שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יותם זיו
יותם זיו
ארול גרנר בין השנים 1946-1948
ארול גרנר בין השנים 1946-1948קרדיט: The Library of Congress / ויקיפדיה
יותם זיו
יותם זיו

עיירת החוף כרמל שבקליפורניה מורגלת כבר שנים במופעים מוזיקליים באולמות סגורים ופתוחים הממוקמים על רצועת החוף הפאסיפית שלה. בשבוע האחרון של ספטמבר 1955 התקיימה באולם האירועים של בית הספר "סנסט" בעיירה הופעה של אחד ההרכבים הבולטים באותה התקופה – הטריו של הפסנתרן ארול גרנר עם הבסיסט אדי קלהון והמתופף דנזל בסט.

זו לא היתה הופעה מיוחדת או שונה משאר ההופעות של ההרכב הטריו הזה ברחבי ארה"ב. בנוסף לקהל המקומי, הגיעו אליה חיילים רבים מהבסיס הצבאי הסמוך, ואלה היו עדים למופע שהפך לימים לאחד האלבומים המוצלחים והנמכרים בתולדות הג'ז העולמי. 

קונצרט ליד היד - צד א'

האמת היא שלא היתה שום כוונה להקליט את המופע. המנהלת האישית של גרנר, מרתה גלסר, שמה לב רק במהלך ההופעה שמישהו חיבר טייפ למערכת ההגברה והקליט. מאוחר יותר הסתבר שמדובר בתלמיד בית הספר, חובב ג'ז, שחשב להשמיע את ההקלטה בתחנת הרדיו המקומית. אלא שאיכות הסאונד במופע כולו היתה גרועה: הפסנתר לא היה מכוון, האקוסטיקה היתה בעייתית, עוצמת הכלים לא היתה מאוזנת ובמרבית הזמן, הבס והתופים נשמעו חלש בהרבה מהרצוי.

בסוף המופע, קיבלה גלסר את ההקלטה והחליטה להביא אותה לכדי אלבום. את העבודה על החומרים המוקלטים לקח טכנאי סאונד שהעריץ את גרנר והסכים לעבוד בהתנדבות. עם סיום עבודתו הועברו החומרים לחברת התקליטים וזו השתכנעה מיד. באוקטובר 1955, קצת יותר מחודש אחרי ההופעה, יצא האלבום שזכה לשם - "קונצרט ליד הים" (Concert by the Sea). הבעיות באיכות ההקלטה ובסאונד עדיין בלטו, אך גברו עליהן הפסנתרנות הווירטואוזית של גרנר והתיאום המעולה שלו עם שאר חברי ההרכב. פחות משנתיים לאחר שיצא, נמכר האלבום כבר ביותר ממיליון דולר והפך לאחד מאלבומי הג'ז הנמכרים בעולם. בספטמבר 2015, 60 שנה אחרי ההופעה המקורית, יצא מארז של שלושה דיסקים מהמופע, הכולל גם 11 קטעים שלא נכנסו להקלטה המקורית.

קונצרט ליד הים - צד ב'

גרנר נחשב במונחים של היום לילד פלא מבחינה מוזיקלית. הוא נולד עם אחיו התאום ביוני 1923 בפיטסבורג, והחל לנגן בפסנתר כשהיה בן 3. הוריו החליטו שדווקא אחיו התאום צריך ללמוד פסנתר, אך בכל פעם שזה היה מסיים שיעור, היה ארול מתיישב ליד הפסנתר ומנגן בצורה מושלמת את כל מה שהדגימה המורה. וכך זה המשיך: גרנר לימד את עצמו לנגן מתוך שמיעה. הוא לא ידע לקרוא תווים ובשלבים מאוחרים יותר של הקריירה המוזיקלית שלו, כאשר הלחין, הוא הקליט את עצמו ואחרים רשמו עבורו את המוזיקה שכתב.

גרנר החל להופיע בגיל 7 טארבע שנים לאחר מכן כבר ניגן באופן קבוע לתיירים שנהגו להפליג על ספינה בנהר הסמוך לביתו. בגיל 14 הצטרף גרנר להרכב של סקסופוניסט מקומי (לירוי בראון) ושבע שנים לאחר מכן כבר עבר לניו יורק כדי לנגן עם צ'ארלי פרקר ולצאת לקריירה מפוארת כמוביל הרכבים. בסה"כ הקליט גרנר יותר מ-50 אלבומים כמוביל (חלקם הוקלטו ברצף, כולל יום הקלטה אחד בו הצליח להקליט שלושה אלבומים).

למרות שלא ידע קרוא וכתוב מוזיקלי, הלחין גרנר יצירות רבות ונחשב עד היום לאחד מהפסנתרנים הווירטואוזים ביותר בהיסטוריה. הוא נפטר מהתקף לב בגיל 54 בלבד והשבוע צוינו 42 שנה ללכתו. כאות הוקרה על תרומתו, הוטבע כוכב עם שמו בשדרות הוליווד 6363.

יותם זיו
יותם זיו |ג'ז חופשי

הג'ז הגיע לעולם כאמירה פוליטית לא מתריסה נגד הדיכוי וההשתקה. הוא מאופיין בהרבה חופש ועם עקרונות המבוססים, בין היתר, על שיתוף פעולה והקשבה.

כפי שיש מוצרי מזון הקרויים "סופר פוד", ג'ז הוא בעיני "סופר מוזיקה". זהו ז'אנר שכולל את הכל. לא כולם חושבים כמוני ואני מקווה לגרום לאלו שלא חושבים כך, לשנות את דעתם. אוהב מאוד לכתוב על ג'ז ויותר מזה, להקשיב לו ונהנה משניהם כבר הרבה שנים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ