עודד ירון

הידיעה על מותו בסוף השבוע של אהרון שוורץ, האקטיביסט והמפתח, ריגשה ועוררה זעם בליבם של עשרות אלפי אנשים ברחבי העולם. כמחווה למאבקו למען חופש המידע, החל היום (ראשון) ברשת קמפיין של אקדמאים שמפרסמים קישורים לגרסאות PDF  חינמיות של מאמריהם. שוורץ צפוי היה להישפט בגין פריצתו למחשבי MIT וכוונתו לפרסם את מאגר המאמרים האקדמי  JSTOR. הוא התאבד בתלייה ביום שישי. אילו הורשע, הוא היה נדון למאסר של עד 35 שנים ולקנסות בסכום כולל של מיליון דולר.

היום יצאה גם קבוצת פעילי הרשת אנונימוס למסע משלה בעקבות התאבדותו של שוורץ. האקרים בקבוצה תקפו את אתר MIT והעלו אליו הודעה לזכרו. "בין אם הממשלה תרמה להתאבדות או לא, הרדיפה של שוורץ היתה עיוות דין גרוטסקי, צל מעוות וסוטה של הצדק שאהרון מת בעודו נלחם עבורו - שחרור כל הספרות המדעית הממומנת בידי הציבור מידי מערכת פרסום שהופכת אותה לבלתי נגישה לרוב הציבור", נכתב בהודעה שהעלו אנשי הקבוצה לאתר של המוסד.

JSTOR תבעו את שוורץ אולם ויתרו על התביעה לאחר שמסר לידיהם דיסקים קשיחים עם 4.8 מיליון מסמכים שהוריד מהשרתים שלהם. אך התובעת הכללית של מחוז מסצ'וסטס, כרמן אורטיז, לחצה להמשיך בתביעה בטענה ש"גניבה זו גניבה".

רק בשבוע שעבר הודיעה JSTOR כי תפתח בחינם את ארכיוניהם של 1,200 מכתבי העת שבמאגריה. קווין גאתרי, ממייסדי JSTOR, שביקר לאחרונה בספרייה הלאומית בישראל סיפר ל"הארץ" כי כבר בשנה שעברה הם פתחו מאגרים שהזכויות עליהם פקעו.

אהרון שוורץצילום: רויטרס

את המחאה שהחלה היום יזם מיכה אלן, העוסק בתחום חקר המוח, שקרא לחוקרים לפרסם קישורים למאמריהם ברשת.

"אהרון היה מנהיג ברשת, מתכנת ומפתח מבריק, ולמרבה הצער קורבן של המלחמה לחופש המידע", כתב בבלוג שלו. "הוא מילא תפקיד מרכזי בפיתוח שני כלים שבהם אני משתמש מדי יום (RSS ו-Reddit), ולמרות שניסיון הגרילה שלו להעלות את כל המסמכים של JSTOR היה אולי לא אסטרטגי, הוא בהחלט בוצע למען מטרה נאצלת דיה", כתב.

אלן פרסם ב-Reddit קריאה לפרסום מאמרי אקדמאים ברשת במחאה על מותו של שוורץ, ולדבריו, לאחר מכן חזר לענייניו. "הנחתי שזאת תהיה הפעם האחרונה שאני אשמע על כך. זה היה מדהים להתעורר הבוקר ולגלות שהרדיטורים הגיבו בעוצמה לרעיון ושיטפון של טוויטים עם התגית #pdftribute הופיעו", כתב.

ואכן, עד לשעת פרסום הכתבה צייצו אלפים את דבר המחאה וחלקם הוסיפו לינקים למאמרים שלהם ב-PDF ובפורמטים אחרים. בנוסף נוצר אתר המאגד את כל הציוצים שפורסמו, גם עבור מי שאינם משתמשים בטוויטר.

מ-JSTOR נמסר בסוף השבוע כי היא אבלה את מותו של שוורץ. בהודעתם הם ציינו כי הם הצטערו על כך שנגררו לפרשה מלכתחילה, "מאחר שמטרתה של JSTOR היא לטפח גישה לגוף ידע אקדמי. בה בעת, כאחד מהמאגרים הגדולים ביותר של ספרות אקדמית בעולם, אנחנו צריכים להיות משרתים זהירים של המידע שהופקד בידינו בידי הבעלים והיוצרים של התוכן".

בהודעה שפרסמה אתמול משפחתו של שוורץ היא טוענת כי לתובעים ולאנשי MIT המעורבים בפרשה, יש חלק במותו כיוון שרדפו אחריו "על פשע לכאורה, שלא היו לו קורבנות".

הוריו של שוורץ, רוברט וסוזאן, אחיו וחברתו כתבו כי מותו לא היה רק טרגדיה אישית אלא "תוצר של מערכת משפט שופעת הפחדה ושאפתנות יתר של התביעה". הם גם תקפו את MIT  על כך שלא עמדו לצדו של שוורץ בהליכים המשפטיים ועל כך שסירבו לתמוך ב"אחד העקרונות החשובים ביותר של הקהילה שלהם".

בין עשרות המילים שנכתבו כמחווה לשוורץ לאחר מותו בולט ציוץ שכתב אבי הווב, טים ברנרס לי, "אהרון מת. נוודי העולם, איבדנו זקן שבט חכם. האקרים למען הצדק, נפל לנו אחד. הורים כולם, איבדנו ילד. הבה נבכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ