשיבו ללב הפועם של בני האדם החיים כאן. איזה מן שמאל מפנה עורף לאנשים בשר ודם על בסיס אמונתם באלוהים? בושה וחרפה.

נותר רק לקוות שטוב לה, לזנדברג, במרחב הנאור, החילוני, "השפוי". מה, לא שמעתם שהחילונים שפויים והדתיים משוגעים? זה הולך כך: הדתיים חושבים שהעולם בן 5,000 שנה ולכן הם כולם פסיכוטיים, חסרי שיפוט, מאושפזים במחלקות הסגורות. לעומת זאת, החילונים, מן הראשון ועד האחרון, מיושבים אחד-אחד בדעתם. מדענים דגולים שכמותם, אנשי הרציונל הקר, פאר של סובלנות תרבותית, עידון וקידמה.

ייתכן גם שזנדברג תמצא מעט נחת לצד שותפה החדש בשדה הפוליטי, אחד בשם אביגדור ליברמן, שבדיוק סיים להשיק את הקמפיין: "ליברמן - גם ימין, גם חילוני!". ביחד יקימו השניים קול צעקה. ליברמן בחור כארז, חילוני גמור, ככל הנראה היה גם חילוני גמור בעת שקרא "לשפוט ח״כים ערבים כמו בנירנברג". אכן, שותף טבעי.

יקי שגיא
יקי שגיא |דיני נפשות

פסיכולוג קליני, יליד העיר תל-אביב, מתגורר ביפו עם אשתי, קארין.

כותב על תחום הנפש ועל המעמד שהפסיכולוגיה צברה בישראל ובמערב בכלל, בניסיון לנסח גבול בין שיח הטיפול הנפשי, לבין סוגיות של מוסר, ערכים ועמדות פוליטיות, שאינן שייכות ל"לא מודע".

אתייחס לסוגיות פוליטיות ובראשן למציאות הכיבוש, הדיכוי והאלימות שמקיימת ישראל, כמו גם לאופי השיח שמתקיים בארץ בין ימין לשמאל, ולקשיי השמאל בהווה לשאת את קולו מבלי לסרס עצמו מבעוד מועד בחשש והתנצלות.

אגע בנושא האחד הבוער בנפשי - אסונם של בעלי החיים, צער הנפש ועינויי הגוף וההשמדה השיטתית שאין שני לה, אסון שאינו נותן לי מנוח, שעוברות החיות למען הנאות החך של האדם. אין דיכוי כמו דיכוי החיה.    

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ