יוסי מלמן
יוסי מלמן
העבודות במנהרת הרכבת לירושלים ב-2016
העבודות במנהרת הרכבת לירושלים ב-2016קרדיט: עופר וקנין
יוסי מלמן
יוסי מלמן

בשנים האחרונות, בעידוד הממשלה ולמגינת לבו של שב"כ, התרחבה מאוד מעורבותה של סין בפרויקטים כלכליים בישראל בכלל ובמיזמי תשתית אסטרטגיים בפרט. חברות סיניות משתתפות בין היתר בכריית מנהרות הרכבת הקלה (עוברות מרחק עשרות מטרים בלבד מהמטכ"ל ומטה אמ"ן בקריה), סלילת כבישים, בניית תחנת כוח, ומעל הכל - בהקמת הנמל החדש ומעגן הצוללות בחיפה.

לפני כמה חודשים התלונן פרופ' שאול חורב, העומד כיום בראש המרכז לחקר מדיניות ואסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה, על הסכנה הנשקפת לביטחון הלאומי מבניית הנמל בידי הסינים. חורב, בכיר לשעבר בחיל הים, ששימש כפרויקטור בגרמניה לבניית הצוללות, כעוזר לשר הביטחון וכראש הוועדה לאנרגיה אטומית, אף הרחיק לכת וטען כי יש לבטל את הזיכיון שניתן לסינים לתפעל את הנמל במשך 25 שנה. 

צוללת דולפין של צה"ל בנמל חיפה. הסינים קיבלו זיכיון ל-25 שנה
צוללת דולפין של צה"ל בנמל חיפה. הסינים קיבלו זיכיון ל-25 שנהצילום: תומר אפלבאום

אכן דברים נכוחים, אלא שיש בהם בעיה קטנה. "היכן היית?" שאלתי אותו כשפרסם את הדברים, "מדוע למרות כל הידע והניסיון שלך בתחומים האלה הסכמת לבניית הנמל ולזיכיון הסיני?". "לא ידעתי על כך בזמנו", הדהים אותי חורב בתשובתו, המאפיינת מאוד את הבלאגן הביטחוני בישראל, ומחדדת את התהייה עד כמה פוקחת ישראל עין אחר הפעילות הסינית, על אחת כמה וכמה כשמדובר במדינה שכבר נתפסה בעבר בריגול טכנולוגי-מדעי בישראל, ובכלל זה גניבת סודות של התעשיה הביטחונית.

יש מי שסבורים כי בישראל לא עושים די, ולראייה - רק בחודש שעבר אישר סוף-סוף הקבינט המדיני-ביטחוני הקמת ועדה לבחינת מדיניות ההשקעות הזרות בישראל בהובלת משרד האוצר. אחד מאלה שאינם חוסכים ביקורת ומזהירים בגלוי מגרירת רגליים מול "האיום הסיני", הוא אנדרו הסטי, יו"ר ועדת המודיעין והביטחון של הפרלמנט האוסטרלי, המנהל מסע צלב יחד עם המודיעין בארצו נגד ניסיונות החדירה של סין (ועל רקע זה נמנעה כניסתו לסין - י.מ).

אנדרו הסטי
אנדרו הסטיצילום: Andrew Hastie / ויקיפדיה

"בשנתיים האחרונות הפכה אוסטרליה מטרה לרמות חסרות תקדים של ריגול סיני. דמוקרטיות שלא ישימו לב לפעילות זו ולא ינקטו באמצעי הגנה - מסתכנות בכבילתן למדינות אוטוריטריות מודרניות ובסופו של דבר יאבדו את ריבונותן", אמר לי הסטי בעת שביקר בישראל בחודש שעבר לרגל כנס של מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן ובהמשך בראיון שקיימתי איתו לאחר מכן במייל. לדבריו, ב-2018 נחקק באוסטרליה חוק מיוחד בשם "חוק הביטחון של התשתיות הקריטיות" המגביל בין היתר השקעות זרות במדינה. עד אז, התעלמה הממשלה בקנברה מהמסע הסיני לרכישת השפעה באמצעים כלכליים.

"פעילות דיפלומטית והזרמת כספים לתעשיות אסטרטגיות, כמו נמלים, מתגלה לא פעם כפעילות לא תמימה", אמר וציין כי החוק החדש אוסר למשל על חברות תקשורת זרות להשתמש בטכנולוגיות 5G. מעניין יהיה לראות כיצד תנהג ישראל עם רשתות אלה, שכן ממשלת נתניהו נקרעת בין תשוקתה להשקעות סיניות לבין מגבלות הסחר שמטיל עליה ממשל טראמפ, והלחץ מצד מדינות אחרות במערב. להסטי, קצין לשעבר בדרגת סרן ביחידת העילית של צבא אוסטרליה (SAS), התשובה ברורה: "אנחנו עוסקים בשמירה על החוסן הלאומי ונעזרים בכפייה כלכלית, לוחמה פוליטית, תקיפות סייבר וריגול כדי לייצר מנופי לחץ. לשמחתי אוסטרליה מובילה במאבק הזה".

וואנג ליז'אנג מספר ל-"60 דקות" האוסטרלית על השאיפות של בייג'ין

את החדירה העמוקה של סין לאוסטרליה ניתן לראות בין היתר בפרשה שמסעירה בתקופה האחרונה את קהילת המודיעין המקומית. במארס נמצאה בחדר מלון במלבורן גופתו של בו "ניק" ז'האו, איש עסקים אוסטרלי ממוצא סיני. לפני מספר שבועות דיווחה התקשורת האוסטרלית כי ז'האו דחה הצעה כספית נדיבה מהביון הסיני בתמורה לכך שייכנס למערכת הפוליטית, ייבחר לפרלמנט וישמש כחפרפרת של בייג'ין. את הטענה הזו העלה מרגל סיני בשם וואנג ליז'אנג שערק לאוסטרליה ובראיונות לתקשורת המקומית חשף פרטים נוספים על המעורבות הסינית. לדבריו, ז'האו לא הסתפק בדחיית ההצעה. הוא דיווח עליה ל-ASIO, המקבילה האוסטרלית של שב"כ, ובשל כך נרצח.

יוסי מלמן

יוסי מלמן | |חשאי

עיתונאי ופרשן לענייני מודיעין וביטחון כל חיי המקצועיים - 45 שנים. מחברם של עשרה ספרים בנושאים אלה בארץ ובעולם, ובערוב ימי גם יוצר דוקומנטרי.

ושכחתי את הדבר הכי חשוב - למרות גילי המופלג (69), התקף לב ושבץ מוחי קל, אני ממשיך לרוץ (באישור הרופאים עמם אני מתלוצץ).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ