שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יותם זיו
יותם זיו
יותם זיו
יותם זיו

"הנערה מאיפנמה" הוא השיר המפורסם ביותר שהותיר אחריו המוזיקאי הברזילאי ז'ואאו ז'ילברטו, מהאבות המייסדים של הבוסה נובה. ז'ילברטו מת בתחילת השבוע בגיל 88. השיר זכה לתהילת עולם כשבוצע ב-1964 על ידי ז'ילברטו ורעייתו באותם ימים, אסטרוד, וזו העת לספר את הסיפור שמאחוריו.

הביצוע של אסטרוד ז'ילברטו

בראשית שנות השישים נהג הגיטריסט והמלחין אנטוניו קרלוס ז'ובים לשבת עם חברו הטוב, המשורר והדיפלומט ויניסיוס דה מוראיס, בבית קפה צנוע בשם "ולוזו" בשכונת איפנמה היוקרתית על חופה של ריו דה ז'ניירו. אחת לכמה ימים חלפה על פניהם נערה זהובת שיער בת 17 בשם אלואיזה (אֶלוֹ) פיניירו. בהשראת דמותה חיבר דה מוראיס מלים וז'ובים תרם את הלחן.

הנערה מאיפנמה בוצע כבר ב-1962 אך הפך ללהיט רק שנתיים אחר כך, כששולב באלבומו של ז'ילברטו עם הסקסופוניסט האמריקאי סטן גץ. הוא נתן דחיפה עצומה גם ז'ובים ולג'ז הברזילאי בכלל. עוד באותה שנה מכר האלבום יותר משני מיליון עותקים וב-1965 היה לאלבום הלא אמריקאי הראשון שזוכה בפרס הגראמי בקטגוריית "אלבום השנה". השיר הפך למוקלט ביותר בהיסטוריה אחרי "אתמול" של הביטלס. בעקבות הצלחתו הפנומנלית שינה בית הקפה ולוזו את שמו ל"הנערה מאיפנמה" והרחוב שבו הוא נמצא, מונטנגרו, נקרא על שמו של דה מוראיס. 

הגרסה של איימי ויינהאוס

פיניירו לא הרוויחה באופן ישיר ולו אגורה מתמלוגי העתק שייצר השיר. ב-1987 הופיעה במהדורה הברזילאית של "פלייבוי" וב-2003 עשתה זאת שוב עם בתה. בין לבין הפעילה בוטיק אופנה בשם (איך לא) "הנערה מאיפנמה" ואז נתבעה על ידי היורשים של מחברי השיר בגין הפרת זכויות יוצרים. בתביעה נטען כי העובדה שפיניירו שימשה מקור השראה אינה מאפשרת לה לעשות שימוש בשם השיר לצרכיה. הציבור הברזילאי תמך לחלוטין בנערה שבגרה ובסופו של דבר גם בית המשפט.

השיר תורגם לעברית על ידי דפנה אילת וגרסתו הישראלית שולבה באלבום הסולו הראשון של בני אמדורסקי.

אלו פיניירו ב-2006
אלו פיניירו ב-2006צילום: Sérgio (Savaman) Savarese / ויקיפדיה

צעד צעד מתקרבת

צעד צעד משלהבת

רעד רעד בלב לוחש לוחש אה...

צל הילוך ברק בעין

וחיוך של בין ערביים

ושפתיים יוקדות יוקדות כאש אה...

את, את חידה מהלכת

את, את חידה מחייכת

אה, אך עצרי כבר מלכת

ועמדי ולו לרגע קט

הרשי ואביט בך מעט

צעד צעד מתרחקת

צעד צעד מצטחקת

ועוד מבט חצוף ואת כבר אינך 

צעד צעד מתרחקת

צעד צעד מתחמקת

רעד רעד בלב לוחש לוחש אה...

להט להט אש טורפת

לאט לאט היא מתופפת

והשפתיים יוקדות יוקדות כאש אה...

אה, את חידה נעלמת

אה, את חידה מתנמנמת

אה, הבכלל עוד קיימת

את שוברת גלים על החוף

עוצרת כל דופק ברחוב

צעד צעד מתרחקת

צעד צעד מצטחקת

ועוד מבט חצוף ואת כבר אינך

יותם זיו
יותם זיו |ג'ז חופשי

הג'ז הגיע לעולם כאמירה פוליטית לא מתריסה נגד הדיכוי וההשתקה. הוא מאופיין בהרבה חופש ועם עקרונות המבוססים, בין היתר, על שיתוף פעולה והקשבה.

כפי שיש מוצרי מזון הקרויים "סופר פוד", ג'ז הוא בעיני "סופר מוזיקה". זהו ז'אנר שכולל את הכל. לא כולם חושבים כמוני ואני מקווה לגרום לאלו שלא חושבים כך, לשנות את דעתם. אוהב מאוד לכתוב על ג'ז ויותר מזה, להקשיב לו ונהנה משניהם כבר הרבה שנים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ