עירית לינור משקרת, וזו לא הפעם הראשונה - וירוס במערכת - הבלוג של יוסי דורפמן - הארץ

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עירית לינור משקרת, וזו לא הפעם הראשונה

לינור ממשיכה להאשים מפגינים כי הם ממומנים, ללא כל ראיה. בכך היא נותנת במה בתוכניתה בגל"צ לתעמולה שקרית שמטרתה להציג את ההפגנות ככאלה שמטרתן לפגוע בישראל. הגיע הזמן שתגבה את דבריה, או שתושעה

תגובות
עירית לינור באולפן גל"צ
אלון רון

עירית לינור תקפה השבוע בתכניתה "המילה האחרונה" בגלי צה"ל, את ההפגנות ברחבי הארץ נגד השחיתות, שהמרכזית בהן מתקיימת בפתח תקווה.

כה אמרה לינור: "ההפגנות האלה, הן ניסיון לגרד איזה משהו... אני רק רוצה להזכיר שהמהות של ההפגנות האלה, שהן כמובן ממומנות על ידי מה שנקרא 'ארגוני חברה אזרחית'".

בן זוגה לתכנית, יריב אופנהיימר שאל: "את חושבת? את מאמינה בזה?"

לינור הדגישה: "אני יודעת".

אופנהיימר: "מה עולה כסף שם, המגפון? מה עולה שם כסף? הם באים לבד. מה, משלמים להם את הסלופארק?"

לינור: "ארגון הנשים, יש להם...אה...אפילו בשמאל יש דברים יותר טובים לעשות במוצ"ש".

אופנהיימר: "אז מה, משלמים שם למפגינים, כאילו?"

לינור: "זה לא הדבר שמעסיק אותי כרגע..."

בהמשך, כשעלתה הכמות המועטה של מפגינים תומכי נתניהו שהגיעו למקום, הוסיפה לינור: "בוא נבקש שיעזרו לנו במימון אוטובוסים וכאלה...".

דבריה של לינור על מימון ההפגנות המתוארים בשם הקוד "ארגוני חברה אזרחית", לא גובו בכל הוכחה, והן למעשה חזרה על דברי תעמולה שקרית שהדמות הבכירה להפיצם היא בנימין נתניהו שטען כי ההפגנות ממומנות בידי הקרן החדשה לישראל. אין כמובן כל פסול בהפגנות שארגוני חברה אזרחית מממנות, אך ההפגנות בפתח תקווה ובמוקדים נוספים, הוקמו וממומנות בידי אזרחים פרטיים שמשקיעים מזמנם ומכספם כדי שיתקיימו. למעשה, דווקא יו"ר הקואליציה, דוד ביטן הוא זה שמנסה ליזום הפגנות תמיכה בנתניהו, במימון כספים מפלגתיים.

זו אינה הפעם הראשונה שהאשמות כאלה מוטחות במי שמפגינים נגד פעולות השלטון, וזו אינה הפעם הראשונה שלינור נותנת במה לתעמולה כזאת בתוכנית שקיבלה בתחנת הרדיו הצבאית. בנובמבר 2015, באותה התכנית ששודרה אז בשעת האזנת שיא, טענה לינור: "מי שהפגינו נגד מתווה הגז הם זרועות של הקרן החדשה וגופים אזרחיים שרוצים לפרק את החברה הישראלית". היא גם טענה ש"המחאה היא שמאלנית שממומנת בכסף זר, מרקסיסטי במהותו", ואפילו שרבבה את ארגון V15 לסיפור.

כפעיל במאבק נגד חתימת הסכם הגז, ידעתי שלינור לא אומרת אמת. הרי יצאתי להפגין במשך תקופה ארוכה, ולפני שהתקיימה כל אחת מההפגנות, הייתי עסוק בארגונן. לא קיבלתי כסף עבור הארגון או ההשתתפות בהפגנות, וגם חבריי לא. אבל עירית לינור ביטלה את פעילותנו וטענה שהיא ממומנת ונועדה אך ורק להזיק לישראל. כעת היא עושה זאת שוב.

הפגנת מאבק הגז, 2015
יוסי דורפמן

באמצעות דבריה של לינור, ניתן ללמוד מהי התעמולה שמנסה נתניהו להציף ומאמצים תומכיו, כשהוא נתקל במחאות ומאבקים עממיים, שמאיימים להרעיד את כסאו. תחילה, מסומנות ההפגנות כ"שמאל", ומוצגות כמפלגתיות שמטרתן למוטט את שלטון הימין. לכך מצטרפת הטענה על מימון ההפגנות בידי גורמים שמעוניינים להזיק לישראל, כמו "הקרן החדשה לישראל" - שמצוירת בצבעים דמוניים בימין. תעמולת ה״הם ממומנים״, מופיעה כשנתניהו נתקל בשאלות שעולות בקרב אזרחיו, אך אין לו התשובות להן.

כפי שבמאבק הגז נתניהו לא הצליח להסביר לציבור את מהלכיו לקידום האינטרסים של טייקוני הגז, כך עכשיו. הוא איננו ממקם עצמו בפרשות השחיתות הנקשרות בשמו ובסביבתו הקרובה ביותר. כל עוד נתניהו לא מספק תשובות ראויות לטענות נגדו, יוצאים אנשים מבתיהם להפגין ואליהם מצטרף ציבור שהולך ומתרחב. כאשר ציבור הפחות מעורב בענייני אקטואליה מזהה דפוס הפגנה חזרתי - הנטייה שלו, אני מאמין, היא לחשוב שיש סיבה אמיתית לכך שהם מפגינים. אם יש אנשים שיוצאים לרחובות מדי שבוע - כנראה שעומדת סיבה ממשית למחאתם. כך היה בהפגנות מאבק הגז וכעת במאבק נגד השחיתות השלטונית.

הפתרון התעמולתי של נתניהו, הוא לתקוף את המניע ואת הפעילים, ובכך לעקוף את העיסוק בסיבה להפגנות עצמן. לכן הטענה נגד המפגינים היא שהם לא פועלים בשל רצונם בצדק, אלא מסיבה כספית או כשליחים של מי שמעוניין לפגוע בישראל. נוח למי שמגן על נתניהו לטעון שהמפגינים נגד התנהלות השלטון הם חיילים של כוחות גדולים מהם, או פיונים שלא מבינים שמשחקים בהם. אם לא כך, הרי שהתשובה היא שהמפגינים מאמינים שלנגד נתניהו עומדים שיקולים שהם לא טובת המדינה, עד שהם מוכנים לצאת נגד התנהלותו, ואפילו לשלם על פעילות זו מחיר אישי.

תומכי נתניהו מסרבים לשאול את שאלת ה"למה?". למה נתניהו מתנהג כך? יתכן שהתשובה שיקבלו תהיה כזאת שעלולה לערער את אמונתם במנהיג. אלה המרוצים ממדיניות נתניהו חוששים אולי שהציבור הרחב יגיע להבנה שנתניהו לא תמיד דואג לאזרחי ישראל, אלא קודם כל לעצמו ולסביבתו. בשל כך, תומכיו מפיצים את התעמולה השקרית שמספק נתניהו. כאשר השקר מסופר ברחוב, אין מחיר שמשלמים על כך מי שמספרים אותו ומאמינים בו, אך כאשר השקר נאמר בשידור ציבורי, חובה שיתוקן.

מפגינים בפתח תקווה
יוסי דורפמן

לאחר דבריה של לינור על הסיבות למאבק נגד הסדר הגז, פנינו חברי מטה המאבק (שמנה גם ארגוני ימין כ"ירוק עכשיו" וה"הפורום המשפטי למען ישראל"), למפקד גלי צה"ל ירון דקל, וביקשנו ממנו להעמיד את הדברים על תיקונם. לא זכינו לכל תגובה מדקל עצמו, אך הופננו אל הממונה על פניות הציבור של תחנת הרדיו. לינור לא נתבקשה להתנצל על דבריה בשידור וכך, שקר שהופץ בתחנת רדיו צבאית-ציבורית נותר ללא גיבוי. ציבור המאזינים נותר שבוי לאמירות של לינור, ללא כל לקיחת אחריות מצדה על אימותן.

לינור וכתבים נוספים, שמשכורותיהם ממומנות על ידי כספי ציבור, חייבים להבין שיש אחריות לדבריהם ואם מועלית הטענה כי ההפגנות בפתח תקווה ממומנות - הרי שהיא אינה יכולה להסתפק באמירה "אני יודעת", אלא לגבות את דבריה בהוכחות. באין הוכחות בנמצא - יש להשעותה מתפקידה.

מפקד גלי צה"ל הנכנס, שמעון אלקבץ, חייב לטפל במקרים מסוג זה של אמירות לא מבוססות שנשמעות מפיהם של שדרנים. רק כך יוכל הציבור לראותו ברצינות ולא כעוד בעל תפקיד שמונה על ידי השלטון במטרה להפיץ עוד ועוד תעמולה שקרית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות