מותו של לוחם החופש שהכניס את חיינו ל-Feed

אהרון שוורץ סייע בפיתוח ה-RSS כשהיה רק בן 14. כשהתבגר פעל כדי לאפשר גישה חינמית למאגרי מידע. בסוף השבוע נטל את חייו בגיל 26

ג'ון שוורץ, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון שוורץ, ניו יורק טיימס

אהרון שוורץ, מתכנת גאוני שבנעוריו סייע בפיתוח קוד מחשבים שאיפשר העברת תכני רשת משתנים, ומאוחר יותר פעל ללא לאות כדי שהמידע הזה יהיה חינמי, מת שלשום (שישי) בביתו בניו יורק. דודו, מקייל וולף, מסר כי שוורץ, שהיה בן 26 במותו, התאבד בתלייה. גופתו נמצאה על ידי חברתו.

בהיותו בן 14 סייע ליצור את ה-RSS, הפורמט הנפוץ המאפשר למשתמשים לקבל מידע מאתרי אינטרנט שונים כרשימה מתעדכנת. כשהתבגר הפך לגיבור אינטרנט עממי גדול אף יותר בשל פעילותו למען פתיחת קבצי אינטרנט רבים בחינם לציבור.

ביולי 2011 הוגש נגדו בבוסטון כתב אישום פדרלי, לפיו חדר באופן לא חוקי ל‑JSTOR, שירות למנויים בלבד להפצת כתבי עת מדעים וספרותיים, והוריד 4.8 מיליון מאמרים ומסמכים אחרים ­- כמעט את תוכן הספרייה כולה.

בתקופה שלפני מותו, הוגשו נגדו כתבי אישום בהקשר להונאה באמצעות מחשב והשגת מידע בניגוד לחוק ממחשב מאובטח. אילו הורשע, הוא היה נדון למאסר של עד 35 שנים ולקנסות בסכום כולל של מיליון דולר.

"אהרון בנה דברים חדשים ומפתיעים ששינו את זרימת המידע ברחבי העולם", אמרה סוזן קרופורד, פרופסור בבית הספר קרדוזו למשפטים בניו יורק, ששימשה יועצת טכנולוגית בממשל אובמה. היא אמרה ששוורץ היה "ילד פלא מורכב שזקנים ניגשו אליו ביראת כבוד".

שוורץ חי לעתים קרובות חיי נדודים. הוא נשר מאוניברסיטת סטנפורד, הקים חברות וארגונים והיה עמית במרכז לאתיקה על שם אדמונד ספרא באוניברסיטת הרווארד.

הוא הקים חברה שהתמזגה ב"רדיט", אתר החדשות והמידע המפורסם. הוא היה גם ממקימי Demand Progress, קבוצה המקדמת פעילות אינטרנטית למען נושאים הקשורים לצדק חברתי, כולל הפעילות שהוכתרה בהצלחה נגד חוק למניעת פיראטיות שהוצע בתמיכת הוליווד בשם Stop Piracy Act.

אך הוא גם הסתבך בצרות כשהשתתף במאמצים לשחרר לציבור מידע, שלדעתו היה צריך להיות נגיש בחינם. ב‑2008 פתח במאבק נגד Pacerהגוף שמאפשר לציבור גישה אלקטרונית למסמכים משפטיים פדרליים (­( Public Access to Court Electronic Records. האתר ובו מאגר הנתונים גובה 10 סנט עבור כל עמוד, ופעילים כמו קרל מאלאמוד, שהקים את public.resource.orgטוענים זמן רב שמסמכים כאלה צריכים להיות זמינים בחינם משום שהופקו בכספי הציבור. שוורץ הצטרף למאמצי מאלאמוד וכתב תוכנה קטנה ואלגנטית להורדת 20 מיליון דפי מסמכים מאתרי ספריות חינמיים, או כ‑20% ממאגר הנתונים האדיר.

הממשלה חסמה בפתאומיות את התוכנה לשימוש חינם בספריות ומאלאמוד ותומכיו חששו מפני בעיות משפטיות, למרות שחשו כי לא הפרו שום חוק. "ראיתי מיד פוטנציאל לתגובה מוגזמת של בתי המשפט", אמר אז מאלאמוד בראיון. באותו ראיון סיפר שוורץ "דמיינתי את אנשי הבולשת שוברים את הדלת ולוקחים את הכל", הוא הוסיף כי נעל את הבריח של דלתו, נשכב על המיטה וכעבור זמן טלפן לאמו.

כש"הניו יורק טיימס" פרסם כתבה על תעלולי הפייסר של שוורץ, הוא הגיב בבלוג בצורה שובבה שהיתה אופיינית לו. הממשלה ערכה חקירה בעקבות תוכנת הפריצה לפייסר, אולם לא הוגש כתב אישום בפרשה. אך ב‑2011 הרחיק לכת עוד יותר, על פי כתב אישום פדרלי שהוגש נגדו, כדי לאפשר גישה חינמית לקבצים שב‑JSTOR נאלץ שוורץ לפרוץ לרשתות המחשבים של המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). הגישה לרשתות המחשבים של MIT  התאפשרה לשוורץ לאחר שפרץ לארון תחזוקה בשטח המוסד, וחיבר אליו מחשב נייד.

JSTOR הגישו תביעה נגד שוורץ אולם זנחו אותה לאחר שמסר לידיהם דיסקים קשיחים עם 4.8 מיליון מסמכים שהוריד מהשרתים. אך שרת המשפטים כרמן אורטיז לחצה להמשיך בתביעה בטענה ש"גניבה זו גניבה". בשבוע שעבר הודיעה JSTORכי תפתח בחינם את ארכיוניהם של 1,200 מכתבי העת שבארכיביה.

שוורץ כתב ב‑2007 על מאבקו בדיכאון שממנו סבל ואף נתן הרצאה שבה תיאר שהיו לו מחשבות אובדניות בתקופות שונות בקריירה שלו. חבריו אמרו כי מעולם לא השתמש בכישוריו כדי להרוויח כסף, ולכן גם לא היו ברשותו המשאבים להתמודד עם התביעה שהוגשה נגדו. הוא התאבד שנתיים לאחר שנעצר על ידי המשטרה בקמפוס של MIT.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ